Macierzyństwo Psychologia

Wojciech Eichelberger: „Patchwork to trudny egzamin z dojrzałości i z życia”

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 lutego 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Statystyki są jednoznaczne – z roku na rok wzrasta liczba rozwodów. Rozstają się także ludzie, którzy żyją w związkach nieformalnych. Oznacza to, że rodzin patchworkowych będzie coraz więcej. To trudny egzamin z życia, do którego trzeba dobrze się przygotować, żeby nie zakończył się kolejnym dramatem. Układanie relacji w nowej, skomplikowanej rodzinie,  gdzie poza dorosłymi są także dzieci wymaga wiele pracy. Nic dziwnego, że coraz to nowe problemy powodują, że ludzie stają się zagubieni. Jaka jest recepta na szczęście w rodzinie patchworkowej wyjaśnia Wojciech Eichelberger – psycholog i psychoterapeuta, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?”. 

Ewelina Celejewska: Mam wrażenie, patrząc choćby na koleżanki, że rozwódka z dzieckiem woli związać się z mężczyzną, który ma taki sam bagaż doświadczeń, niż z bezdzietnym kawalerem, a co za tym idzie – facetem bez zobowiązań. Słusznie?

Wojciech Eichelberger: Oczywiście, że tak. Rozwiedziona kobieta z dziećmi najczęściej szuka mężczyzny doświadczonego w obsłudze dzieci, świadomego obowiązków, jakie wiążą się z opieką nad nimi i odpowiednim wychowaniem. Poza tym wśród rozwodników z dziećmi łatwiej jest jej znaleźć partnera, który będzie chciał wziąć na siebie wszystkie wyzwania, wynikające z bycia w patchworkowej rodzinie.

Ale czy on szuka takiej kobiety? Przecież po rozwodzie najczęściej dzieci zostają z matką, więc można zacząć życie od nowa u boku młodej, bezdzietnej kobiety.

To, że dzieci zostają z matką, wcale nie oznacza, że on ma wszystko z głowy. Jeśli jest to dojrzały mężczyzna – a to przecież dla kobiety jest to istotne kryterium wyboru partnera – to będzie nadal conajmniej dyspozycyjny wobec swoich dzieci z poprzedniego związku, a i one będą uczestniczyły w jego życiu. Odpowiedzialnemu mężczyźnie także po rozwodzie nie będzie też obojętny los matki jego dzieci – jej sytuacja finansowa czy społeczna. Więc nie pozwoli, żeby żyła ona poniżej przyzwoitego standardu. Z tym wszystkim jego nowa partnerka musi się liczyć.

Ale też nie zawsze. Czasem mężczyźni z łatwością zapominają o dzieciach z poprzednich związków. To chyba też powinien być dla kobiety jasny sygnał, że facet, z którym się spotyka jest nieodpowiedzialny.

Bo jeśli zostawił swoje pierworodne dzieci, to równie dobrze zostawić może te z następnego związku. A dużo jest takich. Wystarczy spojrzeć na liczbę dłużników alimentacyjnych. Sądzę jednak, że większość rozwiedzionych mężczyzn chce wypełniać rodzicielskie obowiązki wobec wszystkich swoich dzieci.

Pana zdaniem ludzie są świadomi na co się piszą, decydując się na rodzinę patchworkową?

Mało kto jest świadomy. Na ogół decyzja o porzuceniu swojej pierwszej rodziny, czyli tej, którą założyliśmy jako dorośli ludzie, wiąże się z gwałtownym zakochaniem którejś ze stron – rzadziej wynikiem stopniowej korozji związku. Romans i zdrada rozpalają  wielkie emocje i związek szybko się rozpada. Często zupełnie niepotrzebnie. W wielu wypadkach przeczekanie kryzysu a jeszcze lepiej wspólna praca nad reformą związku mogłyby go uratować. Niestety rzadko się ludziom chce to robić, więc rozstają się i idą w patchwork. Wydaje im się, że miłosna fascynacja wszystko zniesie i pokona. Lecz wkrótce zderzają się ze ścianą trudności i problemów, bo patchworkowa rodzina jest bardzo skomplikowanym systemem i ogromnym wyzwaniem.

