Lifestyle Uroda Zdrowie

Chcesz wyglądać młodziej i poprawić wygląd skóry? Pomoże ci w tym indywidualny plan rewitalizacji

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
6 lipca 2017
Fot. iStock/LuckyBusiness
 

Patrzysz w lustro i widzisz poszarzałą twarz, podkrążone oczy, coraz więcej zmarszczek. Do tego z upływem czasu twoja skóra nie jest już taka jędrna i zaczyna opadać. Sięgasz po różne kremy, ale nie widzisz poprawy? Za to obserwujesz u siebie spadek nastroju wywołany tym, jak wyglądasz. Jeśli tak właśnie jest, warto pomyśleć o rewitalizacji skóry. Na czym to polega oraz dlaczego tak ważne jest ułożenie indywidualnego planu przez specjalistę, opowie dr n. med. Piotr Niedziałkowski, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Wyjaśni także, dlaczego powinniśmy unikać zabiegów odmładzających przeprowadzanych przez kosmetyczki.

Anna Wójtowicz: Rewitalizacja, czyli?

Dr n. med. Piotr Niedziałkowski: Rewitalizacja skóry, czyli tak naprawdę odświeżanie, regeneracja, „sprzątanie” skóry, to proces, który prowadzi do młodszego wyglądu oraz lepszego stanu i koloru skóry. To także poprawa struktury oraz napięcia, które zanikają wraz z wiekiem.

Kto powinien udać się do specjalisty w celu ułożenia planu rewitalizacji skóry? Dlaczego jest tak ważne, żeby mieć rozpisane wszystko krok po kroku?

Zabiegom może poddać się każdy, kto chce wyglądać świeżo i zdrowo. Czyli tak naprawdę mogą z nich skorzystać wszystkie panie, nawet te, które są w okresie dojrzewania. Skóra jest powłoką zewnętrzną człowieka, tym, co inni oceniają. Jeśli jesteśmy chorzy wewnątrz, możemy to przykryć ubraniami. Jednak jeśli mamy problemy ze skórą, to oczywiście, możemy robić makijaż, ale to jest właśnie takie przykrywanie. Dlatego chodzi o to, żeby stosować jak najmniej makijażu i pokazywać swoją naturalność. I żeby ona była ładna. Właśnie po to jest plan rewitalizacji skóry, żeby taki efekt uzyskać.

Druga rzecz. Plan jest potrzebny po to, żeby powstała myśl przewodnia i żeby lekarz, który wykonuje zabiegi, miał logiczny plan odmładzania. Dzięki temu uniknie zabiegów przypadkowych i słuchania pacjenta, który chciałby narzucić swoją wolę, bo często wydaje mu się, że wie lepiej, co jest dla niego dobre. Często takie nieprzemyślane wykonywanie zabiegów powoduje powikłania lub brak efektów oraz niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Kiedy mamy ułożony plan rewitalizacji skóry, to nie ma miejsca na przypadek i wszystko jest rozpisane krok po kroku, na kilka lub kilkanaście miesięcy do przodu. Pacjent powinien wiedzieć, w jaki sposób będzie dbać o skórę, jakie zabiegi będzie miał wykonane i jaka będzie ich cena. Będzie miał także wytłumaczone, dlaczego akurat taki zabieg będzie wykonany w określonym czasie, a inny później.

A jeśli udaliśmy się do specjalisty i on nie ułoży planu?

Jeżeli lekarz nie ułoży planu, to jest to po prostu dla mnie błąd w sztuce. To jest postępowanie biznesowe, a nie medyczne. Albo nie ma pojęcia, co robi, albo jest nastawiony tylko na zarabianie.

Od czego zaczyna się wizyta?

Na początku lekarz ocenia stan skóry. Trzeba ustalić z jakiego etapu startujemy. Następnie przeprowadzamy wywiad na temat tego, jak żyje, na jakie choroby cierpi, jakie leki przyjmuje, jaki jest jego ogólny stan zdrowia. Czyli musimy wszystko o pacjencie wiedzieć. Warto mieć ze sobą wyniki badań.

Ta wiedza jest nam potrzebna do wyboru konkretnych zabiegów, gdyż niektóre muszą być wykluczone ze względu na dolegliwości, na które cierpi pacjent. W Centrum Zdrowej Skóry robimy ocenę stanu biologicznego dla tych pacjentów, którzy chcą wykonać takie badanie. Ocena stanu biologicznego pozwala ustalić, co dzieje się z  pacjentem na poziomie komórki. Robimy dużą profilaktykę nie tylko wyglądu, lecz także zdrowia.

