Go to content

9 lęków, które musisz pokonać wychodząc ze swojej strefy komfortu

Fot. iStock / Gilitukha

Kiedy zaczynasz coś nowego, prócz ekscytacji odczuwasz rożne niepokoje i lęki. To naturalne. Zwłaszcza wtedy, kiedy żeby osiągnąć zamierzony cel, będziesz musiała opuścić, jakże bezpieczną strefę komfortu i niejednokrotnie, ponownie określić swoją rolę, pozycję w zawodowym i towarzyskim środowisku. Przeanalizuj na spokojnie wszystkie te obawy. Spójrz na nie z boku, obiektywnym okiem.

Boisz się trudnych rozmów

Czyli takich, o których wiesz, że mogą kogoś zaboleć, ale jeśli ich nie przeprowadzisz, pozostaniesz w miejscu, bez szans na upragnioną zmianę. Pomyśl: co takiego chcesz powiedzieć, czym mogłabyś zranić bliską ci osobę? Jeśli to nieuniknione, by oczyścić atmosferę między wami i żebyś poczuła ulgę, trudno. Zobaczysz z resztą, że twoja szczerość i odwaga zostaną w końcu docenione.

Boisz się utraty kontroli nad twoim życiem

Nie jesteś nadczłowiekiem. To, czy uda ci się odnieść sukces, zrealizować swoje cele, zależy od wielu rożnych czynników, czasem zewnętrznych. Twój strach to projekcja przyszłych wydarzeń. Do życiowych zmian nigdy nie podchodź zbyt ambicjonalnie, z wielkim rozmachem, nie planuj zbyt wiele. Odpuszczaj oczekiwania: sobie, innym. Rób mniejsze kroki, ale konsekwentnie. Wtedy na pewno masz o wiele większą szanse na to, że nie utracisz kontroli nad tym wszystkim na co masz realny wpływ. O całej reszcie nie myśl.

Boisz się nowej siebie

Jesteś dla siebie trochę zagadką. Nie wiesz do końca, w która stronę pójdziesz, czy końcowy efekt cię zadowoli. Masz ogromną ochotę odwołać to wszystko i wskoczyć z powrotem w dobrze znaną, starą skórę. Spokojnie, ten lęk minie kiedy tylko zobaczysz, że przemiana przynosi ci wymierne korzyści.

Boisz się, że „zostajesz z tym sama”

Do tej pory był obok ktoś, kto często „prowadził cię za rękę”. Teraz wzięłaś na siebie całą odpowiedzialność za swoje decyzje. Można więc nazwać ten twój lęk lękiem przed dojrzałością. Zdaje ci się chwilami, że jesteś nieporadna, coraz mniejsza, że wszyscy wokół mają wobec ciebie jakieś oczekiwania i tylko czyhają na twój błąd. Oddychaj. Ludzie są o wiele częściej życzliwi niż wrogo nastawieni. Jedyne, co musisz zrobić, to przyznać, że prośba o pomoc nie jest oznaką słabości.

Boisz się tego, czego nie znasz

Postanowiłaś zmienić swoje życie. Chcesz być inna, szczęśliwa, spełniona. Dotychczas co się to nie udawało. Wiesz dokładnie co masz robić, opracowałaś plan. Ale jak tu zerwać się rano i uśmiechnąć do nowej rzeczywistości kiedy paraliżuje cię strach przed tym wszystkim, co masz robić może pierwszy raz w życiu? Sprzeciwić się komuś? Zabrać publicznie głos? Zerwać jakąś relację? Spokojnie. Wyobraź sobie siebie z przyszłości, taką do jakiej dążysz. Gwarantuje ci, ta gra jest warta świeczki.

Boisz się mówić głośno co myślisz i czujesz

Tak naprawdę nigdy tego dotąd nie robiłaś. Zadowalało cię zadowalanie oczekiwań innych. Ładna, miła i cicha, nie może myśleć „inaczej”. Nie bój się być sobą i otwarcie mówić o tym, kim jesteś i jak czujesz. Tylko to da ci poczucie wolności. Choć głos drży ci z emocji i lęku, stawka jest wysoka. Zobaczysz jak to jest móc spojrzeć z dumą w lustro i mieć świadomość szczerości ze samą sobą.

Boisz się, że stracisz przyjaciół, ludzi na których ci zależy

Zwłaszcza jeśli nie będą się zgadzali z tym, co masz do powiedzenia. Jednak prawdziwa przyjaźń i miłość akceptują różnice. Ludzie kochają cię nie za to jak myślisz, ale za to jaka jesteś. Poza tym, jedną z kluczowych spraw przy opuszczaniu strefy komfortu jest zrozumienie, że nie każdy musi cię lubić.

Boisz się uczucia dyskomfortu

Tego, kiedy ktoś z zaskoczeniem przyjmuje twój sprzeciw, twój kontrargument. Do tej pory uważano cię za osobę spolegliwą, dziś walczysz o swoje. Nie koncentruj się na tym uczuciu dyskomfortu jako na czymś negatywnym. Oswój go, a przestanie ci tak bardzo doskwierać.

Boisz się niepowodzeń

Bo do tej pory miałaś do nich bardzo złe podejście. Widziałaś w nich katastrofę, a nie szansę. Jeśli zrozumiesz korzyści płynące z nauki na błędach, opanujesz lęk przed niepowodzeniami.

Nie lubimy się bać, nie lubimy uczucia niepewności. Z drugiej strony te właśnie uczucia towarzyszą nam w życiu w najbardziej spektakularny sposób: blokując ważne decyzje, ograniczając rozwój osobisty. Pamiętajcie  zawsze o tym, że odwagą nie jest brak lęków, ale ich przezwyciężanie.