Go to content

To właśnie dlatego przyciągasz toksycznych ludzi. Musisz coś z tym zrobić

"Kto nie wierzy w magię, nigdy jej nie znajdzie”. 7 rzeczy, które potrafią ignorować ludzie szczęśliwi
fot. Yury Orlov/Unsplash

Relacje kształtują nasze emocje, doświadczenia i naszą tożsamość. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy stają się źródłem stresu, niepotrzebnych uczuć. Masz wrażenie, że przeciągasz toksycznych ludzi? Nie możesz przejść obok tego obojętnie. Czas na zmiany.

Toksyczni ludzi

Zachowanie toksycznej osoby jest dalekie od ideału. Przebywanie w jej towarzystwie wywołuje w tobie negatywne emocje. Toksyczność może przybierać różne formy i nie zawsze objawia się jawnym nadużyciem lub agresją. Czasami jest bardzo subtelna. Wspólne cechy toksycznych ludzi:

  • Manipulacja
  • Egocentryzm
  • Brak empatii

Jeśli podejrzewasz, że jesteś magnesem dla toksycznych ludzi, musisz coś z tym zrobić. Brak pewności siebie, strach przed konfrontacją lub głęboko zakorzeniona potrzeba bycia lubianym, mogą sprawić, że będziesz przyciągała bardziej toksyczne relacje. Toksyczne osoby często szukają tych, których postrzegają jako wrażliwych lub łatwych do zmanipulowania.

Toksyczni ludzie – jak się od nich uwolnić

Wyznaczanie zdrowych granic

Granice są niezbędne, to za ich pomocą możemy określić, jak chcemy, by inni nas traktowali. Nie chodzi o zmienianie innych ludzi, ale o szacunek do samej siebie. Wyznaczanie granic powiązane jest z jasnym i konsekwentnym komunikowaniem swoich potrzeb i ograniczeń. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do asertywności, masz z nią problem, będziesz musiała nad sobą popracować. Określ, z czym czujesz się komfortowo, a z czym nie. Jasno i spokojnie komunikuj innym swoje granice i bądź konsekwentna w ich egzekwowaniu.

Poczucie własnej wartości

Przyciąganie toksycznych ludzi może wynikać z braku poczucia własnej wartości. Jeśli cenisz siebie i znasz swoją wartość, to mało prawdopodobne, że pozwolisz, by inni źle cię traktowali. Budowanie poczucie własnej wartości polega na zaakceptowaniu swoich mocnych stron, zaakceptowaniu słabości oraz traktowaniu siebie z życzliwością. Asertywność jest kluczowym elementem. Chodzi o wyrażanie swoich myśli i uczuć z pewnością siebie i szacunkiem. Nie chodzi o to, aby być agresywnym lub konfrontacyjnym, ale o to, aby stanąć w obronie siebie w zdrowy, pozytywny sposób.

  • Angażuj się w działania, które sprawiają, że poczujesz się kompetentna i pewna siebie.
  • Praktykuj współczucie i rzuć wyzwanie negatywnej rozmowie z samą sobą.
  • Zacznij od asertywności – rozpocznij od drobnostek, a potem przejdź do ważniejszych rzeczy.

Rozpoznawaj zdrowych i toksycznych ludzi

Naucz się rozpoznawać ludzi, którzy mają na ciebie toksyczny wpływ. Buduj zdrowe relacje, które opierają się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i wsparciu. W takich relacjach obie strony czują się docenione i wysłuchane. Ważne jest wsparcie, zdrowa komunikacja, uczciwość i zaufanie.

Zobacz także: 6 starodawnych nawyków, które wzmocnią twój związek

Pozytywny krąg społeczny

Otaczanie się pozytywnymi, wspierającymi ludźmi może mieć ogromny wpływ na twoje samopoczucie. Zdrowy krąg społeczny składa się z osób, które podnoszą na duchu, szanują i zachęcają do bycia najlepszą wersją siebie. Zbudowanie takiej sieci wymaga czasu i chęci, ale warto. Bądź otwarta na nawiązywanie nowych kontaktów, ale bądź wnikliwa w kwestii tego, kogo wpuszczasz do swojego bliskiego kręgu. Pielęgnuj istniejące relacje, które są pozytywne i wspierające

Źródło: powerofpositivity.com