Pielęgnacja Uroda

Olej rycynowy – jak stosować ten naturalny specyfik na twarz, włosy i paznokcie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 sierpnia 2020
olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie
Fot. iStock
 

Olej rycynowy jest naturalnym produktem, który cieszy się zainteresowaniem ze względu na liczne zastosowania pielęgnacyjne oraz lecznicze. Jest niedrogi, prosty w zastosowaniu i przez wiele osób chwalony za swoją skuteczność. Jak stosować olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie?

Olej rycynowy — pochodzenie

Olej rycynowy (olej rącznikowy) to tłuszcz roślinny, który wytłacza się z nasion rącznika pospolitego. Roślina ta naturalnie występuje w Afryce i Indiach. Olejek znany od starożytności cieszył się dużym powodzeniem w ludowej medycynie i pielęgnacji, i stosowany nieustannie, także dziś.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne znalazł on szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Można stosować go samodzielnie, jak i łączyć z innymi olejkami pielęgnacyjnymi, występuje również w składzie wielu kosmetyków czy olejków do masażu. Olej rycynowy nietrudno rozpoznać. Jest dość gęsty, w kolorze białym lub jasnożółtym, ma charakterystyczny, delikatny zapach i nie rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, jest bardzo tani — za niewielką buteleczkę, która może posłużyć dość długo (zazwyczaj oleju stosuje się niewiele), trzeba zapłacić kilka złotych.

Olej rycynowy — skład

W jego składzie znajdują się glicerydy kwasu rycynowego, oleinowego, linolowego, palmitynowego oraz stearynowego. Nie brakuje w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6, witaminy E i A, różnych minerałów, a także białka.

Co ciekawe,  poza dobroczynnymi substancjami, zawiera on także dwie substancje toksyczne – rycyninę oraz rycynę. Aby usunąć obie substancje ze składu, olej rycynowy najpierw tłoczony jest na zimno, a następnie poddaje się go  wygotowaniu w wodzie, co czyn i go bezpiecznym w zastosowaniu.

Olej rycynowy — zastosowanie  dla urody i zdrowia 

Olej rycynowy na twarz

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym olej rycynowy stosowany jest często na twarz, celem leczenia różnych schorzeń skórnych, takich jak: łuszczyca, trądzik, przesuszona skóra, oraz oparzenia słoneczne. Stosuje się go również do walki z kurzajkami, grzybicą, oraz trądzikiem. Można wykorzystać do okładów — wystarczy zanurzyć czysty wacik w oleju rycynowym i przyłożyć go bezpośrednio na wyprysk lub problematyczny rejon skóry. Taki okład zostawia się na godzinę. Wypryski można bezpośrednio smarować punktowo olejem rycynowym, nałożonym na czysty palec lub patyczek kosmetyczny. Należy go stosować go w małych dawkach na twarz. Jego silne nasycenie może zatykać pory, prowadząc do podrażnień skóry i wyprysków.

Fot. iStock

Zapobiega powstawaniu zmarszczek

Olej rycynowy wpływa na wzmocnienie produkcji kolagenu oraz elastyny w skórze. Dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona i zmiękczona. Przez wiele kobiet jest traktowany jako naturalny specyfik do opóźniania procesu powstawania zmarszczek. Efekt ujędrnionej, młodziej wyglądającej skóry można uzyskać jedynie dzięki regularnej pielęgnacji, np. nakładając niewielką ilość olejku na newralgiczny fragmenty skóry, na noc.

Leczy trądzik

Kwas rycynolowy obecny w oleju rycynowym działa niszcząco na bakterie powodujące trądzik. Najlepiej pozostawić posmarowane nim wypryski na całą noc, a rano zmyć twarz odpowiednim preparatem do cery trądzikowej. Sposób może pomóc przy niewielkim natężeniu problemu. Zaawansowany trądzik należy leczyć pod okiem lekarza dermatologa.

