Uroda

Twoje ciało kocha kawę. Poznaj 6 sposobów na jej wykorzystanie w domowych zabiegach pielęgnacyjnych

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2017
Twoje ciało kocha kawę. Poznaj 6 sposobów na jej wykorzystanie w domowych zabiegach pielęgnacyjnych
Fot. iStock / visoook
 

Kawa może zrobić coś więcej niż tylko pobudzić cię rano do życia. Umiarkowane picie filiżanki napoju m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca o 20 proc., chroni przed niektórymi nowotworami oraz redukuje stres. Oprócz korzyści zdrowotnych, ma także pozytywny wpływ na urodę. Zobacz, w czym może ci pomóc.

Zmniejsza cienie pod oczami

Kofeina pomaga rozjaśnić skórę oraz zmniejszyć obrzęki, dlatego warto jej użyć do walki z cieniami pod oczami. Jeśli chcesz zmniejszyć sino-fioletowe półokręgi, zaparz kawę i odczekaj, aż trochę wystygnie. Zmocz w niej dwa płatki kosmetyczne i pozostaw na powiekach przez 10 minut.

Dobrym pomysłem jest także przygotowanie kostek lodu z kawy. Kofeina i zimno to dwa najlepsze lekarstwa na cienie. Po takim okładzie powinnaś zauważyć różnicę.

Zwiększa objętość włosów

Narzekasz na oklapnięte włosy? Wykorzystaj domowy sposób, który pomoże ci się pozbyć tego problemu. Wymieszaj fusy z ulubioną odżywką i masuj nią skórę głowy lub pozostaw na ok. 2 minuty. Następnie spłucz.

Kofeina wpływa pozytywnie na cebulki i aktywuje porost włosów oraz zmniejsza ich wypadanie. Sprawia także, że stają się one mocniejsze i miękkie w dotyku. Jednak żeby cenne właściwości kofeiny zaczęły działać, musi ona pozostać na włosach i skórze minimum 2 minuty.

Ulży przy poparzeniu słonecznym

Domowe sposoby są alternatywą dla kupnych kremów i środków łagodzących dolegliwości wynikających z poparzenia słonecznego. Jeśli nie masz w domu kefiru, który jest najbardziej popularnym środkiem, możesz wykorzystać kawę. Zmocz ręcznik w zimnym napoju i przyłóż do poparzonego miejsca. Powinnaś poczuć ulgę.

Nadaje połysk ciemnym włosom

Masz ciemny kolor włosów, jednak brakuje im połysku? Po umyciu włosów, polej je szklanką zimnej kawy i pozostaw na 10 minut. Następnie spłucz. Twoje włosy będą lśniące, kolor nabierze głębi i poprawi się ich kondycja.

Przeciwdziała starzeniu się skóry

Chcesz, aby twoja skóra na dłużej zachowała młodość? Stosuj domową maseczkę z kawy. Jest źródłem antyoksydantów, które strzegą skórę przed starzeniem się. Po nałożeniu na twarz przyspiesza także krążenie krwi, dzięki czemu cera staje się bardziej jasna i promienna.

Przygotuj maseczkę z kawy i mleka. Dlaczego mleko? Bo znajduje się w nim witamina D, która pobudza komórki do wzrostu. Połącz ze sobą 1 łyżkę kawy mielonej z 1 i 1/2 łyżki mleka. Mieszanka powinna mieć gęstą konsystencję. Pozostaw ją na twarzy na 3-5 minut.

Pogromca cellulitu

Cellulit to problem, który dotyka ponad 80 proc. kobiet. Walka z nim jest ciężka i wymaga wielu wyrzeczeń. Jednym ze sprzymierzeńców w walce z „pomarańczową skórką” jest kawa. Wykorzystaj ją do przygotowania peelingu do ciała. Poprawi on krążenie krwi i przyspieszy jej przepływ. Stosowany na miejsca dotknięte cellulitem wspomaga także eliminację szkodliwych toksyn dla organizmu.

