Go to content

11 najczęstszych objawów tycia hormonalnego. Zrób test i sprawdź, czy dotyczy to właśnie ciebie

fot. YinYang/iStock
Próbujesz wszystkiego i nadal nie możesz schudnąć? Spędzasz godziny na siłowni, zmieniasz dietę za dietą, stosujesz głodówki, a waga ani drgnie. Może nawet udało ci się zrzucić parę kilogramów, ale po jakimś czasie one zawsze wracają w postaci efektu jojo, czyli ze zdwojoną siłą. Jaka jest tego przyczyna? Gdy hormony nie działają prawidłowo, powodują zaburzenia metabolizmu, które są prostą drogą do nadwagi i otyłości. Co robić? Zbadać hormony. Wraz z ekspertem przygotowałyśmy specjalny test, żebyś mogła sprawdzić wstępnie, czy to może być też twój problem. 

TEST: Czy masz problem z hormonami? 11 najczęstszych objawów

Co może sugerować, że twoje hormony nie pracują prawidłowo? Oznaki są bardzo subtelne, więc nie jest łatwo je rozpoznać. Są na tyle niedookreślone, że nie zawsze wiemy, do jakiego lekarza się z nimi udać. Co powinno nas zaniepokoić? Przeczytaj i zaznacz swoje objawy.

1. Dokucza ci nieustanne zmęczenie.

Wstajesz rano i od razu myślisz o tym, by się położyć. Po powrocie z pracy do domu nie masz już siły na nic. Ten stan utrzymuje się od dłuższego czasu, na przykład od pół roku. Nie pomagają ani sen, ani urlop. Czynności, które wcześniej wykonywałaś automatycznie, dziś wymagają wielkiego wysiłku. Może to świadczyć o zaburzeniach poziomu kortyzolu, hormonów tarczycy, hormonu wzrostu czy estrogenów. Często za zmęczenie odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie nie jednego hormonu, a kilku naraz.

2. Cierpisz na otyłość lub nadwagę.

pacjenci wstydzą się powiedzieć, że mają problem z wagą. Czują się winni, uważają, że to objaw jakiegoś zaniedbania z ich strony. Myślą o sobie, że są leniwi, żarłoczni, nie dbają o siebie, mimo że mają pieniądze na diety i kuracje. Niektórzy mówią, że mało jedzą, a tyją praktycznie od niczego. To oznaka zaburzenia hormonalnego, które trzeba wyrównać, aby przywrócić prawidłowy metabolizm. W zależności od wieku i płci pacjenta oraz jego problemów zdrowotnych nadwaga i otyłość mogą świadczyć o zaburzeniach hormonów tarczycy, kortyzolu, insuliny, estrogenu, testosteronu, leptyny, greliny, obestatyny, neuropeptydu Y, cholecystokininy czy hormonu wzrostu.

3. Masz zaburzenia nastroju.

Przechodzisz od emocji do emocji, często „łapiesz doła” i czujesz przygnębienie. Niestabilny nastrój może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób starszych i młodszych. Jeśli czujesz, że nie masz motywacji do pracy, coraz gorzej funkcjonujesz w rodzinie, prawdopodobnie masz do czynienia z zaburzeniami kortyzolu, estrogenów, testosteronu, insuliny.

4. Zdarzają ci się zaburzenia pamięci.

To szczególnie dotkliwe w przypadku osób, które były bardzo sprawne intelektualnie, a teraz nie mogą przypomnieć sobie najprostszych słów. Powoduje to powstawanie wewnętrznych blokad i niechęć do zawodowych kontaktów z ludźmi czy życia towarzyskiego. Jedna z moich pacjentek wykładała na uniwersytecie. Zaburzenia pamięci powodowały, że nie była ona w stanie pracować, bo podczas wykładu czuła pustkę w głowie. Ten objaw jest niekoniecznie związany z wiekiem, bo przytrafia się także młodym osobom. Świadczyć może o zaburzeniach estrogenów, testosteronu, hormonu luteinizującego (LH).

