Go to content

Zapisz i czytaj, aż zapamiętasz. Prawdy, które pomogą ci, kiedy jesteś pod presją

Zapisz i czytaj, aż zapamiętasz. 18 prawd, które przydadzą się, kiedy jesteś pod presją
fot. Kyson Dana/Unsplash

Słowa mają moc – tyle razy to słyszałaś. A umysł, nasze myśli? Tej mocy wciąż nie doceniamy. Tymczasem siła umysłu jest przeogromna. Kiedy jesteś pod presją, to właśnie w swojej głowie możesz szukać ratunku.

Następnym razem, gdy dopadnie cię stres, gdy poczujesz się przytłoczona, gdy grunt zacznie usuwać ci się spod nóg, gdy będziesz zagubiona czy zdezorientowana, zatrzymaj się i po cichu przeczytaj te zdania. Przekonasz się, jak stopniowo będziesz w stanie uporządkować emocje, myśli i swoje podejście do zmian życiowych i niespodziewanych przeszkód.

Prawdy, które przydadzą się, kiedy jesteś pod presją

 1. Nie masz żadnej kontroli nad zachowaniem innych ludzi. Nie możesz kontrolować wszystkiego, co się dzieje. To, co możesz kontrolować, to sposób, w jaki ty sama reagujesz. To w twojej reakcji jest twoja moc.
 2. Największą i najbardziej złożoną przeszkodą, jaką kiedykolwiek będziesz musiała pokonać, jest twój własny umysł. Zapamiętaj to. Nie jesteś odpowiedzialna za wszystko, co przydarza ci się w życiu, ale masz wpływ na niepoddawanie się autodestrukcyjnym wzorcom myślenia, które atakują cię, kiedy jesteś pod presją.
 3. Im jesteś starsza, tym bardziej wyciszona i skoncentrowana się stajesz. Zdajesz sobie sprawę, na ile bzdur zmarnowałaś czas. I zdajesz sobie sprawę, jak cenny jest naprawdę dzisiejszy dzień.
 4. Trudności są ci potrzebne, żebyś mogła się rozwijać. W tej chwili może być trudno w to uwierzyć, ale pewnego dnia spojrzysz wstecz i zdasz sobie sprawę, że sprawy musiały się potoczyć tak, jak się potoczyły. Musiało tak być, żebyś mogła być tu, gdzie jesteś.
 5. Spokój nie oznacza przebywania w przestrzeni, w której nie ma chaosu, kłopotów ani trudnych realiów, z którymi trzeba sobie radzić. Spokój oznacza przebywanie pośród tych wszystkich rzeczy i pozostawanie w równowadze umysłowej, emocjonalnej i fizycznej.
 6. Jeśli będziesz czekać, aż poczujesz się w 100% gotowa, będziesz czekać do końca życia. Uświadom sobie to! Niektórzy czekają cały dzień na 17:00, cały tydzień na piątek, cały rok na święta… całe życie na szczęście. Nie bądź jedną z nich.
 7. Bądź dziś cierpliwa, ale nie siedź bezczynnie. Cierpliwość w życiu nie polega na czekaniu — to umiejętność zachowania dobrego nastawienia podczas ciężkiej pracy nad tym, w co wierzysz.
 8. Zacznij zastępować zdanie „muszę” słowem „zrobię”, ilekroć przyłapiesz się na narzekaniu czy poczujesz się pod presją. Tak wiele czynności, na które narzekamy, to rzeczy, które inni chcieliby robić. Nie każdy ma teraz takie same zasoby i opcje.
 9. Zmagając się z codziennością, pomyśl, że znacznie lepiej jest być wyczerpanym mnóstwem wysiłku, nauki i rozwoju, niż być zmęczonym nierobieniem absolutnie niczego.
 10. Nasz charakter najlepiej widać w naszych wzlotach i upadkach. Szczególnie w ciężkie dni, kiedy czujesz, że nie dasz rady, przypomnij sobie, że dotychczas udało ci się przetrwać.
 11. Za dziesięć lat tak naprawdę nie będzie miało znaczenia, jakie buty nosiłaś, jak wyglądały twoje włosy ani jakiej marki były twoje sukienki. Liczy się to, jak żyłaś, jak bardzo kochałaś i czego nauczyłaś się po drodze.
 12. Jeśli masz moc uszczęśliwienia kogoś dzisiaj, zrób to. Świat desperacko potrzebuje więcej radości.
 13. Buduj przyjaźnie z ludźmi, którzy nie są w twoim wieku. Poznaj kogoś, kto nie pochodzi z tej samej kultury, pracuje w zupełnie innym miejscu. Słuchaj. Bądź pokorna i chętny do nauki. W ten sposób uczysz się i rozwijasz.
 14. Zawsze będziesz dla kogoś „zbyt” — zbyt wrażliwa, zbyt duża, zbyt głośna… zbyt nerwowa. A jeśli zaczniesz się dopasowywać, naginać, rezygnować z siebie – przegrasz. Weź to sobie do serca! Przepraszaj za swoje błędy, ale nie przepraszaj za to, kim jesteś.
 15. Nigdy nie znajdziesz całej swojej wartości w innym człowieku – znajdziesz ją w sobie, a wtedy przyciągniesz tych, którzy są warci twojej energii. Zaakceptuj i uznaj swoją wartość. Przestań czekać, aż inni powiedzą ci, jak ważna jesteś. Powiedz to sobie sama. I uwierz w to.
 16. Dziesiątki razy w życiu przekonasz się, że świetnie się obeszłaś bez tego, bez czego myślałaś, że nie możesz żyć. Więcej – pokochasz coś, o czym nawet nie wiedziałaś, że możesz chcieć. Życie poprowadzi cię trudnymi, ale koniecznymi ścieżkami, którymi nigdy nie poszłabyś z własnej woli. Nie bój się. Miej wiarę. Zaufaj.
 17. Nie jest za późno. Nie jesteś w tyle. Jesteś dokładnie tam, gdzie powinnaś być. Każdy krok jest ważny. Nie oceniaj ani nie krytykuj siebie za to, jak długo trwa twoja podróż. Czas jest indywidualny dla każdego.
 18. Doceń swoje dzisiejsze postępy. Wiele przeszłaś, ale też bardzo dojrzałaś. Pochwal się za swoją odporność i za to, jak daleko zaszłaś.