Dom i wnętrze Porady

8 roślin doniczkowych dla zapominalskich. Trzeba bardzo się postarać, by zrobić im krzywdę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 września 2021
Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących
Fot. iStock
 

Rośliny odporne na błędy i zaniedbania to idealny wybór dla osób zapominalskich, wiecznie zabieganych, jak i dopiero stawiających pierwsze kroki w pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeżeli dotychczas wszelkie próby utrzymania w dobrej kondycji wymagających nieco więcej uwagi roślin spełzły na niczym, warto zacząć raz jeszcze, ale sięgając po bardziej odporne rośliny.

Doniczkowe rośliny odporne na błędy to ratunek także w sytuacji, gdy często wyjeżdżamy i kłopotliwe byłoby proszenie kogoś o regularne podlewanie kwiatów. Istnieje szansa, że nawet po kilkutygodniowej nieobecności, przynajmniej część z tych bardziej wytrzymałych gatunków roślin doskonale sobie poradzi i bez naszej troski.

Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania 

Wytrzymałe kaktusy

Fot. iStock/Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Nie zaskakuje pierwsze miejsce dla kaktusów na liście roślin odpornych na zaniedbania. Te kłujące piękności nie tylko wiele błędów wybaczają, ale także — odpowiednio dobrane — stanowią piękną ozdobę domu. To wcale nie musi być samotny kaktus w popękanej doniczce. Wybór odmian kaktusów przyprawia o zawroty głowy, ponieważ różne gatunki mają inne kształty, rozmiary, a wiele z nich pięknie zakwita. W dodatku większość nich jest mało wymagająca i poza słonecznym stanowiskiem oraz podlaniem raz na jakiś czas, niewiele więcej im potrzeba. Nie warto jednak testować granic wytrzymałości tych roślin. Owszem, kaktusy to rośliny odporne na zaniedbania, ale też tylko do pewnego momentu.

Leczniczy aloes

Fot. iStock /Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Kolejna roślina odporna na zaniedbania to aloes, który ponownie wraca do łask. Ta niegdyś postrzegana jako babcina roślina jest odporna na brak podlewania. Ponieważ w mięsistych liściach magazynuje wodę i składniki odżywcze, jest w stanie przetrwać pewne okresy suszy. Standardowo aloes lubi słoneczne stanowiska i podlewanie raz na dwa tygodnie. Warto także wspomnieć, że sok z aloesu zwyczajnego (zwanego również leczniczym) i drzewiastego, odznacza się właściwościami leczniczymi i jest chętnie stosowany w domowej pielęgnacji urody.

Zamiokulkas zamiolistny 

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny odporne na zaniedbania

Zamiokulkas zamiolistny nie bez przyczyny zwany jest „żelazną rośliną”. Nie znosi zbyt częstego podlewania, ponieważ w naturze porasta tereny suche i kamieniste, więc potrzebną wodę magazynuje w zgrubiałych łodygach. Lubi stać w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio w słońcu. Z powodu niewielkich wymagań często można spotkać go w biurach i urzędach, gdzie szczególnie pożądane są rośliny odporne na brak uwagi.

Zobacz również: Zamiokulkas – „żelazna roślina” odporna na błędy początkujących. Jak go pielęgnować, by stał się wyjątkową ozdobą domu?

Rośliny odporne na  zaniedbania — grubosz

Drzewko szczęścia - grubosz jajowaty uprawa

Fot. Andriej Nikitin/Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Grubosz jajowaty, zwany również drzewkiem szczęścia, to kolejna roślina, która sprawdzi się w mniej sprzyjających innym roślinom warunkach. W grubych liściach, jak i pniu, grubosz magazynuje wodę, co w warunkach pustynnych jest niezbędne, by przetrwać. Grubosz kocha słońce i źle znosi nadmiar wody. Roślinę należy podlewać nieregularnie, bardzo obficie, po ok. miesiącu (zimą rzadziej), gdy podłoże w doniczce będzie suche i sypkie.

