Zdrowie

Problemy z miesiączkowaniem, nocne poty i uderzenia gorąca? Menopauza nie jest łaskawa dla kobiet, ale można łagodzić jej objawy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 kwietnia 2020
Menopauza - objawy, leki, dieta, tycie
Fot. iStock/menopauza
 

Menopauza to naturalny, choć raczej rzadko wyczekiwany etap w życiu każdej kobiety. Proces ten rozpoczyna się ok. 45 roku życia, choć nie ma tu sztywnej ramy. Istnieją objawy, które dyskretnie sygnalizują, że w kobiecym ciele coś zaczyna się zmieniać. Warto wiedzieć, jakie objawy daje menopauza, oraz czy można stosować leki, by przejść ją łagodniej?

Menopauza jest fizjologicznym procesem, który nie ominie żadnej kobiety. Wiąże się to z trwałymi zmianami w sposobie funkcjonowania organizmu, które prowadzą m.in. do wygaszenia funkcji prokreacyjnej. Procesu menopauzy nie można odwrócić, ale można znacznie złagodzić jej przebieg, by była możliwie jak najmniej dokuczliwa.

Fot. iStock/menopauza

Menopauza – co to jest i kiedy można jej się spodziewać?

Nie istnieje sztywna rama czasowa, która określałaby, kiedy kobieta przejdzie menopauzę. Pierwsze, ledwie zauważalne objawy zmian mogą pojawić się już po 40-tce. Okres przedmenopauzalny, tzw. premenopauzy, może trwać od 4 do nawet 10 lat. Wtedy rozpoczyna się fizjologiczny proces wygaszania pracy jajników i powolne zmniejszanie ilości wydzielania progesteronu i estrogenów. Pojawiają się coraz częstsze cykle bezowulacyjne, a co za tym idzie, problemy z zajściem w ciążę, choć nadal występuje menstruacja, a kobieta jeszcze zachowuje zdolność rozrodczą. Wg statystyk, u Polek ostatnia miesiączka u kobiet zazwyczaj następuje między 50-52 rokiem życia. U kobiet może wystąpić także przedwczesna menopauza, która rozpoczyna się przed 40 rokiem życia, a nawet jeszcze wcześniej. W przypadku, gdy kobieta zauważy u siebie typowe dla menopauzy zmiany we wczesnym wieku, powinna udać się do lekarza ginekologa, a najlepiej ginekologa – endokrynologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

Menopauza – objawy

Objawy, które powoduje menopauza, są podobne u większości kobiet, ale ich natężenie i czas trwania zależy od organizmu.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Na skutek zaburzenia produkcji kobiecych hormonów może nastąpić wydłużenie lub skrócenie cykli miesiączkowych, zmiana długości obfitości miesiączki, coraz częstsze cykle bezowulacyjne.

Menopauza - objawy, leki, dieta, tycie

fot. iStock/menopauza

Suchość pochwy i obniżone libido

Wahania hormonalne powodują zmniejszenie grubości błony śluzowej  pochwy (atrofia pochwy) oraz problemy z nawilżeniem jej ścianek. Nasilona suchość pochwy może powodować ból podczas zbliżenia, warto sięgnąć wtedy po nawilżające żele intymne. Jeżeli problem jest nasilony, warto udać się do lekarza ginekologa.

Nadmierna potliwość i uderzenia gorąca

Wg statystyk, od 70 do 75% kobiet w czasie menopauzy cierpi z powodu uderzeń gorąca i nocnych potów. Gdy spada poziom estrogenów , pojawia się problem z kontrolą temperatury ciała, co powoduje nadmierne pocenie. Problem może być na tyle delikatny, że nie będzie powodował dużego dyskomfortu, ale objawy mogą być także trudne do zniesienia.

Zmienne nastroje i problem z koncentracją

Podczas menopauzy wahania hormonów zdecydowanie wpływają na kobiece samopoczucie. Dodatkowo spadek poziomu estrogenów wpływa trudności z zapamiętywaniem  informacji lub przypominaniem sobie starych. Kobiety w czasie menopauzy skarżą się często na problemy z koncentracją.