Czasem decydujemy się na patchwork z rozsądku. Bo najzwyczajniej w świecie będzie nam lżej w życiu, nie będziemy samotni.

Miłość chyba częściej niż wyrachowanie pomoże pokonywać trudności. Ale motywacja typu:„lepiej żyć w patchworku niż samotnie” też może mieć pewną wytrzymałość. Choć łatwiej wtedy się poddać, gdy przyjdzie poważny kryzys.

Czyli miłość jest najlepszym spoiwem w przypadku rodzin patchworkowych?

Miłość pozwala przede wszystkim wyjść z tego pierwszego związku, w którym czegoś ważnego brakowało. Bo to nigdy nie jest prosta decyzja. A w utrzymaniu nowego związku pomaga dodatkowo rozmiar straty i cierpienia jaką my sami, nasze dzieci i najbliżsi z pierwszej rodziny ponieśli w związku z naszym odejściem do nowego partnera czy partnerki. Więc bardzo nie chcemy aby to wszystko poszło na marne, bo nasz nowy układ nie wypalił.

A wspólne dziecko też jest dobrym spoiwem dla takiego związku?

Zdecydowanie tak. Jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na patchwork, jest wpadka w wyniku romansu. W naszej kulturze i obyczajowości nie ma innych dobrych rozwiązań na taką sytuację. Trzeba wybrać jedną albo drugą rodzinę. Na ogół wybierają nowy związek, nie tylko z powodów emocjonalnych, ale też dlatego, że czują się bardziej zobowiązani do wspierania nowego, małego dziecka i jego matki.

Taka sytuacja dla naszych dzieci z poprzedniego związku musi być niezwykle trudna.

Tak, to prawdziwy dramat dla dzieci urodzonych w spokojnej, tradycyjnej rodzinie. Muszą nagle odnaleźć się w nowej sytuacji, wśród obcych ludzi – macochy, ojczyma, przyrodniego czy przyszywanego rodzeństwa. Najtrudniej przezywają to nastolatkowie – szczególnie w sytuacji, gdy jeden z rozwiedzionych rodziców zostaje sam.

Kobiety w rodzinach patchworkowych czasem mają dylemat, czy decydować się na dziecko z nowym partnerem. Moja znajoma obawiała się, że to jeszcze bardziej skrzywdzi jej dzieci z pierwszego małżeństwa, bo przecież one nie mają na co dzień swojego biologicznego ojca, choć pewnie bardzo by chciały.

Pojawienie się dziecka w nowym związku ojca czy matki bardziej ten związek psychologicznie uzasadnia. Również w oczach pierworodnych dzieci, które widzą wtedy, że nowy związek mamy czy taty nie jest jakimś kaprysem czy zabawą lecz poważnym zobowiązaniem. A jeśli widzą miłość i szacunek w nowym związku ojca czy matki, to jeszcze łatwiej im pogodzić się z tą trudną sytuacją. A nowe dziecko czasami samym swoim pojawieniem się sprzyja się zbudowaniu bardziej harmonijnego i lepiej pozszywanego patchworka.

No właśnie, a czy można pozwalać poprzednim partnerom ingerować w naszą nową rodzinę? Zdarza się, że dzieci są przecież celowo nastawiane negatywnie.

W naszej książce wielokrotnie apelujemy, żeby pod żadnym pozorem nie grać dziećmi. W rodzinach patchworkowych jest to wyjątkowo istotne. Tu wyznajemy zasadę „wszystkie dzieci nasze są” – nieważne z jakiego pochodzą łoża. W tej trudnej dla wszystkich sytuacji dzieci są pod szczególną ochroną i trzeba im zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego nie wolno nimi grać przeciwko komukolwiek. Jeśli dorośli mają z czymś problem, powinni rozwiązać go między sobą. To generalna i fundamentalna zasada, którą warto stosować także w rodzinach tradycyjnych. Dzieci mają prawo kochać tak samo każdego z rodziców, a nam nie wolno traktować ich jako naszych sojuszników w konflikcie.

