Go to content

Przestań zakładać, że najszczęśliwszymi ludźmi są ci, którzy najczęściej się uśmiechają…

Założenia, które musimy przestać robić na temat innych ludzi
Fot. iStock / gorodenkoff

Zbyt często oceniamy ludzi zbyt szybko lub zbyt subiektywnie. Rozmawiamy o nich, nawet nie siląc się na refleksję. Nie zastanawiamy się, więc górę nad rozsądkiem i prawdą (!) biorą uprzedzenia i subiektywne oceny. Czas porzucić wszelkie założenia. No, może jedno zostawmy – zakładajmy z góry, że ludzie są dobrzy.

Musimy przestać zakładać, że najszczęśliwszymi ludźmi są ci, którzy najczęściej się uśmiechają

Za uprzejmym, uroczym, czy radosnym uśmiechem często kryją się ludzie zranieni i samotni. Warto się ludziom przyglądać bliżej. Warto nie tylko podchodzić i odchodzić, witać się i żegnać, ograniczać do pozdrowień i small talku. Warto zatrzymać się i zobaczyć człowieka. Zaopiekować się, być obecnym, słuchać. Nie zawsze możemy zobaczyć ból ludzi, ale zawsze mogą oni poczuć naszą dobroć. Bądźmy więc milsi niż to konieczne.

https://ohme.pl/psychologia/5-sposobow-myslenia-ktore-musisz-zostawic-za-soba-by-moc-isc-dalej/

Musimy przestać zakładać, że ludzie, których kochamy i szanujemy, nigdy nas nie zawiodą

Kiedy oczekujemy doskonałości, często zapominamy o dobroci. A prawda jest taka, że ​​nikt nie jest doskonały. Czasami tracimy pewność siebie, cierpliwość, stajemy się samolubni, przestajemy wiedzieć coś na pewno. Każdemu z nas się to zdarza. Popełniamy błędy, tracimy panowanie nad sobą, dajemy się zaskoczyć. Potykamy się, upadamy. Ale to tylko chwile. Przez większość czasu jesteśmy cholernie dobrzy, pomimo naszych wad. Tak więc traktuj ludzi, których kochasz, odpowiednio — daj im przestrzeń, by mogli być ludźmi.

Musimy przestać zakładać, że ludzie, którzy robią coś inaczej niż my, robią to źle

Każdy z nas ma swoją ścieżkę do szczęścia, spełnienia, sukcesu. To, że nie widzisz kogoś na swojej, nie oznacza, że się zgubił.

fot. Tyler Nix/Unsplash

Musimy przestać uważać, że ludzie, z którymi się nie zgadzamy, nie zasługują na nasze współczucie i życzliwość

Sposób, w jaki traktujemy ludzi, z którymi zdecydowanie się nie zgadzamy, jest świadectwem tego, czego nauczyliśmy się o miłości, współczuciu, życzliwości i pokorze.

Musimy przestać zakładać, że nie możemy ufać ludziom, których nie znamy

Niektórzy ludzie budują w swoim życiu za dużo murów, a za mało mostów. Nie bądź jednym z nich. Otwórz się. Zauważaj w ludziach małe szanse. Pozwól im udowodnić, że twoje wątpliwości są błędne.

Musimy przestać zakładać, że to inni ludzie sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi

Możemy nie być w stanie kontrolować wszystkich rzeczy, które ludzie nam mówią i robią, ale możemy zdecydować, że nie damy się im zmanipulować, zdominować i ograniczać. Możemy wybaczyć lub zapomnieć. Możemy wybrać, czy zostać, czy też odejść. Możemy wybrać to, co pomaga nam się rozwijać. Zawsze można dokonać pozytywnego wyboru. Tak więc jedyny prawdziwy, trwały konflikt, jaki kiedykolwiek będziesz miała w swoim życiu, nie będzie dotyczył innych, ale samej ciebie… i tego, jak zdecydujesz się zareagować.