Seks Związek

Wiesz, jak czuje się kobieta, która prosi o seks? Dzisiaj myślę, że odchodziłeś bardzo powoli, przez wiele lat…

Z życia kobiety
Z życia kobiety
30 lipca 2017
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Kochany, nie zauważyłam, kiedy zacząłeś odchodzić. Jak mogłam przegapić tak ważny moment, jak mogłam nie złapać tej chwili, żeby ją zatrzymać, zacisnąć na niej rękę i nie puścić, nie pozwolić, by minęła i by za nią przyszła kolejna. Wiesz, trzymałabym ją kurczowo, wyciskała z niej życie, żeby zapomniała, że w ogóle chciała nadejść. Albo, żeby straciła przytomność i nie wiedziała, po co właściwie się zjawiła. Ale jej nie zauważyłam. Dzisiaj myślę, że odchodziłeś bardzo powoli, przez wiele lat.

Odchodziłeś już wtedy, gdy pojawiły się dzieci, a ty rzuciłeś się w wir pracy. Kiedy ktoś z naszych znajomych pytał, co u nas słychać, schemat był ten sam: „Dobrze, wiesz, jak z dziećmi, wiecznie na zmęczeniu, ale i tak jest cudnie”. Wtedy się cieszyłam, że identyfikujesz się z moim zmęczeniem, bo to ja wstawałam, karmiłam, przewijałam. Robiłam wszystko, by twoje życie się nie zmieniło, żebyś wstawał wypoczęty, zadowolony, z miłością patrzył na mnie i nasze dzieci. Myślałam, że tak przekupię twoją miłość, zyskam więcej, więcej dając.

Zasypiałeś na kanapie w dużym pokoju, kiedy ja czytałam dzieciom bajki. Przykrywałam cię kocem i zasypiałam sama w dużym, zimnym, bo pustym łóżku. Z czasem coraz częściej. Bo ty coraz rzadziej zaglądałeś do naszej sypialni. „Taki etap” – tłumaczyłam sobie i odrobinę spokojna zasypiałam, bo zmęczenie odmawiało mi jakiejkolwiek ochoty na seks i analizowanie tego, co się między nami dzieje. Myślałam o wakacjach, twoim urlopie, weekendzie, kiedy dzieci damy babciom. Ta iluzja, to wyobrażenie tego, jak będzie, gdy zostaniemy w końcu sami, zagłuszała mój niepokój, bo w końcu przyjdzie czas, kiedy to, co dzisiaj się odmieni.

Ale się nie zmieniało. W swojej frustracji i strachu, że cię tracę, wykrzyczałam, że czuję się jak matka twoich dzieci, praczka i sprzątaczka, że nie pamiętam, kiedy ostatni raz spojrzałeś na mnie z pożądaniem, kiedy widziałeś we mnie prawdziwą kobietę. Kobietę, która pragnie namiętności, która potrzebuje być pożądana, która chce, by jej facet ją zauważał.

Pamiętasz seks sprzed dzieci? Najpierw nieudolny, gdy uczyliśmy się siebie nawzajem, gdy nie wiedzieliśmy, czego każde z nas chce, czego pragnie i potrzebuje. Zakładaliśmy maski luzu, obeznania i pewności, że seks właśnie tak powinien wyglądać. Ale z czasem było coraz lepiej. Coraz odważniej, bo coraz bliżej. Poznawaliśmy się, ufaliśmy sobie, więc otwieraliśmy się na wszystko, co nowe. Zaskakiwaliśmy siebie własną kreatywnością i chęcią próbowania tego, co jeszcze chwilę wcześniej wydawało się nam wstydliwe, a nawet czasami nieprzyzwoite. Wiesz, to seks jest lustrem związku. Zrozumiałam to, gdy zauważyłam, że odchodzisz. Z seksu pełnego namiętności, zaskoczeń, często śmiechu i zabawy dobiliśmy tam, gdzie mieszka rutyna.