Redukuje blizny i rozstępy

Olej rycynowy jest popularny wśród kobiet w ciąży i po ciąży, które stosują go, by zapobiec wystąpieniu rozstępów lub spłycić już istniejące. Często sięgają po niego także osoby, które w sposób naturalny chciałyby zniwelować występujące na ciele blizny. Pozytywny skutek może przynieść długotrwałe stosowanie.

Olej rycynowy na włosy 

Wiele naturalnych receptur zaleca stosowanie oleju rycynowego jako produktu przyspieszającego wzrost włosów. Olej rycynowy odżywia włosy i wspiera ich wzrost przez to, że pobudza krążenie krwi i jej dopływ do mieszków włosowych jest lepszy. Kwasy tłuszczowe omega-6, których tu nie brakuje, dobrze wpływają na kondycję skóry głowy. Można wmasować lekko podgrzany olejek (będzie łatwiejszy do wsmarowania) w skórę głowy i pozostawić go na kilka godzin lub całą noc. Dobrze owinąć włosy najpierw foliowym czepkiem, a następnie ręcznikiem, by w cieple substancje odżywcze lepiej wchłaniały się przez skórę. Można dodać kilka kropel olejku do szamponu, by włosy nabrały blasku, ale nie stały się przeciążone. Olej rycynowy na włosy stosuje się także jako sposób wzmocnienia ich końcówek, by się nie rozdwajały i nie łamały. W tym przypadku można kropelkę oleju wetrzeć w końcówki włosów tuż po ich umyciu.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Olej rycynowy na rzęsy i brwi

Dzięki temu, że wspiera wzrost włosów, olej rycynowy może być także stosowany do wzmocnienia brwi i rzęs. Może chronić je przed nadmiernym wypadaniem i łamliwością. Stosowanie polega na naniesieniu oleju na brwi i rzęsy, np. przy pomocy patyczka kosmetycznego lub czystej szczoteczki do rzęs, i pozostawienie go na całą noc. Ten sposób ten należy powtarzać regularnie wieczorem, do chwili zauważenia poprawy.

Na mocne paznokcie

Olejek rycynowy to roślinny specyfik stosowany jako naturalny sposób na wzmocnienie paznokci. Dzięki obecnej w jego składzie witaminie E końcówki płytek są mocniejsze, rzadziej się rozdwajają. A zobaczyć efekty, należy przez co najmniej dwa miesiące wmasowywać olejek w płytki paznokci.

olej rycynowy na twarz, brwi, rzęsy, włosy i paznokcie

Fot. iStock

Olej rycynowy na zaparcie

Przy zaparciach można wspomóc się przeczyszczającym działaniem olejku rycynowego. 1-2 łyżeczki oleju skutecznie pobudzą perystaltykę jelit i zmniejszą wchłanianie wody w jelitach, stąd wypróżnianie jest łatwiejsze. Efektu przeczyszczający powinien nastąpić po ok. 3 godzin od zastosowania olejku. Mimo skuteczności, tego sposobu nie można stosować nagminnie — to raczej możliwość pozbycia się uciążliwego zaparcia, które może pojawić się raz na jakiś czas.

Olej rycynowy — przeciwwskazania  

Olejek rycynowy nieczęsto powoduje działania niepożądane, ale należy mieć świadomość możliwości ich wystąpienia.

Należą do nich:


 • wysypka skórna

Oleju rycynowego nie należy samodzielnie stosować wewnętrznie u dzieci do 7 roku życia, oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. U małych dzieci można go podać wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdy zostanie uznana taka konieczność. Nie należy także stosować olejku, gdy występują bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie. Istniejące stany zapalne przewodu pokarmowego również stanowią przeciwwskazanie do tego.