Kłopoty ze snem

Problemy z zasypianiem, zbyt wczesne wybudzanie się, bezsenność. Problem może wynikać z niedoboru progesteronu, który jest hormonem uspokajającym. Gdy poziom progesteronu spada, pojawia się lęk i niepokój, co wpływa na problemy ze snem. Spadek poziomu estrogenów wpływa natomiast na pojawienie się dokuczliwych nocnych potów, które negatywnie wpływają na jakość snu.

Menopauza - objawy, leki, dieta, tycie

Fot. iStock/menopauza

Nietrzymanie moczu i problemy urologiczne

Kolejne objawy, jakie powoduje menopauza, dotyczą nietrzymania moczu, co jest bardzo krępujące dla kobiet. Dochodzi wtedy do wiotczenia mięśni dna miednicy, które utrzymują we właściwym położeniu narządy rodne i pęcherz moczowy. Gdy mięśnie te wiotczeją, ściany pochwy obniżają się, czego skutkiem może być wypadanie macicy oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu. Problem można zauważyć podczas kichania, kaszlu, wysiłku fizycznego, które powodują bezwiedne oddawanie niewielkich ilości moczu.

Osteoporoza

Na skutek menopauzy zaczyna brakować estrogenu, który odpowiada także za wchłanianie wapnia przez kości. Wg statystyk, 40% kobiet po menopauzie boryka się z problemem utraty gęstości kości i zwiększonym ryzykiem częstych złamań.

Menopauza a tycie

Menopauza a tycie to temat, który pojawia się często. Przekwitanie i zmiany hormonalne, jakie w tym czasie zachodzą, nie sprzyjają kobiecej sylwetce. Przyczyniają się do tego hormony, estrogeny i progesterony, których ilosć się zmniejsza, na skutek mniejszej aktywności jajników. Zamiast nich, rośnie poziom androgenów, czyli męskich hormonów odpowiedzialnych za gromadzenie się tkanki tłuszczowej pod skórą oraz wokół narządów w jamie brzusznej (otyłość brzuszna). Menopauza przyspiesza tycie również  w ten sposób, że organizm magazynuje tłuszcz, który, poza jajnikami, potrafi wytwarzać estrogeny. Kobiety z natury mają pod górkę, ponieważ w ich organizmach jest ok. 10 proc. więcej komórek tłuszczowych niż u mężczyzn.

Menopauza a leki – jak można sobie pomóc?

Objawy, jakie powoduje menopauza, mogą być skutecznie łagodzone przez leki, czyli zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Opiera się ona na uzupełnieniu hormonów, których ilość w organizmie kobiety maleje. Zaleca się rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej już w okresie około menopauzalnym. Należy jednak podkreślić, że takie rozwiązanie niesie także pewne ryzyko. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej u kobiet obciążonych, może podnosić ryzyko rozwoju raka piersi, czy powikłań zakrzepowo-zatorowych. Uważa się, że te kobiety, którym objawy menopauzy nie dokuczają tak bardzo lub obciążone są ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, powinny zrezygnować z hormonalnej terapii zastępczej. Często zaleca się pacjentkom jak najkrótsze stosowanie jej w minimalnych dawkach.

Menopauza - objawy, leki, dieta, tycie

Fot. iStock/hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza może złagodzić objawy, jakie powoduje menopauza, a więc poprawiać komfort życia. Ale istnieją również inne sposoby na złagodzenie problemu. Należą do nich regularne ćwiczenia, które pomogą kontrolować masę ciała, poprawią nastrój i sen. Warto sięgnąć również po techniki relaksacyjne i zdrową dietę z fitoestrogenami. Gdy pojawi się wysiłkowe nietrzymanie moczu, pomoże regularne wykonywanie tzw. ćwiczeń Kegla, które wzmocnią mięśnie dna miednicy.

Menopauza a dieta – co jeść, by czuć się lepiej?