Sytuacja hipotetyczna – kobieta odchodzi z dzieckiem do nowego partnera, który nie podoba się biologicznemu ojcu. Ten decyduje się nastawiać dziecko przeciwko ojczymowi. Co robić?

Takie zachowanie jest niedojrzałe, szkodliwe i niedopuszczalne.

Ale jest nagminne, bo ludzie, a w tej sytuacji były mąż jest przepełniony złością i żalem, więc chce zniszczyć nowy związek. Najłatwiej będzie sprawić, żeby dziecko nie znosiło ojczyma. Oczywiście zasłaniając się dobrem dziecka.

To oznacza, że jest niedojrzałym człowiekiem. Nie poradził sobie z rozpadem rodziny i teraz gra dobrem dziecka przeciwko matce. Ona natomiast powinna wyjaśnić dziecku, o co tata ma żal i dlaczego nastawia dziecko przeciwko jej nowemu partnerowi. Takie taktyki po prostu trzema przed dziećmi demaskować, aby je skuteczniej chronić przed niekontrolowanymi emocjami dorosłych. Nie jest to ani mądre, ani szlachetne. Dlatego wielokrotnie powtarzamy naszej książce, poświęconej rodzinom patchworkowym, by rodzice biologiczni komunikowali się ze sobą i utrzymywali choćby neutralne stosunki. Żeby nie dawali upustu swoim negatywnym emocjom w obecności dzieci.

Każdy, kto jest w rodzinie patchworkowej, mówi, że dzięki niej wiele się nauczył o życiu, relacjach międzyludzkich czy sztuce negocjacji.

Nie bez powodu. Mówi się, że patchwork jest lepszą okazją do psychologicznej edukacji niż studia z psychologii wraz ze stażem z psychoterapii.

To może takie rodziny, gdy już przepracują wszystkie problemy, mają większe szanse na powodzenie?

Mają fantastyczny potencjał, pod warunkiem, że dorośli zechcą się ze sobą dogadywać i nie będą stroili fochów przez kolejne 20 lat.

Pana recepta na szczęśliwe życie w patchworku?

Dojrzałość, elastyczność, cierpliwość, determinacja, pokora, empatia, dobre umiejętności komunikacji, odporność na frustrację, otwarty umysł i serce. Słowem trzeba rozwinąć wszystkie swoje potencjalne cnoty i zasoby żeby to się udało. Nade wszystko pamiętać, że robótka typu patchwork wymaga czasu. Niekiedy musi minąć kilka lat, zanim kurz opadnie i
coś zaczyna być widać. Więc ważne jest by z klasą wychodzić z poprzednich związków . Im mniej ognia dymu i kurzu tym większe szanse na harmonię ma nasza duża, patchworkowa rodzina. Generalnie patchwork to trudny egzamin z dojrzałości i z życia. Więc jeśli los nas wystawił na taką próbę, to trzeba dać z siebie wszystko.

Wojciech Eichelberger / Fot. Łukasz Król

Wojciech Eichelberger / Fot. Łukasz Król

Wojciech Eichelberger – Psychoterapeuta, coach, trener, doradca biznesu. Współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii (IPSI) w Warszawie. Autor i współautor wielu bestsellerowych książek, m.in. „Życie w micie, Sny, które budzą” (Wojciech Eichelberger, Tomasz Jastrun) oraz „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć” (Wojciech Eichelberger, Alina Gutek).

.


Macierzyństwo Psychologia

9 zachowań, które przyciągają toksycznych ludzi. Sprawdź, czy któreś z nich dotyczy ciebie

Redakcja
Redakcja
16 lutego 2018
fot. damircudic/iStock
Następny

W swoim życiu spotykamy zarówno dobre, jak i złe osoby. Tych, którzy nam sprzyjają, jak i tych, którzy z premedytacją rzucają kłody pod nogi. Niekiedy trafia się nam prawdziwie toksyczna osobowość, która z uporem nas osacza, pozbawiając energii do działania. Bo toksyczne osoby właśnie na to liczą, że żerując na swoich ofiarach, odczują patologiczną radość i satysfakcję.

