Psychologia Związek

Uzależnieni od związków, uwięzieni w potrzebie kochania

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lipca 2018
„Nie rozumiesz, że cię kocham i chcę mieć ciebie tylko dla siebie?”. Życie z zazdrością
Fot. iStock / SilviaJansen
 

Uzależnienie od związków, nie jednej, konkretnej miłości staje się, tuż obok samotności, coraz bardziej powszechną „chorobą” XXI wieku. Jak to się dzieje, że porzucamy swoją godność i poczucie wartości, by żyć z emocjonalnym przywiązaniem, które jest zarówno toksyczne, jak i destrukcyjne?  

Ludzie uzależnieni od związków uczuciowych nigdy nie stworzą zdrowej i szczęśliwej więzi: tworzą jedynie układ, w którym partner staje się ich zakładnikiem. Na co dzień, sami budują sobie więzienia z poczucia bycia niedocenianym, z cierpienia, które dawno już sprawiło, że pozbyli się zasad moralnych i swoich wartości.

Jak to zwykle bywa z wszystkimi innymi rodzajami uzależnień, niełatwo jest zrezygnować z nawyku, który staje się ostrą potrzebą: być częścią czyjegoś życia, sprawić za wszelką cenę, by dzięki nam ktoś czuł się spełniony i usatysfakcjonowany. Kiedy mózg przyzwyczaja się do tej dynamiki, tego substytutu miłości lub tego zatrutego narkotyku, bardzo trudno jest oderwać się od rutyny.

Jacy są ludzie uzależnieni od związków?

To może być każdy z nas. Uzależnieni mają swoją pracę, swoje osobiste środowisko, swoje upodobania, swoje pasje, zalety, wady. Czasami nie widzimy, że nasz związek zaczyna przybierać cechy uzależnienia.  Istnieją dwa typy ludzi uzależnionych od relacji.

Typ 1 odnosi się do tych, którzy wciąż muszą pozostawać w związku. Ich zasada brzmi: „nie zakochujemy się w tym, kogo chcemy, ale w kim aktualnie możemy; ważne jest, aby kochać, mieć kogoś „.

Typ numer 2 to ci, którzy trzymają się kurczowo związku, od samego początku. Nie porzucą go, i nie ma znaczenia, czy ta relacja jest dla nich bolesna, krzywdząca. W rezultacie uzależnieni typu 1 i 2 mają wspólną cechę: lęk przed samotnością, brakiem wyraźnej tożsamości, brakiem poczucia własnej wartości, ciągłym poszukiwaniem uczuć i brakiem akceptacji innych. To popycha ich w kierunku ekstremalnych zachowań, gotowi są ponieść każdą cenę, by utrzymać relację.

Jak to się dzieje, że uzależniamy się od miłości? Jest prawie tak samo jak wtedy, gdy nadużywamy uzależniającej dla nas substancji. Mózg potrzebuje tej dawki obsesyjnego przywiązania, tej naszej substancji odżywczej, która przynosi nam ulgę. W ten sposób stopniowo stajemy się niezdolni do regulowania naszych zachowań, zaczynają się zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, czy nawet próby samobójcze.

Jak się uwolnić od uzależnienia

Jak w każdym, innym przypadku chorobliwej zależności, musimy zauważyć i zaakceptować problem. Bądźmy szczerzy wobec siebie i zauważmy, że coś jest nie tak. Otwórzmy oczy i ćwiczmy realizm emocjonalny.

Należy zrozumieć, że psychiczną i emocjonalną bazą każdego związku jest szacunek dla partnera i szacunek do samego siebie. Bez nich nie zasługujemy ani na miłość, ani na bycie kochanym. Ten, kto nie szanuje samego siebie, zmierza ku katastrofie. Trzeba zrozumieć, że przywiązanie, obsesyjna potrzeba posiadania kogoś za wszelką cenę i w każdej sytuacji, niszczy nas jako ludzi i niszczy cały nasz potencjał.

