Zdrowie

11 najczęstszych objawów tycia hormonalnego. Zrób test i sprawdź, czy dotyczy to właśnie ciebie

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
25 listopada 2022
fot. YinYang/iStock
 
Próbujesz wszystkiego i nadal nie możesz schudnąć? Spędzasz godziny na siłowni, zmieniasz dietę za dietą, stosujesz głodówki, a waga ani drgnie. Może nawet udało ci się zrzucić parę kilogramów, ale po jakimś czasie one zawsze wracają w postaci efektu jojo, czyli ze zdwojoną siłą. Jaka jest tego przyczyna? Gdy hormony nie działają prawidłowo, powodują zaburzenia metabolizmu, które są prostą drogą do nadwagi i otyłości. Co robić? Zbadać hormony. Wraz z ekspertem przygotowałyśmy specjalny test, żebyś mogła sprawdzić wstępnie, czy to może być też twój problem. 

TEST: Czy masz problem z hormonami? 11 najczęstszych objawów

Co może sugerować, że twoje hormony nie pracują prawidłowo? Oznaki są bardzo subtelne, więc nie jest łatwo je rozpoznać. Są na tyle niedookreślone, że nie zawsze wiemy, do jakiego lekarza się z nimi udać. Co powinno nas zaniepokoić? Przeczytaj i zaznacz swoje objawy.

1. Dokucza ci nieustanne zmęczenie.

Wstajesz rano i od razu myślisz o tym, by się położyć. Po powrocie z pracy do domu nie masz już siły na nic. Ten stan utrzymuje się od dłuższego czasu, na przykład od pół roku. Nie pomagają ani sen, ani urlop. Czynności, które wcześniej wykonywałaś automatycznie, dziś wymagają wielkiego wysiłku. Może to świadczyć o zaburzeniach poziomu kortyzolu, hormonów tarczycy, hormonu wzrostu czy estrogenów. Często za zmęczenie odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie nie jednego hormonu, a kilku naraz.

2. Cierpisz na otyłość lub nadwagę.

pacjenci wstydzą się powiedzieć, że mają problem z wagą. Czują się winni, uważają, że to objaw jakiegoś zaniedbania z ich strony. Myślą o sobie, że są leniwi, żarłoczni, nie dbają o siebie, mimo że mają pieniądze na diety i kuracje. Niektórzy mówią, że mało jedzą, a tyją praktycznie od niczego. To oznaka zaburzenia hormonalnego, które trzeba wyrównać, aby przywrócić prawidłowy metabolizm. W zależności od wieku i płci pacjenta oraz jego problemów zdrowotnych nadwaga i otyłość mogą świadczyć o zaburzeniach hormonów tarczycy, kortyzolu, insuliny, estrogenu, testosteronu, leptyny, greliny, obestatyny, neuropeptydu Y, cholecystokininy czy hormonu wzrostu.

3. Masz zaburzenia nastroju.

Przechodzisz od emocji do emocji, często „łapiesz doła” i czujesz przygnębienie. Niestabilny nastrój może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób starszych i młodszych. Jeśli czujesz, że nie masz motywacji do pracy, coraz gorzej funkcjonujesz w rodzinie, prawdopodobnie masz do czynienia z zaburzeniami kortyzolu, estrogenów, testosteronu, insuliny.

4. Zdarzają ci się zaburzenia pamięci.

To szczególnie dotkliwe w przypadku osób, które były bardzo sprawne intelektualnie, a teraz nie mogą przypomnieć sobie najprostszych słów. Powoduje to powstawanie wewnętrznych blokad i niechęć do zawodowych kontaktów z ludźmi czy życia towarzyskiego. Jedna z moich pacjentek wykładała na uniwersytecie. Zaburzenia pamięci powodowały, że nie była ona w stanie pracować, bo podczas wykładu czuła pustkę w głowie. Ten objaw jest niekoniecznie związany z wiekiem, bo przytrafia się także młodym osobom. Świadczyć może o zaburzeniach estrogenów, testosteronu, hormonu luteinizującego (LH).

5. Czujesz ciągłe napięcie.

Masz wrażenie, że zaraz coś się stanie. Żyjesz w poczuciu ciągłego zdenerwowania i zagrożenia, mimo że obiektywnie nic złego się nie dzieje. Lęk posunięty jest do tego stopnia, że uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Kończy się nieustannym wahaniem się i dzieleniem włosa na czworo, co staje się nie do zniesienia. Przyczyną mogą być zaburzenia wydzielania i pracy estrogenu, progesteronu, oksytocyny, testosteronu, kortyzolu czy adrenaliny.

