Go to content

Najważniejszą decyzją w życiu, jest to, co zrobić z czasem, który został ci dany. Nie marnuj go

Najważniejszą decyzją w życiu, jest to, co zrobić z czasem, który został ci dany. Nie marnuj go
fot. Ant Rozetsky/Unsplash

Tak, czas najwyższy, aby wyjątkowo ostrożnie potraktować swój ograniczony czas. Ponieważ istnieje duża różnica między pustym zmęczeniem a satysfakcjonującym wyczerpaniem pod koniec dnia, a życie jest po prostu zbyt krótkie, aby je marnować…

1. Rozproszenia, które pozbawiają nas od wyjątkowych chwil z wyjątkowymi ludźmi

Zwracaj uwagę na małe rzeczy, bo kiedy naprawdę za kimś tęsknisz, najbardziej tęsknisz za małymi rzeczami, takimi jak wspólny śmiech. Chodź na długie spacery. Daj się ponieść wspaniałym rozmowom. Odpuść sobie na chwilę i po prostu bądźcie razem.

2. Kompulsywne zajęcia

Zaplanuj czas każdego dnia tak, aby nie być zajęta. Wyznacz sobie czas na przestoje — wyznacz punkty w ciągu dnia na refleksję, odpoczynek i naładowanie baterii. Nie oszukuj się; nie jesteś aż tak zajęta, żeby nie było cię stać na kilka minut zdrowego rozsądku każdego dnia. Naucz się zwracać większą uwagę na piękno i praktyczność prostego życia. Życia pozbawionego większości domyślnych zajęć, którymi ludzie wypełniają swoje życie, nie pozostawiając przestrzeni na to, co naprawdę znaczące. Życia, które nie jest ciągłym pośpiechem, zmartwieniami i stresem, ale kontemplacją, tworzeniem i połączeniem z ludźmi i projektami, które są dla nas najważniejsze.

3. Negatywne myślenie o sobie

Nie marnuj wszystkich swoich dni, czekając na lepsze. Po prostu doceń to, gdzie jesteś. Przebyłaś długą drogę, wciąż się uczysz i rozwijasz. Bądź wdzięczna za lekcje. Weź je i wykorzystaj to, co najlepsze już teraz.

4. Niepotrzebne dramaty

Dużą częścią dojrzałości jest nauczenie się wychodzenia z sytuacji, które zagrażają spokojowi umysłu, szacunkowi do samej siebie, wartościom, moralności lub poczuciu własnej wartości. Ćwicz odpuszczanie stopniowo. Przypomnij sobie, że nie musisz uczestniczyć w każdej kłótni. Daj sobie przestrzeń, aby cenić swój czas, prawdziwe relacje i spokój ducha, przede wszystkim w nadchodzących tygodniach. Bo niewiele więcej będzie miało większe znaczenie na dłuższą metę.

5. Pragnienie tego, czego nie mamy

Nie, nie zawsze dostaniesz dokładnie to, czego chcesz, ale pamiętaj też, że jest wielu ludzi, którzy nigdy nie będą mieli tego, co masz teraz. O niektóre rzeczy, które uważasz za oczywiste, modli się ktoś inny. Szczęście nigdy nie przychodzi do tych, którzy nie doceniają tego, co już mają. Sekret bycia wdzięcznym nie jest tajemnicą. Decydujesz się być wdzięczna za małe rzeczy.

6. Porównywanie się do innych

Porównania społeczne są notorycznym złodziejem codziennej radości i postępu. Mogłabyś spędzić całe życie martwiąc się o to, co mają inni, ale nie zapewniłoby ci to niczego, co byłoby warte posiadania. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby mieć pod kontrolą radar porównawczy.

7. Obsesja na punkcie przeszłości

Nie jesteś tą samą osobą, którą byłaś rok temu, miesiąc temu czy tydzień temu. Zawsze się rozwijasz i rośniesz. Doświadczenia się nie kończą… takie jest życie i to przywilej!

Piękna kobieta z burzą loków
fot. Adriana Prestes/Unsplash

8. Martwienie się starymi błędami

Nie ma nic złego w tym, że w życiu coś zawalisz – w ten sposób stajesz się mądrzejsza. Niech błędy będą twoją motywacją, a nie wymówką. Zdecyduj już teraz, że wczorajsze małe błędy i frustracje nie staną ci na drodze dzisiaj.

9. Martwienie się tym, co o nas myślą i mówią inni

Nie bierz rzeczy zbyt osobiście, nawet jeśli wydają się osobiste. Rzadko ludzie robią coś z twojego powodu. Szczerze mówiąc, nie możesz zmienić tego, jak ludzie cię traktują i co mówią o tobie. Jedyne, co możesz zrobić, to zmienić sposób, w jaki reagujesz i to, kim chcesz się otaczać. I pamiętaj, że jedną z najbardziej wyzwalających rzeczy, których uczymy się w życiu, jest to, że nie musimy lubić wszystkich, nie wszyscy muszą lubić nas i to jest całkowicie w porządku. Bo nieważne jak żyjesz, ktoś będzie zawiedziony. Więc po prostu żyj swoją prawdą.