Bardzo często zamieniamy nasze pragnienia w potrzeby. Za zwrotem „chcę być kochany” zazwyczaj kryją się więc potrzeby, o które należy zadbać w pierwszej kolejności.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia Związek

„Kocham cię i marzę o dniu, w którym od niej odejdziesz, bo zasługujesz na więcej”. Nieoczywisty list miłosny do ukochanego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
17 lipca 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Drogi K.,

jesteś moim przyjacielem, kumplem, najbliższą osobą, jaka kiedykolwiek pojawiła się w moim świecie. Pewnie w to nigdy nie uwierzysz, ale jesteś mężczyzną mojego życia. Kocham Cię. Wierzę, że o tym wiesz. Mimo wszystko, mimo, że robię wiele, byś tego nie odkrył,  nie sposób tego nie poczuć. Ale masz swoją żonę, świata poza nią nie widzisz. I zostaniesz z nią, choć ta miłość więcej ci przynosi cierpienia niż szczęścia. Pytasz, skąd mogę to wiedzieć? Od ciebie. Przecież mówisz mi to codziennie, gdy między zdaniami, przemycasz gdzieś kilka słów o was. Widzę to w twoich oczach, kiedy próbujesz mi wytłumaczyć jej zachowanie. Jakbym chciała, żebyś wyzwolił się z tego uczucia. Bo cię kocham, bo wiem o tobie wszystko, bo pragnę byś był szczęśliwy.

Wcale nie ze mną. Z kimś zupełnie innym, z kimś, kto przyniesie ci wszystko to, na co zasługujesz. Choć marzę o życiu z tobą, pewnie nigdy nie będziemy razem. Zawsze przegram moją walkę z nią, z A.. Nie wytrzymam tej konkurencji. Nie wiem, jak to się dzieje, że ona jest ode mnie silniejsza.

Chciałabym ci powiedzieć tylko kilka rzeczy i mam nadzieję, że one cię uratują, że w porę wycofasz się z tego związku, że odejdziesz. Że zrozumiesz jaka powinna być kobieta, którą jeszcze kiedyś pokochasz.

Po pierwsze, pamiętaj, że masz prawo być zmęczony, kiedy codziennie wracasz do domu po pracy. Masz odpowiedzialne stanowisko, często zostajesz w biurze po godzinach, a codziennie wracasz do miejsca,  w którym panuje chaos i bałagan. Kiedy ona ma te „swoje dni” , znajdujesz wszędzie kubki po herbacie i jej notatki porozrzucane w nieładzie na podłodze i na biurku. Znów nic nie napisała. Będzie leżała bez słowa zawinięta w koc, gapiąc się w okno albo zrobi ci awanturę, tak, że rano sąsiad w windzie będzie znów patrzył na ciebie ze współczuciem. Ale ciebie to nie obchodzi, tak bardzo ją kochasz. Ty to wszystko zniesiesz, przetrwasz. Obiad, którego w domu wtedy nie dostaniesz, zamówisz w restauracji na rogu, jej ulubionej. I będziesz karmił ją małymi widelcami jagodowego ciasta, kiedy usiądzie ci na kolanach taka smutna, zrezygnowana.

Masz prawo wymagać od swojej partnerki, by poszła do pracy. Nie musisz „fundować” jej życia u twojego boku. To, że sobie nie radzi, nie oznacza, że może żyć jak pasożyt, korzystając jedynie z twoich pieniędzy. Małżeństwo to wspólne dbanie o wasze bezpieczeństwo, a nie tylko twoje dbanie o to, by jej wszystko zapewnić. Postaw jej jakieś warunki, jakieś ultimatum. Niech wie, że musi coś ze sobą zrobić, bo inaczej odejdziesz. Ona potrzebuje takiej motywacji, by cokolwiek zmienić. Może powinieneś wyrzucić ją z domu? Wiem… Nie zrobisz tego. Za bardzo ją kochasz.

Masz prawo pragnąć bliskości w związku z kobietą, z którą zdecydowałeś się dzielić swoje życie. Ale ty cierpliwie znosisz każde „nie teraz”, wszystkie „nie dzisiaj”. Okrywasz ją szczelnie ciepłą kołdrą, chowasz przed całym światem, żeby choć na chwilę miała przy tobie schronienie. Naprawdę długo tak jeszcze wytrzymasz? Przyjmiesz jedynie to, co zdecyduje ci się dać?