6. Masz problemy z włosami, skórą, paznokciami.

Paznokcie są słabe, a skóra sucha, nadwrażliwa, swędzi, ma skłonność do wysypek. Włosy wypadają, stają się kruche i łamliwe. Zaburzony jest ich wzrost, a na skórze głowy pojawia się łupież. Te wszystkie problemy mogą być oznaką źle działających hormonów.

7. Cierpisz na zaburzenia trawienia, zespół jelita drażliwego, wzdęcia.

Biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha mogą być nie tylko skutkiem nietolerancji pokarmowej, zakażenia wirusowego czy bakteryjnego. Układ pokarmowy i gospodarka hormonalna organizmu są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli zaburzone jest wydzielanie hormonów, to układ pokarmowy nie będzie dobrze działał, i na odwrót. Choroby tarczycy, nadnerczy i trzustki, które zaburzają wydzielanie hormonów, mogą skutkować biegunką. Niedoczynność tarczycy czy nadmiar estrogenów mogą spowolnić perystaltykę jelit oraz zmniejszyć produkcję enzymów i soków trawiennych, czego efektem będą zaparcia i zaburzone wchłanianie składników pokarmowych.

8. Zdarzają ci się uderzenia gorąca, pocisz się w nocy.

Mogą one dotyczyć nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Związane są z nieprawidłową pracą estrogenu i testosteronu.

9. Masz problemy z libido.

Pacjenci rzadko podejmują ten temat, bo jest dla nich wstydliwy. Brak chęci na seks sam w sobie utrudnia życie, jednak może być objawem innych, poważniejszych schorzeń. Zaburzenia wydzielania estrogenów, progesteronu, testosteronu, prolaktyny, dopaminy, hormonów tarczycy czy serotoniny mogą być tego przyczyną.

10. Odczuwasz nadmierne pobudzenie, które powiązane jest ze stresem.

Wykonujesz kilka czynności naraz i żadnej nie kończysz. Jesteś mniej efektywna. Wstawiłaś pranie, zaczęłaś prasować i zmywać naczynia, a ostatecznie łapiesz się na tym, że leżysz na kanapie i nic nie jest zrobione. To może być objaw nieprawidłowego wydzielania hormonów płciowych, tarczycy, nadnerczy.

11. Odczuwasz wzmożone pragnienie i chęć na coś słodkiego.

Wzmożone pragnienie związane jest z suchością skóry i śluzówek, często występuje w zaburzeniach pracy tarczycy. Jeśli uwielbiasz słodycze, to najprawdopodobniej masz problem z insuliną, kortyzolem i hormonami tarczycy.

 


Doktor Jakub Bukowczan, uznany endokrynolog i diabetolog, zdradza jak pokonać przeszkody w zgubieniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu wagi. Jego książka pt. „Doktor Kuba odchudza wprowadza czytelnika w niezwykły świat hormonów odpowiedzialnych za apetyt, poczucie sytości, metabolizm, tycie, odkładanie tkanki tłuszczowej. Dostarcza też wiele praktycznych wskazówek, które zmieniają sposób jedzenia i życia. Nie na parę tygodni – na zawsze. By dowiedzieć się, czy masz problem z tyciem hormonalnym, zrób test opracowany przez doktora.

Dr n. med. Jakub Bukowczan. Ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zdobywał w Stanach Zjednoczonych, Irlandii oraz Anglii, gdzie ukończył specjalizacje z chorób wewnętrznych, endokrynologii oraz diabetologii. Stworzył program odchudzania, który znany jest jako hormonalno-metaboliczna redukcja wagi. Metoda ta pozwala na uzyskanie trwałych efektów przy zachowaniu najwyższych standardów medycznych.

 


Zdrowie

Necking – ważny element gry wstępnej

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
25 listopada 2022
fot. Studio4/iStock
 

Całowanie po szyi czyli necking jest wstępem do bardzo namiętnego seksu. Choć najczęściej obejmuje szyję i kark to równie przyjemne jest całowanie po dekolcie czy uchu. Całowanie rozluźnia, podnieca i relaksuje. Jak całować po szyi, by urozmaicić życie seksualne?

Co to jest necking?