Rośliny odporne na zaniedbania — sansewieria

Fot. iStok/Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Sansewiera zwana także językiem teściowej lub wężownicą, to kolejna kandydatka pod opiekę dla początkującego lub zabieganego opiekuna roślin. Jest to, podobnie jak aloes, sukulent, który gromadzi wodę w mięsistych liściach, z tego powodu bez kropli wody może wytrzymać bez większego szwanku nawet miesiąc. Mimo że lubi żyzne podłoże, nie lubi nadmiaru wody. Ponadto jest odporna na zmiany temperatur i niedobór światła.

Wytrzymała nolina 

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny dla zapominalskich

Nolina, zwana również nogą słonia, to jedna z mniej wymagających roślin. Jest rośliną długowieczną i wolno rosnącą. Dobrze radzi sobie w suchych i mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Wymaga oszczędnego podlewania, dopiero gdy podłoże jest już przesuszone. To roślina idealna dla zabieganych i często nieobecnych w domu osób.

Scindapsus złoty

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny dla zapominalskich

To często spotykane  w domach pnącze doniczkowe, o charakterystycznych żółtozielonych sercowatych liściach. Nie lubi przelewania, świetnie znosi pewne okresy lekkiego przesuszenia i dobrze czuje się w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio w słońcu.

Rośliny odporne na błędy — zielistka 

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny dla zapominalskich

To jedna z roślin doniczkowych, które są często spotykane w domach, szkołach czy urzędach, ze względu na łatwość uprawy. Zielistka przystosowuje się praktycznie do każdych warunków i temperatury (byle powyżej 7ºC) i bez problemu się rozmnaża. Jest jednak pewien „haczyk” — roślina ta potrzebuje intensywnego podlewania od lutego do października.

Nawet rośliny odporne na zaniedbania potrzebują choć minimum uwagi

Mimo obietnic prostej pielęgnacji wyżej wymienionych roślin oraz łatwości w ich uprawie nie można zakładać, że nie wymagają żadnej uwagi. Wielotygodniowe zaniedbania zaszkodzą, a w końcu unicestwią, nawet najbardziej wytrzymałą roślinę. Kupując dany gatunek warto zasięgnąć do nieco szerszych informacji dotyczących pielęgnacji, by nawet mało wymagająca roślina mogła prezentować wspaniale przy minimalnym nakładzie pracy i uwagi.


źródło:  zielonyogrodek.pl 

Dom i wnętrze Porady

Choroba Alzheimera – objawy, które powinny wzbudzić niepokój. Co trzeba wiedzieć o tej podstępnej chorobie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 września 2021
Alzheimer (choroba Alzheimera)
Fot. iStock
 

Alzheimer (choroba Alzheimera) to choroba, w której dochodzi do zwyrodnień w mózgu. W efekcie pacjent cierpi na nasilające się zaburzenia pamięci i zachowania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływają na kontakty międzyludzkie. Co powoduje chorobę, jakie objawy daje Alzheimer i czy możliwe jest jej leczenie?

Czym jest Alzheimer?

Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego. W jej wyniku w mózgu odkładają się patologiczne białka (głównie beta-amyloid i białko tau), które powodują śmierć neuronów. Ich malejąca wpływa na zmniejszenie ilości substancji przekaźnikowych, dzięki którym mózg funkcjonuje prawidłowo. W wyniku zmian następujących w mózgu dochodzi do jego uszkodzenia, co powoduje upośledzenie funkcji umysłowych, jak np.: pamięć, mowa, myślenie abstrakcyjne. Alzheimer jest podstępną chorobą, rozwija się powoli, nie dając początkowo żadnych objawów. Do chwili pojawienia się wyraźnych objawów może upłynąć kilka, a nawet kilkanaście lat, co jest kwestią indywidualną. Z początku pojawiają się pojedyncze niepokojące objawy, ale wraz z nasileniem choroby sprawność pacjenta staje się mocno ograniczona i jest on zdany na opiekę bliskich osób.

Alzheimer (choroba Alzheimera)

Fot. iStock/Alzheimer (choroba Alzheimera)

Na chorobę Alzheimera zapada ponad 5% osób powyżej 65 r.ż. Ryzyko jej rozwoju rośnie wraz z wiekiem — dla osób po 80. roku życia wynosi ponad 30%. Wg statystyk w Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób.