źródło:  naturaonline.pl   www.olej.edu.plpieknojestwtobie.com

Pielęgnacja Uroda

Życie z narcyzem. 12 wskazówek, które pomagają ci żyć najlepiej, jak to możliwe

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 sierpnia 2020
Fot. iStock
 

Czasami opuszczenie narcyza nie wchodzi w grę. Nie zawsze da się uciec, a ucieczka nie zawsze pozwala na odcięcie łączących was sznurów Czasem nasza relacja z narcyzem wcale nie ma charakteru romantycznego. Mamy narcystyczne matki, ojców, siostry i dzieci. To nie rzadkość, gdy żyjemy w potężnym rozkroku między ucieczką od tego, co nas niszczy, a pragnieniem utrzymania relacji, zwłaszcza z własnym, dorosłym dzieckiem.

Rodzic uznaje swoje dorosłe dziecko za narcystyczne, ale desperacko pragnie utrzymać podstawowy kontakt. Małżonek nie jest skłonny do opuszczenia swojego narcystycznego partnera z kilku powodów, takich jak ekonomia, zaangażowanie lub (ośmielę się powiedzieć) miłość. Dziecko zdaje sobie sprawę, że jego rodzic jest narcyzem, ale nie chce lub nie jest w stanie odciąć go od życia, bo to mama, tata. W takich sytuacjach nic nie jest proste. Poczuć i zrozumieć może to tylko osoba, która również spędza życie skacząc z jednej na drugą stronę urwiska. Wciąż od nowa. Jak więc można nauczyć się żyć z egoizmem, arogancją, wyższością i przywilejami każdego dnia, nie tracąc zmysłów? A może się nie da?

Jak tolerują narcyzów, którzy:
wykorzystują zastraszanie do kontrolowania,
zastraszają, aby przekonać,
milczą, aby uniknąć intymności,
wściekają się, aby ukryć niepewność,
a by okazać miłość, potrafią tylko kupować?

Jest to możliwe i oto kilka sugestii. Pamiętaj, że to jedynie pewna higiena zdrowia psychicznego, którą możesz zastosować, by ta relacja nie była dla ciebie wyniszczająca, by to łatwiej udźwignąć.

Jak żyć z narcyzem?

Naucz się go

Żadna z poniższych wskazówek nie zadziała, chyba że dana osoba będzie chciała wyjść poza tę relację i się narcyza nauczyć, przestudiować go, jego zachowania, mechanizmy, schematy. Musisz wiedzieć, z czym się mierzysz.

Jest to niezbędne, aby uzyskać więcej informacji, nauczyć się odrywać emocjonalnie i zresetować stare nawykowe kłótnie. Kiedy jesteś w stanie analizować i usystematyzować narcystyczne zachowanie w beznamiętny sposób, wygrywasz swój spokój. Potrzebujesz jasności umysły i równowagi emocjonalnej.

Nazwij rzeczy po imieniu

Większość narcyzów jest dumnych ze swojego narcyzmu, uważają go za pozytywny aspekt osobowości. Chociaż początkowe dzielenie się „diagnozą” może nie przebiegać tak dobrze, efekt końcowy jest zwykle znacznie lepszy. Stwierdzenia takie, jak „uważaj na swój narcyzm”, sformułowane bez sarkazmu, mogą być całkiem skuteczne, o ile narcyz ma do ciebie zaufanie i ceni waszą relację.

Zrozum cykl przemocy narcyza

Cykl przemocy narcystycznej jest wyjątkowy i obejmuje cztery fazy: poczucie zagrożenia, znęcanie się nad innymi, stawanie się ofiarą i poczucie wzmocnienia. Poznanie cech identyfikacyjnych każdego kroku pozwala zatrzymać lub przerwać ten cykl.

Zobacz, jak to robi

Na szczęście narcyzi są stworzeniami z dużymi przyzwyczajeniami, więc kiedy odkryją skuteczną taktykę przemocy, powtarzają ją.