Dieta zbilansowana pod kątem potrzeb kobiet w trakcie menopauzy, wpływa nie tylko na zachowanie prawidłowej masy ciała, ale także na dobre samopoczucie. Wiadomo, że pewne produkty żywnościowe powinny trafiać na talerz zdecydowanie częściej, dla zdrowia.

Menopauza a dieta – produkty zalecane

 • produkty z pełnego przemiału oraz płatki owsiane – zawierają błonnik pokarmowy, który obniża stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL cholesterolu oraz poprawia pracę układu trawiennego;
 • mleko i jego przetwory – dostarczają wapnia oraz bakterii probiotycznych;
 • pomidory, banany, morele, awokado – obfitują w potas, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi;
 • jagody – bogate źródło antyoksydantów, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek organizmu. Jagody są szczególne cenne przy profilaktyce jaskry i innych chorób narządu wzroku;
 • warzywa zielonolistne (szpinak, jarmuż, rukola) – zawierają wapń i witaminę K, które są niezbędne do prawidłowej mineralizacji kości, co zapobiega osteoporozie;
 • soja – istnieją badania, które wskazują na rolę produktów bogatych w izoflawony (np. napój sojowy, ser tofu) na łagodzenie objawów menopauzy. Należy jednak zmianę w diecie omówić z lekarzem, jeśli w rodzinie były przypadka raka piersi;
 • tłuste ryby morskie (tuńczyk, makrela, śledź, szprotka) – dostarczają kwasy tłuszczowe n-3 PUFA, chroniące przed chorobami układu krążenia. Ich obecność w diecie wpływa na zmniejszenie stężenia triglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji LDL cholesterolu w surowicy krwi.

Należy przy tym zadbać o odpowiednią ilość spożywanych płynów w ciągu doby, odstawienie alkoholu, papierosów i mocnej kawy, by lepiej zadbać o zdrowie w czasie menopauzy.


źródło:  www.mp.pl , onkologia.org.pl 

Zdrowie

Jak porzucić nierealne oczekiwania w związku i zacząć mówić o swoich potrzebach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 kwietnia 2020
Czy ty przypadkiem nie matkujesz swojemu partnerowi w związku? Lepiej sprawdź :) [QUIZ]
Fot. Pexels / stock.tookapic.com / CC0 Public Domain
 

Oczekiwania wobec partnera. Każdy z nas je ma, choć nie każdy się do nich przyznaje. Czasem oczekujemy więcej niż pokazujemy, niż jesteśmy w stanie powiedzieć. Tymczasem brak klarownej komunikacji, wyjaśnienia sobie jak wyobrażamy sobie nasze relacje (i czego potrzebujemy ) szkodzi związkowi, frustruje, stawia mur nieporozumień między partnerami. Warto poświęcić trochę czasu na to, by zadać sobie pytanie: czy nasze oczekiwania są realistyczne? Czy nie oczekujemy zbyt wiele? Czy nie pozostawiamy naszych oczekiwań w sferze domysłów, utrudniając partnerowi zadanie?

Klasyczna sytuacja. Jedno z partnerów ma jakieś konkretne wyobrażanie na temat związku. Na przykład uważa, że druga strona powinna poświęcać choć kilka minut w czasie, kiedy jest w pracy, by zadzwonić do ukochanej, dowiedzieć się jak mija jej dzień, jak sobie radzi, lub rzucić krótkie „kocham cię”.  Jednak nigdy nie powiedziała o tym głośno. Jej partner natomiast jasno oddziela sferę zawodową od prywatnej. A pracy koncentruje się na zadaniach, stara się nie rozpraszać i nie przynosić pracy do domu.

