Go to content

Alergia krzyżowa. Tabela alergenów krzyżowych i objawy

Alergia krzyżowa
Fot. iStock

Alergia krzyżowa może pojawić się po kontakcie z różnymi alergenami wziewnymi oraz pokarmowymi. Najczęściej dotyczy ona uczulenia na pyłki roślinne, które najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Jeśli u kogoś stwierdzono uczulenie na pyłki albo sierść zwierzaków, istnieje ryzyko rozwinięcia się również alergii na produkty typu: warzywa owoce lub mięso.

Z alergią krzyżową stykamy się, gdy przeciwciała IgE wytworzone przez organizm pierwotnie w kierunku jednego alergenu, rozpoznają podobne białko pochodzące z innego alergenu. W jednym czasie pojawia się reakcja alergiczna na co najmniej dwa alergeny.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że ok 30% pacjentów uczulonych na pyłki roślin reaguje krzyżowo z pokarmami. Problem nasila się latem i wiosną, kiedy pylą najbardziej alergizujące drzewa, trawy i zboża. Objawy alergii krzyżowej w większości przypadków wyglądają podobnie, jak przy zwykłej alergii. Alergicy także w tym przypadku mogą uskarżać się na katar, kaszel, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, pokrzywkę, wysypkę, swędzenie ust, opuchnięcie języka, a także mrowienie w gardle. Niekiedy pojawia się obrzęk krtani oraz duszność i w najgorszym przypadku, wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej reakcja na alergię krzyżową ma przebieg łagodniejszy, choć nadal uciążliwy dla pacjenta.

8 zaskakujących alergenów krzyżowych

Zobaczcie, jakie alergeny chodzą parami. Pełną tabelę alergenów krzyżowych znajdziecie niżej.

Alergia krzyżowa – Roztocze kurzu domowego i owoce morza

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Jeśli cierpisz na alergię spowodowaną obecnością roztoczy, bądź ostrożna, gdy owoce morza pojawią się na twoim talerzu. Alergeny z mięsa owoców morza są odporne na wysoką temperaturę, dlatego są bardzo niebezpieczne. Niektórzy reagują alergicznie nawet na sam zapach gotowanych skorupiaków, mięczaków, ślimaków czy głowonogów. Uczuleni na owoce morza, negatywnie mogą również reagować na ryby.

Alergia krzyżowa – Pyłki traw i pomidory

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Klasyczne uczulenie na pyłki traw bardzo często idzie w parze z alergią na pomidory, a także seler oraz brzoskwinie. Na szczęście jest prosty ratunek — wystarczy obróbka termiczna warzyw lub owoców, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przykrej reakcji alergicznej.

Alergia krzyżowa –  Srebrne sztućce i biżuteria

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Srebrne sztućce, których raczej używamy od święta, także mogą powodować alergię. Wynika to z faktu, że srebro może zawierać nikiel, który często występuje w biżuterii. Osoba uczulona na tę substancję narażona jest na swędzącą wysypkę, po kontakcie z tymi przedmiotami.

Alergia krzyżowa – Kiwi i lateks

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Lateks jest substancją pozyskiwaną z roślin kauczukodajnych i może powodować reakcje alergiczne. Uczuleni na lateks mogą również cierpieć z powodu zespołu alergii ustnej, wywołanej podczas spożywania kiwi. W podobnej sytuacji alergię mogą również sprowokować banan i awokado oraz inne owoce południowe.

Alergia krzyżowa – Rośliny strączkowe i orzeszki ziemne

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

5% osób, które skarżą się na alergię na orzeszki ziemne, może również odczuć skutki alergii, spożywając groch, fasolę, soczewicę i inne rośliny strączkowe.

Alergia krzyżowa – Pyłki drzew i owoce

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Jeżeli cierpisz na alergię spowodowaną pyłkami z drzew, owoce, które na nich rosną, też mogą uczulać. Uczuleni na pyłki drzew mogą również cierpieć z powodu alergii krzyżowych ze strony marchewki oraz selera.

Alergia krzyżowa – Wieprzowina i sierść kota

Alergia krzyżowa

Fot. iStock

Często się zdarza, że osoby uczulone na wieprzowinę negatywnie reagują również podczas kontaktu z sierścią kota. Nazywa się to „zespołem wieprzowina – sierść kota”.

Alergia krzyżowa – Krowie mleko i wołowina

Alergia krzyżowa

Alergia na mleko od krowy łączy się z alergią na wołowinę. Wynika to faktu, że mięso i nabiał to żywność, w której występuje to samo białko wywołujące reakcję alergiczną. Około 10% ludzi, którzy skarżą się na alergię na mleko krowie, cierpi również z powodu alergii na wołowinę. W tym przypadku mogą pojawić się również w reakcje z alergenami pochodzącymi z sierści takich zwierząt jak krowy psy chomiki i inne. Tę zależność potwierdzają badania doktora Scotta Sicherera z Nowego Jorku, specjalisty w dziedzinie alergii.