Do tego dobieramy zabiegi. Dopiero znając stan zdrowia pacjenta, znając wyniki badań i je analizując, jesteśmy pewni, że te, które będziemy robić, będą miały lepsze efekty i mogą być lepiej zaplanowane i nie będzie działań niepożądanych.

Jak dobierane są zabiegi?

Zabiegi wybierane są na podstawie oceny tego, co się dzieje ze skórą. Starzejąca się skór jest wiotka i opada, robią się bruzdy. Do tego, gdy jest sucha, to się pojawiają zmarszczki. Z czasem jest więcej naczyń, pojawia się rumień, przebarwienia, różne włókniaki i brodawki łojotokowe, czyli starcze. Mnóstwo rzeczy się zmienia i pojawia. Poza tym zaczynają wypadać włosy, niszczą się paznokcie, zanika tkanka tłuszczowa. Znając wyjściowy stan skóry i wiedzę na temat zdrowia pacjenta, można przejść do kolejnych etapów i wybrać zabiegi, które poprawią te rzeczy, które zostały wymienione.

Jednak trzeba pamiętać, że same zabiegi nie wystarczą. Muszą być one połączone z działaniami przeciwdziałającymi starzeniu się skóry, czyli odpowiednią dietą, zdrowym stylem życia oraz aktywnością fizyczną. Samo wykonywanie zabiegów to jest tylko około 30 proc. tego, co możemy osiągnąć.

Poza tym lekarz kieruje się także porą roku, planami pacjenta i tym, czy np. może on wziąć wolne w pracy, aby poddać się rekonwalescencji. Na podstawie zebranej wiedzy, można ułożyć harmonogram i wybrać zabiegi. Dzięki szczegółowemu wywiadowi lekarz ma pewność, że będą one przynosić lepsze efekty, które utrzymają się dłużej. Jest to także sposób, który znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych.

Fot. iStock/dolgachov

Fot. iStock/dolgachov

Jest mnóstwo zabiegów medycyny estetycznej. Czy mógłby Pan wymienić kilka, którym pacjent może zostać poddany?

Przy wyborze zabiegów kierujemy się planami pacjentów oraz tym, jakie mają problemy i co chcieliby poprawić.

Oprócz działania profilaktycznego, przeciwstarzeniowego, mamy do wyboru m.in. toksynę botulinową, za pomocą której leczy się problem nadpotliwości i wygładza zmarszczki, następnie mamy kwas hialuronowy, który wypełnia ubytki i podnosi opadające policzki, rewitalizuje usta, szyję, ręce, nawilża skórę. Jest osocze bogatopłytkowe, które świetnie regeneruje skórę. Peelingi poprawiają koloryt skóry. Dostępne lasery usuwają poszerzone naczynka, rumień i przebarwienia. Mamy także lasery, które napinają i wygładzają skórę. Na lepszą kondycję skóry pod oczami dobra jest karboksyterapia. Jest też endermologia, czyli zabieg na skórę, który ją ujędrnia. Jest ich naprawdę mnóstwo. Mamy też bezoperacyjny lifting, hit ostatnich lat.

Wiele kobiet korzysta z usług kosmetyczek, które mają bogatą ofertę zabiegów medycyny estetycznej. Co Pan o tym sądzi?

Kosmetyczka nie ma wykształcenia medycznego i nie przeprowadzi wywiadu medycznego, który jest podstawą w medycynie estetycznej. Do nas zgłasza się wiele kobiet z powikłaniami, które pojawiły się po zabiegach wykonanych w salonie kosmetycznym. Brak wiedzy na temat tego, czy pacjent przyjmuje jakieś leki i czy cierpi na jakąś chorobę, może skutkować niepożądaną reakcją organizmu na np. kwas hialuronowy. Brak wiedzy medycznej nie pozwala kosmetyczce na reakcję, kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego z klientem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że one nie ułożą planu rewitalizacji organizmu, czyli skóry i ciała. Dlatego odradzam, a nawet przestrzegam przed korzystaniem z ich usług w tym zakresie.


awatar dr n med Piotr NiedzialkowskiDr n. med. Piotr Niedziałkowski, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii. Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, kierownik Centrum Zdrowej Skóry i Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej „POLME”.


