Go to content

Naucz się doceniać samą siebie. Nagrodą będzie szczęście i dobre życie

Naucz się doceniać samą siebie. Nagrodą będzie szczęście i dobre życie
fot. Candice Picard/Unsplash

W codziennym zabieganiu łatwo jest się pogubić i przeoczyć niektóre z bardziej oczywistych czynności, które mogą mieć moc wpływania na to, czy czujemy się szczęśliwe czy nie. Na szczęście możemy działać nie tylko na podstawie naszej intuicji, mamy do dyspozycji wiele sprawdzonych strategii, których celem jest wypracowanie właściwych zachowań, które pomogą nam osiągnąć upragnione szczęście i wieść dobre życie. Dziś przyjrzymy się siedmiu praktycznym radom, które możesz zacząć wdrażać już w tym tygodniu. Czy są to rzeczy oczywiste? Jasne. Ale przyznaj, w ogóle nie zwracasz na nie na co dzień uwagi, prawda? Czas to zmienić.

Znajdź sens w swojej pracy

Praca jest tylko pracą, mówimy. Ale to nieprawda, jest w tym o wiele więcej. Każda praca jest szansą, aby zrobić coś dobrego. Każda praca jest okazją do pokazywania swoich talentów. Każda praca jest szansą na pomoc innym. Każda praca jest szansą na zmianę świata. Od ciebie zależy, czy znajdziesz sens w swojej pracy. I nieważne, czy na pełen etat prowadzisz, czy jesteś policjantką, nauczycielką, astronautką czy zarządzasz wielkim przedsiębiorstwem. Musisz odnaleźć sens w swojej pracy, abyś każdego dnia czuła, że robisz coś istotnego.

Dlatego dziś rzucam ci wyzwanie: Kochaj to, co robisz, dopóki nie będziesz mogła robić tego, co kochasz. Kochaj to, gdzie jesteś, aż będziesz mogła być tam, gdzie kochasz być. Kochaj ludzi, z którymi jesteś, dopóki nie będziesz mogła być z ludźmi, których kochasz najbardziej.

Oderwij się od swoich niepowodzeń i sukcesów

Porażka nie jest tobą, to po prostu coś, czego doświadczasz. To samo dotyczy sukcesu. Pamiętaj więc, że szczęśliwi ludzie często są szczęśliwi i odnoszą sukcesy na dłuższą metę z jednego prostego powodu: inaczej myślą o porażce i sukcesie. Nie biorą do siebie wszystkiego, co idzie nie tak i nie „odbija im palma”, gdy wszystko idzie dobrze. Przyjmij taką właśnie postawę. Rób wszystko, co możesz i bądź pokorną uczennicą przez całe życie. Nigdy nie pozwól, aby sukces uderzył ci do głowy i nigdy nie pozwól, aby porażka złamała ci serce.

Bądź produktywna, ale bez pośpiechu

Pośpiech szybko prowadzi do bycia nieszczęśliwym. Ale z drugiej strony brak zajęcia może również dać swoje żniwo (złe wieści dla tych, którzy marzą o nicnierobieniu). Równowaga jest idealna, gdy prowadzisz produktywne życie w komfortowym tempie. Oznacza to, że powinnaś często poszerzać swoją strefę komfortu, ale nie na tyle, abyś traciła kontrolę. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale z pewnością jest to pozytywny stan, do którego należy dążyć.

Jedną z metod osiągnięcia tego jest zaplanowanie każdego dnia przedziałów czasowych na szybkie i ciężkie oraz lżejsze i łatwiejsze. W tych pierwszych pracujesz z pełną mocą, a gdy tylko nadejdzie ten „lżejszy” przedział czasowy, zwalniasz. To po prostu kwestia zaplanowania czasu każdego dnia, aby nie być stale zbyt zajętym. Wyznacz sobie czas na przestoje – wyznacz punkty w ciągu dnia na refleksję, odpoczynek i naładowanie baterii. Nie oszukuj się – nie jesteś aż tak zajęta, żeby nie było cię stać na kilka minut zdrowego rozsądku.

