Go to content

8 cennych pielęgnacyjnych i zdrowotnych właściwości olejku rycynowego

Fot. iStock / iprogressman

Olejek rycynowy jest znanym od dawna naturalnym specyfikiem, który służy zdrowiu i urodzie. Ten roślinny olejek wytłacza się z nasion rącznika pospolitego, rosnącego w naturze w Afryce oraz Indiach. Zawiera duże stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, białek oraz minerałów.

Z powodzeniem wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry, włosów oraz zdrowia, stosując go jako lek, baza kosmetyków, mydeł czy olejków do masażu.

8 zastosowań olejku rycynowego

Olejek rycynowy ma wiele zastosowań, ponieważ jest bogaty w różne związki aktywne korzystne dla  zdrowia i urody. Należy go stosować go w małych dawkach na twarz. Jego silne nasycenie może zatykać pory, prowadząc do podrażnień skóry i wyprysków.

1. Działa przeczyszczająco

Olejek rycynowy przeciwdziała zaparciom, przyspiesza przemianę materii i pobudza perystaltykę jelit. Wystarczy spożyć 1-2 łyżeczki olejku rycynowego, aby po upływie 3 godzin umożliwić wypróżnienie.

2. Zagęszcza rzęsy i brwi

Pomaga we wzroście osłabionym rzęsom i rzadkim brwiom. Stają się one mocniejsze, grubsze i lśniące, a także bardziej odporne na wypadanie. Już po miesiącu regularnego nacierania włosków przed snem i pozostawiania do wchłonięcia, przynoszą rezultaty. Można zaobserwować także ściemnienie włosów.

3. Poprawia kondycję włosów

Nadaje połysk i chroni je przed uszkodzeniem i rozdwajaniem końcówek. Można kilka kropel dodać do szamponu, ale tak, by nie tłuścił on nadmiernie włosów. Można również wykorzystać jako dodatek do żółtka i oliwy, jako maski silnie nawilżającej i odżywiającej włosy.  Olej rycynowy pobudza krążenie krwi i jej dopływ do mieszków włosowych, przyspieszając wzrost włosów.

4. Zapobiega wypadaniu włosów

Olejek należy pogrzać, aby jego konsystencja była łatwiejsza do aplikacji. Następnie wmasujemy w skórę głowy i pozostawimy na co najmniej kilka godzin.  Na koniec należy spłukać go z użyciem silnie myjącego szamponu, aby pozbyć się tłustej warstwy. Taka kuracja pozwala zahamować nadmierne wypadanie włosów.

Fot. iStock

Fot. iStock

5. Dba o dłonie i paznokcie

Olejek rycynowy nawilża, wzmacnia i nabłyszcza paznokcie oraz całe dłonie. Do ciepłej wody należy wpuścić kilka kropel olejku rycynowego i wymoczyć w nim dłonie. Po zabiegu warto nałożyć odżywczy krem, aby wygładzić szorstką i nawilżyć suchą skórę.

6. Złuszcza zrogowaciały naskórek

Kilka kropel olejku rycynowego warto dodać do ulubionego balsamu do ciała. Zawarte w olejku kwasy tłuszczowe łatwo przenikają przez skórę, co pomaga usuwać płaty suchej skóry i przywraca odpowiednie nawilżenie.

 

7. Pomaga przy bólu stawów i artretyzmie

Olejek rycynowy zawiera kwas rycynolowy, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest on dobrym środkiem do masażu leczniczego w przypadku bólu stawów, zapalenia nerwów oraz bólów mięśniowych. Flanelową lub bawełnianą szmatkę (opatrunek) należy namoczyć w olejku i owinąć nim bolący staw. Taki opatrunek zabezpieczamy folią i kładziemy na niego termofor, trzymając go przez godzinę.

8. Odkaża skórę

W przypadku problemów skórnych twarzy, skóry głowy czy ciała, olejek rycynowy może pomóc, ze względu na właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz antywirusowe. Zwalcza on patogeny i mikroorganizmy, wywołujące problemy. W przypadku oparzeń słonecznych, kurzajek, infekcji grzybiczych, zakażeń drożdżakami czy trądziku, należy nakładać wacik (szmatkę w przypadku większej powierzchni) nasączony olejkiem na godzinę, po czym spłukać. Stosuj rano i wieczorem.

źródło: www.olej.edu.pl, pieknojestwtobie.com