Wiesz, jak czuje się kobieta, która prosi o seks? Jak domaga się uważności, kiedy leży niemal naga przy boku mężczyzny, którego ona pożąda, a on jej nie zauważa. Mówi, że jest zmęczony, że nie ma ochoty. Ok, jasne, przecież faceci to nie maszyny do seksu, wy też potrzebujecie czasu, wrażliwości. Czytałam o tym, próbowałam znaleźć powód za ciebie myśląc, że jest gdzieś głęboko ukryty, nieuświadomiony. Nasz seks stał się mechaniczny, jak nasze codzienne życie. To „dzień dobry” rano, SMS w południe: „Jak mija ci dzień, zrobisz zakupy, czy ja mam zrobić?”, jak po południu: „Będę trochę później, dasz radę odebrać dzieci?”, i wieczorem, gdy dzieci szły spać, a my milczeliśmy siedząc obok siebie na kanapie i gapiąc się w telewizor.

Nawet ja przestałam mieć ochotę na seks, na powtarzalność tych wszystkich gestów. Najpierw ręka na moim udzie, później na mojej piersi, kilka sekund całowania, twoja ręka coraz niżej, czasami twoje usta. Moje ręce na twoich pośladkach. Ja wiedziałam, co zrobić, żeby tobie było dobrze, a ty wiedziałeś, co działa na mnie. Podobno tysiące powtórzeń prowadzi do perfekcji – cynicznie czasami myślałam, a czasami nie myślałam nawet, że się z tobą kocham, w głowie robiłam listę zakupów, planowałam weekend, myślałam, gdzie i do kogo muszę zadzwonić. Przez moment, kiedy ty wiedziałeś, który guzik nacisnąć, by moją głowę odciągnąć od codzienności, poddawałam się tobie i na krótką chwilę wiedziałam, że jesteśmy jednością, że tu i teraz jestem tylko twoja, a ty tylko mój. Ta spójność, na intymność i chwila, która jest tylko nasza, do której nikt się nie może wkraść, nie może nam jej zabrać. Ta chwila krzyczała w mojej głowie dziękując za to, że jesteś.

Ale następna przynosiła już obojętność. Jakby akt spełnienia nie mógł rozciągnąć się między nami na dłużej, jakby z momentem, gdy odpadaliśmy od siebie ciężko oddychając, wchodziła chwila oddalenia, której nie sposób było przegonić.

I tak, jak my rzadziej patrzyliśmy na siebie z miłością, jak mniej czułości w ciągu dnia sobie okazywaliśmy, tak nasz seks zanikał. A może było odwrotnie. Kiedy znudzeni rutyną udawaliśmy, że śpimy, byleby nie odgrywać na nowo tej sztucznej sceny seksualnego aktu na potrzeby jednego widza – miłości, która chciała nas jeszcze widzieć razem.

Kochany, dziś już nie kładziesz ręki na moim udzie… Ja nie czekam na twój dotyk, wręcz się go boję, bo już nie chcę, żeby do mnie przyszedł. Wiem, że odchodzisz, a może odchodzę ja? Kiedy zamykamy się na siebie, zamykamy się na to wszystko, co między nami, na te chwile, które kiedyś tak nas łączyły, tak bardzo definiowały naszą miłość, gdy w miłosnym uniesieniu ty krzyczałeś, a ja szeptałam, jak bardzo się kochamy i oboje mieliśmy pewność, że to co czujemy, jest prawdziwe i tylko my jesteśmy tego świadkiem…


Seks Związek

„No co ty, w naszym domu nie ma problemów. On jedynie pije jednego drinka wieczorem, może dwa”. Współuzależnienie to mistrz kamuflażu, perfekcja iluzji

Z życia kobiety
Z życia kobiety
9 sierpnia 2017
Fot. iStock/fcscafeine
 

Przychodzi taki moment, kiedy tak bardzo chcesz wierzyć, że wszystko się ułoży, że będzie dobrze. Ale to nawet nie wybrzmiewa w twojej głowie, bo ty uparcie od lat powtarzasz sobie, że jest dobrze, że pomimo kilku załamań, problem właściwie nie istnieje, bo wszystko masz pod kontrolą, bo jesteś o krok przed nim, przed tym, z czym żyjecie w swoich czterech ścianach, a przed czym ty nieustannie uciekasz.

Czasami, kiedy śpi, patrzę na niego z nienawiścią. Jak mógł mi to zrobić, jak mógł mnie tak oszukać. Przecież wybrałam go silnego, wspierającego i kochającego, a nie tego przestraszonego szczura, który nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swoje życie. Tylko ja tę odpowiedzialność brać muszę za nas dwoje.

