Go to content

Jak dać sobie drugą szansę w życiu? 8 kroków do wykonania

Jak dać sobie drugą szansę w życiu? 8 kroków do wykonania
fot. Taylor Harding/Unsplash

Wszyscy potrzebujemy drugiej szansy. To nie jest idealny świat. Nie jesteśmy ludźmi idealnymi. Rzadko kiedy udaje nam się coś zrobić dobrze za pierwszym razem. Prawie każde większe osiągnięcie zaczyna się od decyzji, aby spróbować jeszcze raz i jeszcze raz – wstać po każdej nieudanej próbie i dać sobie jeszcze jedną szansę.

Jedyną różnicą między szansą a przeszkodą jest nastawienie. Otrzymanie drugiej szansy w życiu polega na daniu sobie możliwości wzniesienia się ponad swoje przeszłe niepowodzenia. Chodzi o pozytywne dostosowanie swojego nastawienia do przyszłych możliwości. Oto jak to zrobić:

1. Puść przeszłość

Co się stało, to się nie odstanie. Kiedy życie rzuca nam kłody pod nogi, zwykle nie widzimy w tym sensu. Naturalną reakcją są nerwy, frustracja, rzucanie mięsem i płacz. Ale czy któraś z tych czynności w jakikolwiek sposób nam pomaga? Oczywiście, że nie.

Najmądrzejszą i często najtrudniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić w tego typu sytuacjach, jest zachowanie zimnej krwi. Emocjonalna wściekłość tylko pogarsza sprawę. I pamiętajmy, że tragedie rzadko są tak złe, jak się wydają, a nawet jeśli są, dają nam szansę na wzmocnienie się. Każdemu trudnemu momentowi w życiu towarzyszy szansa na rozwój osobisty i kreatywność. Aby jednak osiągnąć ten rozwój i kreatywność, musimy najpierw nauczyć się pozbywać się przeszłości. Musimy zdać sobie sprawę, że trudności mijają, jak wszystko inne w życiu. Ostatecznie pozostaną nam jedynie wyjątkowe doświadczenia i lekcje potrzebne do podjęcia kolejnej próby następnym razem.

2. Pozbądź się negatywnego nastawienia

Negatywne myślenie generuje negatywne skutki. Pozytywne myślenie daje pozytywne rezultaty.

Każda inna sugestia zawarta w tym artykule będzie nieistotna, jeśli twój umysł utknął w negatywnych przekonaniach. Pozytywne myślenie jest podstawą każdego wielkiego sukcesu. Umysł musi wierzyć, że może coś zrobić, zanim będzie w stanie faktycznie to zrobić. 

3. Skoncentruj się na rzeczach, które możesz zmienić

Są rzeczy, które zawsze są poza twoją kontrolą. Najlepsze, co możesz zrobić, to jak najlepiej wykorzystać to, co jest przed tobą, korzystając z zasobów, do których masz dostęp. Marnowanie czasu, talentu i energii emocjonalnej na rzeczy, na które nie masz wpływu, jest receptą na frustrację, nieszczęście i stagnację. Zainwestuj swoją energię w rzeczy, które możesz zmienić.

4. Zastanów się, czego naprawdę chcesz

Jeśli nie zdecydujesz, dokąd chcesz jechać, będziesz wiecznie biegała jak chomik w kołowrotku. Zastanów się, co jest dla ciebie ważne, abyś mogła być tym, co jest ci przeznaczone.

Niektórzy z nas urodzili się, by być muzykami – przekazywać zawiłe myśli i pobudzające uczucia za pomocą strun gitary. Niektórzy z nas urodzili się, by być poetami – by dotykać ludzkich serc wykwintną prozą. Niektórzy z nas urodzili się, by być przedsiębiorcami – aby tworzyć rozwój i możliwości tam, gdzie inni widzieli śmieci. A niektórzy z nas urodzili się, aby być lub robić cokolwiek innego, co ich szczególnie porusza.

Nie poddawaj się tylko dlatego, że nie udało ci się za pierwszym razem. I nie marnuj swojego życia na spełnianie cudzych marzeń i pragnień. Musisz podążać za swoją intuicją i podjąć decyzję, aby nigdy nie rezygnować z tego, kim możesz się stać.

