Lifestyle Związek

Jak dobrze kochać? Cztery filary miłości według buddyzmu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 listopada 2016
Jak dobrze kochać? Cztery filary miłości według buddyzmu
Fot. IStock/demaerre
 

Czym jest miłość? Choć opisano ją już nawet matematycznym wzorem, trudno o jedną, uniwersalną definicję. Każdy, kto choć raz kochał, wie, że miłość pozostaje tajemnicą, doświadczeniem, które w każdym z nas pozostawia indywidualny ślad.

Cztery filary prawdziwej miłości

Maitri

Pierwszym aspektem prawdziwej miłości jest Maitri – chęć i zdolność do obdarowania ukochanej osoby radością i szczęściem. Aby rozwijać ten aspekt naszego uczucia, musimy ćwiczyć obserwując i słuchając uważnie, tak, by wiedzieć co robić i czego nie robić, aby uszczęśliwiać innych. Jeśli oferujesz swojej ukochanej coś, czego ona nie potrzebuje, to nie jest Maitri. Musisz poznać jej rzeczywistą sytuację, inaczej to, co masz do zaoferowania, może przynieść jej nieszczęście. Brak chęci zrozumienia i poznania oznacza, że twoja miłość nie jest prawdziwą miłością. Trzeba patrzeć głębiej, aby zobaczyć i zrozumieć potrzeby, aspiracje i cierpienia ukochanej osoby. Wszyscy potrzebujemy miłości.

Karuna

Drugim aspektem prawdziwej miłości jest Karuna, zamiar i zdolność do łagodzenia i przekształcania cierpienia w coś pozytywnego, rozjaśniania smutków. Karuna jest zwykle błędnie tłumaczona jako „współczucie”, ale to nie jest do końca poprawne tłumaczenie. „Współczucie” oznacza współodczuwanie, a my nie musimy cierpieć, aby „eliminować” cierpienie innej osoby.

Mudita

Trzecim elementem prawdziwej miłości jest Mudita, radość. Prawdziwa miłość zawsze przynosi radość tobie i osobie, którą kochasz. Jeśli nasza miłość nie przynosi radości obu stronom, to nie jest prawdziwa miłość.

Upeksza

Czwartym elementem prawdziwej miłości jest Upeksza, co oznacza, opanowanie, „odpuszczanie”, niedyskryminujące podejście. Upa znaczy „ponad”, a iksha oznacza „szukać”. Czy potrafisz wspiąć się na górę, aby być w stanie spojrzeć na całą sytuację z dystansu? Jeśli w twojej miłości jest dyskryminacja, jeśli trawią ją uprzedzenia, to nie jest prawdziwa miłość.


Źródło: creativesystemsthinking.wordpress.com


Lifestyle Związek

Obecni – nieobecni w związku. Jak rozpoznać tych, z którymi nigdy nie będziemy „naprawdę”?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 listopada 2016
Fot. iStock/lofilolo
 

Nieobecny. Czasem tylko duchem, czasem również ciałem. Związek z partnerem, którego tak naprawdę, realnie przy tobie nie ma, bywa o wiele bardziej obciążający niż samotność w pojedynkę. Bo co z tego, że umówiliście na wspólne życie, kiedy ze wszystkim zostajesz sama, bez wsparcia, bez jego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji, w rozwiązywaniu problemów?

„Na początku było inaczej” –  trzymasz się kurczowo tej myśli, widząc w niej szansę na jakąś poprawę, na powrót do tego, co było między wami, zanim on „zobojętniał”. Zatrzymaj się, pomyśl – czy naprawdę było inaczej?

Istnieje kilka rodzajów „niedostępności”. Niektórzy z nas zawsze będą „nieobecni” w związku, z powodu zaburzeń psychicznych lub/i niezaspokojonych w dzieciństwie potrzeb. Bywa jednak, że „nieobecność” jest czymś czasowym. Zdarza się tak, jeśli to następstwo jakiegoś życiowego dramatu, problemu, trudnego momentu.

Oto lista bardziej subtelnych, alarmujących sygnałów niedostępności w związku:

1. Flirtowanie połączone z powierzchownymi, zdawkowymi pochlebstwami

Czujesz, że osoba, którą poznajesz preferuje jedynie powierzchowny kontakt, brak tu chęci głębszego poznania drugiej strony? Taki flirt jest dobrym elementem intymności, która ma trwać jedynie chwilę, kiedy na nic nie liczymy i niczego od siebie nie oczekujemy.

