Lifestyle

8 nawyków, które sprawiają, że częściej podejmujesz błędne decyzje

Redakcja
Redakcja
8 czerwca 2017
Fot. iStock / martin-dm
 

Podejmowanie decyzji zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, że coś może pójść nie tak, jak zakładamy. Nie ma osób idealnych i każdy popełnia błędy. Uczymy się na własnych pomyłkach, ale tolerancja na ich popełnianie ma swoje granice. Im jesteśmy starsi, tym większą uwagę przykładamy do słuszności podejmowanych decyzji. 

Jeśli są one dobre, zyskujemy, natomiast błędy kosztują nas czas, energię, emocje a czasem utratę czegoś wartościowego.

Błędy, które czegoś uczą, są potrzebne w życiu

Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, jednak nie da się uniknąć własnych. Mają one wielki wpływ na życie, czasem wręcz rewolucyjny, wywracając wszystko do góry nogami. Błędy pomagają w przyszłości tak modyfikować działania, by ich więcej nie popełniać i oszczędzić sobie rozczarowania.

Notoryczne wpadki sprawiają, że inni postrzegają nas jako osoby niezaradne, podchodzą z lekceważeniem, traktują niczym wyrośnięte dziecko, radząc z każdej strony i próbując decydować za nas. Czasem sami sobie robimy krzywdę, nie wierząc we własne siły i przyjmując swoje błędy jako rzecz naturalną. Bo zawsze tak było, więc czego innego się spodziewać? Nikt nie lubi ponosić odpowiedzialności za złe decyzje, ale każdy powinien wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Jeśli masz wyjątkowe zdolności do popełniania błędów, być może robisz coś, co szczególnie naraża cię na ciągłe pomyłki.

8 nawyków, które sprawiają, że częściej podejmujesz błędne decyzje

1. Nie umiesz się zdecydować

Nie ma nic gorszego od stanięcia w rozkroku nad przepaścią. Nie wiesz, w którą stronę ruszyć, co będzie dla ciebie najlepsze. Takie zachowanie nie sprawia, że omija cię konieczność decydowania, za to skutkuje czymś o wiele gorszym. Brak zdecydowania prowadzi do podejmowania pochopnych decyzji, których wcale nie jesteś pewna, mimo że poświęcasz rozmyślaniom zbyt dużo czasu. To naraża na pomyłki, bo sama już jesteś skołowana i tracisz resztki swojej pewności.

2. Robisz to, co inni

Sugerując się decyzjami podejmowanymi przez innych, możesz sobie zaszkodzić. Mimo że podążanie za tłumem jest wygodne, nie pozwala tworzyć własnych opinii i dobrze uzasadnić decyzji, którą powinno się opierać na poczuciu bezpieczeństwa. To, co jest dobre dla innych, nie oznacza, że jest tak samo korzystne dla ciebie. Tylko gdy sama decydujesz o sobie, bierzesz odpowiedzialność za swoje wybory.

3. Rezygnujesz z celów

Jeśli do tej pory przytrafiały ci się częste błędy i cierpisz na brak pewności siebie, masz problem. Nie ma nic gorszego od podejmowania decyzji opartych wyłącznie na strachu, więc rezygnujesz z własnego zdania i odpuszczasz ważne dla ciebie cele. To błąd, bo potrzebujesz ich do rozwoju osobistego i podejmowania dobrych decyzji.

4. Za dużo myślisz o przeszłości

Zamiast czerpać z dotychczasowych doświadczeń, koncentrujesz się tylko na przeszłości, nic nie wnosząc do teraźniejszości. Bez poszukiwania nowych rozwiązań powtarzasz stare schematy, opierając się na nieaktualnych założeniach.

5. Obwiniasz innych o swoje porażki

Nie zauważasz własnych wad i win, które sprawiają, że nie wszystko w życiu dobrze ci wychodzi. Częściej popełniasz błędy, bo zrzucasz odpowiedzialność na innych, choć ty jesteś głównym decydentem. Nie jesteś w stanie bronić słuszności własnych decyzji, bo unikasz odpowiedzialności.

6. Nie wierzysz swojej intuicji

Nie jesteś pewna tego, co ci podpowiada intuicja, co bywa błędem. Dobrze jest mieć na względzie fakty, ale intuicja podpowiada nie bez przyczyny, że coś może być dla ciebie dobre lub złe. Czasem trzeba zaryzykować i zrobić tak, jak czujesz, że powinnaś zrobić.