„Nie myślisz o mnie, kiedy Cię przy mnie nie ma” – zarzuca partnerowi ona, nie mówiąc, że oczekuje konkretnego działania: telefonu, SMS-a, krótkiego sygnału „jesteś dla mnie ważna, martwię się”. Ale on nie rozumie. Kocha ją, myśli o niej, ale nie postępuje w taki sam sposób, jak postąpiłaby ona, lub – jak ona by tego oczekiwała. Nie rozumie jej smutku i rozczarowania. Tymczasem od powrotu do dobrej atmosfery w związku dzieli ich tylko jedna rozmowa, w której ona wyjaśniłaby czego potrzebuje i jakie są jej oczekiwania. Rytuał wysyłania sobie codziennie jednego SMSa, lub jednej, krótkiej rozmowy telefonicznej nie jest nierealny do spełnienia i z pewnością wpłynie pozytywnie na związek. Ale, żeby go wprowadzić, trzeba o tym porozmawiać…

Jak zatem porzucić nierealne oczekiwania w związku i zacząć mówić o swoich potrzebach? Pomogą w tym poniższe kroki:

Krok 1

Uznaj, że jesteście różni

Partner nie czyta w twoich myślach, został w inny sposób wychowany, dorastał wśród innych ludzi, ma inne doświadczenia. Nie ma to nic wspólnego z jego uczuciem do ciebie. On myśli inaczej niż ty, ty myślisz inaczej niż on. Jak często zapominamy o tak banalnej rzeczy.

Krok 2

Pomyśl, co jest naprawdę ważne

Może jego skupienie na pracy powoduje, że jest bardziej efektywny, spokojny, ma mniej stresu i nie przenosi napięcia do związku? Może są rzeczy mniej i bardziej warte „postawienia na swoim”? Może warto postawić się czasem w sytuacji drugiej strony?

Krok 3

Zastanów się, czego potrzebujesz

Pomyśl, w jaki sposób osiągasz w relacji poczucie bezpieczeństwa i harmonii emocjonalnej. Co daje ci pewność, że jesteś w związku partnerskim, a co, że możesz liczyć na partnera w trudnych sytuacjach? Jakie działania partnera (lub ich brak) odbierają ci tę pewność, a co ją umacnia? Powiedz o tym partnerowi.

Krok 4

Zastanów się, czego potrzebuje partner

Porozmawiaj z nim o tym – oboje powinniście czuć się w związku bezpiecznie i swobodnie. Pomyśl o sytuacjach konfliktowych, zastanów się, kto częściej rezygnuje z rzeczy dla siebie ważnych, a kto częściej jest biorcą. Czy wiesz jakie są jego oczekiwania w stosunku do tego związku?

Krok 5

Postaw na komunikację

Rozmowa to podstawa zdrowych relacji z ukochaną osobą. Mając pełny obraz naszych wzajemnych potrzeb i oczekiwań oraz podobny cel (budowanie dobrego związku) łatwiej nam o siebie zadbać, łatwiej się rozwijać, łatwiej w końcu – zrozumieć się i zaakceptować różnice między nami. Pamiętaj też, że z upływem czasu nasze oczekiwania i potrzeby się zmieniają, dlatego warto pielęgnować dobrą (czyli pełną szacunku i akceptacji) komunikację w związku. Ona działa jak aktualizacja naszej relacji.


Zdrowie

Pyszne smoothie w siedmiu odsłonach. Przepisy idealne nie tylko na zdrowe śniadanie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 kwietnia 2020
smoothie przepisy - owocowe, warzywne, fit
Fot. iStock/Smoothie przepisy

Przepisy na smoothie przydają się, gdy dopada nas chęć na coś orzeźwiającego, pysznego i zdrowego. To rewelacyjny sposób na włączenie do diety odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Smoothie jest łaskawe dla sylwetki i urody, więc nie warto go sobie odmawiać.

Dlaczego warto sięgać po smoothie?  

Uwielbiane smoothie to zdrowy napój, którego bazą jest płyn (woda, sok, mleko roślinne) oraz zblendowane warzywa lub (i) owoce, które nadają odpowiedni smak i konsystencję.

smoothie przepisy - owocowe, warzywne, fit

Fot. iStock/Smoothie przepisy

Przepisy na smoothie z owocami i warzywami pozwalają włączyć ich odpowiednią ilość do diety. W takim napoju można przemycić te mniej lubiane warzywa, jak jarmuż, czy szpinak, których – być może – nie zjemy ot tak, ze smakiem. W koktajlu, wraz owocowymi dodatkami, nawet mało lubiane warzywo staje się prostsze do przełknięcia. Taki napój nie tylko jest szybki i prosty do przyrządzenia, ale to prawdziwa bomba witaminowa, w której nie brakuje też minerałów i błonnika. Dlatego warto sięgać po przepisy na smoothie na diecie, lub po prostu, w trosce o zdrowie i szczupłą figurę.