2. Mocna samokontrola

Niepokojący jest brak wyrozumiałości dla swoich i cudzych słabości. Nasze relacje powinniśmy przecież budować na akceptacji, zrozumieniu i chęci wsparcia. Brak spontaniczności, przysłowiowej „odrobiny szaleństwa” jest zdecydowanie złym znakiem dla ewentualnej relacji.

3. Zbytnia podejrzliwość

Jeśli bliska ci osoba zbyt mocno skupia się na zasłyszanych, negatywnych faktach i wierzy w nie, bez chęci konfrontacji z tobą, jest to zdecydowanie alarmujący sygnał.

4. Niepokojąca przeszłość

Dowiedz się, czy twój ukochany był już w jakiejś dłuższej, stałej relacji i dlaczego to się skończyło. Może się okazać, że większość jego związków kończyła się tam, gdzie zwykle zaczyna rozwijać się intymność.

5. Perfekcjonizm

Zaniepokoić powinna cię także skłonność do wyszukiwania w każdym wad. Problem polega na tym, że osoba, z którą się spotykasz, boi się bliskości. Kiedy nie może doszukać się w tobie jakieś słabości, niedoskonałości, jej niepokój rośnie.

6. Gniew – gwałtowny, bez znaków ostrzegawczych lub tłumiony, maskowany chamskimi odzywkami

Zwracaj uwagę na język, jakim bliska ci osoba posługuję się w gniewie. Czy masz wrażenie, że zamienia się w kogoś innego? Czy często myślisz, że nie podejrzewałbyś jej o „takie zachowanie”…?

7. Arogancja

Unikaj związku z kimś, kto uwielbia się przechwalać i jest zarozumiały. Takie zachowanie sygnalizuje niską samoocenę. Droga do zyskania jego zaufania będzie kręta i wyboista.

8. Nieterminowość, niesłowność

Chroniczne spóźnianie się jest nie tylko nieuprzejme, ale może także wskazywać, że dana osoba unika relacji, chce się z niej „wywinąć”.

9. Natarczywość/Tajemniczość

Niewłaściwe, zbyt wcześnie zadane pytania (np. o pieniądze czy seks) mają często na celu zniechęcenie drugiej strony, uniemożliwienie rozwoju waszemu związkowi.

10. Presja zbliżenia

Uważaj na bodźce seksualne wysyłane zbyt wcześnie. Uwodziciele unikają prawdy, autentyczności, ponieważ nie wierzą, że sami są w stanie „zatrzymać” partnera na dłużej. Kiedy związek staje się realny, oni go sabotują. Zbliżenie ma dać im pewność, której i tak nigdy nie poczują.

Większość ludzi ujawnia swoją emocjonalną niedostępność  bardzo wcześnie. Obserwuj, zwracaj uwagę na niepokojące, powyższe sygnały, zwłaszcza jeśli czujesz, że zaczynasz się angażować.


Lifestyle Związek

Idealna pielęgnacja dla (nie)idealnej skóry

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 listopada 2016
Fot. iStock / gpointstudio

Mało która kobieta może pochwalić się idealną skórę będącą podarunkiem od natury. Najczęściej borykamy się z niedoskonałościami, których trudno się pozbyć bez odpowiednio dobranej pielęgnacji. Zaczerwienienia, krostki czy przebarwienia potrafią spędzać sen z powiek. Jednak nie każdy produkt do pielęgnacji dobrze poradzi sobie z problemami, które dotykają skórę twarzy.

Przyczyny problemów ze skórą są różne 

Niekiedy trudno jest wskazać jednoznaczną przyczynę problemów skórnych. Chociażby z tego powodu, że dotykają one różne typy skóry u kobiet będących w różnym wieku. Teoretycznie panie w sile wieku powinny mieć mniej problemów skórnych, niż nastolatki czy kobiety bardzo dojrzałe. Jednak w tym przypadku reguła nie istnieje. Niedoskonałości i przebarwienia mogą pojawiać się na skutek styczności skóry ze szkodzącymi jej czynnikami.

Szczególnie negatywny wpływ wywiera na jej kondycję promieniowanie UV, stres, zanieczyszczenia powietrza, papierosy oraz zła dieta. Długotrwała ekspozycja na te czynniki nie pozostaje obojętna dla kondycji skóry. W efekcie może ona stać się przesuszona lub wręcz przeciwnie, nadmierne przetłuszczona. Pojawiają się często rozszerzone pory, szary koloryt, widoczne przebarwienia, zaczerwienienia i niedoskonałości. A tego rodzaju wątpliwe „ozdoby” na twarzy żadnej z pań nie dodają uroku.

