Lifestyle

Opóźnienie procesu starzenia skóry i jej regeneracja, czyli na czym polega karboksyterapia

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
17 marca 2017
Fot. iStock / evgenyatamanenko
 

Brzmi tajemniczo, ale jak się okazuje, zabieg karboksyterapii naprawdę wiele potrafi zdziałać i to nie za sprawą magii, a nauki. Warto przyjrzeć się tej metodzie regeneracji skóry, bo to kolejny już zabieg z pogranicza medycyny i dermatologii estetycznej, który oferuje niezwykłe efekty bez nadmiernej ingerencji w nasz organizm. I oczywiście bez użycia skalpela.

Karboksyterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest wykorzystywany w medycynie od kilkudziesięciu lat. Nadeszła pora, by dzięki rozwojowi technologii zabiegi z jego wykorzystaniem mogły się coraz bardziej upowszechnić.

Przeczytajcie koniecznie, jak niepozorny CO2 może i leczyć, i upiększać!

Dwutlenek węgla podany w odpowiednich dawkach wprowadzony w skórę twarzy, pomaga opóźnić proces starzenia się skóry i poprawić jej kondycję.

karboksyterapia (1)

Infuzja CO2 prowadzi do zwiększenia przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do leczonego obszaru skóry, dzięki temu następuje poprawa mikrokrążenia i odnowa komórek.

Zabieg polega na małych iniekcjach (czyli zastrzykach) z gazem. Odpowiedzią skóry na iniekcje dwutlenku węgla jest reakcja zapalna skóry – bez obaw, to działanie celowe, dzięki któremu dochodzi do pobudzenia i stymulacji produkcji naturalnego kolagenu.

Efekty najbardziej widoczne są kilka miesięcy po zabiegu. Właśnie wtedy  rozpoczyna się tzw. remodeling skóry z towarzyszącym kurczeniem się włókien kolagenowych, jego efektem jest zwiększenie sprężystości.

Najnowsze urządzenie do karboksyterapii włoskiej marki MBE Medical Division – światowego lidera produkującego sprzęt medyczny – Venusian CO2 Therapy, gwarantuje maksymalny komfort i bezpieczeństwo zabiegu.

Zabieg karboksyterapii pomaga redukować niedoskonałości i leczyć, może być szeroko stosowany – iniekcje wykonuje się nie tylko na twarzy.

Dla kogo odpowiednia jest karboksyterapia?

KARBOKSYTERAPIA

Nie tylko skóra reaguje na zabiegi z zastosowaniem CO2. Również komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcje z dwutlenkiem węgla.

Wprowadzony do tkanki tłuszczowej CO2 częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Poprawienie mikrokrążenia, czyli zwiększenie ukrwienia obszarów poddanych zabiegowi, prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego. Efekty? Przede wszystkim poprawa metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Właśnie dlatego ta metoda okazuje się nad wyraz skuteczna w walce z cellulitem czy redukowaniu niedoskonałości po ciąży.

W efekcie uzyskujemy zmniejszenie liczby komórek tłuszczowych i wymodelowanie sylwetki oraz odnowienie komórek skóry i stymulację produkcji kolagenu, czyli poprawę wyglądu i wyraźne wygładzenie powierzchni skóry.

Jeśli borykacie się z problemem „skórki pomarańczowej” i ćwiczenia oraz zabiegi typowo kosmetyczne nie potrafią sobie z nią poradzić, pora skonsultować się ze specjalistą. Karboksyterpia daje naprawdę zdumiewające efekty przy minimalnej ingerencji.

Ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, zabieg wykonuje tylko personel medyczny (lekarz lub pielęgniarka).

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • ciąża
 • ciężkie choroby serca i płuc
 • choroba nowotworowa
 • stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej
 • terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej

Obejrzyj film i dowiedz się więcej:


Lifestyle

Testy skórne i pokarmowe, odczulanie dzieci. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o diagnozowaniu alergii

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
28 marca 2017
Fot. iStock / bluecinema
 

Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka objawy alergii np. nawracający katar lub swędzące oczka, koniecznie udaj się do lekarza. Specjalista określi, czy konieczne jest wykonanie testów skórnych i pokarmowych. Potwierdzą one czynnik, przez który pojawiają się objawy alergii. Podczas wizyty lekarz na podstawie wywiadu określi rodzaj testu oraz wybierze alergeny, które pomogą w ocenie uczulenia. Na temat testów porozmawialiśmy z alergolog dr n. med. Aleksandrą Kucharczyk z Centrum Medycznego Damiana.