Ale zaraz potem stawiam się do pionu. Bo przecież go kocham, jesteśmy rodziną. „Weź się w garść, przestań się mazać, do roboty” – mówię sobie, żeby móc zasnąć spokojnie. Choć mało ostatnio sypiam. Obiad gotuję w nocy, pranie składam… Jakoś spać nie mogę.

Jesteśmy zwykłą rodziną. On, ja, dwójka dzieci. Chłopiec i dziewczynka, 12 i 9 lat. To była miłość wydeptana. Ja zakochana do nieprzytomności nastolatka, i on kilka lat starszy, który w nosie miał małolaty, wolał się dobrze bawić z kumplami. Ale coś zaskoczyło. Może moja determinacja, może jego potrzeba zmiany, ciekawości. Wyobraź sobie, zdolną, grzeczną dziewczynę z poukładanego domu i jego, pół sierotę, którego właściwie wychowywała babcia, a w sumie to szkoła z internatem. Dzisiaj to widzę, od początku chciałam go ratować, chciałam mu pokazać, że jest lepsze życie, nie to z tymi kumplami i wieczną bibą, ale też spokojne, w fajnym domu, z ciepłem, dziećmi, obiadem z dwóch dań.

A on dał się na to złapać. Chłopak, którego mama zmarła, gdy miał 14 lat, któremu trudno było znaleźć zrozumienie i wsparcie u ojca, zwłaszcza, że ten nie stronił od zaglądania do butelki. On marzył o normalnym domu, gdzieś w środku pragnął być częścią tych widywanych przez okno obrazków, kiedy to cała rodzina siada razem do niedzielnego obiadu i być częścią rodzinnych spacerów. W końcu nieodpychany, nie strącany na odległy plan, tylko głowa rodziny biorąca odpowiedzialność za wszystko, co się wydarza.

Tyle, że ja od początku mu nie ufałam. Nie wierzyłam, że on jest w stanie dźwignąć obowiązek utrzymania rodziny. To ja miałam go ratować, więc to ja o wszystko musiałam zadbać. Znalazłam dla nas wspólne mieszkanie, zorganizowałam znajomych, zaprzyjaźniłam się z dziewczynami jego kumpli. Tak, by stworzyć dla niego azyl, w którym będzie bezpieczny, gdzie będzie czuł się kochany i niezagrożony. Jak psiak ze schroniska…

Kiedy w domu, o którym marzyłaś, który budowałaś, który miał być dla was idealnym, pojawiają się kłopoty, udajesz, że ich nie ma. A już na pewno nie mówisz o nich na zewnątrz. Na zewnątrz jesteśmy nadal fantastyczną rodziną. Ja pracuję, gotuję, organizuję spotkania i wyjazdy ze znajomymi. On jest. Wypełnia lukę tych obowiązków, na które mi nie starcza czasu albo ochoty. Jest fantastycznym ojcem – przecież każdy to widzi. Nakarmi, wyjdzie na spacer, na plac zabaw, pogra w piłkę, zabierze syna na rower. Jest świetnym kumplem – zawsze pomoże, jak tylko ktoś o coś poprosi, tyle, że rzadko kiedy ktoś od niego cokolwiek chce, może wiedzą, że dużo pracuje. Pracuje, a później ma jeszcze czas odkurzyć, pomalować pokój i wysprzątać auto. Zawsze mogę na niego liczyć. Jest fantastyczny. Już nie wychodzi, tak jak kiedyś z kumplami. Choć ja nigdy go nie zatrzymywałam, w końcu każde z nas powinno mieć też swoje życie. On szedł na mecz z kumplami, ja umawiałam się z ich żonami. Idealny zaklęty krąg, gdzie wszyscy się przyjaźnią i każdy wie wszystko o każdym. No prawie… prawie wie wszystko. Ale przecież to nic takiego, że on wieczorem siada z drinkiem w ręce. Ma do tego pełnego prawo. Czasami zasypia na kanapie, ale po tylu latach małżeństwa, pewnie wszystkim się zdarza. Nie pije, kiedy wie, że w pracy będzie jeździć autem, jest odpowiedzialny za siebie, za nas.

