Homeopatia to metoda leczenia opierająca się na potencjale naturalnych sił organizmu i jego zdolności do samoregulacji. Znalazła ona wielu zwolenników, którzy doceniają jej działanie i chwalą brak skutków ubocznych stosowanych preparatów. Czym jest homeopatia, czy rzeczywiście jest bezpieczna, kiedy można po nią sięgnąć?
Homeopatia — co to jest?
Jej nazwa wywodzi się od greckich słów: homois, co znaczy podobny i pathos, czyli cierpienie. Historia homeopatii sięga czasów starożytnej Grecji, a od dwóch wieków stosowana jest przez lekarzy jako metoda pomocna w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Homeopatia uznawana jest przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia za część medycyny.

Fot. iStock/Homeopatia
Zasady homeopatii
Homeopatia podchodzi do pacjenta holistycznie, czyli zwraca uwagę na całość, nie skupiając się jedynie na pojawiających się objawach. Dużą wagę przykłada do sił organizmu i zdolności do samoregulacji. Zakłada ona stosowanie odpowiednio przygotowanych preparatów, działających na zasadzie „podobne leczy się podobnym”. Oznacza to, że leki homeopatyczne zawierają niewielkie dawki substancji aktywnych, które pomagają wyleczyć chorobę. Normalnie, w dużych dawkach, powodują one u zdrowej osoby objawy choroby, ale zaaplikowane w dawce minimalnej, pozbawionej działania toksycznego, wykazują działanie lecznicze. Leki homeopatyczne przygotowuje się przez odpowiednie rozcieńczenie substancji aktywnej, wstrząsanie (dynamizację) i przez połączenie leku z podłożem.
Kto i kiedy może stosować homeopatię?
Po homeopatię może sięgnąć każdy. Według statystyk aż 300 000 000 ludzi na świecie stosuje leki homeopatyczne, a w Polsce opowiada się za nimi 30% społeczeństwa.

Fot. iStock/Homeopatia
Leki zalecane przez homeopatię podaje się dzieciom (nawet niemowlętom), kobietom ciężarnym, które szczególną uwagę zwracają na zdrowie, czy osobom starszym. Homeopatię może zastosować każdy, przy dolegliwościach o różnym pochodzeniu, ponieważ leki polecane w niej mają szerokie spektrum działania. Sprawdzą się w przypadku nudności, zaburzeń pracy układu pokarmowego, przeziębień, grypy, wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych, alergii, chorób reumatycznych, dolegliwości bólowych, czy nawet stanów niepokoju.
Leki homeopatyczne dostępne są w formie granulek i mikrogranulek, a także maści, żeli, tabletek, syropów, czopków, kropli doustnych lub kropli do oczu.
Czy homeopatia jest bezpieczna?
Homeopatia sama w sobie nie niesie niebezpieczeństwa dla zdrowia. Leki homeopatyczne są bezpieczne w stosowaniu, poleca się je nawet niemowlętom podczas bolesnego ząbkowania. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej podaje, że dotychczas nie stwierdzono informacji o powikłaniach lub przypadkach śmiertelnych wynikających ze stosowania leków homeopatycznych.
Leki homeopatyczne poddaje się odpowiednim badaniom klinicznym. W Polsce dopuszcza je do obrotu Ministerstwo Zdrowia i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Biobójczych. To oznacza, że mają one taki sam status jak inne leki. Za ich bezpieczeństwem przemawia także fakt, że nie wchodzą one w interakcje z innymi lekami.

Fot. iStock./Homeopatia
Kiedy homeopatia przestaje wystarczać?
Przy zwykłym przeziębieniu leczenie można ograniczyć tylko do stosowania leku homeopatycznego i porady farmaceuty. Jednak nie w każdej chorobie homeopatia uznaje się ją za jedyne źródło leczenia. Dzieje się tak np. w chorobach przewlekłych (nowotwory, cukrzyca), czy poważnym zachorowaniu, które wymaga sięgnięcia po antybiotyk. Wtedy jednak homeopatię można potraktować jako wsparcie w tradycyjnym leczeniu. Niebezpieczeństwo pojawia się także, gdy dotychczasowe leczenie chorób przewlekłych zostanie samodzielną decyzją pacjenta przerwane na rzecz homeopatii.
Warto konsultować wszelkie zmiany w leczeniu z lekarzem prowadzącym, by mieć pewność, że zmiana przysłuży się zdrowiu. Rozmowa z lekarzem jest także konieczna, gdy mimo stosowania środków homeopatycznych objawy choroby utrzymują się lub nasilają. Wtedy konieczne jest ustalenie właściwej diagnozy i zastosowanie skutecznego leczenia.