7. Mylisz opinie z faktami

Niczym nowym jest mylenie faktów z opiniami, ale bezpieczniej jest odgraniczyć jedno od drugiego. Opinie nie są obiektywne, za to fakty owszem. Gdy czeka cię podejmowanie decyzji, zdecydowanie przestudiuj suche fakty i dopiero postąp zgodnie z własną opinią, a nie podszeptami innych.

8. Nie sypiasz wystarczająco dużo

Nie jest czymś odkrywczym, że sen jest konieczny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli jesteś notorycznie niewyspana, nie będziesz w stanie myśleć jasno. Zmęczony człowiek nie jet w stanie koncentrować się, tak jak osoba wypoczęta, a to odbija się na jakości podejmowanych decyzji.


 

źródło: www.lifehack.org, www.wysokieobcasy.pl


Lifestyle

Przestań walczyć o kogoś, kto cię nie kocha. Pogódź się z końcem związku

Redakcja
Redakcja
8 czerwca 2017
Fot. iStock / SrdjanPav
 

Trudno sobie wyobrazić trudniejszą i bardziej bolesną sytuację, gdy ty angażujesz się w budowanie związku, a partner chce rozstania. W pojedynkę nie zbudujesz świata opartego na uczuciu i chęciach należących do dwóch osób. Gdy związek się rozpada, a druga strona jasno mówi ci, że to koniec, przestań walczyć. 

Nawet twoje przekonanie o szczerości własnych uczuć niewiele zmieni, bo najpewniej on ma już odmienne potrzeby, plany, być może kogoś innego obdarzył uczuciem. Tak się zdarza i zamiast trzymać się nadziei, pogódź się z nieuniknionymi zmianami. Nie stój w miejscu, nie licz na przyjaźń z nadzieją, że jeszcze mu się odmieni. To bolesne, ale trzeba nauczyć się rezygnować z tego, co nie przynosi szczęścia w życiu.

Zmiany bywają trudne

Trudno nagle zmienić dotychczasowe myślenie, wyłączyć uczucia. Mózg nie ma przycisku restartu, aby skorzystać z niego w ciężkich chwilach po rozstaniu. W dodatku wspomnienia, które pozostawiły głęboki ślad, cały czas wracają, pogarszając sprawę. Chyba każdy zna ten stan — wielki smutek, niemal paraliżujący i sprowadzający gorzkie łzy. 

Mózg jest tak skonstruowany, że mimo odrzucenia nadal kojarzy pewne bodźce, obrazy i wspomnienia ze sobą. Sieć neuronowa odpowiedzialna za reakcję np. na zapach czy obraz restauracji, w której często jedliście kolacje, stale przywołuje wspomnienia. Jednak w miarę upływu czasu, wspomnienia aktywowane są coraz rzadziej. Nie bez powodu mówi się, że czas leczy rany.

Pokonaj emocjonalne odrzucenie

Skup się na sobie, bo nie warto koncentrować się na porażkach. Bądź dla siebie dobra i pamiętaj, że:

  • Głowę zawsze noś wysoko. Odejdź z godnością. Jeśli partner nie chce dłużej budować z tobą relacji, niczego nie osiągniesz na siłę. Zrezygnuj z bezsensownych starań, poświęć czas sobie, by jak najszybciej pozbierać serce w całość. Jeszcze ci się przyda.
  • Miłość to nie poświęcenie. Nie ma sensu zmieniać się tylko po to, by partner jeszcze raz przemyślał, czy warto odchodzić. Jeśli on zdecydował, że to koniec, to znaczy, że nie w nim dla ciebie uczucia. Nie popełniaj emocjonalnej krzywdy na sobie, nie poniżaj się, bo marne są szanse na to, by on zauważył i należycie docenił twoje poświęcenie.
  • Samotność bywa schronieniem. Nie traktuj jej jako wyznacznika swojej porażki. Zakończenie związku i idąca za tym samotność to szansa na spokojne poukładanie swojego życia na nowo, na razie w pojedynkę. Nie funduj sobie emocjonalnych tortur obstając przy partnerze, który odchodzi. Pamiętaj, że wolność jest najlepszym źródłem komfortu, a samotność pożądanym schronieniem.

źródło: exploringyourmind.com


Lifestyle

30 rzeczy, które wiesz i które rozumiesz tuż przed 40-tką!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 czerwca 2017
Fot. iStock/filadendron

Prawdziwa zabawa życiem zaczyna się po 40-tce. Oczywiście jeśli tylko sobie na to pozwolimy. Bo kto ma większy potencjał, kto więcej zdobytego doświadczenia, jeśli nie 40-latka?

