Lifestyle Psychologia

5 reguł psychologii, których świadomość pozwoli ci żyć łatwiej

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2017
5 reguł psychologii, których świadomość pozwoli ci żyć łatwiej
Fot. iStock / g-stockstudio
 

Czerpanie z życia maksymalnych korzyści nie jest tak proste, jakbyśmy sobie tego życzyli. Często okazuje się, że nie tylko napotykamy na naszej drodze różne przeszkody, ale sami siebie ograniczamy na wiele sposobów. Wiele złego wyrządzamy sobie poprzez obawy, utarte schematy, które nie nadążają za zmianami w życiu i stają się czynnikami hamującymi rozwój.

Nie zawsze wiemy w jaki sposób działać, by owe „żyj tak, byś była szczęśliwa” stało się naszym udziałem. Jak być szczęśliwą, spełnioną, gdy dopadają nas wątpliwości, słuchamy głosów i podpowiedzi udzielanych przez otoczenie, czy też wycofujemy się, z braku pewności siebie? W takim przypadku zrozumienie psychologii w odniesieniu do postaw i zachowań własnych i innych osób, może odegrać ogromną rolę w kreowaniu naszego szczęścia.

5 reguł psychologii, których świadomość pozwoli ci żyć łatwiej

1. Nie powinnaś przejmować się opinią innych

Nikt nad tobą nie rozmyśla tak często, jak tobie się to wydaje. Jeśli zwracasz nadmierną uwagę na to, kto, co o tobie mówi lub myśli, powinnaś to jak najszybciej zmienić. Prawda bywa prosta, bo twoje otoczenie ma tak wiele własnych spraw i problemów, że raczej nie żyje twoim życiem. Nie musisz więc wstrzymywać się z własnymi planami lub modyfikować je na wszelki wypadek, z obawy o opinię innych osób. Opieraj się na własnych doświadczeniach i interpretacjach swoich działań, osiągaj osobiste szczęście ze względu na siebie, nie innych.

2. Ciągle zmieniasz się i musisz o tym pamiętać

Dziś jesteś kimś innym, niż byłaś jeszcze kilka lat temu. Z kolei za kilka lat możesz być osobą inną od tej, którą jesteś teraz. I nie chodzi tu o rewolucję w myśleniu i zachowaniu, tylko naturalne przemiany zachodzące pod wpływem doświadczeń, które do tej pory zgromadziłaś. Być może za jakiś czas nie będziesz ani tego samego czuła, ani działała w ten sam sposób. Twój umysł zmienia się wraz z okolicznościami, w jakich przychodzi ci żyć, więc zawsze bądź wierna temu, co w danej chwili czujesz i myślisz. Gdy podejmujesz decyzje, nie działaj według schematu, bo to, co sprawdzało się kiedyś, wcale nie musi pasować do chwili, w której znajdujesz się obecnie. Żyj tu i teraz.

3. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś

Bardzo często w mediach społecznościowych kreujemy swoje życie na nowo, nie chcąc odstawać od innych osób, które chwalą się wszem wobec tym jak żyją i co posiadają. Jeśli odczuwasz nacisk na to, aby dopasować się do wygórowanych wymagań otoczenia, przestań. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś w rzeczywistości, bo konfrontacja z prawdą może być bardzo nieprzyjemna. Nie obawiaj się odrzucenia czy niezrozumienia i przyjmij do wiadomości, że fakt, że marnowanie czasu na dopasowywanie się do innych osób jest bez sensu. Otaczaj się tylko tymi, którzy wiedzą kim jesteś naprawdę porównywanie się do innych jest bez sensu bo więc widzimy tylko to co zewnątrz nie mając pojęcia o obawach niepewności które tłumią w sobie powierzchowność nie powinna być twoją najważniejszą stroną

4. Nie narzucaj swojej racji i dobrych rad innym

Jeśli nawet wydaje się tobie, że w danej sytuacji to ty masz wyłączną rację, doświadczenie i wiedzę, więc chciałabyś, aby ktoś skorzystał z nich, dla własnego dobra odpuść. Nie jesteś w skórze innych osób i tak naprawdę nie wiesz, o czym myślą i czego potrzebują. Możesz czuć się sfrustrowana, gdy twoja pomoc w dobrej wierze zostanie odrzucona, ale pozwól innym na realizację własnych pomysłów i zdobywanie własnych doświadczeń. Jeśli ktoś zechce twojej rady, poprosi cię o nią. W innym przypadku nie będzie to kwestią niewdzięczności i ignorowania ciebie, tylko potrzeba samodzielnego zdobywania życiowego doświadczenia.

5. Kontroluj to, co mówisz i robisz

W życiu zdarza się wiele sytuacji, w których lepiej jest zachować milczenie lub wstrzymać się z pewnym działaniem. Niewłaściwa i nieprzemyślana reakcja może odbić się bolesnym rykoszetem w przyszłości. Zawsze działaj tak, abyś nie musiała czegoś żałować. Czasem trudno jest zapomnieć to, co zostało w gniewie powiedziane. Czasem mniej „boli” porządne ugryzienie się w język, niż bezmyślne paplanie, które niesie przykre konsekwencje w relacji z otoczeniem.


