Go to content

Zanim dokonasz zmiany w życiu, zastanów się nad tymi ośmioma rzeczami

6 drobnych codziennych nawyków, które zmienią twoje życie (w 6 miesięcy lub szybciej)
fot. draganab/iStock

Podjęcie się znaczącej zmiany w życiu jest czymś, co wymaga planowania i rozważenia. Może być przerażające, ale to także ekscytujący czas. Niezależnie od wieku, zmiany w życiu muszą być dobrze przemyślane. Dokonanie zmiany może być najlepszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobisz, ale nie jest to coś, co powinnaś robić dla kaprysu. Pomyśl o korzyściach i konsekwencjach przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Upewnij się, że bierzesz pod uwagę każdą ewentualność.

Te podstawowe rozważania pomogą ci zdecydować, czy powinnaś zmienić coś w życiu, czy trzymać się tego, co masz teraz. Nie będziesz wiedziała, która opcja jest najlepsza, dopóki nie przemyślisz wszystkiego. Przebrnij przez rozważania, zachowaj otwarty umysł i bądź ze sobą szczera.

1. Czy możesz osiągnąć ten cel?

Zadaj sobie pytanie, czy w ogóle możesz osiągnąć ten związany ze zmianą życia cel. Jeśli choć trochę w siebie wątpisz, prawdopodobnie ci się nie uda. Twoje myśli kierują twoim życiem, więc musisz mieć pewność, że możesz osiągnąć cel. Zwróć też uwagę na to, jak mówisz o tej sytuacji. Używanie słów takich jak „byłoby miło…” sugeruje, że nie jest to możliwe. Z tą myślą nie będziesz w stanie spełnić tego życzenia. Nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić z odpowiednim nastawieniem, ale najpierw musisz uwierzyć w siebie.

2. Czy robisz to z właściwych powodów?

Zmiana może być bardzo pozytywna, ale jeśli nie jesteś w nią naprawdę zaangażowana, możesz popełnić poważny błąd, którego będziesz żałować. Na przykład, jeśli mówisz o założeniu rodziny, musisz być w 100% pewna, że tego właśnie chcesz. Niektórzy ludzie mają dzieci, ponieważ ich partner bardzo nalegał, na niektórych nacisk wywierali rodzice. Tak zmieniająca życie decyzja podjęta pod naciskiem nie wróży nic dobrego. To niesprawiedliwie i wobec siebie, i wobec – w tym przypadku – dziecka. Ale to przecież nie jedyna taka sytuacja, jaką możemy sobie wyobrazić.

20 małych i dużych wyzwań, które warto podjąć, by 2024 był wyjątkowy

3. Czy to właściwy czas?

Czas może być bardzo ważny. Czy długo zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu? Jeśli masz wiele obowiązków, które zajmują twój czas, na przykład opiekę nad małymi dziećmi, może lepiej będzie poczekać, aż pójdą do szkoły lub przedszkola. Dzięki temu zyskasz czas na rozwój swojego biznesu. Być może chciałabyś wyjechać za granicę. Czy jesteś emocjonalnie gotowa na zmianę i czy jest to odpowiedni moment z praktycznego punktu widzenia? W obu (i wielu innych) przypadkach, jeśli mocno czujesz, że to właściwy moment, prawdopodobnie taki właśnie jest. Po prostu musisz to czuć. 

4. Czy przepracowałaś poprzednie doświadczenia i wyciągnęłaś z nich wnioski?

To bardzo ważne – jeśli nie wyciągniesz wniosków ze swoich przeszłych doświadczeń, ryzykujesz powtarzaniem tych samych błędów. Jest to powszechne w związkach, które rozpadają się z powodu zachowań takich jak nadmierne potrzeby, zazdrość lub znudzenie. Takie zachowanie może zostać powtórzone w następnym związku, ponieważ dana osoba nie jest świadoma tego, co robi lub nie nauczyła się niczego z przeszłości. Efektem końcowym będzie to, że będziesz nieszczęśliwa i prawdopodobnie będziesz nadal robić to samo w kółko. Tylko wyciągając odpowiednie wnioski, przerwiesz błędne koło.

5. Czy zmiana będzie pozytywna?

Czasami, gdy masz zamiar wprowadzić poważną zmianę, nurtują cię dokuczliwe wątpliwości. Powinnaś zadać sobie pytanie, czy zmiana jest pozytywna. Na przykład możesz rozważać zmianę ścieżki kariery, ponieważ czujesz presję, aby zarabiać więcej lub objąć bardziej prestiżowe stanowisko, ale tak naprawdę nie w smak ci nadgodziny i nadmiarowy stres. Jeśli jednak zmieniasz pracę, ponieważ chcesz się rozwijać, lub wybierasz coś być może mniej prestiżowego, ale za to dającego znacznie większą satysfakcję z pracy, są to znacznie bardziej pozytywne powody.

Nikt nie zadba o ciebie lepiej niż ty sama. 8 zasad szczęśliwej kobiety

6. Czy zmiana nie jest ucieczką?

Zmiana może często być motywowana podświadomym pragnieniem ucieczki od czegoś, z czego jesteś niezadowolona i może to być zły powód. Lepiej jest uporać się z problemami, niż uciekać. Jeśli spróbujesz uciec, podstawowe problemy nie zostaną rozwiązane i mogą cię ścigać, gdziekolwiek się udasz. Może to również oznaczać, że nie jesteś wystarczająco zaangażowana w swoje nowe życie i z tego powodu nie wyjdzie ono na dobre.

7. Czy dobrze wszystko zaplanowałaś?

Chociaż prawdą jest, że spontaniczna zmiana czasami może się udać, poświęcenie czasu na odpowiednie zaplanowanie może dać ci znacznie większe szanse na odniesienie sukcesu w nowym życiu. Przeprowadzka za granicę wymaga poradzenia sobie z wymogami biurokratycznymi, nauczenia się języka, znalezienia zakwaterowania i przetrwania okresu izolacji od bliskich. Planowanie przyszłościowe pomoże ci poradzić sobie z początkowymi etapami tej ogromnej zmiany i pomoże uniknąć lub zminimalizować stres, który w przeciwnym razie mógłby spowodować niepowodzenie twoich planów.

8. Czy masz to, czego potrzebujesz?

Dokonanie istotnej zmiany w swoim życiu wymaga dużego wysiłku. Być może naprawdę podoba ci się pomysł zmiany, ale czy naprawdę masz to, czego potrzeba, aby zmiana zakończyła się sukcesem? Czy twoje podejście jest realistyczne? Weźmy poprzedni przykład przeprowadzki za granicę. Życie w Hiszpanii to nie tylko słońce i sangria. Będziesz musiała znaleźć sposób na życie, poradzić sobie z samotnością, zanim zaczniesz zawierać przyjaźnie i zapoznać się z zasadami obowiązującymi w kraju. Czy poradzisz sobie ze znalezieniem mieszkania bez dobrej znajomości języka i co zrobisz, gdy zajdzie potrzeba wizyty u lekarza? Musisz być realistką.