Niekiedy sami robimy rzeczy, które szczególnie przyciągają złych ludzi. I co gorsze, nie musi to być nieprzyjaciel, który nie kryje się ze swoją niechęcią, a partner czy rodzic, który powinien nas wspierać. A zamiast tego, w toksycznym układzie dana osoba wpycha nas w poczucie winy i beznadziei. Bo przecież dostajemy to, na co zapracujemy, prawda? Tymczasem wystarczy odrzucić od siebie pewne zachowania, które jak magnes przyciągają i nakręcają toksycznych ludzi.

9 zachowań, które przyciągają toksycznych ludzi

1. Stawiasz się w roli ofiary

Czujesz się ofiarą i wydaje ci się, że nie ma dla ciebie innej, lepszej roli. Doszukujesz się winy w przeszłości, w błędach popełnionych przez bliskie osoby. Rozdrapujesz stare rany, analizujesz cały czas zło, które cię dotknęło. Uznajesz, że nie masz szans tego zmienić, a tym samym przyciągasz osoby, które potwierdzają twoje przekonania. Stawiasz się na przegranej pozycji, co przyciąga toksyczne osoby, żerujące na pielęgnowanym przez ciebie nieszczęściu.

2. Czujesz się winna

Bez namysłu bierzesz na siebie porażki bliskich osób. Doszukujesz się własnej winy w tej sytuacji, tłumisz uczucia, którymi nie chcesz obarczać innych. Postrzegasz siebie jako ciężar i wydaje się tobie, ze czasem lepiej dla innych by było, byś zniknęła.

3. Czujesz się nie dość dobra

Wmawiasz sobie, ze jeśli nie będzie tak, jak chcą inni, przepadniesz z kretesem. Czujesz się niewystarczająco dobra, piękna, mądra czy kochana. Odczuwasz bolesną pustkę i wierzysz tym, którzy chętnie cię krytykują.

4. Uważasz, że nie zasługujesz na szczęście

Nie wierzysz w siebie i wydaje ci się, że wręcz przyciągasz do siebie nieszczęścia. Mając w głowie matkę, która użerała się w mężem alkoholikiem, powtarzasz jej błędy wiążąc się np. z kimś, kto ma problem alkoholowy. Uważasz, że tak było kiedyś i nic tego nie zmieni. Stale tkwisz w tym schemacie.

strona 1 z 2
czytaj dalej

Macierzyństwo Psychologia

Żałuję, że nie znam lepszych słów niż „Kocham Cię” by opisać to co czuję naprawdę. Akcja #ListdoNiego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
15 lutego 2018
Moja najdroższa,

Piszę ten list z wewnętrznej potrzeby podzielenia się z Tobą czym ważnym. W najskrytszych marzeniach nie spodziewałem się, że poznam Ciebie, osobę posiadającą tak wielką ilość ciepła. Tak dużą, że nawet Słońce mogłoby się zawstydzić.

Kogoś, kto swoją urodą potrafi przyćmić Miss Universe, a pozytywnym szaleństwem sprawia, że świat potrafi zakręcić się w drugą stronę.

Chciałbym na zawsze, a nawet jeszcze dłużej, być z Tobą, pomagać Ci rozwiązywać problemy i dbać by nigdy niczego Ci nie zabrakło. Robię to wszystko z miłości do Ciebie i żałuję, że nie znam lepszych słów niż „Kocham Cię” by opisać to co czuję naprawdę. A może właśnie dzięki temu, to całe „kochanie” jest tak miłe i przyjemne?

Nie mogę się doczekać, aż znowu się zobaczymy. Zawsze gdy patrzysz na mnie tym wzrokiem przeznaczonym tylko dla mnie, mam wrażenie, że latam. To strasznie przyjemne uczucie. Wiem, że Ty odczuwasz to samo i jest to piękne.

Kocham Cię tak bardzo, że aż ojej.

Artur

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected]w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Zobacz także

Małgorzata Ohme i Joanna Flis: Alkohol, kompulsywne objadanie i oglądanie seriali. Wysoki stres to pułapka uzależnień

Finał Konkursu Zabawka Roku! Zobacz nagrodzone produkty dla dzieci

Każde dziecko potrzebuje tych czterech rzeczy!