 

źródło: www.lifehack.org


Lifestyle Psychologia

Wzruszający list staruszki z prośbą o… przyjaźń! To pokazuje, jak ważny jest dla nas drugi człowiek

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
2 sierpnia 2017
fot. screen z Facebooka/ Frank Somerville KTVU
 

Wyobraźcie sobie, że wracacie do domu z pracy, a w drzwiach znajdujecie liścik od nieznanej dotąd starszej sąsiadki. List dosyć niecodzienny, w którym staruszka pisze o swojej samotności i izolacji, a także prosi was o… przyjaźń. Ignorujecie jej błagania, czy zyskujecie nowego przyjaciela?

Taka sytuacja spotkała Marleen Brooks z Kalifornii, która w drzwiach swojego mieszkania znalazła notatkę napisaną przez dziewięćdziesięciolatkę mieszkająca obok.

„Czy rozważyłbyś zostanie moim przyjacielem? Mam 90 lat, żyję samotnie. Wszyscy moi przyjaciele już odeszli. Jestem taka samotna i przestraszona. Proszę, modlę się o kogoś”.

fot. screen z Facebooka/ Frank Somerville KTVU

fot. screen z Facebooka/ Frank Somerville KTVU

Marleen wysłała zdjęcie listu do lokalnego dziennikarza z dopiskiem „to smutne, ale patrząc na sytuację optymistycznie, wygląda na to, że będę miała nową przyjaciółkę„. Marleen odwiedziła bowiem swoją sąsiadkę Wandę (przyniosła jej nawet babeczki) i poznała jej historię. W zeszłym roku jednej z synów staruszki zmarł na raka, pozostałych dwóch mieszka daleko, więc widują się rzadko. Wanda ma zastoinową niewydolność serca i osteoporozę, przyjmuje na stałe tlen. Jej schorzenia dodatkowo potęgują samotność i poczucie izolacji. Podczas spotkania dziewięćdziesięciolatka wyznała, że mieszka w tej okolicy od 50 lat i nie zna nikogo z sąsiadów. Powiedziała też, że ma nadzieję, że Maureen nie uważa jej za głupią, ale musiała coś zrobić i dlatego napisała list.

Związek pomiędzy ekstremalną izolacją a zdrowiem fizycznym u osób w podeszłym wieku został dobrze udokumentowany i opisany. W badaniu z 2008 stwierdzono, że samotne osoby starsze były o 45 procent bardziej narażone na śmierć niż ci, którzy mieli znaczące relacje z innymi osobami. Wraz z wiekiem zawieranie przyjaźni staje się dla nas coraz trudniejszym zadaniem, dlatego tak cenne jest, by wykazać zainteresowanie i troskę wobec starzejących się rodziców, dziadków, czy sąsiadów.

Ta historia pokazuje też, jak wielkie znaczenie może mieć dla kogoś druga osoba i że czasami wystarczy tak niewiele, jeden gest, by poprawić czyjeś życie i po prostu mu pomóc. dla nas może to być niewiele, a dla drugiej osoby coś znaczącego i ważnego. Mamy nadzieję, że Maureen i Wanda zostaną dobrymi przyjaciółkami, a staruszka już nie będzie się czuła tak zamknięta i samotna.

Na podstawie: www.womansday.com


Lifestyle Psychologia

Czego chcesz tu i teraz? Stwórz swoją mapę marzeń, niech wyznaczy twoją drogę do szczęścia

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
2 sierpnia 2017
Fot. iStock/agsandrew

Czujesz dopadającą cię frustrację? Cholera, tyle chcę w swoim życiu zmienić, a nie mogę ruszyć z miejsca, kręcę się jak pies za własnym ogonem w kółko i nic kompletnie mi nie wychodzi.

Mało jest rzeczy, które irytują nas tak bardzo, jak własna niemoc, zwłaszcza, gdy bardzo zależy nam, by w końcu ruszyć z miejsca. A pytałaś siebie, dlaczego tak trudno ci wyjść z tego koła, w którym dzisiaj stoisz? Co takiego się dzieje, że nie możesz zrobić wielkiego kroku i wyjść poza to, co znane i obwąchane?

Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czego chcę tu i teraz, przy czym właśnie to TU i TERAZ ma kluczowe znaczenie. Najczęściej mamy jakieś lakoniczne pojęcie tego, czego byśmy chcieli, ale zapytani nie potrafimy odpowiedzieć jednoznacznie czekając aż ktoś pomoże nam znaleźć właściwą drogę.

A jak żyć w zgodzie ze sobą, gdy nie wiemy, czego chcemy naprawdę, gdy nie potrafimy nazwać naszych marzeń i pragnień realnie. Przecież wiele rzeczy może się nam wydawać. Możemy myśleć, że marzymy o domu w górach i żyjemy nieszczęśliwie wiedząc, jak trudne do zrealizowania jest to marzenie. Tymczasem okazać się może, że tak naprawdę wcale tego nie chcemy, że Tu i TERAZ ten dom w górach nie jest tym, do czego chcielibyśmy dążyć.