Lifestyle Uroda Zdrowie

Sam krem najlepiej poprawia… humor. Jak leczy się rozstępy w gabinecie lekarskim

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
24 lipca 2017
Fot. iStock / :Petardj
 

Rozstępy skóry są to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry o zmniejszonej grubości. Początkowo są one wypukłe, obrzękowe, natomiast w późniejszym etapie rozwoju nieznacznie maleją.

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej. W trakcie powstawania rozstępów dochodzi do upośledzenia czynności fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję substancji międzykomórkowej) oraz produkcji białek: kolagenu i elastyny. Białka te warunkują prawidłową strukturę i specyfikę skóry właściwej. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry – np. w czasie ciąży, dojrzewania, przy otyłości czy nagłym wzroście wagi, dochodzi do zrywania regularnej sieci włókien, czego efektem są właśnie rozstępy.

W zależności od przyczyn powstawania wyróżnia się trzy odmiany kliniczne rozstępów skóry.

Striae migrant to zmiany występujące częściej u pacjentów stosujących miejscowo kortykosterydy. Mają zwykle charakter pojedynczego rozstępu wykazującego tendencję do wydłużania się.

Striae transverse pojawia się zwykle w dolnej części pleców, na obszarze, który ani nie obfituje w tkankę tłuszczową, ani nie jest nadmiernie rozciągany. Przebieg zmian jest poziomy, a w niektórych przypadkach w obrębie wykwitów dochodzi do nadmiernej syntezy elastyny.

Striae gravidarum to zmiany pojawiające się u kobiet w ciąży.

Rezultaty leczenia rozstępów skóry zależą od czasu trwania i stopnia zaawansowania schorzenia.

Najlepsze efekty uzyskuje się w terapii świeżych zmian (do ok. 6 miesięcy), kiedy mamy do czynienia z fazą zapalną i nie doszło jeszcze do wytworzenia blizny.

W późniejszym okresie skuteczność różnych terapii jest ograniczona i można ją porównać do rezultatów osiąganych podczas leczenia blizn.

Proponowane terapie:

Mikronakłuwanie skóry – DermaPen

Urządzenie DERMAPEN® firmy EQUIPMED pozwala na wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry, które oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł. Zabieg wykonany przy użyciu DERMAPEN® jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta a precyzja urządzenia jest nieporównywalna do tradycyjnych metod stosowanych w zabiegach mezoterapii, co pozwala lekarzom i pacjentom na całym świecie cieszyć się efektami terapii bez niepożądanych działań ubocznych.

Zabieg stymuluje produkcję kolagenu i elastyny a tym samym  poprawia strukturę skóry.

Efekty widoczne są zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu w cyklu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszym zabiegu. Pełen efekt stabilizuje się w ciągu miesiąca po ostatnim zabiegu w cyklu.

Wskazaniami do zabiegu są:

 • Drobne płytkie zmarszczki;
 • Rozstępy;
 • Blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe;
 • Skóra zwiotczała;
 • Odmładzanie dłoni;
 • Wspomaganie terapii wypadania włosów
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest wykorzystywany w medycynie od kilkudziesięciu lat.

Dwutlenek węgla podany w odpowiednich dawkach w skórę twarzy pomaga opóźnić proces starzenia się skóry i poprawić jej kondycję. Najnowsze urządzenie do karboksyterapii włoskiej marki MBE Medical Division – światowego lidera produkującego sprzęt medyczny – Venusian CO2 Therapy gwarantuje maksymalny komfort i bezpieczeństwo zabiegu.

Infuzja CO2 prowadzi do zwiększenia przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do leczonego obszaru oraz poprawy mikrokrążenia i odnowy komórek. Odpowiedzią skóry na iniekcje CO2 jest reakcja zapalna, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu. Kilka miesięcy później rozpoczyna się remodeling skóry z towarzyszącym kurczeniem się włókien kolagenowych, co skutkuje zwiększoną sprężystością skóry.

Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcje CO2. Wprowadzony do tkanki tłuszczowej CO2 częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego leczonego obszaru, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces ten prowadzi do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki. Natomiast odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu skórnego prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry i usunięcia “skórki pomarańczowej”.

