Go to content

Olej arganowy, czyli płynne złoto Maroka. Dlaczego warto po niego sięgać w domowej pielęgnacji?

Olej arganowy (olejek arganowy) - na twarz i włosy
Fot. iStock

Olej arganowy (olejek arganowy) określany mianem płynnego złota z Maroka, jest naturalnym kosmetykiem, bardzo często spotykanym na naszych półkach. Cieszy się on ogromnym powodzeniem ze względu na swoje pielęgnacyjne właściwości dla skóry i włosów. Czym jest olej arganowy kosmetyczny i spożywczy, co znajdziemy w jego składzie, i w jaki sposób można wykorzystać jego właściwości?

Olej arganowy

Olej arganowy to tłuszcz, który tłoczony jest ręcznie z orzechów drzewa arganowego (arganii żelaznej). Drzewo to w stanie naturalnym można spotkać jedynie w Maroko,  w południowo-zachodniej części kraju, w regionie Soussi. Stąd też inna nazwa na olej arganowy, czyli płynne złoto z Maroka. Drzewo arganii pierwsze owoce wydaje dopiero po 50 latach, ale za to są one bogate w substancje odżywcze, które trafiają do oleju. Na litr oleju arganowego przypada nawet 35 kg owoców arganii. Jest on stosowany w codziennej pielęgnacji skóry i włosów, ale także w kuchni, jako element diety przeciwko chorobom układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów.

Olej arganowy (olejek arganowy) - na twarz i włosy

Fot. iStock/drzewo arganowe

Wyróżniamy dwa typy oleju arganowego 

Ze względu na różnice w obróbce i tłoczeniu nasion, olej arganowy dzielimy na:

  • kosmetyczny, tłoczony jest z nieprażonych nasion. Charakteryzuje się on jasnopomarańczową barwą, brakiem smaku i posiada wyczuwalny charakterystyczny aromat;
  • spożywczy, tłoczony z nasion prażonych. Posiada on ciemnozłoty kolor, orzechowy smak i aromat. Dodaje się go do potraw na krótko przed podaniem, i nie nadaje się on do smażenia. Spożywczy olej arganowy znakomicie sprawdza się jako baza past na kanapki, do sosów i marynat oraz dodatek do potraw rybnych i mięsnych.

Obu rodzajów olejów nie stosuje się zamiennie (olej arganowy kosmetyczny nie jest jadalny).

Olej arganowy — co zawiera?

W oleju arganowym znajdziemy wartościowe składniki odżywcze i antyoksydacyjne, które odgrywają istotną rolę w ochronie zdrowia i wspieraniu urody. Jest tu witamina E (dwa razy więcej niż w oliwie z oliwek), i inne antyoksydanty (karotenoidy, polifenole, fitosterole), które chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. W składzie oleju znajdziemy również nienasycone kwasy tłuszczowe (aż 80% zawartych w nim tłuszczów), w tym kwas oleinowy (omega-9), linolowy, które są niezbędne dla zdrowej skóry i włosów. Do jego zalet należy fakt, że nie stwierdzono reakcji alergicznych na ten olej. W dodatku znakomicie komponuje się z innymi kosmetykami.

Olej arganowy (olejek arganowy) - na twarz i włosy

Fot. iStock/olejek arganowy

Olej arganowy spożywczy wykazuje działanie przeciwnowotworowe, pomaga odbudować tkankę łączną, wspiera przemianę materii. Obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa na obniżenie cholesterolu, poprawia krążenie i wspiera pracę układu immunologicznego. Zapobiega rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych (choroby Alzheimera i Parkinsona).

Olejek arganowy do twarzy

Olejek arganowy wchodzi w skład wielu kosmetyków przeciwstarzeniowych. Zapobiega on powstawaniu zmarszczek, wspiera proces odbudowy płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu jest niezastąpiony do pielęgnacji cery przesuszonej, zmęczonej i starzejącej się. Stosowany na cerę tłustą wspiera zahamowanie nadmiernego wytwarzania sebum. Wykorzystywany jest także w domowej pielęgnacji do łagodzenia zmian skórnych związanych z łuszczycą, alergiami oraz egzemą. Olejek arganowy do twarzy i ciała można stosować bezpośrednio na skórę, delikatnie wcierając kilka kropel do ich wchłonięcia.

Olej arganowy do włosów

Olej arganowy do włosów wzmacnia cebulki włosów, przyspieszając ich wzrost. W przypadku włosów wysokoporowatych wspiera zamykanie łusek, co wygładza ich powierzchnię, zapobiega elektryzowaniu się włosów i rozdwajaniu końcówek. W przypadku skóry przesuszonej, która się łuszczy, olejek arganowy skutecznie ją nawilża, hamując swędzenie i łuszczenie się naskórka. Można go nakładać na końcówki włosów jako ochronę przed ich rozdwajaniem. Wystarczy niewielką ilość oleju rozetrzeć w palcach i dopiero delikatnie wprowadzić po włosach. Nie można przesadzać z ilością olejku, by końcówki nie wglądały na ciężkie, posklejane. Olejek arganowy sprawdzi się również do olejowania włosów. Dzięki temu zabiegowi czupryna będzie mocniejsza i bardziej lśniąca.

Olej arganowy (olejek arganowy) - na twarz i włosy

Fot. iStock/olejek arganowy

Oleje arganowy — inne zastosowanie

Olej arganowy można także wykorzystać także w nieco inny sposób:

  • zamiast kremu na noc — stosowany na dzień olejek może być zbyt ciężki, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go na oczyszczoną skórę do nocnej regeneracji skóry;
  • do masażu ujędrniającego;
  • do kąpieli — można dodać kilkanaście kropel do wanny, aby skóra była bardziej jędrna i nawilżona. Po takiej kąpieli nie ma konieczności nakładania balsamu;
  • do peelingu — z dodatkiem cukru, soli czy fusów kawy;
  • w przypadku popękanych pięt można dodać niewielką ilość oleju arganowego do moczenia stóp, a później wykonać pedicure;
  • olej arganowy nadaje się także do wzmocnienia płytki paznokci. Można go wcierać bezpośrednio w płytkę lub potrzymać paznokcie zanurzone w nieco podgrzanym oleju przez kilka minut

Olej arganowy — cena

Cena za olej arganowy nie jest najniższa. Za butelkę oryginalnego oleju kosmetycznego o pojemności 100 ml trzeba zapłacić od ok. 40-50 zł wzwyż. Olej spożywczy kosztuje podobnie, ok. 40-50 zł. Jeśli olej ma znacznie niższą cenę, najpewniej jest to podróbka, która różni się od oryginału zawartością substancji odżywczych. Podrabiane oleje nie będą posiadały certyfikatu jakości.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, poznajsienatluszczach.pl