„Przed czym uciekasz?” – spytała przyjaciółka. Też mi przyjaciółka. Jak to uciekam, skąd. Dbam o siebie. Chodzę na zajęcia, uczę się języka. A że wzięłam kolejną pracę, kolejną propozycję, która była nie do odrzucenia? No przecież, jak teraz z niej nie skorzystam, to kiedy. Głupia, pewnie zazdrosna z tym jej nudnym życiem, u niej to nic się nie dzieje. Za to u nas dzieje się dużo. Wyjeżdżamy, zapraszamy znajomych, spotykamy się z mnóstwem ludzi, choć tych bywa jakby mniej. Ale przecież znajdą się inni.

Zapisuję się na kolejne, a później kolejne studia. Dzieci marudzą, że nie ma mnie w domu, a przecież ja to wszystko robię dla nich. Dla nas, żeby nam się lepiej żyło. Bywa, że wracam zmęczona i widząc cały syf w domu, chce mi się płakać. Zbieram porozrzucane ubrania, składam książki, gazety, myję naczynia, też tę szklankę, która stoi przy łóżku, a on śpi w ubraniu… Pewnie zmęczony.

Więc ja staram się jeszcze bardziej, żeby on nie miał tyle na głowie, żeby chciał coś robić dla siebie. Bo przecież ja tyle dla siebie, biorę od życia, praca na dwóch i pół etatu, którą kocham, dwójka wspaniałych dzieci i tak bardzo marzę o trzecim, przyjaciele, od weekendu do weekendu. Znajoma ostatnio powiedziała, że jak słucha, ile rzeczy robię, to już jest zmęczona. A ja wyciskam z życia jak cytrynę, przed niczym nie uciekam. Bo przed czym.

No dobra, on ma problem. Albo raczej może mieć, bo ojciec popijał, takie wzorce wyniósł z domu, ale nie żebym od razu uciekała. Po prostu wolę to kontrolować. Wolę do nas zaprosić znajomych, zorganizować wspólny wypad, żeby on mógł się odprężyć w towarzystwie, a nie żeby sam popijał. Na pewno zrozumie, że wśród znajomych fajnie, przyjemniej i wesoło. Że nie trzeba pić samemu. A że znajduję buteleczki w garażu. To nic wielkiego, w sumie dobrze, że przed dziećmi się chowa. Zresztą, każdy pije, no kto nie pije. Sama lampkę wina, czy drinka wieczorem lubię sobie nalać, dla odprężenia po całym wariackim dniu.

No dobra, kilka razy nie poszedł do pracy. Zdarzyło się. Ale jako ktoś tyle haruje i tak ciężko… Każdy miewa słabsze dni.

Musimy zmienić towarzystwo, bo każdy łypie na nas okiem. To z zazdrości, że tyle razem robimy, tyle jeździmy, że dzieci mamy fajne. Każdy powód jest dobry, a wiadomo, że ludzie zawistni. Nie mamy problemu, jesteśmy fajną, normalną rodziną.

Stworzyłam w swojej głowie iluzję, otoczyłam nasze życie bańką, do której nie może wkraść się nic złego, a nawet, jak się wkrada, to w wykrzywionym lustrze wygląda tak absurdalnie, że niemożliwie. Nawet, gdy wysłałam go na terapię, nikomu nic nie mówiłam. Bo po co, nikt nie musi wiedzieć, to nasz problem i sami sobie z nim poradzimy, w końcu to nic takiego. Nie wytrwał, obiecał, że bez terapii sobie poradzi. Wylał morze łez mówiąc, że wie ile może stracić, że ja i dzieci jesteśmy dla niego najważniejsi.

Obwiniałam wszystkich, cały świat był winien, że na naszym życiu pojawiła się rysa. Dziś nie mam obok siebie nikogo, dziś, kiedy jestem gotowa prosić o pomoc, nikt nie został. Nikt nie zniósł tej tworzonej przez lata fikcji, tego udowadniania, że jesteśmy lepsi niż w rzeczywistości, tego wyścigu, że to my musimy być kandydatem numer jeden do idealnej rodziny. Nikt nie zniósł mojego życia w strachu, że wszystko się wyda, że fundament, na którym się trzymamy jest tak kruchy, bo podlany litrami alkoholu.