Alzheimer — czynniki ryzyka

Nie ma jednej przyczyny rozwoju choroby Alzheimera. Zauważono, że jej objawy mogą pojawiać się po zdarzeniach, które wywołują silny stres, także w wyniku przebycia udaru mózgu lub poważnego urazu głowy. Znane są także czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby w przyszłości.

Na chorobę Alzheimera częściej zapadają:

 • osoby po 65 r.ż.;
 • kobiety;
 • osoby cierpiące na cukrzycę;
 • osoby, u których w rodzinie występowały przypadki choroby, lub (o wiele rzadziej) u których stwierdzono mutację genów wywołujących tzw. rodzinną postać choroby Alzheimera;
 • wpływ na zwiększenie ryzyka może mieć także niski poziom wykształcenia.

Choroba Alzheimera — objawy (pierwsze, drugie, trzecie stadium)

Choroba Alzheimera wiąże się ze stopniowym i postępującym zaburzeniem funkcji poznawczych. Z początku zaburzenie dotyczy zapominania mających miejsce niedawno sytuacji, a z czasem dochodzą inne objawy. Pojawiają się problemy z poprawnym zastosowaniem słów, zapominaniem ich, dochodzi do problemów z wykonywaniem zwykłych czynności.

Przez wiele lat mogą pojawiać się wyłącznie łagodne zaburzenia pamięci. Wg badań nawet 80% takich przypadków przechodzi w ciągu następnych lat w otępienie typu choroby Alzheimera. Traktowane jest to nie jako jej początek, ale stan zwiększonego ryzyka jej rozwoju.

Alzheimer — objawy w stadium początkowym

Dochodzi w tym czasie głównie do zmian w osobowości oraz zaburzeń sprawności mentalnej. Chorzy mają problem z odnajdywaniem przedmiotów, które sami odkładali, pozostawianiem ich w różnych miejscach, także poza domem. Alzheimer objawia się także zadawaniem tych samych pytań, traceniem wątku wypowiedzi, zapominaniem o ważnych informacjach, które mieli przekazać innym. Pojawiają się trudności z przypomnieniem właściwych słów lub nazw, problemy z nauką obsługi nowych urządzeń. Chorzy zapominają, że wykonali już daną czynność, chcąc wykonać ją ponownie. Pojawiają się problemy z dotarciem do celu.

Pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera w początkowym stadium bywaj apatyczni, tracą pewność siebie, mają problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Dochodzi do osłabienia kontroli emocji, wzrasta poczucie winy, pojawiają się niekiedy myśli samobójcze.

Alzheimer — objawy w drugim stadium choroby 

Z czasem narastają zaburzenia zachowania, jak np. wykonywanie tych samych ruchów, odczuwanie niepokoju. Dochodzi do wybuchów złości i agresji (np. pojawia się szczypanie). Mogą pojawiać się urojenia, omamy wzrokowe lub słuchowe. Alzheimer sprawia, że chory przestaje rozpoznawać bliskich, i  członków własnej rodziny. Przestaje odróżniać postacie realne od nierealnych (np. w telewizji), na które może reagować lękiem. U pacjentów może pojawiać się zwiększony apetyt, nawet na rzeczy niejadalne. Może dochodzić do zaburzeń rytmu snu i czuwania. Osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera potrzebuje wsparcia podczas posiłków, ubierania się itp.

Alzheimer (choroba Alzheimera)

Fot. iStock/Alzheimer (choroba Alzheimera)

Alzheimer — objawy w trzecim stadium choroby 

Z postępem choroby pojawiają się zaburzenia ruchowe, nietrzymanie moczu i stolca. Chory jest niesamodzielny, nie kontroluje ciała, traci kontakt z otoczeniem, przestaje rozpoznawać własne odbicie w lustrze. Wymaga stałej pielęgnacji i opieki, staje się osobą leżącą.

Alzheimer — diagnostyka i leczenie

Z konsultacji lekarskiej powinna skorzystać każda osoba po 65. roku życia, która zauważa u siebie problemy z zapamiętywaniem nowych  informacji i z wypowiadaniem się. Szczególnie ważne to u osób, u których w rodzinie pojawiały się przypadki otępienia.

