Dieta zupowa to ciekawy sposób na zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów. Plan na chudnięcie dzięki zupom wygląda bardzo rozsądnie, gdyż można jeść to, co się lubi i czuć się sytym. Dieta zupowa jest dietą, która nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Czy warto wypróbować ten rodzaj diety i jakich efektów można się po niej spodziewać?
Dieta zupowa — dlaczego warto jej spróbować?
Dieta zupowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na oparciu jadłospisu o różnego rodzaju zupy. W przeciwieństwie do wielu restrykcyjnych diet ma ona kilka zalet, które zachęcają do jej wypróbowania.
Jedzenie zup ma pozytywny wpływ na organizm. Tego typu posiłek jest źródłem witamin i składników odżywczych, które, choć „uciekają” częściowo podczas gotowania, nadal mają swoją wartość. Zupy doskonale nawadniają organizm i zaspokajają głód. Jeżeli do zupy dodamy takie przyprawy jak: czosnek, imbir, chili, rozgrzeją nas jeszcze lepiej, a przy okazji pomogą przy przeziębieniu i wzmocnią odporność. To także jeden ze sposobów na spożywanie 5 porcji warzyw w ciągu dnia.
Dlaczego jeszcze warto spróbować diety zupowej? Bo zupy są proste w przygotowaniu — można je wykonać ich z warzyw sezonowych, świeżych, jak i z warzyw mrożonych. Można podać je w kawałkach lub zblendować na pyszną zupę krem. Ich przyrządzenie nie wymaga długich godzin spędzonych w kuchni.
Dieta zupowa — jak „odchudzić” zupę na diecie?
Dieta zupowa musi jednak spełnić jedno ważne kryterium. Zupy w diecie nie mogą być kaloryczne, więc należy gotować je bez tłustego mięsa, zasmażek mącznych, czy kalorycznej śmietany. Można gotować na samym wywarze z warzyw, lub ratować się dodatkiem chudego mięsa bez skórki, na przykład piersią z kurczaka. Można także „odchudzić ją” po przestygnięciu wstawiając do lodówki. Gdy tłuszcz w niskiej temperaturze stworzy skorupę na wierzchu, wystarczy ją zdjąć i wyrzucić. Zupy można zabielić chudym mlekiem lub jogurtem naturalnym. Można także posłużyć się niewielką ilością oliwy z oliwek, lub innego zdrowego oleju. To doda nieco smaku i poprawi przyswajalność niektórych witamin w organizmie. Należy natomiast zapomnieć o dodatku dużej ilości soli, kostek rosołowych, różnych koncentratów oraz przypraw z glutaminianem sodu. Zrezygnować także warto z dodatku gotowanego ryżu i makaronu, które mają wysoki indeks glikemiczny.
Aby zupa była lekka i treściwa, w dodatku odchudzająca, powinna zawierać białko. Białko można znaleźć w produktach roślinnych takich jak: komosa ryżowa, amarantus, kasze, pestki dyni i słonecznika, orzechy, groszek, bób, soja, soczewica, cieciorka, fasola, tofu, tempeh.
Dieta zupowa — zalety
Dieta zupowa to zdrowy sposób na redukcję nadmiernej masy ciała, choć najpierw „ucieka” z organizmu woda. Wg opinii osób stosujących zupy jako sposób na odchudzanie, można dzięki nim stracić nawet kilka kilogramów na wadze w ciągu miesiąca. Ponieważ zupy nie zawierają tylu cukrów co owoce, nie powodują gwałtownych wahań poziomu glukozy i insuliny we krwi. To z kolei sprawia, że po zupie jesteśmy nasyceni dłużej i nie pojawiają się nasilone napady głodu. Zupy dostarczają także błonnik, który ma bardzo dobry wpływ na pracę układu pokarmowego, niweluje zaparcia, pomaga schudnąć. Duża ilość warzyw w zupie to także zastrzyk witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów, które mają ważny wpływ na zachowanie zdrowia.
Jeśli chodzi o wady, trudno jest ich się tu wielu doszukać. Dieta zupowa jest na tyle elastyczna, że można ją dopasować do indywidualnych potrzeb i troski o zdrowie. Jedynym minusem może być fakt, że jedzenie wyłącznie zup dostarczy mniej kalorii, niż potrzebuje organizm, a po skończeniu diety i przejściu do zwykłych posiłków, kilogramy mogą wrócić. Dlatego, jak po każdej diecie, należy stopniowo przechodzić do normalnego, ale zdrowego sposobu żywienia, by uniknąć efektu jo-jo.
Jak zaplanować dietę zupową?
Istnieje kilka rodzajów diet zupowych, które można dość elastycznie dobrać do indywidualnych potrzeb.
- Dieta zupowa 3-dniowa: należy zaplanować 5-6 porcji zup dziennie. Nie trzeba liczyć kalorii, ale zupy muszą być lekkostrawne.
- Dieta zupowa 5-dniowa: należy zaplanować 3 porcje zupy w ciągu dnia. Zupy powinny być różnorodne, można je jeść do syta, ale powoli i bez przejadania się. W razie pojawiającego się głodu można sięgać po przekąski typu: orzechy i pestki, surowe warzywa z hummusem lub lekkim dipem do maczania. Istnieje wiele wersji diety, w której dopuszcza się zjedzenie chudego jogurtu lub jajka na miękko.
- Dieta zupowa tygodniowa: można jeść wyłącznie zupy, lub w wersji lżejszej zaplanować 1-2 porcji zupy dziennie do innych, lekkich posiłków stałych.
- Dieta zupowa powyżej 2 tygodni: 1 porcja zupy dziennie (najlepiej przed snem). Zupy najlepiej spożywać jako najmniej kaloryczne dania dnia, jedzone jako ostatnie przed snem.
Warto przy tym pamiętać, by na śniadanie planować zupy bardziej sycące, a pod koniec dnia lekkie. Nie należy rozgotować warzyw w zupie, ze względu na „ucieczkę” cennych witamin z warzyw. Warto częściej sięgać po zupy z kawałkami warzyw niż zupy kremy, ponieważ żucie pokarmu wpływa na odczuwanie sytości. Aby urozmaicić smak zupy i sprawić by była bardziej treściwa, można sięgnąć po dodatki takie jak prażone orzechy i pestki, czy surowe warzywa.
Dieta zupowa — przepisy
Dieta zupowa nie określa szczegółowo, jak mają wyglądać poszczególne przepisy, więc można korzystać z różnych, odpowiednio je modyfikując pod kątem indywidualnych potrzeb. Oto kilka przepisów na smaczne i pożywne zupy:
- barszcz czerwony;
- zupa krem z różnych warzyw;
- zupa krem z brokułów;
- krem z cukinii;
- zupa meksykańska;
- botwina;
- pomidorowa;
- krem z topinamburu;
- zupa minestrone;
- zupa z paluszkami surimi;
- krem z dyni;
- krem z pora;
- zupa z soczewicy;
- zupa tajska z kurczakiem.