Tabela alergenów krzyżowych

Jedzenie

Alergen podstawowy Alergeny reagujące krzyżowo
groch bylica, orzech ziemny
jajo kurze lateks
kasztan jadalny lateks
mak kiwi, orzechy, mąki (żytnia, pszenna, owsiana)
mąki (żyto, pszenica, owies) trawy, zboża, kiwi, orzechy, ryż, sezam, mak
mięso wieprzowe sierść kota
orzech ziemny bylica, owoce pestkowe (śliwka, brzoskwinia), groch, soja, pomidor (surowy), lateks
orzechy (pozostałe) brzoza, leszczyna, bylica, owoce pestkowe, (śliwka, brzoskwinia) kiwi, mąki, (żyto, pszenica, owies), sezam, mak
ryż trawy, zboża, mąki (żytnia, pszenna, owsiana)
sezam kiwi, orzechy,mąki (żytnia, pszenna, owsiana)
skorupiaki roztocza kurzu domowego

Pyłki i rośliny

Alergen podstawowy Alergeny reagujące krzyżowo
ambrozja jesion, bylica, rumianek, jabłka, gruszka,melon, seler, lateks
bez jesion, drzewo oliwne
Brzoza buk, dąb, olcha, jesion, leszczyna, kasztan, drzewo oliwne, topola, trawy, zboża, bylica, rumianek, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia), banan, kiwi, liczi, mango, pomarańcza, marchewka (surowa), ziemniak (surowy), seler, soja, pomidor (surowy), anyż, curry, papryka, pieprz, kminek, kolendra, orzechy, lateks
buk brzoza, olcha, leszczyna
Bylica brzoza, drzewo oliwne, trawy, zboża, ambrozja, rumianek, złocień (margaretka), słonecznik, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia), kiwi, mango, groch, marchewka (surowa), seler, pomidor (surowy), anyż, curry, koper, papryka, pieprz, kminek, kolendra, orzech ziemny i inne orzechy, lateks
drzewo oliwne brzoza, jesion, bez, bylica trawy, zboża, słonecznik
jesion brzoza, bez, drzewo oliwne, trawy, zboża, ambrozja
kasztan bylica
Lateks brzoza, trawy, zboża, bylica, ambrozja, owoce pestkowe  (śliwka, brzoskwinia), banan, kiwi, mango, melon, papaja, awokado, ziemniak (surowy), seler, pomidor (surowy), orzech ziemny, kasztan jadalny, fikus
leszczyna brzoza, buk, dąb, olcha, orzechy
margaretka bylica, słonecznik
olcha brzoza, buk, leszczyna
rumianek trawy, zboża, brzoza, bylica, ambrozja
rzepak brzoza, trawy, zboża
słonecznik i jego ziarna drzewo oliwne, trawy, zboża, bylica, złocień
topola wierzba
trawy, zboża brzoza, jesion, drzewo oliwne, rzepak, bylica, słonecznik, owoce pestkowe (jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia), kiwi, melon, seler, pomidor (surowy), cebula, mąki (żyto, pszenica, owies), ryż, lateks
wierzba topola

Owoce i warzywa

Alergen podstawowy Alergeny reagujące krzyżowo
awokado banan, kiwi, lateks
banan brzoza, kiwi, melon, awokado, lateks
cebula trawy, zboża
jabłko i gruszka brzoza, trawy, zboża, bylica, ambrozja, śliwka, brzoskwinia, ziemniak (surowy), seler, pomidor (surowy)
kiwi brzoza, trawy, zboża, bylica, banan, awokado, orzechy, mąki, sezam, mak, lateks
liczi brzoza
mango brzoza, bylica, marchewka (surowa), seler
marchewka (surowa) brzoza, bylica, mango, melon, ogórek, seler
melon trawy, zboża, ambrozja, banan, ogórek, marchewka (surowa), seler, lateks
ogórek melon, marchewka (surowa), seler
papaja lateks
papryka brzoza, bylica, seler
pomarańcza brzoza
pomidor (surowy) brzoza, trawy, zboża, bylica, jabłko, gruszka, orzech ziemny, lateks, ziemniak (surowy), seler
Seler brzoza, trawy, zboża, bylica, ambrozja, jabłko, gruszka, mango, melon, ogórek, marchewka (surowa), pomidor (surowy), koper, papryka, pieprz, kminek, kolendra, lateks
śliwka i brzoskwinia brzoza, trawy, zboża, bylica, lateks, jabłko, gruszka, orzech ziemny i inne orzechy
ziemniak (surowy) brzoza, jabłko, gruszka, pomidor (surowy), lateks

 


źródło: www.hellozdrowie.plwww.mojealergie.plwww.medme.pl