Najważniejsza jest przemyślana pielęgnacja 

Systematyczna pielęgnacja skóry sprawiającej kłopoty to podstawa nie tylko utrzymania jej w dobrej kondycji, ale szansa na załagodzenie istniejących zmian. Nie wystarczy sięgnąć po wodę z mydłem i pierwszy lepszy krem. Codzienna troska powinna zostać oparta na sprawdzonych dermokosmetykach, które znakomicie poradzą sobie z zaspokojeniem potrzeb skóry. Niewątpliwą zaletą dermokosmetyków jest to, że tworzy się je na podstawie wiedzy medycznej i z zakresu kosmetologii, dzięki czemu wykazują działanie nie tylko pielęgnacyjne, ale i lecznicze. W dodatku ich dwukierunkowe działanie wspiera skórę w walce z najtrudniejszymi problemami oraz dostarcza pigmentów poprawiających szybko jej wygląd.  

Całodobowa troska o skórę może być prosta

Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu preparatów, wchodzących w skład jednej linii produktów. Taka kompleksowa pielęgnacja doskonale odpowiada na potrzeby skóry z niedoskonałościami, jak i skóry zdrowej.

Podstawą mądrej pielęgnacji jest codzienne oczyszczanie skóry, które bezwzględnie powinno stać się zdrowym nawykiem. Zarówno rano, jak i wieczorem, należy oczyścić skórę z zanieczyszczeń i makijażu. Najlepszym wyborem będą produkty niezawierające agresywnych detergentów, tylko łagodne substancje myjące:

  • jeśli posiadasz skórę suchą, wybierz mleczko lub emulsję micelarną,
  • przy skórze normalnej i mieszanej sprawdzi się delikatny żel lub płyn micelarny,
  • do demakijażu oczu wybierz oddzielny produkt, wzmacniający rzęsy i dbający o delikatną skórę wokół oczu.

Dla dopełnienia oczyszczania zastosuj tonik po każdym umyciu twarzy. Przywróci skórze  fizjologiczne pH i przygotuje na przyjęcie kolejnych kosmetyków.

Pielęgnacja na dzień

To kolejny krok w pielęgnacji skóry, który w efekcie powinien połączyć właściwości pielęgnacyjne kosmetyków z maskującymi. To zadanie doskonale spełniają upiększające kremy BB i CC z linii dermo face, idealiczapewniających redukcję przebarwień, zaczerwienień i niedoskonałości, a także dostarczających pigmentów, które poprawiają wygląd skóry od razu dając efekt jednolitego kolorytu i gładkiej tekstury.

CC krem upiększający, DZIEŃ, SPF 30 

Ft. Materiały prasowe

Ft. Materiały prasowe

To jedna z propozycji dermokosmetyków zalecanych do zastosowania na dzień. Krem ujednolica koloryt i wygładza teksturę skóry. Maskuje zaczerwienienia, rozszerzone naczynka, przebarwienia i niedoskonałości. Nawilża i uelastycznia. Wzmacnia naczynka krwionośne i łagodzi podrażnienia. Rozjaśnia przebarwienia i ogranicza powstawanie nowych. Chroni przed promieniowaniem UV i przeciwdziała starzeniu.

Swoje wyjątkowe właściwości, krem zawdzięcza wykorzystaniu naturalnych składników, takich jak: torf tołpa®, ekstrakt z korzenia punarnavy, ekstrakt z senesu wąskolistnego, ekstrakt z perełkowca japońskiego.

BB krem upiększający, LEKKI, DZIEŃ

Lekki krem ujednolica koloryt i wygładza teksturę skóry. Nawilża i uelastycznia przeciwdziałając starzeniu. Rozjaśnia przebarwienia i ogranicza powstawanie nowych. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Ogranicza wydzielanie sebum i przeciwdziała błyszczeniu. Zwęża pory i redukuje niedoskonałości. Dzięki mikrokapsułkom z pigmentami nadaje skórze zdrowy odcień.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W składzie kremu znajdują się naturalne składniki, takie jak: torf tołpa®, ekstrakt z korzenia punarnavy, ekstrakt z senesu wąskolistnego, ekstrakt z czarnego bzu, ekstrakt z kory cynamonowca, mikrokapsułki z pigmentami.

BB krem upiększający, BOGATY, DZIEŃ

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Krem ujednolica koloryt i wygładza teksturę skóry. Nawilża, odżywia i uelastycznia przeciwdziałając starzeniu. Rozjaśnia przebarwienia i ogranicza powstawanie nowych. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Zwęża pory i redukuje niedoskonałości. Dzięki mikrokapsułkom z pigmentami nadaje skórze zdrowy odcień.