Pamiętaj też, że nie zawsze musisz godzić się na prośby i wymagania innych osób. Czasami trzeba wyznaczyć jasne granice. Wszyscy mamy obowiązki, ale wygodne tempo można znaleźć tylko wtedy, gdy odpowiednio zarządzasz swoimi zgodami. Bądź gotowa powiedzieć „nie” większości rzeczy, abyś mogła powiedzieć „tak” we właściwych sprawach.

Dawaj tylko wtedy, kiedy możesz

Chociaż dawanie jest zwykle uważane za akt bezinteresowny, często jest ono bardziej korzystne dla dawcy niż dla odbiorcy. Intuicyjnie wszyscy to wiemy, ponieważ wspaniale jest pomagać komuś, kto tego potrzebuje. Trwałe szczęście nie wynika z tego, co dostajemy, ale z tego, co dajemy. Pamiętaj jednak, że nie możesz dawać z siebie wszystkiego przez cały czas, bo w końcu zabraknie ci zasobów nawet dla siebie samej.

Pielęgnuj swoje najbliższe relacje

Są badania, z których wynika, że osoby, które mają bliskich przyjaciół, z którymi mogą omówić ważne problemy, o 60% częściej twierdzą, że są szczęśliwi. Czy wiesz, że badania wykazały, że średni wskaźnik śmiertelności podwaja się, gdy jesteśmy samotni?

Dobre relacje są naprawdę na wagę złota. I nie chodzi tu o liczbę znajomych czy przyjaciół. Liczy się wysiłek, jaki włożysz w swoje relacje. Chociaż trudno się z tym pogodzić, nawet najlepsze relacje z czasem się rozpadają, jeśli się o nie nie dba. Bliskość z kimś jest czymś, na co trzeba stale pracować, więc nigdy nie traktuj jej jako czegoś oczywistego. Nie czekaj z robieniem planów, wspólny z bliskimi czas powinien trafić na stałe do twojego terminarza.

Odłóż smartfon, zamknij laptopa i ciesz się towarzystwem, spotykaj się twarzą w twarz, w zupełnie staromodny sposób. Niewiele jest radości w życiu, które dorównują dobrej rozmowie, szczeremu śmiechowi, długiemu spacerowi, wspólnym tańcom i uściskom bliskich sobie osób. Czasami najzwyklejsze rzeczy można uczynić niezwykłymi, po prostu robiąc je z właściwymi ludźmi.

Bądź wierna sobie

„The Guardian” zapytał pielęgniarkę hospicyjną o to, co umierający ludzie wskazują jako największy żal ich ich życia. Okazuje się, że najczęściej żałują, że nie byli wierni sobie. Jak ujął to jeden z pacjentów: „Szkoda, że ​​nie miałem odwagi żyć życiem wiernym sobie, a nie takim, jakiego oczekiwali ode mnie inni”. Zapamiętaj to zdanie. Niech ci przypomina, że to twoje potrzeby są na pierwszym miejscu. Bo ostatecznie, bez względu na to, jak żyjesz i jak wspaniała jesteś, znajdzie się ktoś, kto nie będzie zadowolony. Więc rób swoje. Nie wahaj się i nie marnuj swojego czasu. Większość ludzi i tak słyszy tylko to, co chce usłyszeć.

Pamiętasz, kim byłaś, zanim świat powiedział ci, kim powinnaś być? Szczęście będziesz mogła znaleźć, gdy przestaniesz porównywać się do wszystkich innych i dostosowywać do tego, czego oni chcą. Przestań żyć dla innych ludzi i ich opinii. Bądź szczera wobec siebie. Jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za swoje życie. Pytanie tylko brzmi: co chcesz z nim zrobić?

Zacznij to robić!