– U dzieci testy robi się wtedy, kiedy widzimy, że ewidentnie utrzymują się zmiany skórne o charakterze alergicznym. Takie testy zaleca się wykonywać u dzieci powyżej 5. roku życia, ponieważ wtedy można je wykonać technicznie – dziecko w tym wieku jest bardziej cierpliwe i łatwiej znosi przebieg i czas wykonywania testów – twierdzi dr Aleksandra Kucharczyk. – Wielu dorosłych traktuje te testy, zwłaszcza pokarmowe, jako screening wykonywany co jakiś czas, jak np. morfologię. To jest błąd, ponieważ testy pokarmowe są takim badaniem, które ma dosyć ograniczone wskazania. Powinny być najpierw objawy, żeby w ogóle kierować się na to badanie. Nie możemy go traktować na zasadzie: a może mam alergię, to sobie sprawdzę – ostrzega.

Zanim zdecydujemy się na testy, ważne jest, żeby określić objawy, które nas niepokoją. – Do wyniku zawsze podchodzi się w kontekście klinicznym, czyli tego, jakie są objawy. Inaczej nie można ich zinterpretować. Zbyt często wychodzą albo totalnie tam, gdzie pacjent nie ma objawów, albo ujemne tam, gdzie widzimy, że ta alergia może być – dodaje Kucharczyk.

W rutynowej diagnostyce alergologicznej wykonuje się przede wszystkim dwa rodzaje testów: skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe, które różnią się rodzajem reakcji immunologicznej zachodzącej w trakcie testu, sposobem wykonania oraz czasem odczytu wyniku.

Na stronie Centrum Medyczne Damiana czytamy, że skórne testy punktowe wziewne i pokarmowe są szczególnie przydatne w diagnozowaniu uczulenia na alergeny powietrznopochodne, czyli zawieszone w powietrzu, takie jak pyłki roślin (traw, drzew i chwastów), roztocze kurzu domowego, alergeny sierści zwierząt lub grzyby pleśniowe. Znajdują zastosowanie również w rozpoznawaniu alergenów odpowiedzialnych za alergiczne i całoroczne zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa oraz astmy.

Na czym polegają testy skórne?

Testy polegają na tym, że na skórze przedramienia nakłada się krople wyciągów alergenowych. Później każdą z nich delikatnie się nakłuwa i powstaje coś w rodzaju delikatnego zadrapania po to, aby wprowadzić odrobinę alergenu podnaskórkowo. Czekamy 15 minut na odczyt. Jeżeli test jest dodatni, to mierzymy wielkość bąbla, który się tworzy w miejscu, w którym dochodzi do reakcji alergicznej. Wynik równy lub powyżej 3 milimetrów daje potwierdzenie, że wynik jest dodatni. Testy skórne najlepiej wykonywać co 2-4 lata.

– Sam wynik testów skórnych, który często może być fałszywie dodatni, nie jest powodem do wprowadzenia diety eliminacyjnej. Czyli: jeśli test jest dodatni, ale dziecko nie reaguje na produkt, mamy obowiązek przeprowadzenia próby prowokacyjnej – twierdzi dr Aleksandra Kucharczyk. – Jeśli wyszedł dodatni wynik próby prowokacji, należy odstawić na dwa tygodnie produkt, który uczula.

Jak przygotować się do badania?

Aby wynik testów wyszedł jak najbardziej wiarygodnie, należy przestrzegać kilku zasad. 2 tygodnie przed badaniem nie należy wystawiać skóry na promienie słoneczne lub solarium. Jeśli twoje dziecko zażywa już jakieś środki przeciwalergiczne, musi je odstawić 7-14 dni przed dniem, w którym będzie miał wykonywany test. 7 dni przed badaniem nie wolno nakładać na skórę przedramion leków w postaci maści i kremów, szczególnie ze sterydami.

W dniu badania nie można spożywać nie czekolady, pomidorów, serów pleśniowych, kapusty, szpinaku, kiełbasy, tuńczyka, ogórków kiszonych i nie wolno balsamować skóry przedramion.

Odczulanie

CMD podaje, że jest ono jedną ze skuteczniejszych metod leczenia alergicznego nieżytu nosa czy też astmy, spowodowanych alergią. Polega na podawaniu/przyjmowaniu dawek mieszanki alergenów/alergoidów, które przy naturalnej ekspozycji powodują objawy choroby i zostało to potwierdzone punktowymi testami skórnymi i/lub oznaczeniem swoistych IgE.

