Go to content

10 rzeczy, których nie warto robić dla piękna i urody

Podobno droga do prawdziwego piękna i nieskazitelnej urody musi prowadzić przez ból i niedogodności. Zaciskamy więc zęby, poddajemy się drastycznym zabiegom i kuracjom, powtarzamy „cierp ciało, skoroś chciało” – a wszystko dla zadowalającego efektu w lustrze i komplementu ze strony innych.

Są jednak rzeczy, których nawet dla spektakularnego efektu urodowego robić nie warto, bo mogą nam bardzo zaszkodzić i zrujnować nasze zdrowie.

Fot. iStock/kaspiic

1/10 Noszenie zbyt wysokich obcasów

Kobieta w szpilkach wygląda zjawiskowo – nogi się wydłużają i wysmuklają, biodra przyjemnie kołyszą, a cała sylwetka wygląda szczuplej. Okazuje się jednak, ze noszenie wysokich obcasów ma także swoją ciemną stronę – z powodu nierównomiernie rozłożonego ciężaru ciała prowadzi do stanów zapalnych ścięgien, przykurczy i skrócenia ścięgna Achillesa, a duże obciążenie śródstopia może powodować zwyrodnienia. Dodajmy do tego bóle kręgosłupa, odciski, halluksy i większe prawdopodobieństwo wrastających paznokci – może jednak lepiej zostawić szpilki na wyjątkowe okazje? Najzdrowsze są buty na niewielkim, 3-5 centymetrowym obcasie

Fot. iStock / PeopleImages

2/10 Za ciasne ubrania

Możesz wbić się w rurki dwa rozmiary za małe, ale pamiętaj, ze noszenie zbyt obcisłych spodni przyczynia się do powstawania żylaków, opuchlizny i zwiększonego cellulitu, a nawet częściowego paraliżu nóg – opięte ubranie utrudnia bowiem prawidłowe krążenie i uciska nerwy! Zapomnij też o bluzkach niczym ciasne gorsety czy koszulach, w których trudno o złapanie oddechu. Poza tym nawet jeśli w coś „weszłaś” nie znaczy to jeszcze, że jest dobre i pasuje – numer na metce to nie wszystko! Czasami lepiej jest umiejętnie zakryć i zakamuflować pewne niedoskonałości, by wyglądać bardziej sexy i atrakcyjnie.

Fot. iStock / Yuri

3/10 Przedłużanie rzęs

O długich i gęstych rzęsach, takich niczym firany, marzy każda przedstawicielka płci pięknej – niestety nie każda może pochwalić się ich zniewalająca urodą daną od natury. Nie zawsze też tusz załatwia sprawę, dlatego coraz popularniejsze staje się przedłużanie i zagęszczanie rzęs w salonach kosmetycznych. Niestety, i ten zabieg powtarzany bez przerwy i regularnie może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – rzęsy staną się słabsze i będą coraz częściej wypadać, a meszki włosowe mogą ulec uszkodzeniu i zahamować rośnięcie nowych włosków. Ponadto klej używany do przyczepienia sztucznych rzęs może powodować reakcje alergiczne i zapalenie spojówek.

Fot. iStock / RuslanDashinsky

4/10 Hybryda bez przerwy

Manicure hybrydowy to wspaniały wynalazek – w końcu pomalowane paznokcie wyglądają pięknie dłużej niż kilka minut po zabiegu. Ale nie ma nic za darmo – po ściągnięciu lakieru hybrydowego płytka paznokcia staje się słabsza, może rozdwajać się, łamać i łatwiej ulegać uszkodzeniom. Ponadto niektóre badania wskazują, że utwardzanie lakieru w świetle ultrafioletowym podnosi ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego nie zaleca się nakładania hybrydy bez przerwy, ale jedynie od czasu do czasu – dajmy paznokciom czas na regenerację i odpoczynek.