Nienawidzę go za to, kim się stałam. Jak zawzięcie walczyłam o to, by utrzymać iluzję, by wspominając o kłopotach w odpowiedni sposób je zawoalować, że właściwie to już po problemie, był, ale sobie z nim poradziliśmy. To nieprawda. Nikt sobie nie poradził. Ani ja, ani on. Mój świat skupił się na tym, by ukryć jego alkoholizm, by nieustannie go wybielać, mówić o nim dobrze, by nikt nie zobaczył, jak on jest słaby, i by do mnie nie dotarło rozczarowanie własnym życiem. Bo jeśli ja się poddam, jeśli go zostawię, to kto mu pomoże? Co o nas pomyślą inni?

No co ty, nie jestem współuzależniona, u nas nie ma właściwie uzależnienia, bo on z tym walczy. On się nie poddaje, wspieram go, pomagam mu, odgarniam kłody spod nóg, byleby z tego wyszedł.

Tylko czasami mam dość… Wtedy go nienawidzę. Wtedy nienawidzę całego świata, że niczego nie zauważył, że nie obnażył tej naszej słabości.

Współuzależnienie to mistrz kamuflażu, perfekcja iluzji.


Seks Związek

Dobra miłość zdarza się codziennie, sztuką jest tego nie przegapić. Wyznanie mężatki

Z życia kobiety
Z życia kobiety
18 lipca 2017
Fot. iStock / AleksandarNakic

Zastanawialiście się kiedyś, co zmienia ślub? Jedni twierdzą, że wszystko, inni, że absolutnie nic. Prawda jest taka, że człowiek zracjonalizuje sobie wszystko, co tylko zechce. A ślub? No cóż, w co byśmy nie wierzyli, życie z drugim człowiekiem, niewiele ma wspólnego z wyobrażeniami o sielance. To czasem kierat i zgrzytanie zębami, ale muszę wam wyznać, całkiem szczerze, że tego kieratu, nie zamieniałabym na żaden inny. 

Chcecie wiedzieć, jak to jest dobrze kochać i być dobrze kochanym? Tak cholernie nudno, że aż pięknie. Opowiem wam, jak ja pokochałam moją „nudę”, ten sam koc w kratkę i jego ciało, ciągle to samo.

Dobra miłość rodzi się, gdy jesteś gotów przestać być rozwydrzonym bachorem

Kiedy przestajesz wydzierać się wniebogłosy „Ja chcę, ja chcę, ja chcę!!!”…

–  Mieć księcia, zaplanowanego od A do Z. Od koloru oczu, po rytm jego kroku na schodach.

– Być księżniczką do kochania. Ach te kwiaty, niespodzianki, starajcie się o mnie, wystarczy, że jestem.

– Żeby było tak, jak to sobie wyobraziłam. No bo przecież, miało być tak i śmak. I śniłaś o tym już, jako mała dziewczynka – no jak to tak, odzierać teraz człowieka z marzeń, hmmm?

A guzik. Jeśli siedzi w tobie bachor, tak bachor, nie wewnętrzne dziecko, tylko dzieciak, który od rana tupie nogą i nie zgadza się nawet na mały kawałek innego świata, żaden związek i żaden papier, nie pozwolą ci dorosnąć. Jeśli chcesz w życiu dobrej miłości – musisz być dorosły, nie masz prawa wskakiwać komuś na plecy, żeby niósł cię przez życie. Mówi się, że poważny związek, to wzięcie odpowiedzialności za drugą osobę, nie zgadzam się, przede wszystkim, to bycie naprawdę odpowiedzialnym za siebie. Moja miłość mnie tego nauczyła.

Odpowiedzialność, nudna odpowiedzialność

Za swoje decyzje. Za rozczarowania, które będą wzrastać w nas, w wyniku własnych, błędnych decyzji. Wiecie ile pseudo-poświęceń rodzi się z tego „ja chcę”. Tak bardzo chcę, że jestem gotowa zapłacić każdą cenę… Naprawdę, będziesz tak chętnie płacić za rok, pięć czy dziesięć lat – czy swoją decyzję obrócisz w wyrzut-giganta?