– Leczenie może odbywać się całorocznie lub około sezonowo. Możliwe są dwie drogi podania alergenu/alergoidu podskórnie lub podjęzykowo, a decyzja o formie podania jest podejmowana przez lekarza w uzgodnieniu z pacjentem. Leczenie odczulające wymaga bezwzględnego stosowania się do zasad ustalonych przez alergologa prowadzącego w oparciu o zalecenia producenta, algorytmy postępowania ustalone przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz doświadczenie kliniczne lekarza w celu uzyskania maksymalnego efektu terapeutycznego przy minimalnym ryzyku powikłań – twierdzą specjaliści z CMD.

Istotny efekt uzyskuje się najczęściej po 2 latach immunoterapii. Minimalny okres leczenia to zwykle 3 lata, minimum rok od uzyskania maksymalnego efektu. Jest on określany indywidualnie dla pacjenta w przedziale od 3 do 5 lat, a wyjątkowo nawet dłużej niż 5 lat.

logo CMD3 transparentne

damian.pl

Centrum Medyczne Damiana
Al. Zjednoczenia 36, Warszawa


Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Damiana


Lifestyle

Trzy kroki do pięknej skóry. Zabiegi, które poprawią wygląd twojej skóry w 60 minut

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
12 marca 2017
Fot. iStock / andresr

Pragniesz mieć zdrowszy i bardziej promienny wygląd? Zauważasz, że Twoja skóra traci na gęstości i jędrności? Zaobserwowałaś pierwsze zmarszczki i przebarwienia? To nie koniec świata!

Istnieją zabiegi, które poprawią wygląd Twojej skóry i to bez względu na porę roku czy styl życia, jaki prowadzisz. Wystarczy jedynie 60 minut!

O skórę należy dbać systematycznie, bo tylko wtedy możemy utrzymać ją w dobrej kondycji. Co możemy zrobić, aby to osiągnąć? Znaleźć odpowiednich specjalistów, a następnie oddać się w ich profesjonalne i sprawne ręce.

Centrum Zdrowej Skóry oferuje Państwu niezwykle skuteczny zestaw trzech zabiegów odmładzających, po których uzyskujemy natychmiastowy efekt odżywienia, rozświetlenia i ujędrnienia skóry. Mowa tu o fototerapii Dermalux® LED, Endermolift LPG® oraz terapii OxyGeneo®.

Te zabiegi mają MOC!

KROK 1

Fototerapia Dermalux® LED

To bezinwazyjna, bezbolesna, wręcz relaksująca terapia, podczas której jest wykorzystywana odpowiednio dobrana energia światła LED. Stymuluje procesy odmładzania skóry, rozwiązuje problemy skórne występujące zarówno na twarzy, jak i ciele.

Zastosowane najnowszej generacji diod LED w systemach Dermalux® pozwoliło na uzyskanie precyzyjnych długości fal czerwonego (633 nm), światła niebieskiego (415 nm) oraz bliskiej podczerwieni NIR (830 nm), które przywracają skórze jej naturalny wygląd.

Światło czerwone redukuje zaczerwienienia i stany zapalne, światło niebieskie działa antybakteryjnie, a bliska podczerwień NIR przyspiesza gojenie się tkanek i redukuje blizny.

Fototerapia Dermalux® LED jest dla osób:

 • których skóra wykazuje oznaki starzenia się, w tym zmarszczki, wiotkość, rozszerzone pory, przebarwienia, przesuszenie i odwodnienie, rozszerzone naczynka,
 • z trądzikiem (w tym z trądzikiem różowatym),
 • ze stanami zapalnymi skóry, takimi jak łuszczyca, egzema, zapalenie skóry i inne,
 • z trudno gojącymi się ranami, owrzodzeniami oraz oparzeniami,
 • z przebarwieniami,
 • z cellulitem (polecamy zabiegi łączone z endermologią),
 • z wypadaniem włosów,
 • z bliznami i rozstępami (polecamy zabiegi łączone z karboksyterapią).

Pojedyncza sesja naświetlania trwa od 20 do 30 minut i jest dostosowywana do występujących problemów. Rekomendujemy wykonanie minimum 6 zabiegów w 2 sesjach tygodniowo.

KROK 2

Endermologia twarzy – Endermolift LPG®

Zabieg jest w pełni bezbolesny, naturalny, a jego skuteczność potwierdzają badania kliniczne.

Endermologie® jest wyjątkową, opatentowaną przez firmę LPG® techniką masażu twarzy, która działa stymulująco na skórę i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jest to bardzo istotne, ponieważ obydwa te białka tworzą rusztowanie naszej skóry.

