Go to content

Zapachy, które wzbudzają dobry nastrój. Po jakie warto sięgnąć, by uspokoić nerwy?

Zapachy, które wzbudzają dobry nastrój
Fot. iStock

Lubimy otulać się przyjemnymi zapachami, chętnie sięgamy po perfumy, świece zapachowe, czy pachnące kosmetyki do ciała. Ulubiony zapach podkreśla nastrój chwili, przywołuje wspomnienia lub po prostu sprawia nam przyjemność. Zapachy pomagają również się uspokoić, odzyskać równowagę w sytuacjach nerwowych, pełnych napięcia. Po które z nich warto sięgać, by osiągnąć ten efekt?

Leczenie zapachem to inaczej aromaterapia. Ta metoda ma wielu zwolenników, gdyż jest uważana za tanią, ogólnodostępną, przyjemną i bezpieczną. Aromaterapia wykorzystuje olejki eteryczne i różne substancje zapachowe m.in. do wywierania wpływu  na nastrój. Czasem wystarczy tylko przez krótką chwilę powąchać kojący zapach, by poczuć się lepiej. Dzieje się tak, ponieważ zapach pobudza część mózgu odpowiedzialną za emocje oraz pamięć.

Zapachy, które koją zbudzają dobry nastrój i koją nerwy

Lawenda

To jeden z najczęściej wykorzystywanych do aromaterapii zapachów. Aromat wydzielany przez kwiaty lawendy jest zalecany w sytuacjach stresowych i przy kłopotach ze snem. Lawenda koi układ nerwowy, uspokaja, poprawia jakość i długość snu. Badania wykazały, że wzmacnia ona działanie substancji, które hamują działanie obszarów mózgu związanych z odczuwaniem lęku i niepokoju.

Fot. iStock

Wanilia

To zapach, który kojarzy się wyłącznie pozytywnie, przyciąga wspomnienia, kojarzy się z beztroską i radością. Otaczanie się zapachem wanilii uspokaja wzburzone emocje i poprawa humor, pomaga zwalczyć bezsenność. Nic dziwnego, że tak lubimy lody, koktajle i desery waniliowe.

Jaśmin

Jaśmin pobudza organizm do  wytwarzania serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Ten subtelny i przyjemny zapach wpływa uspokajająco na nerwy, pomaga obniżać stres i ułatwia zasypianie. Zapach jaśminu hamuje wybuchy agresji, ułatwia utrzymanie równowagi emocjonalnej w trudnym czasie.

Cynamon

Uwielbiamy zapach cynamonu, który kojarzy się z dzieciństwem, świętami i bezpieczeństwem. Zapach cynamonu pomocny jest w usuwaniu napięcia nerwowego, wywołuje dobry nastrój, ale także pobudza do działania, zwiększa koncentrację oraz ułatwia uczenie się.

Cytrusy

Zapach cytrusów kojarzy się z pozytywną energią, poprawia humor i dodaje chęci do działania. Stosowane są w przypadku bezsenności,  niepokoju, przy nadmiernym pobudzeniu. Zapach cytrusów łagodzi nerwy i pomaga odzyskać równowagę emocjonalną. Połączony z przyprawami (np. pomarańcze plus cynamon) przywołuje dobre wspomnienia, kojarzy się ze świętami.

Fot. iStock / npdesignde

Mięta

Choć mięta kojarzy się przede wszystkim z naturalnym lekiem łagodzącym dolegliwości trawienne, wykorzystywana jest także w aromaterapii. Za jej orzeźwiający zapach odpowiada mentol, który ma również działanie pobudzające, znieczulające i przeciwbólowe, dlatego stosuje się ją do łagodzenia bólu głowy i migren.

Jabłka

Nieprzypadkowo w tym zestawieniu znalazły się także jabłka. Zapach dojrzałych jabłek relaksuje, przynosi wyciszenie emocji i odprężenie dla ciała.

Jak stosować zapachy na dobry humor?

Można po prostu przez chwilę powdychać kojący zapach np. owocu, albo skorzystać z olejków eterycznych dedykowanych do aromaterapii. Olejek zapachowy można dodać do kominka lub nawilżacza powietrza, by aromat unosił się w całym pomieszczeniu. Warto nim delikatnie skropić ubranie lub poduszkę. Humor również poprawią nam świece zapachowe i kadzidełka, które nadadzą przyjemny klimat i nasycą powietrze kojącym zapachem. Wieczorem warto skorzystać z relaksującej kąpieli z dodatkiem wybranych olejków.


źródło:  www.twojczas-psychoterapia.pl