Dobra miłość, to odpowiedzialność. Chcesz się teatralnie poświęcać? W małżeństwie przetrwa tylko szczerość. Zamiast kłaść głowę na emocjonalnym szafocie, naucz się rozmawiać. A może wtedy tak, jak ja, dorośniesz do tego, że:

  • to nieważne, że on nigdy nie przekręca kluczy w zamku po powrocie,
  • to nieważne, że jego matka, udaje przy tobie nastolatkę,
  • to nieważne, że na waszych wspólnych Wigiliach będzie od teraz inny barszcz,
  • i nieważne, jest też to, że już nie będziesz sama decydować, gdzie pojedziecie na wakacje.

To wszystko nie będzie problemem tak długo, jak wy nie będziecie nikogo do poświęceń zmuszali.

Tak długo, jak będziecie się wspierać, tak długo, jak każde z was, będzie potrafiło ustąpić.

Tak długo, jak będziesz przekręcać jego klucze przed pójściem spać, śmiejąc się pod nosem, że gdyby zamknął drzwi, bałabyś się, że jest chory.

Tak długo, jak oboje będziecie potrafili szaloną mamusię potraktować z dystansem, i nie pozwolicie by naruszyła granice waszego wspólnego życia, bo to jego mama, jest dla  niego ważna.

 

Bez odpowiedzialności, tego zwykłego dorastania, dojrzałości nie da się dobrze kochać. Nie da się odpuścić i powiedzieć: „Przepraszam”. Nie da się odciąć pępowiny i racjonalnie spojrzeć na swoich bliskich, którzy często nieświadomie depczą po emocjach naszej nowej rodziny. Nie da się wreszcie pomyśleć: „Wybaczam. Nie potrzebuję rekompensaty, zemsty, satysfakcji”. Nie da się tak po prostu wierzyć, że każde z nas ma dobre intencje, nie robi na złość, nie chce ranić… tylko czasem różnice miedzy dwojgiem ludzi bardzo utrudniają nam drogę.

Ważne jest to, że nadal idziemy razem, że patrzymy w tę samą stronę. I czasem każde z nas, musi na chwilę zboczyć ze swojej ulubionej drogi, wypróbować nową.

Nuda… 

Tak panicznie się jej boimy. A ona tak wiele o związku i o nas samych może nam powiedzieć. Bo nie sztuką jest cieszyć się życiem na wiecznym haju, nie sztuką jest zachwycać się człowiekiem tajemniczym, wciąż zaskakującym. Kogo nie ekscytują odkrycia?

Ale zawsze w życiu nadejdzie zwykły, nudny poniedziałek albo deszczowa i leniwa środa. Kim wtedy dla siebie będziemy?

Dobra miłość, to zgoda na te wszystkie kolory, namiętne wybuchy i na tę chwilę, gdy wokół robi się szaro. Gdy dopada choroba, zło, pożegnania ważnych dla nas osób. Ta „nuda” to pewność, bezpieczeństwo. Ubezpieczenie na zwykłe życie. Bo przecież życie jest tak różnorodne. Są w nim gorące wakacje i kolejki w sklepie, narodziny i śmierć, namiętny seks i chrapanie pod kocem na kanapie. Wykwintne kolacje i okruszki z czipsów w łóżku.

O rany, nawet nie wyobrażacie sobie, jak wkurzają mnie niedomknięte szampony pod prysznicem, te cholerne klucze w zamku i to, że on zawsze pomyli się na zakupach, ale nie wyobrażam sobie dnia bez poczucia, że gdy wrócę do domu, te klucze będą na „swoim miejscu”. Niedzieli bez jego do bólu powtarzalnych naleśników i naszej rocznicy, gdy jak co roku da mi kartkę z napisem „dziękuję, że nadal mnie kochasz wariatko”, a potem będziemy się kochać… albo stwierdzimy, że w tym roku najpierw się wyśpimy i najwyższa pora kupić sobie nowe radio, takie zwykłe do kuchni 😉 .

PS: Pamiętam, gdy oboje myśleliśmy, że nasz związek to będzie wieczna petarda. Jak to dobrze, że oboje umieliśmy dorosnąć do zwykłego życia.