Masaż redukuje oznaki starzenia, utraty jędrności skóry oraz niweluje pierwsze zmarszczki. Zabieg Endermologii powoduje odblokowanie układu limfatycznego, przyśpieszenie przemiany materii, usunięcie zalegających toksyn i nadmiaru płynu, który tworzy obrzęki, np. pod oczami, oraz pozytywnie działa na nasze samopoczucie.

Każdy zabieg Endermologie® trwa około 35 minut i jest przeprowadzany w seriach. Pierwsze efekty widoczne są już po 5 zabiegach, jednak optymalna ich liczba to 10–15.

Dla profesjonalnej endermologii jest ważne nie tylko urządzenie, ale przede wszystkim kompetentny i doświadczony personel posiadający certyfikat do wykonywania tego zabiegu.

KROK 3

OxyGeneo®

Urządzenie Geneo® powstało w wyniku zastosowania przełomowej technologii firmy Pollogen. Podczas zabiegu wykorzystywane są naturalne mechanizmy organizmu, co zapewnia uzyskanie jednocześnie trzech efektów pielęgnacyjnych, jak:

 • złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry,
 • wchłanianie podstawowych składników rewitalizujących skórę,
 • naturalne dotlenienie skóry od wewnątrz (efekt Bohra).

Podczas wprowadzania dwutlenku węgla w skórę dochodzi do fizjologicznego zjawiska polegającego na zmniejszaniu powinowactwa hemoglobiny do tlenu. Jest on uwalniany na zewnątrz skóry, następuje więc natychmiastowe jej dotlenienie i odmłodzenie.

Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu skóry twarzy, szyi i dekoltu nakładamy maseczkę dostosowaną do potrzeb skóry (NeoRevieve lub NeoBright). Następnie specjalną głowicą wyposażoną w jednorazowe i jałowe kapsułki wykonujemy masaż regenerująco-liftingujący. Kapsułki uwalniają mikrogranulki, co powoduje złuszczanie warstwy rogowej naskórka oraz usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Efekt musujący (widoczne na skórze pęcherzyki CO2) zwiększa infuzję składników aktywnych, w rezultacie skóra staje się odżywiona i nawilżona. Masaż głowicą trwa około 10–30 minut, w zależności od wielkości obszaru poddanego zabiegowi.

Następnie zmywamy pozostałość produktu, osuszamy dokładnie skórę i nakładamy nawilżający krem na bazie aloesu, bogaty w biopeptydy marki IMAGE Skin Care.

Jeżeli pragniemy ujędrnić, napiąć, nawilżyć i odżywić skórę, wybieramy zabieg NeoRevieve.

Rewitalizuje on matową skórę i wygładza drobne linie i zmarszczki.

Do najważniejszych składników zaliczamy: rybozę (działa przeciwzmarszczkowo), wyciąg z owocu granatu (zmniejsza stan zapalny, hamuje wpływ utraty włókien kolagenowych) i z dzikiej róży (zmiękcza skórę), tripeptyd-5 palmitolu i gliceryny (stymuluje syntezę kolagenu), octan tokoferylu (skuteczny w leczeniu fotostarzenia), palmitynian askorbylu (przeciwutleniacz), kwas hialuronowy (nawilżenie) i retinol (poprawia regenerację i odnowę komórek).

Jeżeli borykamy się z problemem matowej skóry o nierównym kolorycie, wybieramy zabieg NeoBright.

Rozjaśnia skórę i minimalizuje jej nierówny koloryt, zmniejszając zmiany pigmentowe oraz uszkodzenia skóry spowodowane fotostarzeniem.

Do najważniejszych składników zaliczamy: fosforan askorbylu magnezu (stabilna postać witaminy C, zwiększa poziom nawilżenia skóry i poprawia jej elastyczność), kwas kojowy (skuteczny inhibitor wytwarzania melaniny), kwas azelainowy (skuteczny w leczeniu trądziku i przebarwień), retinol (poprawia regenerację i odnowę komórek), wyciąg z dzikiej róży (zmiękcza skórę), octan tokoferylu (skuteczny w leczeniu fotostarzenia), kwas hialuronowy (nawilżenie).

Wymieniowe zabiegi wykonywane są wyłącznie przez wykwalifikowany personel pielęgniarski. Zapewnia to bezpieczeństwo i skuteczność opisanych terapii.

Terapia łączona została opracowana przez zespół pielęgniarski Centrum Zdrowej Skóry.

Centrum Zdrowej Skóry
ul. Racławicka 27
Tel. 602 300 011, 660 567 862


Małgorzata Kukawska-CZS awatarAutorka

Małgorzata Kukawska,  magister pielęgniarstwa