Go to content

Hity z apteki, które nie zrujnują twojej kieszeni. Sprawdzamy, co kupić za mniej niż 10, 20 i 30 złotych

W dobie atakującej nas zewsząd reklamy i wielkich koncernów kosmetycznych uwierzyliśmy, że jedynie drogie, pięknie pachnące i zamknięte w eleganckich słoiczkach kosmetyki zapewnią nam urodę i pomogą w pielęgnacji. A przecież apteczne półki wypełnione są preparatami, które kosztują o wiele mniej, są sprawdzone i niezwykle skuteczne!

Wybrałam się dwóch pobliskich aptek z prośbą o wyszukanie takich właśnie perełek – moje poszukiwania okazały się bardziej niż owocne! Zanim jednak przejdziemy do konkretów, czuję się w obowiązku powiedzieć parę rzeczy, które przekazały mi panie farmaceutki:

– nie każdy preparat będzie w tym samym stopniu skuteczny dla każdej osoby – mamy różne typy skóry, jej indywidualne cechy, rozmaite dolegliwości

– przy dużych problemach lub nasilających się dolegliwościach należy zasięgnąć porady lekarza – nieodpowiednia kuracja może nam tylko zaszkodzić!

– podane ceny są jedynie orientacyjne – koszt preparatu może być w każdej aptece inny, nie ma jednolitych cen.

Zapisz

fot. iStock/ vadimguzhva

1/11 Regeneracja dłoni

Maść z witaminą A, koszt:  od 3 do 5 zł

Idealna metoda na suche, podrażnione i zniszczone dłonie! Maść jest bardzo tłusta, więc polecamy stosować ją jako maseczkę na dłonie na noc w zestawie z bawełnianymi rękawiczkami – efekt gwarantowany!

Parafina kosmetyczna, koszt: ok. 5 zł

Zabiegi parafinowe na dłonie dobrze znamy z salonów kosmetycznych, ale można je przygotować także i u siebie w domu – z pewnością będą kosztować o wiele mniej. Ważne jednak, by uważać z podgrzewaniem parafiny, bo łatwo się poparzyć! Nie zaszkodzi tez dodać jej odrobinę do kąpieli.

Fot. iStock / laskvv

2/11 Pielęgnacja stóp

Dernilan maść, koszt: ok . 11 zł

Maść ta pomoże zwłaszcza przy bolesnych i głębokich pęknięciach oraz zgrubiałym naskórku, skutecznie wygładzi i wypielęgnuje stopy. W czym tkwi jego sekret? W połączeniu alantoiny, kwasu salicylowego i kamfory.

TO krem na pękające pięty, koszt : ok. 8 zł

Wyciąg z arniki górskiej i olejek z drzewa herbacianego – oto duet, który odpowiada za działanie kremu TO. Preparat nawilża i zmiękcza naskórek, a dodatkowo zapobiega nadmiernej potliwości stóp i dobrze się wchłania.

Fot. iStock/Voyagerix

3/11 Natłuszczanie

Alantan krem, koszt: ok. 7 zł

Krem zawiera alantoinę i D-pantenol, a dzięki tym składnikom jest niezastąpiony w nawilżaniu, pielęgnacji skóry podrażnionej i wysuszonej, przy leczeniu różnych ran, jak, np. otarć, skaleczeń i pęknięć naskórka, a także przy pielęgnacji sutków w trakcie karmienia piersią i przy odparzeniach u dzieci!

Krem Elf, koszt: ok. 10 zł

Krem Elf zawiera witaminę E oraz witaminę F, wosk pszczeli i oleje mineralne. Doskonale nawilża skórę, odżywia i regenerują ją, zwiększa jej elastyczność.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/oko-detal-makro-twarz-1364581/”target="_blank">DusanDvorski</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

4/11 Cienie pod oczami, opuchlizna

Żel arnikowy Floslek, koszt: ok. 10 -13 zł

W obu aptekach panie były zgodne – żel arnikowy! Stosowany pod oczy zapobiega sińcom, podpuchnięciom i tzw. workom. Działa łagodząco, przyspiesza gojenie mikrourazów, wspomaga krążenie. Może być tez przydatny przy siniakach i pajączkach!

Fot. iStock/skynesher

5/11 Wypryski, trądzik, niedoskonałości skórne

Maść cynkowa, koszt: ok. 3 zł

Maść cynkowa zawierająca tlenek cynku służy do stosowania zewnętrznego. Ma działanie ściągające i wysuszające- wystarczy nałożyć ją w miejscu pojawienia się wyprysku, by szybko zauważyć poprawę.

Tormentiol, koszt: ok. 12 zł

Tormentiol ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągającą. Świetnie poradzi sobie z ropnymi wypryskami, stanami zapalnymi skóry, a także przy otarciach lub zadrapaniach.

Benzacne 5% lub 10 %, koszt: od ok. 13 zł

Lek zawiera substancję czynną – benzoilu nadtlenek, która łatwo przenika w głąb naskórka i hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Działa też złuszczająco i zmniejsza liczbę zaskórników.

cera Fot. iStock / BraunS

6/11 Wypryski, trądzik, nieodoskonałości skórne, c.d.

Acne- Derm, koszt ok. 20 zł

Lek zawiera kwas azelainowy, który ma działanie przeciwtrądzikowe oraz wybielające skórę w przypadku jej przebarwienia.

Tribiotic, koszt: saszetka ok. 2 zł

Lek zawiera trzy antybiotyki o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku drobnych ran, zadrapań i oparzeń.