Necking pochodzi od angielskiego słowa „neck” czyli szyja. To określenie pieszczot szyi, karku i okolicy za uszami. Necking obejmuje nie tylko całowanie, ale i głaskanie, delikatne podgryzanie czy drapanie okolic szyi i karku. Na ciele znajduje się wiele bardzo unerwionych miejsc, szczególnie wrażliwych na rozkosz. Pieszczenie tych stref jest niezwykle przyjemne zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Necking może stanowić bardzo namiętny element gry wstępnej, ale równie dobrze można stosować go bez stosunku.

Całowanie po szyi – sygnał erotyczny

Necking ma sprawiać przyjemność, rozpalać zmysły i wzbudzać pożądanie. Delikatne pocałunki związane z bardzo subtelnym dotykiem, czy nawet najprostsze dmuchanie w szyję podnieca i sprawia, że na ciele pojawia się gęsia skórka. Całowanie po szyi sprawia, że mamy ochotę na więcej. Ten rodzaj pieszczot często stosowany jest przez młode i niedoświadczone jeszcze osoby, które pocałunkami przełamują pewną barierę, rozpalają zmysły i budują bliskość z partnerem.

Zobacz również: Slow sex nie oznacza, że trzeba robić to powoli. To nieporozumienie! Chodzi o to, by kochać się… uważnie.

Necking – jak całować po szyi kobietę?

Szyja jest bardzo wrażliwą częścią ciała, dlatego każdy, jakikolwiek delikatny dotyk może zadziałać jak afrodyzjak. Całowanie kobiety po szyi wiąże się z jej wzdychaniem i wydawaniem różnych odgłosów. Szyja jest tak samo czuła jak piersi czy wewnętrzna strona ud. Jak zatem całować kobietę po szyi? Na początku delikatnie zwilżamy usta językiem, by dotykać ciało kobiety delikatnymi, a nie suchymi i spierzchniętymi wargami. Zaczynamy od namiętnego pocałunku w usta, a potem zbliżamy się ku szyi. Całujemy ją delikatnie, subtelnie i powoli. Nie zapominamy o pocałunkach na linii żuchwy, które dla kobiety są równie podniecające. Zbyt szybkie i zbyt odważne przejście do „ostrzejszych” i bardziej zaawansowanych technik neckingu może wystraszyć i zniechęcić kobietę. Choć początkowo całujemy szyję, to po chwili możemy przejść do innych części cała. Podgryzanie lub delikatne muskanie wargami małżowiny usznej pobudza, rozpala i sprawia, że mamy ochotę na więcej. Podczas neckingu mężczyzna powinien obserwować reakcję partnerki. Takie pieszczoty zazwyczaj stanowią element gry wstępnej, dlatego powoli warto przechodzić do kolejnych ruchów. Necking obejmuje głównie szyję, co nie oznacza, że partner rękami nie może dotykać i pieścić ukochanej.

Zobacz również: 6 powodów, dla których warto się całować

Jak całować mężczyznę po szyi?

Zdaniem wielu osób to kobiety najbardziej lubią całowanie po szyi, a mężczyźni nie czerpią z niego przyjemności. Nic bardziej mylnego. Panowie, a na pewno ich zdecydowana większość, pocałunki w szyję uważa za bardzo podniecające. Choć szyja mężczyzny nie jest tak unerwiona jak kobiety, to necking i tak może rozgrzać i pobudzić zmysły. By sprawić partnerowi jak najwięcej przyjemności najlepiej całować raz mocniej, a raz delikatniej. Całując można szeptać do ucha czułe, podniecające słówka, a rękami dotykać jego klatki piersiowej. Wystarczy trzymać się kilku zasad, a facet na pewno będzie wniebowzięty. Pocałunki w szyję są doskonałym elementem gry wstępnej, ale też formą rozluźnienia i relaksu po ciężkim i stresującym dniu w pracy.


Zdrowie

Kobieto, działaj! Krótki poradnik pomocy prawnej dla ofiar przemocy domowej

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2022
Fot. iStock/MarijaRadovic

Padłaś ofiarą przemocy ze strony partnera, czy innej bliskiej osoby? Zdecydowałaś się odejść, chcesz mieć wpływ na swoją sytuację ale nie wiesz od czego zacząć? A może masz inny problem natury prawnej, dotyczący stosunków między tobą a ojcem twoich dzieci? Przeczytaj nasz krótki poradnik, być może pomoże ci podjąć odpowiednie kroki, bądź nakierować cię na właściwą drogę postępowania.

