Go to content

Dopadła cię bezsenność? Sprawdź, czy nie pogarszasz sprawy tymi zachowaniami

Regularny i dobry sen potrzebny jest każdemu człowiekowi, to przecież jedna z naszych podstawowych potrzeb. Każde odstępstwo od naturalnego cyklu snu skutkuje rozmaitymi dolegliwościami, a trwałe zaburzenia to już poważna sprawa – prowadzą nie tylko do uczucia niewyspania i marnego wyglądu, ale mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowia psychicznego i fizycznego.

Choć bezsenność może być spowodowana różnymi czynnikami (np. przyjmowaniem niektórych leków, depresją, zaburzeniami neurologicznymi, chorobami tarczycy), to istnieją nawyki i zachowania, które mogą dodatkowo pogorszyć nasz problem.

fot. iStock/ ilbusca

1/11 Kładzenie się zbyt wcześnie

Choć niektórzy z nas najchętniej położyliby się do łóżka zaraz po dobranocce, niczym dzieci, może to nie być najlepszym rozwiązaniem. W porównaniu z maluchami, nasz organizm potrzebuje zdecydowanie mniej snu, więc kładzenie się zbyt wcześnie skutkować będzie pobudką w środku nocy, „sufitowaniem” przez kilka godzin i porannym niewyspaniem oraz zaburzeniem naturalnego cyklu.

fot. iStock/ pidjoe

2/11 Inny rytm dnia w weekendy

Choć w weekend zazwyczaj planujemy dłuższe wieczorne siedzenie i poranne długie spanie, to według specjalistów od zaburzeń snu nie jest to dla nas dobre! Organizm jest niczym maszyna – jeśli „nastawimy” go na pewien cykl, powinniśmy się tego w miarę możliwości trzymać i nie zmieniać przyzwyczajeń, by nie dopuścić do zaburzeń w jego funkcjonowaniu.

fot. iStock/ efetova

3/11 Kofeinowa rozpusta

Wcale nie trzeba rezygnować z ukochanej kawy, ale nie warto też przesadzać w drugą stronę! Wielu z nas nie kontroluje tego, ile kofeiny wypija w ciągu dnia, co może utrudniać zasypianie i pozbawiać dobrego snu. Dla pewności warto trzymać się zdrowych wytycznych – maksymalnie 3 filiżanki małej czarnej dziennie – i nie pić kawy późnym popołudniem lub wieczorami.

fot. iStock/ kasinv

4/11 Nastawianie się na konkretną liczbę godzin snu

Powszechnie mówi się, że powinniśmy spać około ośmiu godzin dziennie, ale należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby! Większość specjalistów podaje za optymalną ilość od siedmiu do dziewięciu godzin snu, jednak dla niektórych będzie to zdecydowanie za dużo, a dla innych niewystarczająco. Jeśli wiec budzisz się po sześciu godzinach promienna i wyspana lub przeciwnie – dopiero po dziesięciu czujesz, że masz energię do życia, to zaakceptuj swój naturalny rytm i działaj w zgodzie z nim.

fot. iStock/ Martin Dimitrov

5/11 Korzystanie z elektroniki przed snem

Biada tym, którzy do łóżka zabierają swoje laptopy, tablety lub smartfony! Światło przez nich emitowane zakłóca naturalne działanie melatoniny – „hormonu nocy” produkowanego przez szyszynkę, który nakłania nas do snu. Ponadto nasz mózg jest silnie stymulowany przez te elektroniczne gadżety i trudno mu się później „wyłączyć” i spokojnie zasnąć.

6/11 Nocne wstawanie z łóżka

Wstajesz w nocy, by podkraść z lodówki jakieś smakołyki? A może przypomniało ci się coś ważnego i koniecznie musisz to sprawdzić? Bez względu na przyczynę, lepiej dla twojego zdrowia, by w nocy nie spacerować i nie wstawać zbyt często z łóżka. Im spokojniejszy i mniej przerywany sen, tym lepsza regeneracja i odpoczynek!

fot. iStock/ bombuscreative

7/11 Wieczorna stymulacja

Jeśli wykonujesz do późnych godzin jakieś niezwykle stymulujące mózg zajęcie, możesz mieć później problemy z wyciszeniem się i zaśnięciem. Nie dziw się, że np. po intensywnych ćwiczeniach czy grze komputerowej, twój organizm nie jest jeszcze gotowy na ciszę nocną – w twojej głowie wciąż buzują hormony i różne emocje, które potrzebują czasu na to, by „opaść” i wyciszyć się.

fot. iStock/ demaerre

8/11 Brak odpowiedniego wyciszenia

Nasz organizm nie jest urządzeniem, które można przełączyć na inny program jednym przyciśnięciem odpowiedniego guziczka – potrzebuje odpowiedniego przygotowania do zmiany aktywności i czasu. Jest na to rada – na godzinę przed pójściem spać zakończ wszystkie aktywności i skup się na przygotowaniu do snu: czynnościach higienicznych, medytacji, czytaniu książki. W ten sposób twoje ciało i umysł dostaną odpowiedni czas na wyciszenie i nastawienie się na nocny odpoczynek.

fot. iStock/ FatCamera

9/11 Liczenie godzin

Jeśli masz na nocnej szafce elektroniczny zegar z wielkim wyświetlaczem, to może lepiej się go pozbyć (lub chociaż odwrócić tyłem). Najgorsze, co może cię spotkać, to pobudka w środku nocy, zobaczenie godziny i obliczanie, ile jeszcze godzin pozostało do pobudki – prawdopodobnie i tak ich wówczas nie prześpisz.

fot. iStock/ KatarzynaBialasiewicz

10/11 Objawy bezsenności

Trudności w zasypianiu i zła jakość snu to najogólniej ujęte objawy zaburzeń. Aby mówić o bezsenności muszą one występować co najmniej przez miesiąc, minimum trzy razy w tygodniu. Problemy ze snem zdiagnozować możemy także, gdy przychodzi on dopiero nad ranem lub w ciągu dnia, co powoduje uczucie rozkojarzenia, nie możemy zasnąć pomimo dużego zmęczenia, sen jest płytki i ciężko go utrzymać, w ciągu dnia czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni, pomimo ośmiu godzin snu czujemy się skrajnie wyczerpani, co wskazuje na zbyt małą głębokość snu i brak odpowiedniej regeneracji organizmu.

fot. iStock/ ljubaphoto

11/11 Skutki zaburzeń snu

Zły sen sprawia, że organizm nie ma możliwości dostatecznej regeneracji. Skutkiem zaburzeń snu jest rozregulowanie się metabolizm, co sprzyja tyciu, trudności z koncentracją, niższe zdolności intelektualne, szybsze męczenie się i większa skłonność do popełniania błędów, obniżona odporność, zwiększone ryzyko depresji i innych zaburzeń psychicznych

Na podstawie: www.powerofpositivity.com    www.bezsennosc.pl

Zapisz