Przepisy na smoothie owocowe

Kochamy truskawki – prawdziwy truskawkowy raj czeka nas wczesnym latem, gdy tych słodkich, aromatycznych owoców jest zatrzęsienie. Wtedy jest najlepszy czas, by korzystać z dobrodziejstwa zawartych w nich witamin i minerałów. W truskawkach znajdziemy m.in.: witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, błonnik potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk, mangan.

smoothie przepisy - owocowe, warzywne, fit

Fot. iStock/przykładowe smoothie truskawkowe

Przepisy – smoothie z truskawkami

Składniki: 

 • 200 g truskawek
 • połowa melona
 • 1 limetka
 • 1 łyżka złocistego lub mielonego siemienia lnianego
 • 2 łyżeczki syropu z agawy

Melona należy wydrążyć i obrać ze skórki. Truskawki umyj i usuń szypułki. Owoce pokrój na kawałki. Wyciśnij sok z limetki. Składniki wrzuć do blendera, dolej ok. 100 ml wody i zmiksuj. Gotowe!

Przepisy – smoothie z magno

Mango to cudownie słodki owoc, który mimo kaloryczności doskonale wzbogaca przepisy smoothie. Zawiera ono witaminy A, C, E i K, a także witaminy z grupy B. Mango to też źródło karotenów, przeciwutleniaczy oraz bogactwo błonnika. Nie brakuje w nim minerałów takich jak: magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź, sód, wapń. Mango na długo zaspokaja apetyt, a w połączeniu z innymi zdrowymi składnikami,  jest elementem niezbędnym na zdrowej diecie.

smoothie przepisy - owocowe, warzywne, fit

Fot. iStock/przykładowe smoothie z mango

Składniki:

 • szklanka mleka roślinnego
 • mango
 • banan
 • pomarańcza
 • szczypta kardamonu
 • do wyboru: sezam, nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane.

Mango obierz ze skórki, pestkę i twarde włókna usuń. Mango i resztę składników przełóż do pojemnika blendera i zblenduj na gładki mus. Na koniec dodaj wybrane pestki/nasiona.

Przepisy – smoothie z bananem

Przepisy na smoothie z bananem dostarczają wraz z tym słodkim owocem m.in. witaminy takie jak: witaminy C, B1, B2, PP, B6, kwasy foliowy, oraz minerały: potas, magnez, miedź, mangan i fluor. Banany to również źródło błonnika i  tryptofanu, który pomaga w przetwarzaniu w organizmie serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia.

smoothie przepisy - owocowe, warzywne, fit

Fot. iStock/przykładowe smoothie z bananem

Składniki: 

 • 1 banan
 • 1 kiwi
 • łyżeczka siemienia lnianego
 • 2 łyżki błyskawicznych płatków owsianych
 • szklanka mleka roślinnego
 • łyżeczka miodu

Owoce obierz i przełóż do wysokiego naczynia. Do nich wrzuć siemię lniane i błyskawiczne płatki owsiane. Zalej to szklanką mleka roślinnego i zblenduj.

Przepisy – smoothie z kakao

Przepisy na smoothie bowl to także propozycja wykorzystania potencjału zdrowotnego kakao. Kakao naturalne zawiera aż  37 g błonnika, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), E oraz PP. Zawiera duże ilości magnezu, żelaza, potasu, fosforu i wapnia. W połączeniu z awokado i bananem, otrzymamy smaczną i zdrową słodycz do wypicia.

smoothie przepisy - owocowe, warzywne, fit

Fot. iStock/przykładowe smoothie z kakao

Składniki:

 • 1 dojrzałe awokado
 • 1 banan
 • 3 łyżki kakao
 • szczypta cynamonu
 • 3/4 szklanki mleka roślinnego
 • 5-6 daktyli
 • dodatki: nasiona chia

Wszystkie składniki umieść w kielichu blendera i zmiksuj. Udekoruj wierzch ulubionymi dodatkami.

