Go to content

Zamiast podcinać, dodaj dzieciom skrzydeł! 12 zdań, które powinno usłyszeć twoje dziecko

Słowa mają wielką moc – zwłaszcza te, które wypowiadamy zwracając się do najmłodszych. Zdania powiedziane przez dorosłych mogą być dla dzieciaków ogromną motywacją  i nagrodą, albo wręcz odwrotnie – mogą demotywować, dołować i tłamsić.  To bardzo ważne by odpowiednio zwracać się do dzieci, bo wszystko, co usłyszą, wpływa na to, kim staną się w przyszłości i jak będą postrzegać samych siebie. Dlatego dbajmy o to, by nasze wypowiedzi dodawały im skrzydeł, a nie podcinały je. Oto kilka przykładowych zdań, które powinien zapamiętać i stosować każdy rodzic!

Fot. iStock

1/12 Na pewno sobie poradzisz, spróbuj

Zachęcajmy dzieciaki do tego by próbowały, podejmowały starania, same przekonywały się o tym, co potrafią i w czym są dobre. Budujmy w nich otwartą postawę i nie zakładajmy z góry, że z czymś sobie nie poradzą, czegoś nie potrafią, coś jest dla nich zbyt trudne – nawet jeśli o prawda, to zdobędą cenną wiedzę na własny temat. Najważniejsze, by czuły wsparcie najbliższych.

Fot. iStock / Geber86

2/12 Widzę, że bardzo się starasz i wkładasz wysiłek w swoją pracę

Doceniać należy nie ostateczny efekt pracy dziecka, ale już sam wysiłek włożony w wykonywane przez nie zadanie. Dzięki takim pochwałom pokazujemy dziecku, że ważniejsze od sukcesu są starania do niego zmierzające, a maluch otrzymuje motywację zachęcającą go do kolejnych prób i działań.

Fot. iStock / Geber86

3/12 Robisz duże postępy, jesteś coraz lepszy!

Czasami droga do sukcesu jest długa, dlatego tak ważne jest, by nie czekać z pochwałami do chwili, gdy dziecko osiągnie pełną wiedzę czy umiejętności, ale by zauważać i podkreślać jego postępy – jeśli tego zabraknie, maluch może  stracić motywację i porzucić swoje działania. Małymi krokami i z naszym wsparciem z pewnością dotrze do celu!

Fot. iStock / GeorgeRudy

4/12 Jestem tutaj, możesz na mnie liczyć

Dziecko musi wiedzieć, że rodzic stoi za nim murem i gotowy jest do pomocy w każdej sytuacji – dzięki temu czuje się bezpiecznie, staje się bardziej pewne siebie i swoich możliwości.  Nie boi się też próbować, jest otwarte na świat i gotowe do jego poznawania.

Fot. iStock

5/12 Jesteś wyjątkowy i niezwykły

Każdy z nas jest! Dzięki różnicom pomiędzy ludźmi świat jest piękniejszy i ciekawszy – pod warunkiem, że umiemy owe różnice uszanować i zaakceptować.  Warto powtarzać też to zdanie dziecku po to, by nie bało się mieć własnego zdania, robić coś inaczej od innych, mieć swoje pomysły – nie zawsze warto podążać za tłumem i naśladować innych.

Fot. iStock / shironosov

6/12 Każdy popełnia błędy, to nic złego

Dzieci popełniają błędy, dorośli je popełniają, każdy człowiek na świecie ma ich co najmniej kilka na swoim koncie! Perfekcja istnieje tylko w teorii, w rzeczywistości trzeba się kilka razy pomylić, potknąć, a nawet przewrócić, zanim się czegoś nauczymy.  Pozwólmy dzieciakom na błędy i sami nie bójmy się im pokazać naszych – to wiele dla nich znaczy!

Fot. iStock / pixelfit

7/12 Nie ważne, co się stanie, zawsze będę cię kochać

Jedynka w szkole, uwaga w dzienniczku, niegrzeczne zachowanie, foch, rozbity wazon, przykre słowa, bójka z bratem – cokolwiek by się nie działo nie zmienia się to, że kochamy dzieciaki. Można się na nie gniewać, można podnieść głos, dać im karę, oburzyć się, ale nawet w takich momentach miłość nie mija. Upewnijcie się, że dzieciaki o tym wiedzą!

Fot. iStock / Lisa5201

8/12 Co ty o tym myślisz? Jak się z tym czujesz?

Pytajmy dzieci o ich odczucia, opinie, myśli – to pokaże im, że ich zdanie jest dla nas ważne, że liczymy się z tym, co sądzą. Takie pytania to także dla nich szansa na zastanowienie się nad tym, co przeżywają i samopoznanie, okazja do wyrażania własnego zdania otwarcie i odważnie, bez strachu, że zostanie się wyśmianym czy zlekceważonym.

Fot. iStock / MarkoNOVKOV

9/12 Szanuję twój wybór

Często zapominamy o tym, że dziecko to nie my – ono jest odrębnym człowiekiem, ma swoje upodobania, zainteresowania, indywidualne cechy. Narzucamy mu wiele spraw i decydujemy odgórnie, a czasami nawet walczymy z jego odmiennym zdaniem – często wynika to z troski i miłości. Ważne jednak, by pozwolić dziecku na bycie innym od nas, powiedzieć mu „szanuję twój wybór” i zaakceptować go. Nie będzie łatwo, bo lubimy, gdy wszystko idzie po naszej myśli, ale jeśli chcemy wychować niezależnego i pewnego siebie dorosłego, musimy nauczyć się tolerancji wobec wyborów najmłodszych.

Fot. iStock / evgenyatamanenko

10/12 Cieszę się, że jesteś tu ze mną

Niby takie proste zdanie, a często o nim zapominamy! Mówmy dzieciom o naszych pozytywnych uczuciach wobec nich, radości, jaką w nas wywołują, szczęściu ze wspólnie spędzonych chwil. To buduje ich pewność siebie i najlepiej pokazuje, że są ważne i kochane, a także uczy wyrażania uczuć i wdzięczności za rzeczy niematerialne.

Fot. iStock / vgajic

11/12 Dziękuję za pomoc, bez ciebie nie dałabym rady

Dzięki temu zdaniu dziecko poczuje się docenione, jego pomoc będzie zauważona, co w przyszłości zachęci go do podobnych działań i zmotywuje do kolejnych dobrych uczynków. Warto angażować dzieci w domowe obowiązki już od najmłodszych lat, kształtować w nich dobre nawyki i wdrążać do samodzielności.

Fot. iStock / Geber86

12/12 Uwielbiam spędzać z tobą czas

Bo jesteś wspaniały, wyjątkowy i masz wiele do zaoferowania innym ludziom i światu. Bo twoje pomysły są świetne i nuda nam nie grozi. Bo kocham cię, szanuję i jestem wdzięczny za to, że jesteś w moim życiu. Tak właśnie mówcie dzieciom, to pokazujcie im swoim zachowaniem i gestami – to najcenniejszy prezent, jaki mogą od was dostać!