Fot. iStock / Kharchenko_irina7

5/10 Siedzenie "noga na nogę"

Marzysz o siedzeniu w stylu redaktor Jaworowicz? Choć pozycja z nogą założoną na nogę wygląda elegancko i seksownie, to jest niezdrowa dla kręgosłupa, zwłaszcza jego odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Zbyt długie i częste siadanie w ten sposób może powodować dolegliwości bólowe, nacisk na nerwy, rwę kulszową, a nawet urazy, np. wypadnięcie krążka międzykręgowego.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kobieta-majtki-go%C5%82e-dupy-stringi-759688/”target="_blank">gadost0</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

6/10 Noszenie stringów

Ściśle przylegające cienkie paski stringów często wpijają się w okolice intymne – nas to nie cieszy, za to bakterie i grzyby są bardzo zadowolone! Drobnoustroje z odbytu bez problemu dostają się do pochwy i ujścia cewki moczowej powodując wiele nieprzyjemnych dla nas dolegliwości. Otarcia na skórze w okolicach intymnych także mogą dać się nam we znaki – łatwo o powstanie małych ranek i nadkażenia bakteryjne. Jeśli często „łapiesz” zakażenia pochwy lub pęcherza, powinnaś o stringach zapomnieć.

Fot. iStock/AnaBGD

7/10 Głodówki i monodiety

Żeby schudnąć trzeba jeść – głodówka, owszem, zadziała, ale na krótko i może doprowadzić do efektu jo-jo oraz wielu zdrowotnych nieprzyjemności. Także i monodiety (polegające na jedzenia wyłącznie określonego produktu lub grupy produktów) to nic dobrego. Prawidłowo skomponowana dieta powinna być urozmaicona i dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych.  Jedz mądrze, z  głową i rozsądnie, a nie będziesz musiała rezygnować praktycznie z niczego – no, może poza tym, co niezdrowe.

Fot. iStock / Neustockimages

8/10 Treningi bez odpoczynku

Jeśli wychodzisz z zasady, że im więcej, tym lepiej, im częściej, tym bardziej spektakularne efekty, to bardzo się mylisz! Regeneracja to bardzo ważna część treningu i zdrowego życia – twój organizm, mięśnie potrzebują chwili wytchnienia i odpoczynku, czasu na odbudowę przed kolejną porcją ćwiczeń.  Trenując zbyt często i zbyt intensywnie fundujesz swojemu ciału niepotrzebny stres, który wpływa niekorzystnie i może zrujnować twoje starania.

Fot. iStock / mabe123

9/10 Opalanie bez umiaru

Muśnięta słońcem, opalona skóra bez wątpienia prezentuje się atrakcyjniej, szczuplej i młodziej, ale zażywając kąpieli słonecznych trzeba zachować rozsądek i umiar. Przede wszystkim nie można zapominać o kremach z filtrem i odpowiednim nawilżaniu skóry, bo bez tego łatwo o bolesne i brzydko wyglądające oparzenia. Ponadto brak odpowiedniej ochrony zwiększa ryzyko nowotworów, głównie zachorowań na czerniaka. Unikaj opalania się w ostrym słońcu (między godziną 11 a 15), smaruj się kremami w jego trakcie i kontroluj czas ekspozycji na promieniowanie.

Fot. iStock / CoffeeAndMilk

10/10 Wszystko, z czym czujesz się źle i niekomfortowo

Bo prawdziwe piękno płynie z naszego wnętrza! Najlepszy sposób na atrakcyjność, to czuć się dobrze w swojej skórze i lubić, a nawet kochać,  samą siebie. Jeśli z czymś czujesz się niekomfortowo i źle, coś ci nie pasuje, to nie warto w to brnąć – porzuć te rzeczy, które sprawiają, że jesteś nieszczęśliwa, a poczujesz się znacznie lepiej, piękniej i radośniej!


 

Na podstawie: www.hellozdrowie.pl