Fit przepisy na zielone smoothie  

Fit przepisy na zielone smoothie z warzyw, owoców i dodatków superfoods oraz przypraw, podkręcają metabolizm i wspierają detoks organizmu. Poza tym na długo tłumią uczucie głodu, energia towarzyszy dłużej, a cera i włosy również na tym korzystają.

Fit przepisy – smoothie z ogórka 

Ogórek to warzywo, które bardzo sprzyja sylwetce. Składa się przede wszystkim z wody, więc doskonale nawadnia organizm. Świetnie sprawdza się na diecie, ponieważ jest niskokaloryczny i można jeść go bez wyrzutów sumienia. Ogórek poza tym zawiera także niewielkie ilości witaminy A, K oraz witamin z grupy B (B1, B3 i B6).

Fot. iStock/przykładowe smoothie z ogórka

Składniki:

 • 1 ogórek
 • 1/2 melona
 • sok z 1/2 limonki – lub cytryny
 • 2 łyżeczki miodu

Melon wydrąż i obierz, pokrój na mniejsze części, wrzuć do kielicha blendera. Obierz i pokrój na mniejsze części ogórek i dorzuć do melona razem z sokiem z limonki i miodem. Zblenduj wszystko na gładką masę.

Fit przepisy – smoothie z jarmużem

Przepisy na zielone smoothie to dobry sposób na przemycenie  substancji odżywczych zawartych w jarmużu. Nie brakuje w jego ciemnozielonych liściach witamin: A, C i E, K, witaminy B6, kwasu foliowy. Poza tym znajdziemy w nim minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, mangan i miedź.

Fot. iStock/przykładowe smoothie z jarmużem

Składniki:

 • garść jarmużu
 • garść szpinaku
 • sok z jednej pomarańczy
 • łyżka miodu – może być mniej, do smaku.

Wszystkie składniki wrzuć do kielicha blendera i zblenduj.

Fit przepisy – smoothie ze szpiankiem i jęczmieniem

Fit przepisy na zielone smoothie ze szpinakiem to cudowny sposób na przemycenie zdrowego warzywa do codziennej diety. W takim koktajlu będzie smakował fantastycznie. Warto przypomnieć, że szpinak to bogactwo witaminy K, C, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu oraz manganu.

Fot. iStock/przykładowe smoothie ze szpinakiem

Składniki:

 • garść liści szpinaku
 • 1 banan
 • 4 plastry ananasa
 • jabłko
 • marakuja
 • szklanka wody
 • łyżka młodego jęczmienia/chlorelli
 • dodatki: świeże owoce, nasiona, listki mięty

Wszystkie składniki umieść w kielichu blendera i zmiksuj. Udekoruj wierzch ulubionymi dodatkami.

Wyciśnij sok z pomarańczy do kielicha blendera, dorzuć mango i banana oraz kardamon – zblenduj na gładką masę. Dodaj dla smaku ulubione superfood.

Jeśli smoothie wyszło zbyt gęste, można rozcieńczyć je wodą lub wybranym sokiem owocowym – najlepiej bez cukru. Nie dodajemy natomiast mleka i jego przetworów – wtedy otrzymamy już nie smoothie, a koktajl. To tylko propozycja podania poszczególnych smoothie – przepisy można zmieniać dowolnie, dodając do nich swoje ulubione owoce, warzywa i dodatki.


źródło: www.bonappetit.com ,www.elle.pl 

 


Zobacz także

Wchodzę pod prysznic i myję newralgiczne punkty. Czeszę włosy tylko z przodu. Tak, to depresja! Pomożesz mi jakoś?

niedoczynność objawy hashimoto

Hashimoto, kimono i gejsza – czyli krótka opowieść o zbuntowanej tarczycy

W czasie mrozu trzeba pić więcej płynów. Czy wiesz, dlaczego?