Maść ichtiolowa, koszt: ok. 3 zł

Maść można stosować w przypadku ropnych stanów zapalnych skóry, owrzodzeń, czyraków, czy trądziku. Działa jak środek przeciwzapalny, bakteriostatyczny, ułatwiający odchodzenie ropy.

fot. iStock/ CasarsaGuru

7/11 Blizny

Cepan, maść cebulowa, koszt: ok. 16- 20 zł

Dobrze pamiętam tę maść z dzieciństwa! Maść sprawia, że blizny są bardziej elastyczne, bledną i spłaszczają się, przyspiesza regenerację tkanki zmniejszając reakcje zapalną, a także minimalizuje uczucie napięcia i świądu.

Silaurum żel silikonowy, koszt: ok. 25 zł

Jeśli chodzi o blizny, to obecnie coraz bardziej popularne są preparaty silikonowe, np. żel Silaurum. Zawarte w nim silikony tworzą na powierzchni skóry przezroczysty filtr, chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nawilżają i sprzyjają prawidłowemu i szybkiemu leczeniu blizn. Obecny w preparacie nanokoloid złota pobudza syntezę kolagenu oraz wykazuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Fot. iStock /

8/11 Pielęgnacja ust

Tisane balsam, koszt: ok. 9 zł

Balsam zawiera ekstrakty ziołowe, miód, witaminę E, olej z oliwek, olej rycynowy oraz wosk pszczeli. Wygładza, nawilża, odżywia szorstkie, i spierzchnięte usta, regeneruje naskórek uszkodzony przez  czynniki atmosferyczne, otarcia oraz opryszczkę.

Mustela, sztyft dla dzieci, koszt:  ok. 26 zł

Pani farmaceutka powiedziała, że dla dzieci, np. przy odparzeniach od smoczka, nie ma lepszego środka. Sztyft chroni suchą lub narażoną na szkodliwe czynniki środowiska skórę, a ponadto jest hipoalergiczny, a większość składników ma naturalne pochodzenie.

9/11 Podrażnione i wysuszone oczy

Lacrimal, koszt: ok. 10- 15 zł

Lacrimal to krople do oczu typu ,,sztuczne łzy”, łagodzi podrażnienia związane z niedostatecznym wydzielaniem łez.

Starazolin, koszt: ok. 20 zł

Lek będzie pomocny przy obrzęku i przekrwieniu spojówek, wywołanych np. przez kurz, dym, soczewki kontaktowe, wiatr, jaskrawe światło słoneczne, chlorowaną wodę, kosmetyki, czy alergie. Łagodzi pieczenie, świąd, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Ziele świetlika, koszt: ok. 5 zł

Napary z ziela świetlika można zaaplikować zewnętrznie w postaci okładów, które pomogą w przypadku delikatnych podrażnień oczu.

ZUMA Świetlik plus, krople, koszt: ok. 10 zł

ZUMA to krople do oczu z rumiankiem, świetlikiem, bławatkiem i oczarem. Złagodzą podrażnienia i zaczerwienienia spowodowane zbyt długą pracą przy komputerze lub działaniem czynników zewnętrznych, np. wiatru, słońca, suchego powietrza, dymu.

fot. iStock/ heckmannoleg

10/11 Pielęgnacja włosów

 Olejek rycynowy, koszt: ok. 3 zł

Olejek rycynowy to olej roślinny wytwarzany z rącznika pospolitego. Stosowany jest od lat – zapytajcie swoich babci, czy go znają. Zaleca się jego stosowanie na skórę głowy, aby wzmocnić włosy i wspomóc ich wzrost! Niezaszkodzi wetrzeć go także i w rzęsy.

Nafta kosmetyczna, koszt: ok. 5 zł

Kolejny preparat, który znany i stosowany jest od pokoleń. Naftę wciera się we włosy, dzięki temu stają się mocniejsze i nie wypadają, przestają być suche i łamliwe.

Seria LBiotica Biovax, koszt: od ok. 2 zł za saszetkę maski do 30 zł za całe opakowanie

Seria to odżywki, balsamy, maski, szampony. Przyznaję, że panie tak zachwalały, że aż kupiłam kilka saszetek maski do włosów. Wypróbowałam tę z mango i jestem zachwycona! Włosy były miękkie, świetnie się układały, no i ten zapach – już dla niego warto!

fot. iStock/ South_agency

11/11 Przedjesienny bonus - coś na katar!

Wiem, że lato w pełni, ale warto zapamiętać sobie kilka sprawdzonych preparatów na katar, zwłaszcza, jeśli nie przepadacie za popularnymi „psikaczami”  lub wywołują one u was podrażnienia i suchość śluzówki.

Maść majerankowa, koszt : ok. 4 zł

Jeśli chodzi o katar, to maść majerankowa dobrze sprawdzi się zwłaszcza u dzieci, u których nie każdy środek można stosować.  Należy smarować maścią wokół otworów nosowych – nie w środku! – co ułatwi oddychanie i udrożni nos.

Rhin-Bac sztyft, koszt: ok. 5 zł

Ten sztyft pielęgnacyjno – odświeżający z olejkami eterycznymi (m.in. mentol, eukaliptus) pozwoli wam odetchnąć i pokonać zatkany nos. Wiem, bo wypróbowałam!

Isonasin septo ampułki, koszt: ok. 2 zł

Isonasin to roztwór do płukania nosa przy przeziębieniach oraz zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Zawiera m.in. wyciąg z tymianku i miedź.