Istnieje siedem sposobów wykorzystywania innych: fizycznie, emocjonalnie, werbalnie, psychicznie, finansowo, seksualnie i duchowo. Niektóre przykłady obejmują agresję, zamieszanie, wypaczanie prawdy, gaslighting, ograniczanie dostępu do pieniędzy, przymus seksualny i myślenie dychotomiczne. O ile przemocy zawsze należy się sprzeciwiać i nie ma miejsca na jej tolerancję, najlepszym sposobem obrony przed przemocą subtelną w wykonaniu narcyza, jest umiejętność odbicia jak lustro. Umiejętność zdystansowania się do zachowania narcyza, który lubuje się w manipulacji oraz graniu na emocjach i uczuciach. Pamiętaj, że to tylko na pokaz, nie możesz wyrzutów narcyza brać do siebie. Nigdy.

Zagraj w tę  grę świadomie

Narcyzi używają swojego uroku, aby przyciągnąć innych udając zainteresowanie drugą osobą. Często jednak nie wysłuchują odpowiedzi na zadane pytania i przerywają opowieścią o sobie. Zamiast się złościć, zaplanuj na to czas. Zagraj w grę, aby zobaczyć, jak szybko zmienia się temat, i spróbuj „poprawić czas”, jaki mają graczkę na swój ruch.

Uważaj na prezenty niespodzianki

Opowieść o koniu trojańskim jest dobrym przykładem narcystycznego wręczania prezentów. Aby niepostrzeżenie dostać się do greckiego miasta Troja, drewnianego konia wypełniono żołnierzami. Gdy koń znalazł się za bramą, mężczyźni i… wszyscy znamy tę historię. Każde wręczenie prezentu niespodzianki przez narcyza, powinno być traktowane z ostrożnością, a nie z naiwnością.

Każdy prezent jest po coś. Narcyz i bezinteresowność, to słowa wykluczające się.

Nakarm czasem wilka

Brzmi złowrogo, ale według niektórych ekspertów, aby się rozwijać, narcyzi potrzebują codziennego karmienia uwagi, afirmacji, uczucia i uwielbienia. Prosty komentarz: „wyglądasz niesamowicie”, „jesteś w tym świetny” lub „jesteś imponujący”, to droga do utrzymania tej relacji w ryzach.

Ego narcyza wymaga rozpieszczenia, to znacznie redukuje jego agresję. To nie manipulacja, a raczej podstawowe zrozumienie tego, jak działa jego zaburzenie osobowości. Oczywiście nie będziemy ci wmawiać, że to „super rozwiązanie”, ale jest na pewno skuteczne, jeszcze w tej relacji musisz funkcjonować.

Zweryfikuj oczekiwania

Narcyzi są znani z braku empatii. Chociaż oczekują współczucia dla siebie, nie odwzajemniają się. Ta empatyczna nieobecność, trzyma innych na dystans i ogranicza intymność. Kiedy potrzebne jest współczucie, znajdź inne źródło zamiast żądać go od narcyza. I tak tego nie dostaniesz.

Chroń go przed jego własną niepewnością

Zbyt często, gdy ktoś dowiaduje się o ukrytej niepewności narcyza, przywołuje to w odwecie jako ofensywny atak. To tylko zwiększa narcystyczną reakcję łańcuchową. To zmusza narcyza do obrony, zwiększa jego wewnętrzny wstyd, zmusza jeszcze mocniej do kamuflowania każdego deficytu.

Chcesz żyć z narcyzem? Pomóż mu ochronić jego niepewność.

Ustal granice

Jedną z najłatwiejszych do ustalenia granic jest unikanie obwiniania. Narcyzi nie będą przepraszać za swoje błędy, ale będą wymagać od innych takiej pokory. Mogą nawet wyolbrzymiać czyjeś zło, aby zminimalizować własne. Zamiast tego umieść każdy błąd we właściwym kontekście, odmów przeprosin tylko po to, by zachować spokój i oprzyj się pokusie zrzucenia winy z powrotem na narcyza. Nie bądź taki jak on, gdy próbujesz nauczyć się z nimi żyć.