Swoje działanie zawdzięcza zawartości naturalnych składników, takich jak: torf, ekstrakt z korzenia punarnavy, ekstrakt z senesu wąskolistnego, ekstrakt z czarnego bzu, ekstrakt z kory cynamonowca, olej macadamia, masło shea, olej jojoba, mikrokapsułki z pigmentami.

Pielęgnacja nocna

Jej celem jest skuteczna regeneracja skóry w czasie snu i redukcja uszkodzeń przyczyniających się do szybszego starzenia, powstałych w ciągu dnia pod wpływem stresu, szkodliwych czynników środowiska i niezdrowego stylu życia. Zastosowanie odpowiednio dobranego kosmetyku na noc, zapewni wypoczęty wygląd po przebudzeniu. 

Upiększający krem regenerujący, NOC

Krem regeneruje skórę w czasie snu i stopniowo ujednolica jej koloryt, zapewniając efekt wypoczętej skóry po przebudzeniu. Łagodzi podrażnienia, redukuje zaczerwienienia i wzmacnia naczynka krwionośne. Rozjaśnia przebarwienia i ogranicza powstawanie nowych. Przywraca optymalny poziom nawilżenia i uelastycznia przeciwdziałając starzeniu skóry.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Swoje wyjątkowe właściwości, krem zawdzięcza wykorzystaniu naturalnych składników, takich jak: torf tołpa®, ekstrakt z korzenia punarnavy, ekstrakt z senesu wąskolistnego, ekstrakt z perełkowca japońskiego.

Uzupełniająca pielęgnacja 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Aby starania o poprawę kondycji skóry były jeszcze bardziej efektywne, warto dodatkowo 1-2 razy w tygodniu stosować maskę oczyszczającą, która odnowi i oczyści powierzchnię skóry, poprawi jej teksturę i ujednolici koloryt. Doskonałym uzupełnieniem linii dermo face, idealic jest upiększająca maska oczyszczająca na twarz, szyję i dekolt.

Dzięki jej regularnemu zastosowaniu łatwiej jest uzyskać idealny wygląd skóry. Maseczka odnawia jej powierzchnię, oczyszcza i usuwa zrogowaciały naskórek. Poprawia teksturę skóry i ujednolica jej koloryt. Adsorbuje zanieczyszczenia, odblokowuje i zwęża pory. Przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości. Łagodzi podrażnienia i nawilża. Pozostawia skórę idealnie gładką, matową i promienną.

Swoją skuteczność maska zawdzięcza obecności w składzie naturalnych składników, takich jak: torf tołpa®, biała glinka, ekstrakt z kory cynamonowca, piasek korundowy, mleczan sodu, alantoina, gliceryna.

Wsparcie dla działania dermokosmetyków znajdziesz również w gabinecie kosmetycznym

Jeśli marzysz o wzmocnieniu działania kosmetyków ukierunkowanych na pielęgnację skóry nieidealnej, rozważ profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Specjalistka może zaproponować:

  • np. peelingi chemiczne na bazie kwasów AHA lub BHA – poza działaniem złuszczającym mobilizują skórę do regeneracji i odnowy, redukują przebarwienia i ograniczają niedoskonałości.
  • mezoterapię igłową – dostarczy w głąb skóry składniki pobudzające komórki do odnowy, a także substancje wzmacniające naczynka krwionośne.
  • zabiegi z wykorzystaniem lasera – gdy naczynka są już wyraźnie widoczne, laser pozwoli zamknąć światło uszkodzonego naczynia eliminując tzw. pajączki albo usunie przebarwienia, a także pobudzi skórę do odnowy przywracając jej młodszy wygląd.

Zastosowanie kompleksowej pielęgnacji oraz opieka specjalisty z zakresu zdrowia skóry, pozwoli cieszyć się znakomitymi efektami. Nie wymaga to wielkich nakładów czasu, a sprawi, że dzięki systematyczności poprawi się nie tylko wygląd i kondycja skóry, ale i samopoczucie każdej kobiety.


 

Wpis powstał we współpracy z marką tołpa


Zobacz także

Co możesz zrobić dla siebie, kiedy tkwisz w „martwym punkcie”

7 tajemnic mądrych ludzi. Jak stać się jednym z nich i zbudować swoją mądrość?

Sprawdź, czy jesteś w toksycznym związku [QUIZ]