Zdrowie

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy codziennie czytasz książkę. Sześć ważnych zmian

Redakcja
Redakcja
23 listopada 2022
czytanie
 

Pewnie nie raz słyszałaś jeszcze od rodziców, że powinnaś więcej czytać. Pewnie do dziś sama podskórnie czujesz, że tak właśnie powinno być. Mówi się, że każda przeczytana książka, to kolejne przeżyte życie. Fikcja nie jest tylko dla dzieci, literatura faktu nie zawsze jest nudna. Jeśli dasz im szansę, przekonasz się, że zanurzenie się w opisanej tam historii to nie tylko zabawa. Poprawia również zdrowie fizyczne i psychiczne. Czytanie może wzmocnić mózg i zapobiec pogorszeniu funkcji poznawczych. Pomaga również zmniejszyć stres i poprawić sen. Stajesz się bardziej empatyczna, gdy uciekasz w historię, nawet na kilka minut dziennie. Ale najlepsze jest to, że czytanie sprawia, że jesteś szczęśliwsza.

Czytanie wzmacnia mózg

Czytanie zmienia mózg w najbardziej dosłownym sensie. I nie ma znaczenia, co czytasz. Jasne, czytanie literatury faktu będzie trudniejsze psychicznie. Wzmocnienie następuje, ponieważ czytanie stymuluje części mózgu, których rzadko używasz w codziennym życiu. I nie chodzi tu o logikę i ostrość myślenia. Chodzi bardziej o to, jak słowa, które konsumujesz, przekształcają się w emocje i uczucia. Badania pokazują, że kiedy ludzie dostawali książkę do przeczytania, ich mózgi były bardziej pobudzone. Potwierdzali to przy pomocy rezonansu magnetycznego. 

Stymulowane obszary działały szybciej i były bardziej zsynchronizowane. Co ciekawe, kora somatosensoryczna, która reaguje na odczucia fizyczne, doświadczyła największej zmiany. Oznaczałoby to, że czytanie książki stymuluje ten sam obszar, co trening. Jeśli włączysz tę praktykę do swojej rutyny, zmiany te będą trwałe. Rzeczywiście, nawet przeglądanie kilku stron dziennie może wzmocnić twój mózg i sprawić, że będziesz ostrzejszy.

Książki wzbogacą twoje słownictwo

Jedną z najlepszych rzeczy w czytaniu jest to, że wzbogaca twoje słownictwo. Bez czytania można to zrobić tylko poprzez aktywne uczenie się. Musiałabyś otworzyć słownik i podjąć wysiłek, aby zapamiętać słowa, które w nim zapisano. I nawet wtedy istnieje duża szansa, że o nich zapomnisz. Trudno byłoby ci też zrozumieć, jak używać ich w odpowiednim kontekście. Bogatsze słownictwo to lepsze możliwości komunikacyjne.

Książki zmniejszają stres

Jedną z zalet poświęcenia czasu na czytanie jest to, że czytanie zmniejsza stres. To dlatego, że pozwala uciec i, przynajmniej tymczasowo, zapomnieć o wszystkich codziennych zmaganiach. Jeśli tylko masz trochę czasu przed snem, usiądź i czytaj tyle, ile chcesz. Co ciekawe, czytanie jest jak medytacja, ponieważ jest to powtarzalna czynność, na której musisz się skupić. Słowa się zmieniają, ale akcja jest taka sama, strona po stronie. Również stymulowanie wyobraźni pozwala wejść w odmienny stan świadomości.

Ponadto badania pokazują, że nawet sześć minut czytania może zmniejszyć częstość akcji serca i zmniejszyć napięcie mięśni. Tak więc twoja ulubiona książka nie tylko relaksuje cię psychicznie, ale także fizycznie.

Czytanie sprawia, że stajesz się bardziej empatyczna

Książki są wyjątkowe, ponieważ pozwalają wyobrazić sobie rzeczy, z którymi nigdy byś się nie zetknęła. Niezależnie od tego, czy są to książki beletrystyczne, czy non-fiction, przenoszą cię do zupełnie nowych światów. Ponadto, czytając, zawsze towarzyszysz komuś w podróży. Dowiesz się, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej i jakie podstawowe wartości są mu drogie.

Zrozumiesz, dlaczego bohaterowie podjęli konkretne decyzje, niezależnie od tego, czy uważasz je za dobre, czy złe. W rezultacie zaczynasz mniej oceniać i bardziej współczuć. Ta zdolność do odnoszenia się do innych nazywana jest „teorią umysłu”. Badania pokazują, że ludzie, którzy często czytają, zwłaszcza czytelnicy beletrystyki, mają lepiej rozwiniętą teorię umysłu.