To czas, kiedy zaczynamy realizować swoje plany, kiedy sięgamy po marzenia, kiedy w końcu tak naprawdę wiemy, czego chcemy. To czas, gdy nic i nikt nie może nas zatrzymać, bo stajemy się silne, mocne, budzi się w nas dzikość, która pozwala sięgać szczytów. I nie ma w tym krzty przesady. Tak właśnie jest!

Dlaczego?

Bo są rzeczy, o których wiesz i które rozumiesz tuż przed 40-tką!

1. Weekendy w całości spędzone na imprezowaniu, to nie zawsze jest dobry pomysł.

2. Nie ma rzeczy, która zastąpiłaby dobry sen.

3. Na jednej ścieżce do kariery może znajdować się tysiące rozwidleń.

4. Posiadanie miejsce, gdzie możesz ukryć się przed wszystkim i przed światem jest bezcenne.

5. Liczba ludzi, którymi się otaczasz staje się coraz mniejsza i… wychodzi ci to na dobre.

6. Już wiesz, że nie istnieje jedna wielka miłość, choć zrozumienie tego zajęło ci trochę czasu.

7. I też wiesz, że każdy choć raz cierpi z powodu (jak mu się wydaje) tej jednej wielkiej miłości.

8. Rozumiesz, że przyjaciół poznaje się nie tylko w biedzie, ale też po tym (co równie ważne), że świętują z tobą sukces.

9. Każdy z nas musi przeżyć jakąś tragedię, niestety.

10. Kiedyś wydawało ci się, że możesz wszystko, dziś wiesz, że są pewne ograniczenia.

11. Nie jesteś idealna i masz to w dupie.

12. Moda ma takie znaczenie, jak kolor deski klozetowej w toalecie.

13. Masz (oby) świadomość przemijania i śmierci, dlatego w pełni korzystasz z życia.

14. Rozumiesz (też oby), że samo narzekanie nic w twoim życiu nie zmieni, że trzeba zacząć działać, aby coś zmienić.

15. Masz również świadomość, że nie ma magicznej różdżki, która słowa zamienia w czyny. Mówienie o tym, co byś zrobiła nie wystarczy, by to zrealizować.

16. Aktywność fizyczna jest antidotum na wszystko.

17. Dobra książka również takim antidotum bywa.

18. Słowo „sukces” z czasem ma dla ciebie coraz mniejsze i mniejsze znaczenie.

19. 99% rzeczy, których uczyłaś się w szkole i na studiach jest kompletnie bezużyteczna.

20. Nagle okazuje się, że (do wyboru) znienawidzone kapcie lub szlafrok lub sweter czy czapka na zimę to rzecz, bez której nie możesz się obejść.

21. Już nie bierzesz się ze swoim bykiem za rogi, bo go w końcu oswoiłaś.

22. Aby nauczyć się czegoś nowego potrzebna jest pasja, a nie perswazja.

23. Dzisiaj dopiero rozumiesz, co znaczy więcej luzu. W końcu przestajesz być sztywniakiem.

24. Całkowicie zgadzasz się z tym, że pewne rzeczy, choć przychodzą do nas za późno, to jednak dobrze, że w ogóle przychodzą.

25. Bycie egoistką w końcu nie jest dla ciebie niczym obraźliwym. Bo na zdrowy egoizm w końcu i ty stawiasz.

26. Nie boisz się mówić tego, co myślisz. Jeśli komuś to nie pasuje, trudno.

27. Doceniasz mądrość starości. Słuchasz autorytetów.

28. Już wiesz, że porażki nie przydarzają się tym, którzy nic nie robią. Ty po kolejnej wstajesz, otrzepujesz się i idziesz dalej. Silniejsza.

29. Dostrzegasz i doceniasz i dbasz o ludzi, którzy zawsze byli przy tobie blisko.

30. Nadal czujesz się młoda i za to, kim dzisiaj jesteś – jesteś sobie wdzięczna.


Zobacz także

Nasza dwuletnia Martynka powiedziała: „Połknęłam baterię, auć!” Cudem przeżyła! Rodzicu, musisz to wiedzieć!

Animacja na Walentynki . Miłosna historia Carla i Ellie

Dwadzieścia lat temu przysięgałem, że nie opuszczę jej w zdrowiu ani w chorobie. Kocham ją za serce, a nie za blizny, które ma na ciele. Kto jak nie ja – jej mąż, miał dać jej siłę do pokonania nowotworu?