Na początku rozwoju, gdy Alzheimer nie daje wyraźnych objawów, pomocne w ustalaniu diagnozy jest specjalistyczne badanie neuropsychologiczne. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaniku mózgu, co można wykazać za pomocą badań takich jak:  tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie choroby Alzheimera pozwala jedynie na łagodzenie pojawiających się objawów. W przypadku leczenia objawy będą się nasilać wolniej. Ponadto stosowanie leków ogranicza ryzyko wystąpienia zaburzeń zachowania.

Ważne jest także prowadzenie terapii:

 • kognitywnej, czyli treningu pamięci i orientacji w rzeczywistości;
 • reminiscencyjnej, która polega na przywoływaniu wspomnień przy pomocy fotografii, listów, pamiątek;
 • zajęciowej, która pozwala na utrwalanie posiadanych umiejętności, oraz odtwarzanie niedawno utraconych;
 • środowiskowej, czyli utworzenie otoczenia przyjaznemu pacjentowi.

Leczenie powinno trwać do końca życia chorego.

Alzheimer (choroba Alzheimera)

Fot. iStock/Alzheimer (choroba Alzheimera)

Czy można zapobiec zachorowaniu na chorobę Alzheimera? 

Istnieje kilka czynników, które obniżają ryzyko wystąpienia choroby. Należą do nich m.in.:

 • posiadanie wyższego wykształcenia (wpływa na zwiększenia rezerwy poznawczej);
 • regularna aktywność fizyczna — minimum 3 razy w tygodniu o nasileniu większym niż chodzenie;
 • dieta typu śródziemnomorska lub DASH, szczególnie bogata w kwasy tłuszczowe omega-3;
 • regularne spożywanie niewielkich ilości wina.

źródło:  www.mp.pl 

 

 


Dom i wnętrze Porady

Krwawienia między miesiączkami. Co je powoduje i kiedy koniecznie trzeba omówić problem z ginekologiem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 września 2021
Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie
Fot. iStock

Krwawienia między miesiączkami to sytuacja, która stresuje wiele kobiet. Przyczyny mogą być zarówno błahe, jak i poważne, dlatego nie należy bagatelizować tematu i odkładać wizyty u lekarza ginekologa na później. Warto wiedzieć, co powoduje krwawienia między miesiączkami oraz kiedy należy udać się do lekarza?

Czym są krwawienia między miesiączkami? 

Jak sama nazwa wskazuje, krwawienia między miesiączkami pojawiają się po zakończeniu jednej miesiączki a przed początkiem następnej.  Zazwyczaj odstęp pomiędzy nimi u kobiet w wieku rozrodczym wynosi 21-35 dni, a krwawienia są regularnie. Gdy dojdzie do nieoczekiwanych krwawień między miesiączkami, można mówić o zaburzeniu. Według statystyk jednorazowe krwawienie między miesiączkami przytrafią się każdej kobiecie choć raz w ciągu życia. Szczęśliwie większość takich przypadków nie wynika z poważnych zaburzeń czy chorób.

Jak wyglądają krwawienia między miesiączkami?

Krwawienia między miesiączkami mogą okazać się niewielkim plamieniem, ale mogą również przybrać postać bardzo obfitej miesiączki, a nawet krwotoku. Świeże krwawienia charakteryzują się żywoczerwoną krwią, natomiast brunatne są charakterystyczne dla starej krwi. Jeżeli pojawia się jedynie podbarwiony na różowo śluz, świadczy to o niewielkim krwawieniu.

Krwawienia między miesiączkami mogą pojawiać się także z objawami towarzyszącymi, które powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza. Zaliczamy do nich m.in.: silny ból podbrzusza, gorączka, dreszcze, nieprzyjemny zapach z pochwy, utrata masy ciała. To może świadczyć o poważnych chorobach, z których wynika krwawienie.

Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie

Fot. iStock

Przyczyny krwawień między miesiączkami

Krwawienia między miesiączkami mogą mieć wiele przyczyn. Co może je powodować?