5. Bądź bardzo konkretna

Wyznaczając sobie nowe cele, staraj się być jak najbardziej konkretna. „Chcę schudnąć 10 kg” to cel, który możesz osiągnąć. „Chcę schudnąć” – nie. Znajomość konkretnych wymiarów tego, co chcesz osiągnąć, to jedyny sposób, w jaki możesz sięgnąć po wymarzony efekt końcowy. Bądź też konkretna w swoich działaniach. „Będę ćwiczyć”? To zbyt niejasne. „Będę biegać przez 30 minut w każdy dzień powszedni o 18:00” to coś, co naprawdę możesz zrobić – coś, na czym możesz zbudować rutynę – coś, co możesz zmierzyć.

6. Skoncentruj się na DZIAŁANIU

Nie myśl o białym niedźwiedziu!” O czym teraz myślisz? Jedzenie tego czekoladowego pączka, prawda? Kiedy koncentrujesz się na tym, żeby o czymś nie myśleć, dzieje się coś odwrotnego. Ta sama filozofia obowiązuje, jeśli chodzi o przełamanie naszych złych nawyków. Nieustannie próbując czegoś nie robić, myślimy o tym tak często, że podświadomie prowokujemy się do oszukiwania – zrobienia dokładnie tego, czego staramy się nie robić.

Zamiast koncentrować się na eliminowaniu złych nawyków, skoncentruj się na tworzeniu tych dobrych (które po prostu zastępują złe). Na przykład, jeśli chcesz wyeliminować podjadanie śmieciowego jedzenia, możesz wykształcić w sobie nowy nawyk mentalny, taki jak ten: „Każdego dnia o 15:00, mniej więcej o tej porze, kiedy zwykle mam ochotę na przekąskę, zjem pięć orzechów/trzy daktyle/jabłko”. Po kilku tygodniach lub miesiącach koncentrowania się na tym dobrym nawyku stanie się on częścią twojej rutyny. Zaczniesz postępować właściwie, nawet o tym nie myśląc.

7. Utrzymuj samokontrolę i naprawdę nad nią pracuj

Im ciężej będziesz pracować, tym będziesz szczęśliwsza. Przestań czekać, aż wszystko się ułoży. Jeśli będziesz nadal robić to, co robisz, nadal będziesz otrzymywać to, co otrzymujesz.

Chociaż wielu z nas w pewnym momencie życia decyduje, że chce w pełni wziąć własne życie w swoje ręce, tylko nieliczni z nas faktycznie nad tym pracują. Przez „pracę nad tym” mam na myśli prawdziwe poświęcenie się wynikowi końcowemu. Reszta z nas nigdy nie działa zgodnie z tą decyzją. Albo, w najlepszym przypadku, udajemy, że działamy, podejmując pozbawiony inspiracji, połowiczny wysiłek.

Jeśli chcesz prawdziwej drugiej szansy, musisz chcieć dać z siebie wszystko. Żadnego obijania się! Oznacza to, że musisz wzmocnić i utrzymać swoją samokontrolę. Najlepszym sposobem jest „zjadanie słonia małymi kęsami”. Zacznij od jednego działania i zaplanuj, jak sobie poradzisz z problemami, gdy się pojawią. Na przykład, jeśli próbujesz schudnąć, przygotuj listę zdrowych przekąsek, które możesz zjeść, gdy poczujesz na nie ochotę. Na początku będzie trudno, ale z czasem będzie coraz łatwiej. I o to właśnie chodzi. W miarę wzrostu sił będziesz mogła podejmować większe wyzwania.

8. Zapomnij o robieniu wrażenia na ludziach

Tak wielu ludzi kupuje rzeczy, których nie potrzebuje, za pieniądze, których nie ma, aby zaimponować ludziom, których nie zna. Znasz tę starą prawdę? Nie bądź jedną z tych osób. To strata czasu. I prawdopodobnie jest to jeden z powodów, dla których przede wszystkim potrzebujesz drugiej szansy. Po prostu rób dalej to, co wiesz, że jest słuszne. A jeśli to nie zadziała, dostosuj swoje podejście i spróbuj ponownie. W końcu tam dotrzesz.