Psychologia

Wcale nie kochają bezwarunkowo i nie są „zen”. 6 mitów o psiej psychice

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 maja 2018
Fot. iStock/ChesiireCat
 

Ludzie udomowili go kilka tysięcy lat temu. Towarzyszy nam w życiowych potyczkach częściej niż partner, a o tym jak z nim postępować napisano miliony poradników. Psa nazywamy najlepszym przyjacielem człowieka i wierzymy w wyjątkowo głęboką więź łączącą tych dwoje. I w kilka mitów na temat tego niezwykłego zwierzęcia. Co nie jest prawdą?

6 mitów o psiej psychice

1. Psy nie wykazują dominacji

Wszystkie zwierzęta – w tym ludzie – wykazują dominację, fundamentalny aspekt zachowań społecznych.

2. Psy wykazują dominację i musimy je zdominować, aby uzyskać pożądane zachowanie

Niektórzy ludzie mylą pojęcie dominacji z agresją lub zastraszaniem. Wydaje im się, że żeby  „zdominować” psa, mogą złapać go za kark, rzucić na ziemię i nakrzyczeć na niego. Jest to okrutne i nieefektywne. Metody szkoleniowe polegające na zastraszaniu, strachu i karach są naukowo nieuzasadnione, niepotrzebne i nieetyczne.

3. Psy czują się winne, gdy niszczą nasze drogie buty.

Jeśli chodzi o psy i poczucie winy, to sprawa wcale nie wygląda tak, jak nam się wydaje, gdy oglądamy śmieszne filmy na YouTubie. Psi behawiorysta, Mark Bekoff uważa, że przekonanie, że psy się wstydzą wynika z naszej nieumiejętności odczytywania psich komunikatów. Póki co nie ma na to jednoznacznych dowodów.

4. Psy żyją teraźniejszością

Lubimy myśleć, że psy są „zen” – szczęśliwe z tu i teraz, i nie niepokoją się, tym, co wydarzyło się wczoraj, albo co może się wydarzyć jutro. Tak czy inaczej, nie jest to prawda. Z wielu badań wiemy, że psy przewidują i planują przyszłość, a także mają przemyślenia i wspomnienia z przeszłości.

5. Psy kochają nas bezwarunkowo

Wydaje nam się, że nasze psy kochają nas bez względu na to, kim jesteśmy, co robimy lub jak je traktujemy. Prawda jest inna: psy stawiają w miłości warunki , tak jak my.

6. Nie powinnaś przytulać psa

Naukowcy już dawno stwierdzili, że przytulanie psów sprawia, że ​​czują się niekomfortowo. To po części prawda: niektóre z nich nie lubią być przytulane, inne pragną takiej bliskości. Jeśli więc twój pies nie jest typem „przylepy”, powinnaś uszanować jego osobistą przestrzeń i znajdować inne sposoby na okazanie mu miłości.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Psychologia

Jak się kogoś pozbyć ze swojego życia. Odetnij „więzy” i odzyskaj spokój

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 maja 2018
Następny

Czasami spotykamy się z ludźmi, którzy choć nie wnoszą nic pozytywnego do naszego życia, tkwią w nim powodując zamieszanie i chaos. A czasem ranią nas swoim brakiem taktu, chęcią kontrolowania naszych decyzji i osobistych wyborów. To mogą być nasi rodzice, nasi „przyjaciele”, a nawet partnerzy. Czas nauczyć się, jak powiedzieć im „Stop” i odciąć szkodliwe więzi.

Jasne, że nie będzie łatwo. Może dlatego, że żywisz w stosunku do danej osoby jakieś uczucia, może dlatego, że była obecna w twoim życiu bardzo długo. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że ludzie się zmieniają. Ty również nie jesteś taki sam jak dziesięć lat temu. Nawet jeśli kochasz, nie oznacza to, że ta relacja powinna trwać.

Jak pozbyć się kogoś w prawdziwym życiu, krok po kroku

1. Przemyśl to

Kłótnia z bliską osobą to nie powód, by się od niej odciąć. Ale sytuacja, w której czujesz, że ten związek jest dla ciebie szkodliwy, kiedy nie jesteś w stanie odczuwać szczęścia – już tak. Poświęć dzień lub dwa, aby się uspokoić i zastanowić jak naprawdę wygląda wasza relacja. Czy jest szansa, by powrócić do poprzedniego stanu? A może tak jak teraz, było zawsze, tylko tego nie zauważałeś? Świadomość tego, co się dzieje obecnie jest najważniejsza.