Czytanie spowalnia spadek funkcji poznawczych

Spadek funkcji poznawczych jest nieunikniony. To coś, co dzieje się naturalnie, gdy ludzie się starzeją. Nie możesz nic zrobić, aby temu zapobiec, ale możesz to spowolnić. Dzięki tej aktywności możesz uniknąć nawet choroby Alzheimera. Wynika to z faktu, że czytanie poprawia zdrowie mózgu.

Czytanie jest czynnością poznawczą, podobnie jak rozwiązywanie zagadek. Nie wszyscy jednak lubią matematykę czy zagadki. A książka dla każdego. 

Pomyśl o tym w ten sposób: mózg jest jak mięsień. Potrzebuje stymulacji. W przeciwnym razie traci kształt. Tak więc, angażując się w działania oparte na poznaniu, wzmacniasz mózg.

Książki mogą uczynić cię szczęśliwszą

Jeśli jesteś czytelniczką, zapewne wiesz, zwijanie się w kłębek z dobrą książką to idealny przepis na szczęście. I nie jest to tylko krótkotrwałe szczęście. Jest to ogólna zmiana nastroju, która jest zauważalna w codziennym życiu. Początkowo zauważysz zmianę podczas czytania. Badania pokazują, że twój mózg przechodzi wtedy w stan podobny do transu. Czytanie wyzwala i pobudza mózg do produkcji hormonów szczęścia, takich jak dopamina.

 

 


Zdrowie

Limitowana kolekcja TATUUM x Miś Uszatek i Przyjaciele: Ważne momenty świętuj z Bliskimi!

Redakcja
Redakcja
24 listopada 2022
 

Okres świąteczny to czas po brzegi przepełniony ważnymi momentami. Gotowanie, dekorowanie domu, ubieranie choinki, okraszone tradycją posiłki, pakowanie i otwieranie prezentów. Prawdziwą wartość tym chwilom nadaje nic innego jak celebrowanie ich z Bliskimi. Tylko wtedy zwykłe momenty w magiczny sposób stają się niezwykłe – bo wypełnione bliskością, prawdziwymi emocjami i ciepłem.


WAŻNE MOMENTY ŚWIĘTUJ Z BLISKIMI

Najnowsza, limitowana kolekcja TATUUM x MIŚ USZATEK I PRZYJACIELE: Ważne momenty świętuj z Bliskimi, przypomina o tym, co najważniejsze – nie tylko od święta, ale każdego dnia. Pokazuje, że prawdziwą wartość codzienności nadaje obecność innych – naszych najbliższych.

To już druga odsłona kolekcji TATUUM z Misiem Uszatkiem. Tym razem do kultowej postaci z opowiadań Czesława Janczarskiego dołączają jego przyjaciele – uroczy, lecz lekko roztrzepany zajączek, piesek, serdeczny prosiaczek oraz ich bliscy. Wszystko po to, by podkreślić główny przekaz kampanii – Ważne momenty świętuj z Bliskimi.

KOLEKCJA, KTÓRA ZBLIŻA

W limitowanej kolekcji znajdziemy urzekające modele, przepełnione sentymentalnymi motywami Misia Uszatka i jego przyjaciół – w wersjach dla niej, dla niego oraz dziecięce. Tworząc bajkową kapsułę zadbano o to, aby ubrać się mogła cała rodzina, czy paczka przyjaciół, a modele z kolekcji niosły komfort podczas celebrowania wspólnych momentów.

Mocnym punktem kolekcji są ciepłe okrycia wierzchnie dopracowane w najmniejszych detalach: haftach, naszywkach, guzikach z wizerunkiem Uszatka, a nawet projektach dwustronnych! Stylizacje dopełniają otulające swetry i bardzo modne w ostatnim czasie komplety miękkich dresów. Nie zabrakło także bluz i piżam zaprojektowanych w trendzie „mini me”, czyli tego samego projektu dla dorosłego i dziecka. W kolekcji pojawiły się również idealne na prezent maskotki, a także biżuteria, piny i inne akcesoria jak: kosmetyczka, torba, skarpety, czapki, termofor, inteligentna butelka termiczna z elektronicznym wyświetlaczem czy misiowy papier do pakowania prezentów!

25 KAPSUŁ NA 25 LAT

Marka Tatuum obchodzi w tym roku 25-lecie. W włókienniczej Łodzi, z której pochodzi także bajkowy bohater Miś Uszatek, TATUUM projektuje modę kapsułową i ponadczasową. Każda z kapsuł oparta jest o dopracowane kroje i jakościowe materiały, ale opowiada inną historię. Ukoronowaniem jubileuszu jest 25 kapsuła – Miś Uszatek i Przyjaciele, która premierowo ukaże się już 15.11 w oficjalnym sklepie internetowym TATUUM.com oraz w salonach stacjonarnych.

 Zobacz także

Łokieć tenisisty — jak załagodzić dolegliwości bólowe?

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

10 sposobów na komary. Wypróbuj różne metody na uniknięcie ich ukąszeń

warto jeść na śniadanie

10 produktów, które warto jeść na śniadanie