Unikaj zażenowania

Największym złem w repertuarze narcyza jest publiczne upokorzenie. Czasami jest to nieuniknione, jak w przypadku polityków i ich niezliczonych skandali. Narcyzi cenią lojalność, zwłaszcza gdy robi się to w najbardziej żenującym momencie.

Znajdź dobre

Zaburzenie osobowości nie czyni człowieka złym, po prostu zmienia jego zdolność do dokładnego postrzegania rzeczywistości. Niektóre dni mogą być trudniejsze. Szukaj tego, co dobre, nie pozwól, by porwała cię frustracja.

Ważne jest, aby mieć kogoś poza tą relacją, kto będzie cię wspierał, gdy sprawy stają się zbyt trudne. Niezależnie od tego, czy jest to terapeuta, przyjaciel czy członek rodziny – jego wsparcie da ci siłę. I pamiętaj, nie da się narcyza odczarować. Zastanów się, czy naprawdę chcesz w tej relacji pozostać? Te wskazówki mogą pomóc ci funkcjonować i zminimalizować poziom konfliktów, ale sam narcyz się nie zmieni. To bardzo nierówna relacja.


Na podstawie: pro.psychcentral.com

Pielęgnacja Uroda

Makijaż oka na dzień i wieczorowy – jak wykonać go perfekcyjnie? Instrukcja krok po kroku

Redakcja
Redakcja
21 sierpnia 2020
Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku
Fot. iStock

Makijaż oka jest konieczny, by podkreślić najważniejsze atrybuty urody. Chcąc wydobyć z nich cały blask i zatuszować drobne niedoskonałości warto sięgnąć po kosmetyki kolorowe. Wiele kobiet zastanawia się, jak zrobić makijaż oka krok po kroku, by wyglądał perfekcyjnie, a my mamy sprawdzone rady.

Piękne oczy i wyraziste spojrzenie ściągają przyciągają wzrok, wzbudzają zachwyt. Niekiedy makijaż oka może wydawać się bardzo skomplikowany, jeśli wykonuje się przy użyciu różnych kosmetyków. Z tego powodu wiele kobiet najczęściej sięga po prostu po maskarę, rzadziej po eyeliner i ewentualnie kredkę do brwi.

Delikatny makijaż oka krok po kroku

Delikatny makijaż oka, np. do pracy, czy na uczelnię, powinien podkreślić oko, ale nie powinien być bardzo widoczny. Kolorami, które sprawdzą się przy większości lekkich makijaży to beże, jasne brązy, szarości.

Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku

Fot. iStock

 1. Przygotowanie makijażu zacznij od nałożenia na powiekę bazy pod cienie i przypudruj ją lekko pudrem sypkim.
 2. Na ruchomą część górnej powieki, nałóż jasny, matowy cień, np. brzoskwiniowy. Powinien sięgać od do linii załamania powieki.
 3. Brązowym, matowym cieniem zaznacz załamanie powieki.
 4. Dolną powiekę delikatnie podkreśl brązem, który trafił na załamanie górnej powieki. Wewnętrzny kącik oka rozjaśnij rozświetl cielistym, jaśniejszym cieniem.
 5. Na środek górnej powieki nałóż odrobinę połyskującego, brzoskwiniowego koloru.
 6. Pędzelkiem lub eyelinerem w kolorze brązu namaluj kreskę tuż nad górną linią rzęs.
 7. Możesz jeszcze raz podkreślić załamanie powieki matowym brązem.
 8. W dolnej powiece namaluj linię wodną w oku na biało, by je „otworzyć”.
 9. Wytuszuj rzęsy, uczesz brwi, a jeśli są słabo widoczne, podkreśl je delikatnie odpowiednią kredką.

Smokey eyes — wieczorowy makijaż oka krok po kroku

Smokey eyes, czyli przydymione oko, to klasyka wieczorowego makijażu. Nie tylko podkreśla urodę, ale nadaje tajemniczości każdej kobiecie i świetnie sprawdzi się na mniej i bardziej uroczyste wieczorowe wyjścia.

Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku

Ft. iStock

 1. Na górnej i dolnej powiece rozprowadź bazę pod cienie.
 2. Na całą górną powiekę małym pędzelkiem nałóż perłowobiały cień.
 3. W zewnętrznym kąciku oka nałóż ciemnoszary cień tak, by ciemniejszy był przy linii rzęs, a rozjaśniał się w załamaniu powieki.
 4. Czarnym eyelinerem narysuj nad górną linią rzęs wyraźną kreskę — od wewnętrznej strony oka powinna być cienka i musi zwiększać się ku zewnątrz. Kreskę na końcu podciągnij ku górze, nieco poza powiekę.
 5. Na dolnej linii rzęs małym pędzelkiem o ostrym zakończeniu, nałóż w wewnętrznym kąciku biały cień, do połowy powieki. Od połowy, do zewnątrz użyj ciemnoszarego cienia.
 6. Wytuszuj rzęsy, uczesz brwi, a jeśli są słabo widoczne, podkreśl je delikatnie odpowiednią kredką.

Sprawdzone rady:

Pamiętaj, że cienie na powiece należy rozcierać, by nie było widać granic między nimi.

Jeśli chcesz wykonać makijaż oka smokey eyes w ciągu dnia, użyj do tego cieni brązowych. Makijaż dzienny wykonany z wykorzystaniem czarnych i grafitowych cieni, może wyglądać zbyt agresywnie i nie na miejscu.

Jeśli nie chcesz klasycznego czarnego lub grafitowego smokey eyes, możesz wykorzystać odcienie fioletu, które w tym przypadku są dobrą alternatywą. Pamiętaj tylko o jednym — jeśli zdecydujesz się na fiolety, usuń nadmiar cieni spod dolnych powiek, by nie wyglądały jak zasinienia pod oczami.

Makijaż oka — o tym warto wiedzieć

Makijażyści mają wiele własnych trików, które pozwalają uniknąć wpadek przy robieniu makijażu. To proste rzeczy, ale wiedza o nich zdecydowanie ułatwi zadanie, jakim jest makijaż oka.

Makijaż oka na dzień delikatny, wieczorowy krok po kroku

Fot. iStock

O tym pamiętaj, by ułatwić sobie malowanie oczu:

 • Unikaj cienia w kolorze tęczówki oka.
 • Jeśli masz zielone oczy, świetnie podkreślą ich barwę cienie z palety ciemnych fioletów, które cudownie podkreślają zieleń tęczówki.
 • Jeśli masz niebieskie oczy, cienie w kolorze szarości i wrzosu podkreślą ich blask.
 • Gdy twoje oczy mają brązowy kolor, sięgnij po cienie fioletowe, grafitowe i szare.
 • W przypadku, gdy jesteś brunetką, i chcesz podkreślić brwi, możesz sięgnąć do brązowych cieni, by optycznie „zagęścić” włoski.
 • Jeśli nie masz pod ręką eyelinera, a chcesz zrobić kreskę nad linią rzęs, sięgnij po czarne cienie i cięty na skos, płaski pędzelek — zwilż go delikatnie wodą, nabierz cień i zrób kreskę.
 • Nie nakładaj cieni od razu na powiekę — konieczna jest  baza po cienie lub korektor.
 • Przed nałożeniem cienia na powiekę strzepnij jego nadmiar z pędzla, by nie powstawały na powiece widoczne „plamy”.
 • Należy tuszować zarówno rzęsy na górnej, jak i dolnej powiece — bardzo często dolna jest pomijana podczas wykonywania makijażu.

źródło: www.womenshealth.pl ,www.paulabialasiewicz.pl

Zobacz także

Szaleństwo na głowie? Może undercut? Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #18 [08.05]

11 produktów, które idealnie sprawdzają się w diecie przeciwsłonecznej

Pomysły na domowe maseczki dla cery tłustej