Agnieszka Zalewska-Fowler, prawnik z doświadczeniem w prowadzeniu spraw rodzinnych, a także notariusz w warszawskiej kancelarii specjalnie dla was dzieli się kilkoma, podstawowymi sugestiami dotyczącymi postępowania w tak trudnych i smutnych okolicznościach.

W przypadkach przemocy fizycznej, znęcania się fizycznego, jak również psychicznego, należy rozważyć:

– założenie tzw. niebieskiej karty (opis procedury tutaj) w najbliższym komisariacie policji, tak aby mieć szanse na interwencję policji w okolicznościach przemocy w domu, oraz aby zbierać dokumentację potwierdzająca stosowaną przez męża przemoc, co przyda się w postępowaniach sądowych,

wyprowadzkę z domu, a w przypadku kiedy jest to niemożliwe, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o zakaz zbliżania się do kobiety i ewentualnie dzieci przez męża i i ojca,

– złożyć pozew o rozwód z winy męża i tu jednym z dowodów tej winy będzie dokumentacja z policji,

– pozew o rozwód powinien wnosić o przyznanie opieki nad dziećmi oraz o kontakty (ojca) z dziećmi w obecności kuratora,

– jeżeli przemoc stosowana jest wobec dzieci, w pozwie trzeba złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej „przemocowego” ojca (wzór tutaj),

– jeżeli ojciec nie płaci alimentów w sposób uporczywy* można zgłosić przestępstwo do prokuratury z art. 209 KK jako narażenie rodziny na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,

– jeżeli są pobicia również można zgłosić przestępstwo do prokuratury, należy przy tym pamiętać, że popieranie oskarżenia karnego to duże wyzwanie i nie każdą kobietę emocjonalnie na to stać, nie jest bowiem dobrze gdy kobieta biegnie na policję z oskarżeniem a potem wycofuje oskarżenie (może być to poczytane przeciw niej, np. że jest niestabilna emocjonalnie),

– w tzw. trybie zabezpieczenia można wystąpić do Sądu Rodzinnego o zakaz kontaktów ojca z dziećmi lub o ich kontakty przy kuratorze, a to działanie może mieć miejsce tak w postępowaniu o rozwód jak i niezależnie od tego postępowania,

zbierać wszystkie dowody w formie dokumentów, nagrań, obdukcji itp. do sprawy o rozwód, a także zapewnić sobie dowody kilku sensownych świadków, których zeznania pomogą w procesie

– przy każdym pobiciu koniecznością jest obdukcja,

nie dać się sprowokować, unikać prowokacji wszelkiego typu, unikać zaszeregowania jako osoby niezrównoważonej psychicznie, aby nie narazić się na zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym (patrz ustawa o stosowaniu leczenia psychiatrycznego w takich przypadkach).

Pamiętajcie, nigdy nie jest za późno by zacząć działać. Z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji można znalezć wyjście. Może w tej chwili wydaje wam się, że nie podołacie temu, co wam się przydarzyło, że nie macie już sił, że to nierówna walka. Uwierzcie w to, że wszystko jest jeszcze w waszych rękach, trzeba tylko dać sobie pomóc. Postarajcie się na spokojnie, realistycznie przeanalizować waszą sytuację. I pomyślcie: co możecie zrobić już teraz, same? Kogo poprosić o wsparcie? Dokąd się udać po poradę?

Te ogólne wytyczne wymagają oczywiście indywidualnego omówienie w każdej, konkretnej sytuacji. Zapraszamy was do kontaktu ([email protected]). Piszcie do nas, pytajcie: znajdziemy odpowiedzi i pomożemy wam zacząć działać. Pamiętajcie – nie jesteście same! Dla siebie, dla dzieci, trzeba podjąć walkę o lepszą codzienność, wolną od przemocy, chaosu i niepewności jutra. Trzymamy za was kciuki i gorąco was dopingujemy. Razem damy radę!

*§ 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu. (Źródło: arslege.pl)


Źródło: przemocdomowa.com.pl; niebieskalinia.pl


Zobacz także

Kapary - właściwości, zastosowanie, jak zrobić polskie kapary

Kapary – jakie właściwości mają i z czym można je jeść? Przepis na „polskie kapary z nasturcji

7 produktów pozornie zdrowych, które kryją w sobie niemiłe niespodzianki

„Jeśli w tym roku współżyłaś tylko trzy razy…” Jak po nowotworze lub menopauzie podnieść libido?