2. Nie podejmuj od razu radykalnych kroków

Obserwuj, jak się czujesz, gdy powoli przestajesz się z daną osobą spotykać i rozmawiać. Istnieje wiele takich przyjaźni, które pozostają silne, nawet jeśli brakuje w nich dobrej komunikacji. Podobnie jest z miłością. Kochasz, mimo nieporozumień i czasem warto taką miłość uratować terapią.

3. Porozmawiaj z nim/ z nią o tym

Jasne, ta rozmowa sprawi, że poczujesz się bardzo nieswojo. Ale ktoś, kto był kiedyś twoim dobrym przyjacielem lub po prostu kimś ważnym w twoim życiu, zasługuje na szacunek. Musisz usiąść i porozmawiać z nimi o tym, co czujesz tak otwarcie i szczerze, jak to tylko możliwe.

4. Tak, możesz to zrobić online

Oczywiście to jakaś wyjątkowa sytuacja, ale nie potępiajmy takich decyzji. Czasami nie możesz spotkać się z kimś twarzą w twarz. Będzie ci mniej nieprzyjemnie, gdy opowiesz o swoich emocjach, a „druga strona” będzie miała czas, by „przepracować” to, co napisałeś/ powiedziałeś.

5. Nie wycofuj się

Osoba, której nie chcesz więcej w twoim życiu może sprawić, że poczujesz się winny tego, co czujesz. Może też przepraszać i prosić cię o „szansę”. Poczujesz się jeszcze gorzej i wpadniesz w panikę. Pomyślisz o tym, żeby wszystko „odkręcić”. Nie rób tego. Nie poddawaj się. Chciałeś zakończyć tę relację, nie zmieniaj zdania.

6. Upewnij się, że twoi pozostali znajomi są świadomi tego, co się dzieje.

Może macie  wspólnych znajomych, więc powinni wiedzieć, że wy dwoje nie jesteście już razem, bądź nie jesteście przyjaciółmi. W ten sposób unikniesz „przypadkowych” spotkań lub będziesz na nie przygotowany. Nie musisz wyjaśniać nikomu swojej decyzji o zerwaniu relacji.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Które znaki zodiaku najtrudniej kochać i dlaczego. Miłosny ranking

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 maja 2018
Fot. iStock/m-gucci

Kogo najtrudniej kochać? Z kim związek bywa najbardziej skomplikowany, a z kim łatwiej dojdziecie do porozumienia? Poniżej znajdziecie nietypowy ranking znaków zodiaku. Od najtrudniejszego do „najłatwiejszego” w miłości. Zgadza się?

Które znaki zodiaku najtrudniej kochać i dlaczego

Panna (23 sierpnia – 22 września)

Powód, dla którego jesteś „najtrudniejszy do kochania” to twoja olbrzymia potrzeba niezależności. Ty naprawdę nie widzisz sensu „bycia z kimś”, ponieważ jesteś tak bardzo przyzwyczajony do samodzielnego załatwiania wszelkich spraw. Trzeba wiele zaangażowania i siły uczucia, abyś naprawdę otworzył się na drugą osobę.

Skorpion (23 października – 22 listopada)

Podobnie jak Panna, jesteś niesamowicie zamknięty w sobie. Lubisz prowadzić bardzo skryte życie i rzadko wpuszczasz do niego innych. Bywasz bardzo niepewny siebie, a twoje kompleksy powodują, że jesteś szalenie zazdrosny. Naprawdę nie wiesz, czego chcesz od życia i czujesz, że musisz się najpierw sam w tym wszystkim zorientować.

Strzelec (23 listopada – 21 grudnia)

Czy to nie oczywiste? Twoja niezobowiązująca i swobodna natura jest powodem, dla którego tak trudno jest się w tobie zakochać. Jako Strzelec, nie lubisz przywiązywać się do niczego i do nikogo. Nienawidzisz wprost, gdy relacje wiążą cię jak łańcuchy. I to jest coś, co inni ludzie na pewno będą brać pod uwagę rozważając możliwości związku z tobą.