Stosowanie hormonalnych metod antykoncepcyjnych

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, wkładki wewnątrzmacicznej, plastrów lub zastrzyków z hormonami, mogą być przyczyną krwawień między miesiączkami. Najczęściej sytuacja dotyczy trzech pierwszych miesięcy stosowania. Po tym czasie sytuacja zazwyczaj się uspokaja. Jeśli czas ulega wydłużeniu, należy skonsultować się z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć, że także korzystanie z antykoncepcji awaryjnej (po stosunku) może wywołać krwawienia między miesiączkami.

Cykliczne plamienie okołoowulacyjne

Cykliczne plamienie okołoowulacyjne jest jedną z zazwyczaj niegroźnych przyczyn pojawienia się niewielkich plamień w okolicach owulacji (ok. 14 dni przed miesiączką). Może mu towarzyszyć lekkie kłucie w okolicy jajnika lub ból podobny do miesiączkowego. Wystarczy wspomnieć o plamieniu ginekologowi przy standardowej wizycie.

Zaburzenia hormonalne a krwawienia między miesiączkami 

Krwawienia między miesiączkami mogą pojawiać się w okresie okołomenopauzalnym, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi, jakie w tym czasie w organizmie kobiety mają miejsce. Innym powodem wahań poziomu hormonów i nieplanowych krwawień są zaburzenia takie jak: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników.

Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie

Fot. iStock

Nowotwory dróg rodnych

W przypadku raka szyjki macicy czy raka jajnika krwawienia zazwyczaj pojawiają się, gdy choroba postępuje. Krwawieniom w tym przypadku mogą towarzyszyć się krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Inne przyczyny krwawień między miesiączkami 

Nietypowe krwawienia mogą być objawem implantacji zarodka po zapłodnieniu, ciąży pozamacicznej oraz poronienia. Problem może powodować choroba przenoszona drogą płciową (np. chlamydioza), uraz śluzówki pochwy podczas seksu, rozwój nadżerki szyjki macicy, mięśniaki macicy, polipy endometrium lub szyjki macicy, a także endometrioza.

Krwawienia między miesiączkami — kiedy udać się do lekarza?

Kobiety często zadają sobie pytanie, kiedy należy udać się do ginekologa. Na pewno nie należy bagatelizować pojawiającego się krwawienia, szczególnie jeśli się powtarza. Nie ma potrzeby odwlekać wizyty aż krwawienie się skończy, ponieważ ono nie jest przeszkodą w badaniu ginekologicznym.

Szybkiej wizyty u ginekologa wymaga krwawienie, któremu towarzyszą niepokojące objawy, takie jak: silny ból podbrzusza, gorączka,  osłabienie, nudności lub wymioty.

Stawiając się na wizytę u lekarza warto mieć przy sobie kalendarzyk miesiączkowy z informacjami, kiedy pojawiły się plamienia lub krwawienia. Po przeprowadzonym wywiadzie konieczne jest badanie na fotelu ginekologicznym, przy pomocy wziernika. Ginekolog wykona również USG przezpochwowe, oraz, jeśli tego dnia nie ma krwawienia, pobierze materiał do cytologii. Lekarz może zalecić także wykonanie testu w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie

Fot. iStock

Leczenie krwawień między miesiączkami

Krwawienia między miesiączkami nie zawsze wymagają leczenia, jak w przypadku plamienia owulacyjnego. W zależności od przyczyny problemu lekarz może zlecić pacjentce leki regulujące stężenie hormonów, przeciwzapalne, antybiotyki. Jeśli powodem problemów są mięśniaki objawowe, ciąża pozamaciczna, lub nowotwory, konieczne bywa leczenie operacyjne. Gdy zostanie ustalona przyczyna krwawień oraz przepisane odpowiednie leczenie, konieczne mogą być okresowe kontrolne wizyty oraz wskazane badania diagnostyczne, które pozwolą na kontrolowanie sytuacji.


źródło: www.mp.pl

Zobacz także

Soczysta kolorami kuchnia? Sprawdź design za grosze i zrób sobie dobrze jesienią

Przydomowy taras

Przydomowy taras – doskonały pomysł na relaks

Pufy, poduszki i stoliki. Oryginalne i funkcjonalne dodatki na nowo podbijają wnętrza