Wskazania do zabiegu:

 • tzw. „worki” pod oczami, zasinienia i zmarszczki w tej okolicy
 • cellulit
 • miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej
 • wspomaganie terapii dietetycznych
 • zwiotczenie skóry i tkanki podskórnej po porodzie
 • zwiotczenie skóry związane z wiekiem
 • zaburzenia krążenia – tzw. „zimne ręce, zimne stopy”
 • rozstępy
 • łuszczyca
 • wypadanie włosów
 • wiotkość i starzenie się skóry

Ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, zabieg wykonuje tylko personel medyczny (lekarz lub pielęgniarka).

Przeciwwskazania:

 • ciąża
 • ciężkie choroby serca i płuc
 • choroba nowotworowa
 • stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej
 • terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej

Zabiegi laserowe

DyeVL to bardzo zaawansowana technologia, która skutecznie redukuje rumień i zmiany o charakterze trądziku różowatego, zmniejsza  przebarwienia,  wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki. Daje efekt odmłodzenia skóry.

DyeVL to znacznie doskonalsza wersja IPL. Podobnie jak IPL, jest pulsacyjnym źródłem światła, ale jego wyjątkową cechą jest emitowanie światła o wąskim zakresie długości fal 500-600nm (IPL: 510-1100nm). Dzięki temu skóra nie jest narażona na działanie innych długości światła, co redukuje ilość działań niepożądanych (oparzenie) oraz  pozwala uzyskać lepsze efekty terapii w krótszym czasie.

Należy szczególnie podkreślić działanie DyeVL redukujące rumień. Nie jest znana medycynie skuteczniejsza metoda postępowania z rumieniem, niż leczenie pulsacyjnym źródłem światła. Rumień naprawdę znika! Aby osiągnąć ten efekt najlepiej poddać się kilku zabiegom (2-4) w odstępach 4 – 6 tygodniowych. Ale już po pierwszym zabiegu koloryt skóry jest bardziej wyrównany.  Latem, czyli w okresie dużego nasłonecznienia, rumień może wrócić, ale będzie miał mniejsze nasilenie. Oczywiście bezwzględnym warunkiem uporania się z problemem rumienia jest unikanie ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solaria) i codzienne używanie kremów z wysokim filtrem UV (50), przynajmniej w okresie od kwietnia do września.

Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem głowicy DyeVL została udowodniona klinicznie. Zabiegi są w pełni bezpieczne dla pacjentów, efektywne, praktycznie bezbolesne i nie wymagają okresu rekonwalescencji.

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym

W wyniku odpowiedniej obróbki krwi uzyskujemy koncentrat płytek krwi zawieszony w niewielkiej ilości osocza.

W zależności od zestawu otrzymujemy od trzech do pięciu, a nawet i więcej razy zagęszczenie liczby komórek, w porównaniu ze stanem wyjściowym.

Płytki krwi produkowane są z megakariocytów w szpiku kostnym. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej homeostazy, a w razie potrzeby szybkie zatrzymanie krwawienia.

Są niezbędne do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów.

Zawierają liczne czynniki wzrostu, które zostają uwolnione po ich aktywacji. Znamy około 1500 aktywnych protein zawartych w  płytkach.

Najważniejsze z nich to:

 • Płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF) – jeden z czynników wzrostu, czyli białek regulujących różnicowanie i podziały komórki. Odgrywa istotną rolę w tworzeniu naczyń, wpływa na odtwarzanie tkanek i odbudowę skóry;
 • Transformujący czynnik wzrostu (TGF) – wpływa na budowę połączeń międzykomórkowych, stymuluje syntezę DNA, proliferencję i różnicowanie różnych typów komórek, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, działa przeciwzapalnie;
 • Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) – wpływa na tworzenie naczyń krwionośnych, aktywuje mikrokrążenie, jest kluczowym mediatorem zdrowienia komórek po urazie;
 • Naskórkowy czynnik wzrostu (EGF) – wpływa na rozwój i różnicowanie keratynocytów, tworzenie naczynek krwionośnych, formowanie kolagenu;
 • Czynnik wzrostu fibroblastów (FGF) – odpowiada za rozwój i specjalizację komórek, formowanie naczyń krwionośnych, odgrywa kluczową rolę w procesach podziałów i różnicowania wielu komórek;
 • Insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) – regulator fizjologii w każdym rodzaju tkanki; jego stężenie zwiększa się wraz ze wzrostem organizmu i zmniejsza w następstwie starzenia się.