10. Oszukiwanie samych siebie

Twoje życie poprawi się tylko wtedy, gdy podejmiesz małe ryzyko. Pierwszą i najtrudniejszą szansą, z której możesz skorzystać każdego dnia, jest bycie ze sobą szczerym.

11. Ścieżka życia, która nie daje satysfakcji

Życiem należy się cieszyć, a nie znosić. Kiedy naprawdę wierzysz w to, co robisz, jest to widoczne i opłaca się na dłuższą metę. Sukces w życiu jest dla tych, którzy wkładają serce i duszę w swoje codzienne wysiłki. A gdy będziesz się zmagał, pamiętaj, że o wiele lepiej jest być wyczerpanym drobnymi wysiłkami i nauką, niż być zmęczonym nierobieniem absolutnie niczego.

12. Definiowanie sukcesu i szczęścia w odniesieniu do innych

Po prostu nie możesz opierać swojego wyobrażenia o sukcesie i szczęściu na opiniach i oczekiwaniach innych ludzi. I odwrotnie, nie oceniaj kogoś innego tylko dlatego, że robi to inaczej niż ty. Świat zmienia się dzięki twojemu przykładowi, a nie twoim opiniom i osądom.

13. Ludzie, którzy ciągle próbują nami manipulować

W wielu przypadkach to, na co pozwolisz, będzie kontynuowane. Daj tyle, ile możesz, ale nie daj się ciągle wykorzystywać. Słuchaj uważnie innych, ale nie trać przy tym własnego głosu. Ustaw pewne granice, kiedy musisz! 

14. Wątpienie w siebie

Przypomnij sobie, że robisz wszystko, co możesz, i że czasami potrzeba przytłaczającej serii drobnych awarii, aby nastąpił niezaprzeczalny przełom. Jeśli masz wątpliwości, po prostu wykonaj kolejny mały krok. Czasami najmniejszy krok we właściwym kierunku staje się największym krokiem w twoim życiu. Tak naprawdę na wszystko jest czas i miejsce, a każdy krok jest konieczny. Po prostu daj z siebie wszystko już teraz i nie przyspieszaj na siłę biegu spraw. To się stanie, kiedy nadejdzie czas.

15. Myślenie, że nadejdzie idealny czas

Niektórzy cały dzień czekają na 17:00, cały tydzień na piątek, cały rok na święta, całe życie na szczęście. Nie bądź jedną z nich! Nie zawsze można czekać na idealny moment. Czasami musisz się odważyć, ponieważ życie jest za krótkie, aby raz za razem zastanawiać się, co by było gdyby.

16. Unikanie i tymczasowe poprawki

Nie możesz zmienić tego, z czym nie chcesz się w pełni skonfrontować. Unikając różnych rzeczy, nie znajdziesz spokoju ani postępu. Zajmij się problemami bezpośrednio, zanim one zajmą się twoim długoterminowym szczęściem i potencjałem. Buduj trwałe nawyki, które popychają twoje życie do przodu, dzień po dniu.

fot. Jonathan Borba/Unsplash

17. Niechęć

Życzliwości nie należy mylić ze słabością, a przebaczenia z akceptacją. Chodzi o świadomość, że uraza nie jest drogą do długotrwałego szczęścia.

18. Nienawistne myśli i gesty

Traktuj wszystkich z życzliwością i szacunkiem, nawet tych, którzy są wobec ciebie niegrzeczni. I zrób to także dla siebie! To, co się dzieje, powraca. Nikt nigdy nie stał się silny, pokazując, jak mały jest ktoś inny.

19. Wnikliwe sądy

Umysł jest jak spadochron – nie działa, gdy jest zamknięty. Buduj więc przyjaźnie nie tylko z ludźmi, którzy nie są w twoim wieku. Spędzaj czas w towarzystwie osób, mówiących innym językiem, wychowanych w innej kulturze. Poznaj kogoś, kto nie pochodzi z tej samej klasy społecznej. Słuchaj. Bądź pokorna i skłonna do uczenia się.

20. Próba przejęcia kontroli nad tym, czego nie da się kontrolować

Nie możesz uspokoić burzy. Jedyne, co możesz zrobić, to uspokoić siebie, a burza w końcu minie. Najpotężniejsze i najbardziej praktyczne zmiany zachodzą, gdy zdecydujesz się przejąć kontrolę nad tym, nad czym masz władzę, zamiast pragnąć kontroli nad tym, nad czym jej nie masz.