Wodnik (21 stycznia – 18 lutego)

To twoja „bezemocjonalna” natura sprawia, że ​​tak trudno cię kochać, a jeszcze trudniej z tobą być. Tak, to prawda, że pociągasz swoim niewiarygodnym intelektem i bystrym umysłem. Ale kiedy ludzie uświadamiają sobie, jak beznamiętny możesz być jako osoba, zwyczajnie cierpią.

Koziorożec (22 grudnia – 20 stycznia)

Jesteś po prostu zbyt pracowity i ambitny. Jednak nie powinieneś traktować tego jako czegoś złego. Zawsze dobrze jest być pracowitym. Dobrze być równie ambitnym jak ty. To jest powód, dla którego w życiu odnosisz tak wiele sukcesów. Powinieneś tylko być w stanie zrównoważyć swoje życie zawodowe z uczuciowym. To wszystko jest kwestią zarządzania czasem i priorytetów…

Bliźnięta (22 maja – 21 czerwca)

Mówiąc szczerze, nie można zakochać się w osobie, której nie można ufać. Jesteś szalenie towarzyski i masz mnóstwo znajomych. Jesteś w stanie dostosować swoją osobowość w zależności od tego, z kim akurat jesteś. I choć może to być dobre, prowadzi również ludzi do wątpliwości, kim naprawdę jesteś. Trochę tak, jakbyś nie miał własnej tożsamości.

Lew (23 lipca – 22 sierpnia)

Masz bardzo interesującą i fascynującą osobowość. Bywasz dumny i nieco zbyt pewny siebie. Twój magnetyzm przyciąga, ale czasem na drodze do związkowego szczęścia staje twoje ego. Zdarza się, że jesteś trudnym partnerem, choć życie z tobą jest również wspaniałą przygodą.

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

Namiętność. Podniecenie. Podekscytowanie. Dreszczyk. Intensywność. Jak cię nie kochać? Jasne, czasem żyjesz i kochasz nieco zbyt intensywnie. Ale to ma więcej zalet niż wad. Jako Baran, masz naprawdę „ekstremalną” osobowość, którą inni ludzie uważają za niezwykle pociągającą. Co więcej, jesteś bardzo charyzmatyczny i czarujący.

Byk (20 kwietnia – 21 maja)

Lojalność i pasja. Te dwie rzeczy sprawiają, że łatwo się w tobie zakochać, a nawet zakochiwać wiele razy. Jasne, twój wrodzony upór i impulsywność bywają denerwujące. Ale, to co się liczy najbardziej to twoja niezawodność. Jako partner jesteś prawdziwą „perełką”.

Waga (23 września – 22 października)

Jesteś uroczy i „łatwy w obsłudze”. Twoja empatia i świadomość uczuć innych ludzi jest niezwykła. Jesteś bardzo hojny i zawsze chcesz się upewnić, że ludzie wokół ciebie dobrze się bawią, a twój partner czy partnerka są spokojni i szczęśliwi. Jesteś naturalnym rozjemcą. Ludzie na ogół lubią przebywać w pobliżu z powodu swojej pozytywnej energii.

Ryby (19 lutego – 20 marca)

Masz tak wrażliwą duszę i serce na dłoni dla innych. Tak, czasami naprawdę warto być beznadziejnym romantykiem. Ale jesteś również niewiarygodnie miły. Naprawdę wierzysz w moc miłości – a twoja chęć nawiązania romansu również jest „zaraźliwa”. Ani się ktoś obejrzy – już cię kocha.

Rak (22 czerwca – 22 lipca)

Nie powinno być zaskoczenie, że to właśnie ciebie najłatwiej kochać. Masz tak łagodną duszę. Jesteś niesamowicie troskliwy. Jesteś jedynym znakiem zodiaku, na którym naprawdę można bez wątpliwości polegać, budując z nim rodzinę.Twoja miłość nie ma granic.


Na podstawie: relrules.com

 


Zobacz także

Dlaczego zdrowo jest spać obok tego, kogo kochasz

5 rzeczy, które zniszczą każdą relację.  Nie tylko miłość

10 sennych symboli, których nie można ignorować