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego znalazły swoje zastosowanie w:

 • rewitalizacji skóry (w szczególności trudnych okolic oczu lub szyi);
 • leczeniu blizn potrądzikowych;
 • leczeniu łysienia;
 • poprawie kolorytu, gęstości i napięcia skóry;
 • przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych;
 • profilaktyce starzenia się skóry.

Osoby młode i w średnim wieku, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze, wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć dobre efekty kliniczne. U osób w starszym wieku trzeba zwykle wykonać większą liczbę zabiegów. Osocze bogatopłytkowe stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy nie akceptują kwasu hialuronowego lub chorują na ciężką alergię. Osocze bogatopłytkowe jako uzupełnienie po terapii laserowej przyśpiesza gojenie i powrót do codziennych obowiązków. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu, a nawet przeciwbakteryjnemu wywiera ochronny wpływ na naszą skórę. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu i komórkach krwi (przede wszystkim w płytkach krwi) pobudzają komórki skóry do regeneracji.

U osób poniżej 35 roku życia osocze bogatopłytkowe podaje się najczęściej jako profilaktykę starzenia się skóry. Wystarczy 1 zabieg na 12-24 miesiące, żeby osiągnąć rewitalizujący efekt. Osoby od 35 do 45 roku życia wymagają kolejnego podania po 9-12 miesiącach. Po 60 roku życia wymagane jest podanie osocza po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu. W chwili obecnej nie ma jednolitego standardu terapii osoczem bogatopłytkowym. Decyzję zawsze podejmuje lekarz medycyny estetycznej w oparciu o aktualny stan pacjenta.


Lifestyle Uroda Zdrowie

Zmiany w piersiach to nie tylko rak. Nie odkładaj wizyty u lekarza

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
30 czerwca 2017
Wczesne objawy raka piersi
Fot. iStock / Remains

Wiele kobiet, dostrzegając zmiany w wyglądzie piersi czy wyczuwając w nich jakieś zgrubienia, martwi się, że ma raka, jednak odkłada wizytę u lekarza, ponieważ boi się potwierdzenia swoich obaw. To wielki błąd. Większość problemów dotyczących piersi zgłaszanych lekarzowi (także przez mężczyzn) nie ma nic wspólnego z rakiem. Zdenerwowani pacjenci idą pierwszy raz do onkologa i zwykle wychodzą uspokojeni.

CO ROBI LEKARZ?

Zbiera wywiad, dotyczący zwłaszcza nowotworów w rodzinie (warto nieco się przygotować, zwłaszcza jeżeli takowe były), stosowanych leków (zwłaszcza hormonalnych), porodów, chorób. Przeprowadza badanie palpacyjne (dotykiem). Ma ono na celu zlokalizowanie guzka oraz sprawdzenie, czy są powiększone pachowe węzły chłonne, ocenę skóry i brodawki sutkowej. Doświadczony lekarz, zwłaszcza onkolog, już w trakcie tego badania potrafi postawić wstępną diagnozę. Zawsze jednak musi być ona potwierdzona specjalistycznymi badaniami.

Choć nie każdy guzek jest rakiem, to każdy wymaga diagnostyki. Dlatego należy zrobić badania obrazowe – USG lub mammografię, zależnie od wieku i budowy piersi. Do 40. roku życia, kiedy piersi mają strukturę bardziej gruczołową, lepiej sprawdza się USG. Na badanie najlepiej się zgłosić między 5. a 10. dniem cyklu, ponieważ wówczas jest najbardziej wiarygodne. Natomiast po 45. roku życia, gdy w piersiach przeważa utkanie tłuszczowe, wiarygodniejsza jest mammografia. Najlepiej wykonać ją około 10. dnia cyklu. Oba badania uzupełniają się.

Czasami lekarz zleca oznaczenie poziomu hormonów we krwi (estrogenów, progestagenów, prolaktyny, steroidów i hormonów tarczycy).

Czasami trzeba wykonać biopsję. Biopsja może być: cienkoigłowa, gruboigłowa, mammotomiczna. Każda wiąże się z określonymi  możliwościami diagnostycznymi  i może spowodować odmienne powikłania. Pobrany z guzka materiał oceniany jest następnie przez lekarza patomorfologa pod mikroskopem.
Skierowanie na biopsję wcale nie oznacza, że lekarz podejrzewa raka. Często wykonujemy je po to, by mieć pewność, że w guzku nie ma podejrzanych komórek.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

CO WIĘC NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKAMY W PIERSIACH?

