Wypadanie rzęs to przypadłość, która może świadczyć o zwykłych błędach pielęgnacyjnych, jak i poważnych problemach ze zdrowiem. Kiedy wypadanie rzęs powinno skłonić do wizyty u lekarza? Jakie mogą być przyczyny problemu i jak sobie z nim radzić?
Rzęsy, które przestrzegane są przede wszystkim przez pryzmat urody, pełnią ważną funkcję ochronną dla oczu. Dzięki nim unikamy dostania się do gałek ocznych brudu, kurzu i niepożądanych ciał obcych. Tym samym rzęsy chronią zdrowie oczu, zmniejszając ryzyko rozwoju niepożądanej infekcji.
Kiedy wypadanie rzęs może martwić?
Trzeba przyznać, że jak na niewielki skrawek skóry powiek, rzęs jest naprawdę sporo. Na powiece górnej może znajdować się od ponad 100 nawet do 250 rzęs, a na dolnej nieco mniej, od kilkudziesięciu do 150. Oczywiście nie są one nam dane raz na zawsze w dobrej kondycji, ale można zrobić sposób, by prezentowały się jak najlepiej.
Rzęsy rosną i wypadają zgodnie ze swoim naturalnym cyklem, który trwa 6 do 10 tygodni. Z tego powodu ich wypadanie jest rzeczą normalną, o ile wypada nie więcej, niż do 5 rzęs każdego dnia. Utrata większej ilości rzęs zdecydowanie świadczy o nieprawidłowościach, które mogą mieć różne, czasem poważne przyczyny.
Wypadanie rzęs — przyczyny miejscowe
Wypadanie rzęs może być związane bezpośrednio ze stanem rzęs i powiek. Do najczęstszych przyczyn miejscowych wypadania rzęs należą:
Nieprawidłowa pielęgnacja rzęs
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na pogorszenie się kondycji i wypadanie rzęs. Do jednego z nich, który jest błędem popełnianym przez wiele kobiet, należy rezygnacja z dokładnego demakijażu. Spanie w makijażu obciąża nie tylko skórę, ale także rzęsy. Podobnie działa noszenie sztucznych rzęs, które należy przykleić do powiek na klej, uszkadza i osłabia rzęsy, podobnie jak nagminne stosowanie zalotki.
Reakcje alergiczne
Wypadanie rzęs może wynikać z istnienia alergii na soczewki kontaktowe, tusz do rzęs, kosmetyki kolorowe, odżywcze i do demakijażu.
Zapalenie brzegów powiek
Wypadanie rzęs może być efektem dokuczliwego zapalenia brzegu powiek, do którego dochodzi na skutek zatkania ujść gruczołów łojowych np. kolorowymi kosmetykami. W tym przypadku wypadaniu rzęs towarzyszy obrzęk powiek, swędzenie, pieczenie oczu. Przewlekły stan zapalny może uszkadzać mieszki włosowe rzęs, co prowadzi do ich przerzedzenia.
Inne przyczyny miejscowe
Problem mogą powodować infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze (np. nużeniec), nawracające jęczmienie i gradówki spowodowane ostrym, miejscowym zakażeniom powiek gronkowcem złocistym.
Wypadanie rzęs — przyczyny ogólnoustrojowe
Do ogólnoustrojowych przyczyn nadmiernego wypadania rzęs zaliczamy:
- przewlekły stres;
- nieodpowiednia dieta — zła dieta może prowadzić do niedoborów składników mineralnych i witamin, a to z kolei odbija się na kondycji skóry, paznokci, włosów, a także rzęs i brwi;
- zmiany hormonalne — spowodowane przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej lub zmianami zachodzącymi w organizmie kobiecym podczas menopauzy;
- stosowanie niektórych leków;
- choroby tarczycy — wypadanie rzęs i włosów może być spowodowane zarówno niedoczynnością, jak i nadczynnością tego gruczołu;
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne, takie jak: łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy;
- leczenie chemio i radioterapią.
Kiedy wypadanie rzęs powinno skłonić do wizyty u lekarza?
O ile wypadanie pojedynczych rzęs jest sytuacją naturalną, tak osypywanie się ich w większej ilości powinno wzbudzić czujność. Do specjalisty należy udać się, gdy tylko nastąpiła:
- nagła utrata rzęs, brwi i włosów;
- skóra powiek jest zmieniona — zaczerwieniona i obrzęknięta, z pojawiającymi się łuskami lub podejrzanym nalotem, towarzyszą temu inne, niepokojące objawy;
- uczucie ucisku wokół oka;
- pogorszenie widzenia.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zaobserwowanych u siebie objawów należy skonsultować problem z lekarzem, zanim zostanie podjęte leczenie.
Sposoby na wypadanie rzęs
W przypadku podejrzenia istnienia chorób, które wpływają na wypadanie rzęs, po ich zdiagnozowaniu należy przeprowadzić leczenie. Natomiast gdy potencjalne choroby zostaną wykluczone, należy skupić się na wzmocnieniu włosków.
Służyć temu może stosowanie gotowych odżywek, które wspierają wzrost i regenerację włosków. To jednak wymaga systematyczności, inaczej będzie trudno dostrzec efekt. Podobnie do regularnego stosowanie odżywki lub serum może zadziałać olejowanie rzęs.
Olejowanie rzęs to regularna aplikacja olejków roślinnych na rzęsy (makadamia, rycynowy, arganowy, lub kokosowy). Jest to prosty w wykonaniu zabieg, który warto powtarzać wieczorem i w miarę możliwości rano. Na szczoteczkę do rzęs lub patyczek higieniczny wystarczy nanieść 1-2 kropelki wybranego oleju. Rano zmyć olejek preparatem do demakijażu lub ciepłą wodą.
Obowiązkowo zadbać należy zadbać o właściwą higienę, by ograniczyć ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Kosmetyki do makijażu powinny być dobrej jakości i najlepiej, by były używane tylko przez jedną osobę. Warto na jakiś czas zupełnie zrezygnować z nakładania na rzęsy tuszu, aby odciążyć osłabione włoski, oraz unikać stosowania zalotki na czas leczenia. W przypadku przedłużania czy zagęszczania rzęs należy zadbać o odpowiednie przerwy między zabiegami, aby rzęsy miały szansę się regenerować.
Niemałe znaczenie przy problemie wypadających rzęs na także zdrowe odżywianie się i odpowiednie nawadnianie organizmu.