Nie zaczynajmy zmian w naszym życiu od końca. Nikomu się nie spieszy, skoro już podjęłaś decyzję, że coś zmienić chcesz, nie rób tego na wariata. Hura optymizm zawsze się przyda, ale czasami warto go ciut wyhamować, zwłaszcza na początku i najpierw usiąść i rozpisać, co tak naprawdę sprawi, że moje życie stanie się lepsze, a ja szczęśliwsza?

Pamiętam takie mapy marzeń w domach niektórych kobiet, koleżanek mojej mamy, gdy ja byłam nastolatką. To były marzenia, które miały zrealizować, gdy zarobią kupę kasy na sprzedaży najczęściej kosmetyków, czy jakiś innych głupot. I chociaż wtedy śmieszyły mnie te zdjęcia z Malediwów, pięknych aut i domów, to dzisiaj myślę, że wizualizowanie lepszego życia, to może był dobry sposób na zmianę. Tyle, że często nie chodziło o te wakacje, auto, czy drogi płaszcz, pragnienia były ukryte gdzieś głębiej, tylko nikt się w nie nie wsłuchiwał.

Mapa marzeń nie opiera się na rzeczach materialnych, opiera się na głębokim w nas przekonaniu, że właśnie to uczyni nas szczęśliwszymi, że pozwoli poprowadzić nasze życie w kierunku, którego chcemy.

Myślisz o tym, by wyrwać się z marazmu, w którym dzisiaj tkwisz? To może zacznij od swojej mapy marzeń, która powstanie w zgodzie z tym, czego pragniesz.

Na mapę marzeń składa się kilka obszarów naszego życia, rozpisz sobie to wszystko w najwygodniejszy dla siebie sposób i zobacz, co tak naprawdę jest twoim marzeniem. Sama forma mapy marzeń jest dowolna, każdy tworzy ją w sposób dla siebie najbardziej przejrzysty.

OBSZAR: Ja

Odpowiedz sobie na pytanie, kim jestem, w jaki sposób chcę zadbać o siebie, co jest moją mocną, a co słabą stroną?

OBSZAR: Czego chcę

Spytaj siebie: czego chcę tu i teraz, nie za pięć lat, za dziesięć, na czym zależy mi dzisiaj, w najbliższym czasie? Jak chcę to osiągnąć, co zrobię, by zrealizować swoje plany?

OBSZAR: W co wierzę

Zadaj sobie jedno z najważniejszych, ale też najtrudniejszych pytań: co jest dla mnie dzisiaj najważniejsze? Odpowiedz szczerze, w zgodzie ze sobą, bo tylko ze sobą możesz być szczera. Żadna z odpowiedzi nie powinna sprawiać, że poczujesz niepokój, wątpliwości, powinna przynieść ulgę i pozwolić głęboko odetchnąć. Posłuchaj swojego ciała, co ci podpowiada, ono jest najlepszym lustrem naszym emocji i przekonań.

OBSZAR: Związek

Czy jestem szczęśliwa w związku, w którym jestem? Czego mi brakuje, czy mam szansę pracować nad deficytami w związku? Co sprawia, że jestem szczęśliwa? Czego oprócz samej miłości mi potrzeba?

OBSZAR: Rodzina i przyjaciele

Przyjrzyj się swojemu otoczeniu, spytaj siebie: czy mam wokół siebie prawdziwie szczerych ludzi? Czy dobrze się czuję w relacjach ze swoimi przyjaciółmi? Czy są osoby, które odbierają mi energię? W jaki sposób odciąć się od toksycznych relacji? Na kogo mogę liczyć, od kogo otrzymuję wsparcie? Jak chciałabym, żeby wyglądały moje relacje z innymi ludźmi?

OBSZAR: Praca

Co chciałabym robić? Dlaczego właśnie to? Czy mam do tego predyspozycje? Co potrafię najlepiej, w czym czuję się ekspertem?

Stworzenie mapy marzeń porządkuje wszystko to, co w sobie nosimy, pozwala nazwać wiele rzeczy, z których nie zdawałyśmy sobie sprawy. Z taką mapą marzeń możemy ruszyć do przodu, bo to ona będzie nam wyznaczać cel naszej życiowej podróży. Nie zapominajmy o jednym – by co jakiś czas ją aktualizować, bo nasze potrzeby i pragnienia też się nie zmieniają.


Zobacz także

Chrzań te diety. „Trzeba smakować życie, a nie paranoicznie myśleć o tym co jem, ile jem, kiedy jem, po co jem…” Rozmowa z autorkami bestsellerowego poradnika

Czy jesteś pewna, że nie gubisz swoich wartości w pośpiechu? Znajdź i nazwij, to co jest dla ciebie ważne w życiu

Jak napisać CV, które pozwoli Ci zdobyć wymarzoną pracę?