 • Gruczolakowłókniaki

Najczęściej pojawiają się u nastolatek i młodych kobiet, mogą jednak tworzyć się w każdym wieku. Mają gładką powierzchnię, regularne brzegi, są sprężyste, ale nie twarde w dotyku, łatwo się przesuwają. Nie bolą. Rosną wolno. Osiągają średnicę do kilku centymetrów. W jednej piersi może powstać ich kilka. U młodych kobiet gruczolakowłókniaki zwykle nie wymagają leczenia, tylko systematycznej obserwacji. Natomiast pojawiające się u kobiet w średnim wieku i starszych – nowe zmiany (nie te, które obserwowano od dawna) – należy obowiązkowo poddawać badaniu mikroskopowemu, a czasami usunąć. Wycięcie guzka lekarze doradzają także wtedy, kiedy wyniki wykonanych analiz nie są jednoznaczne.

 • Torbiele piersi

Mogą pojawić się w każdym wieku. Występują pojedynczo lub w większej liczbie, osiągają różne rozmiary (nawet kilkunastu centymetrów). Najczęściej przebiegają bezobjawowo, te zazwyczaj wykazywane są w czasie badań profilaktycznych. Czasami pojawiają się szybko i wtedy zwykle dają znaczne dolegliwości bólowe. Tkliwy guzek, który pojawił się w ciągu 2–3 dni, a czasami nawet kilku godzin – często jest właśnie torbielą. Przyjmuje się, że torbiele piersi nie zwiększają ryzyka powstania raka gruczołu sutkowego. W badaniu zmiana ta najczęściej daje się wyczuć jako miękki guzek, przesuwalny względem podłoża.

Przyczyną powstania torbieli zwykle jest zachwianie równowagi hormonalnej, najczęściej wynikające z niskiego poziomu progesteronu w stosunku do estrogenów.

Lekarze zwykle zalecają obserwację torbieli. Tylko w przypadku dużych i bolesnych wykonuje się tzw. aspirację, czyli odsysanie wypełniającego torbiel płynu. Dzięki temu zgrubienie w piersi wyraźnie zmniejsza się i dolegliwości bólowe ustępują. Niestety, w około 10%  przypadków po jakimś czasie „stare” torbiele ponownie wypełniają się płynem. U niektórych kobiet  torbiele tworzą się już jednak w innym miejscu. W takiej sytuacji konieczne są ponowne badania diagnostyczne.

 • Mastopatia

To określenie szeregu łagodnych zmian, które rozwijają się w obrębie piersi. Przypuszcza się, że za jej powstanie odpowiadają zaburzenia hormonalne (najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów), a także przyjmowanie niektórych leków np. przeciwcukrzycowych. W piersiach wyczuwalne mogą być liczne dość twarde, różnej wielkości guzki. Mogą one powiększać i zmniejszać się w zależności od cyklu miesiączkowego. Często  pojawia się nadmierna wrażliwość, wręcz ból piersi, a pacjentki zgłaszają poczucie ich nadmiernej ciężkości. Dolegliwości te nasilają się zwłaszcza przed miesiączką. Natomiast zazwyczaj zmniejszają się lub ustępują w okresie menopauzy.

Celem leczenia jest przywrócenie równowagi hormonalnej i złagodzenie objawów choroby. Dolegliwości bólowe i obrzęk złagodzą maści i żele zawierające leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (tzw. NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne), czasami lekarz zaleca kremy zawierającego progesteron. Wykazano, że dieta niskotłuszczowa, ale bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 (ryby, migdały, nasiona słonecznika, dyni), spożywanie dużej ilości warzyw, owoców i roślin strączkowych zmniejsza dolegliwości, natomiast kawa i tłuszcze zwierzęce mogą nasilać nieprzyjemne objawy.

 • Brodawczaki wewnątrzprzewodowe

Są to zmiany rozrostowe dotyczące nabłonka przewodów w gruczole piersiowym. Występują zwykle między 30. a 50. rokiem życia. Charakterystyczną cechą jest pojawienie się surowiczej lub krwistej wydzieliny z brodawki sutkowej. Wyciek pojawia się samoistnie lub podczas próby ucisku. Często w piersi wyczuwalny jest mały (nieprzekraczający 1 cm) guzek zlokalizowany za brodawką lub na obwodzie piersi. Prawdopodobieństwo zezłośliwienia tej zmiany jest nieco większe niż omawianych powyżej. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zajętego przez brodawczaka przewodu mlecznego wyprowadzającego.