5. Czujesz ciągłe napięcie.

Masz wrażenie, że zaraz coś się stanie. Żyjesz w poczuciu ciągłego zdenerwowania i zagrożenia, mimo że obiektywnie nic złego się nie dzieje. Lęk posunięty jest do tego stopnia, że uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Kończy się nieustannym wahaniem się i dzieleniem włosa na czworo, co staje się nie do zniesienia. Przyczyną mogą być zaburzenia wydzielania i pracy estrogenu, progesteronu, oksytocyny, testosteronu, kortyzolu czy adrenaliny.

6. Masz problemy z włosami, skórą, paznokciami.

Paznokcie są słabe, a skóra sucha, nadwrażliwa, swędzi, ma skłonność do wysypek. Włosy wypadają, stają się kruche i łamliwe. Zaburzony jest ich wzrost, a na skórze głowy pojawia się łupież. Te wszystkie problemy mogą być oznaką źle działających hormonów.

7. Cierpisz na zaburzenia trawienia, zespół jelita drażliwego, wzdęcia.

Biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha mogą być nie tylko skutkiem nietolerancji pokarmowej, zakażenia wirusowego czy bakteryjnego. Układ pokarmowy i gospodarka hormonalna organizmu są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli zaburzone jest wydzielanie hormonów, to układ pokarmowy nie będzie dobrze działał, i na odwrót. Choroby tarczycy, nadnerczy i trzustki, które zaburzają wydzielanie hormonów, mogą skutkować biegunką. Niedoczynność tarczycy czy nadmiar estrogenów mogą spowolnić perystaltykę jelit oraz zmniejszyć produkcję enzymów i soków trawiennych, czego efektem będą zaparcia i zaburzone wchłanianie składników pokarmowych.

8. Zdarzają ci się uderzenia gorąca, pocisz się w nocy.

Mogą one dotyczyć nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Związane są z nieprawidłową pracą estrogenu i testosteronu.

9. Masz problemy z libido.

Pacjenci rzadko podejmują ten temat, bo jest dla nich wstydliwy. Brak chęci na seks sam w sobie utrudnia życie, jednak może być objawem innych, poważniejszych schorzeń. Zaburzenia wydzielania estrogenów, progesteronu, testosteronu, prolaktyny, dopaminy, hormonów tarczycy czy serotoniny mogą być tego przyczyną.

10. Odczuwasz nadmierne pobudzenie, które powiązane jest ze stresem.

Wykonujesz kilka czynności naraz i żadnej nie kończysz. Jesteś mniej efektywna. Wstawiłaś pranie, zaczęłaś prasować i zmywać naczynia, a ostatecznie łapiesz się na tym, że leżysz na kanapie i nic nie jest zrobione. To może być objaw nieprawidłowego wydzielania hormonów płciowych, tarczycy, nadnerczy.

11. Odczuwasz wzmożone pragnienie i chęć na coś słodkiego.

Wzmożone pragnienie związane jest z suchością skóry i śluzówek, często występuje w zaburzeniach pracy tarczycy. Jeśli uwielbiasz słodycze, to najprawdopodobniej masz problem z insuliną, kortyzolem i hormonami tarczycy.


Doktor Jakub Bukowczan, uznany endokrynolog i diabetolog, zdradza jak pokonać przeszkody w zgubieniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu wagi. Jego książka pt. „Doktor Kuba odchudza wprowadza czytelnika w niezwykły świat hormonów odpowiedzialnych za apetyt, poczucie sytości, metabolizm, tycie, odkładanie tkanki tłuszczowej. Dostarcza też wiele praktycznych wskazówek, które zmieniają sposób jedzenia i życia. Nie na parę tygodni – na zawsze. By dowiedzieć się, czy masz problem z tyciem hormonalnym, zrób test opracowany przez doktora.

Dr n. med. Jakub Bukowczan. Ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zdobywał w Stanach Zjednoczonych, Irlandii oraz Anglii, gdzie ukończył specjalizacje z chorób wewnętrznych, endokrynologii oraz diabetologii. Stworzył program odchudzania, który znany jest jako hormonalno-metaboliczna redukcja wagi. Metoda ta pozwala na uzyskanie trwałych efektów przy zachowaniu najwyższych standardów medycznych.