I choć znów narzeka, że wygląda okropnie i że powinna się zabić, mówisz jej, że dla ciebie nie ma na świecie piękniejszej kobiety. Nie tylko mówisz, tak właśnie myślisz. Odgarniasz z rozgrzanych policzków mokre od łez włosy i całujesz piegowaty nos. Bo wierzysz, że twoja miłość jej pomoże. Że przetrwacie.

Drogi K., mój jedyny, wspaniały mężu. Trwasz przy mnie w mojej chorobie od siedmiu lat. Widzisz jak jest nas dwie. To moja choroba sprawia, że z najlepszej przyjaciółki staję się kimś, kto cię odrzuca, odtrąca i krzywdzi. Masz prawo oczekiwać od tej, którą nazywasz swoją miłością, by okazywała ci czułość i ciepło, kiedy masz gorsze dni. Pewnie nie pisałbyś wtedy do mnie listów o tym, jak ci ciężko czasem kochać. O tym, że modlisz się o dzień, w którym wyzdrowieję. Dzień, w którym znów będziemy szczęśliwi. Czasem, gdy znów jestem twoją przyjaciółką, bardzo wierzę w to, że kiedyś dam ci szczęście.


Psychologia Związek

Autyzm – jakie sygnały alarmowe powinny cię zaniepokoić. Obserwuj swoje dziecko

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lipca 2018
Fot. iStock/MarkPiovesan

Autyzm, choć wciąż nie do końca odkryty, nie jest już dla nas tak tajemniczym zaburzeniem, jak przed dziesięciu czy dwudziestu laty. Teraz mamy lepsze możliwości by je zrozumieć i wiedzieć jak okazać wsparcie i empatię dotkniętym tym problemem starszym i młodszym chorym oraz ich rodzinom. Ale czy wiesz, jakie zachowania twojego dziecka powinny cię zaniepokoić?

1. Brak interakcji

Dzieci,zaczynają kontaktować się z rodzicami i otaczającym je światem od pierwszych dni życia. Odpowiadają na głosy, które słyszą śledzą wzrokiem kierunek, z którego dobiega dźwięk. Niemowlęta, u których występuje autyzm, mogą mieć trudności z interakcją i reagowaniem na bodźce zewnętrzne. Dziecko z autyzmem może nie reagować na dźwięk głosu lub słów rodziców i unikać kontaktu wzrokowego.

2. Opóźniona werbalizacja

Dzieci podejmują próby mówienia czy też wydawania dźwięków bardzo wcześnie. Zanim skończą rok, większość z nich rozpocznie naukę mowy jako tę formę komunikacji. Dzieci z autyzmem mają tendencję do opóźnionego rozwoju, jeśli chodzi o werbalizację.

3. Problemy z socjalizacją

Gdy dziecko z niemowlęcia staje się maluchem i ma problemy z utrzymywaniem kontaktów z innymi dziećmi lub nawet z rodzicami, powodem może być autyzm, który wpływa na to jak dzieci odbierają i rozumieją relacje społeczne.

4. „Samouspokajanie się” poprzez stimming

Stimming  to inaczej samostymulujące zachowania, zwykle obejmujące powtarzające się ruchy lub dźwięki. Nie jest to złe, o ile nie jest autodestruktywne lub szkodliwe dla dziecka lub innych osób. Dzieci z autyzmem mają trudności z werbalizowaniem uczuć – zdenerwowane szukają własnych metod na uspokojenie się.

5. Brak naśladowania

Większość dzieci uczy się poprzez naśladownictwo. Dzieci powtarzają to, co mówią rodzice i wykonują te same gesty. Uczą się ważnych umiejętności społecznych poprzez ten imitowanie, odgrywanie ról. Dziecko z autyzmem może czuć się „odłączone” od swoich rodziców lub innych dorosłych i dzieci. Często nie odpowiadają na uśmiech, ani inne zachęcające do interakcji gesty.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Zobacz także

Małżeństwa z rozsądku, bo wpadka i dziecko, albo latka lecą, a tu stara panna i czas się ustatkować

Kim jest samica alfa?

6 typów mężczyzn, których silne kobiety zwykle nie tolerują

10 rzeczy, które warto wiedzieć o teorii przywiązania. Zobacz, jaki związek tworzysz i co jest tego przyczyną