 • Torbiel mleczna

Powstaje w okresie poporodowym, najczęściej w wyniku zastoju mleka. Może jej towarzyszyć znaczny ból, zaczerwienienie i zwiększone napięcie skóry. Zazwyczaj nie wymaga leczenia i zanika samoistnie. Czasem przechodzi jednak w ostre zapalenie gruczołu sutkowego z wytworzeniem ropnia w miejscu torbieli.

 • Martwica tkanki tłuszczowej

Jest konsekwencją urazu sutka, szczególnie u kobiet z dużą ilością tkanki tłuszczowej. Masy martwicze tworzą wyczuwalny przez skórę guz, który stopniowo włóknieje. Często martwica tkanki tłuszczowej piersi jest skutkiem powikłania zabiegu wykonywanego na piersi, tzw. lipomodelingu piersi. Zmiany niewielkie najczęściej nie wymagają leczenia, cofając się same. Większe zmiany wymagają konsultacji chirurgicznej.

 • Zmiany zapalne wokół ciała obcego

Zmiany zapalne powstają wokół ciała obcego, np. silikonu. Może powstać reakcja zapalna z bólem, zaczerwienieniem oraz zwiększeniem ucieplenia skóry. Zdarza się, że dochodzi do niszczenia komórek gruczołu sutkowego w otoczeniu silikonu.

 • Ginekomastia

Przerost tkanki piersiowej u mężczyzn może dotyczyć jednej lub obu piersi. Zwykle jest to wstydliwy problem. Piersi są powiększone, czasami wyczuwalne są w nich nieregularne zgrubienia (najczęściej pod brodawką). U starszych mężczyzn przyczyną ginekomastii bywają procesy związane z naturalnym procesem starzenia, które polegają na zmniejszeniu wytwarzania androgenów, czasami ma to również miejsce w przewlekłych chorobach wątroby i nerek. Ginekomastię wywołują także niektóre leki, zwłaszcza zawierające estrogeny, testosteron (lub wspomagających ich aktywność), leki przeciwobrzękowe, moczopędne, hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przeciwgrzybicze, a także narkotyki – heroina, marihuana. Ostatnio coraz częściej obserwuję ginekomastię u młodych mężczyzn, stosujących preparaty wspomagające wzrost masy mięśniowej, pijących duże ilości piwa i oczywiście otyłych.Trzeba jednak pamiętać, że nowotwory piersi występują także u mężczyzn oraz że ginekomastia może towarzyszyć nowotworom w odległych narządach (jądra, nadnercza, przysadka mózgowa). Ważne jest więc, aby skonsultować się z lekarzem.

 • Nowotwory piersi

Ponad połowa (55 proc.) zmian nowotworowych występuje w górnych zewnętrznych kwadrantach piersi. Guzki podejrzane o raka są na ogół twarde, nieostro odgraniczone, o nieregularnym kształcie, nieprzesuwalne względem skóry i podłoża.

O nowotworze piersi mogą też świadczyć:

 • zmiana wielkości lub kształtu piersi,
 • krwisty wyciek z brodawki,
 • zmiany wyglądu skóry (przebarwienia, zaciągnięcia, wygląd „skórki pomarańczy”),
 • powiększenie się guzka wcześniej już obserwowanego,
 • zmiany kształtu lub zarysu brodawek, a także zmiany ich wyglądu (np. wciągnięcie, zaczerwienienie, owrzodzenie),
 • poszerzenia naczyń krwionośnych widocznych na piersiach,
 • powiększenie pachowych lub nadobojczykowych węzłów chłonnych.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet. W piersiach jednak zdecydowanie częściej spotyka się inne, nienowotworowe zmiany. Czasami je tylko obserwujemy, czasami podejmujemy leczenie. Mając na uwadze, że wczesne wykrycie raka piersi daje dużo większą szansę na wyleczenie, należy pilnie skonsultować każdą zmianę z onkologiem.


O autorze:
Dr n. med. Krystyna Maszkowska-Kopij, specjalista onkologii
logo CMD3 transparentne

CENTRUM MEDYCZNE DAMIANA

Ul. FOKSAL 3/5
TEL. (22) 566 22 22