Aby przygotować peeling, zmieszaj ze sobą 1 szklankę fusów po zaparzonej kawie, 1 szklankę oleju kokosowego, 1/2 szklanki cukru. Otrzymany środek wmasuj w skórę okrężnymi ruchami (z góry na dół).

Kawa jest niezastąpiona w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Warto korzystać z jej cennych właściwości, które pomogą nam pokonać wiele niedoskonałości skóry. Aby zobaczyć efekt, należy pamiętać o regularnym stosowaniu.


 

Źródło: health.com


Uroda

Kiedy bliska osoba zmienia się w kogoś obcego. O czym musisz pamiętać, jeśli kochasz kogoś z demencją

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 kwietnia 2017
Fot. iStock/wildpixel
 

To, jak trudne jest codzienne życie z kimś, kto powoli, krok po kroku przestaje być sobą, wiedzą tylko ci, których bliskich dotknęła demencja. Momenty zwątpienia, przemęczenia, zniecierpliwienia przeplatają się z chwilami, gdy po prostu tak strasznie żal nam patrzeć, jak odchodzi ukochana osoba. Czujemy się bezradni, bo postępów choroby nie można zatrzymać. Czujemy się samotni, bo on, czy ona, zmienia się nie do poznania, nie jest już tym, kogo znaliśmy całe życie. Jak odnaleźć w sobie siłę w tak trudnej emocjonalnie sytuacji?

Ala ma pod swoją opieką 75-letnią mamę, która od 15 lat choruje na Alzheimera. Są dni „lepsze”, kiedy starsza pani rozpoznaje córkę i z zainteresowaniem przysłuchuje się informacjom podawanym przez radio czy telewizję. Kiedy przytuli wnuczki i zapyta jak w szkole, jak na studiach. To są momenty, które Ala zbiera w swoim sercu i pamięci jak skarby na gorsze chwile. Bo przychodzą i takie dni, kiedy mama nie rozpoznaje nikogo z bliskich, załatwia swoje potrzeby „pod siebie”, biega nago po domu, krzycząc, że padła ofiarą spisku i wzywając policję na pomoc. Raz nawet o mało co nie wysadziła w powietrze całego domu, odkręcając zawór gazu.

Co czuje Ala? Zmęczenie – to na pewno. Opieka nad mamą wymaga pełnej koncentracji, siły fizycznej – kiedy trzema mamę zatrzymać, przytrzymać, podnieść z podłogi albo zatrzymać jej pięści składające się do ciosu w wyimaginowanego agresora – empatii, odporności psychicznej, zrozumienia.

Stres i lęk. Że mama wstanie w nocy (w jej sypialni zainstalowano specjalną niemowlęcą kamerkę) i coś sobie lub komuś zrobi. Ala nigdy nie zapomni tej nocy, kiedy obudziła się grubo po północy i zobaczyła nad sobą postać mamy, jak ducha, z różańcem w jednej dłoni i nożyczkami w drugiej.

Ale Ali jest też po prostu strasznie przykro patrzeć na to, jak jej ukochana, jeszcze całkiem nie tak dawno sprawna intelektualnie mama przestaje być sobą, zamienia się w kogoś obcego, kto nie potrafi już zadecydować o sobie, kto nie rozróżnia rzeczywistości od dziwnych fantazji rojących się w jej głowie. Patrzeć, jak słowa umykają bezpowrotnie, jak literki stają się coraz mniej wyraźne, jak twarze, niegdyś bliskie i drogie stają się przerażające i groźne – gdzieś tam, w jej głowie, dokąd już Ala nie zdoła dotrzeć, ani nic stamtąd uratować. Zmęczona i zrezygnowana Ala coraz częściej się niecierpliwi, kiedy mama kolejny raz wyjmuje z albumów stare fotografie i przykleja, jak obrazy na ścianie. I zdarzyło się jej nawet kilka razy krzyknąć na mamę, powodując rozpaczliwy, żałosny wybuch płaczu. I płakała wtedy Ala razem z mamą, bo nie sposób tak kochać, tak cierpieć i nie zapłakać.

O czym musisz pamiętać, jeśli kochasz kogoś z demencją

1 .Czytaj na temat choroby twojego rodzica/partnera. Zdobędziesz wiedzę na temat tego jak pomóc i zrozumieć bliską osobę.

2. Miej realistyczne oczekiwania wobec siebie i jego/jej. Nie nastawiaj się na porażkę, zakładając nierealistyczne cele i stawiając poprzeczkę zbyt wysoko (dla was obojga).

3. Bądź świadomy postępu choroby. To przyczyni się do wyeliminowania nieporozumień i (twojej) frustracji.

4. Nie kłóć się z ukochaną osobą. Bądź gotów odpuścić, kiedy trzeba.

5. Pozwól jemu/jej poczuć, że jest niezależny. Na tyle, na ile to możliwe. Dla chorej osoby, ważne jest by wiedziała, że jest jeszcze dużo rzeczy, które może zrobić sama.

6. Poznaj na nowo tę bliską ci osobę i zaakceptuj ją taką, jaka jest teraz. Nie próbuj zmienić jej z powrotem w osobę, którą była kiedyś.

7. Korzystaj ze wsparcia psychologa i innych członków rodziny, jeśli tylko czujesz taką potrzebę. Ty też potrzebujesz pomocy.

8. Pamiętaj, że chory może pamiętać emocjenawet jeśli zapomina rzeczywiste zdarzenia, które spowodowały te emocje. Twoje słowa i czyny mają znaczenia.

9. Dbaj o siebie. U osób opiekujących się bliskimi z demencją często występuje syndrom wypalenia opiekuna. Bywamy wówczas nawet okrutni, choć natychmiast tego żałujemy. Bywamy niecierpliwi, a w skrajnych przypadkach agresywni. Starajmy się nigdy do tego nie dopuścić.

Trzeba zawsze pamiętać, że to choroba jest odpowiedzialna za nastrój i zmiany w osobowości bliskiej ci osoby. Na pewno trudno jest patrzeć na to, jak zmienia się ona na twoich oczach, jak powoli staje się kimś zupełnie innym. Niestety, taka jest kolej rzeczy, tak postępuje choroba. Żeby być dobrym opiekunem, żeby podnieść komfort życia chorego, a także swój własny, musisz to zaakceptować. Nie bój się korzystać ze wsparcia.

 


Uroda

Ściągają „gumkę”, kiedy ona nie patrzy. Nowy, szokujący trend, który stosunek zmienia w gwałt

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2017
Fot. iStock/pat138241

Idziesz z facetem do łóżka. Umawiacie się, że użyjecie prezerwatywy. Przecież nie chcecie mieć dziecka. Ani nie chcecie złapać choroby wenerycznej. Jest namiętnie, on zakłada prezerwatywę. Po zbliżeniu zamiast „jak było?”, pada pytanie: „jak damy na imię naszemu dziecku?”.

„Dziecku?! Jakiemu dziecku?! O co chodzi?!” – zastanawiasz się gorączkowo. On w tym czasie macha ci przed oczami nieużytą prezerwatywą. Dociera do ciebie, że właśnie zrobiliście to bez zabezpieczenia. Robisz się blada.

Prawdopodobnie trafiłaś na amatora stealthingu.

Stealthing (z ang. skradanie się, niezauważony, niewidoczny) to nowy trend. Zajęła się nim Alexandra Brodsky i dokonała analizy społeczności internetowej, która działa pod hasłem: „Ściągnij kondom, kiedy ona nie patrzy”. Grupa ta za pośrednictwem stron internetowych wymienia się doświadczeniami i najlepszymi taktykami jak ściągnąć gumkę w taki sposób, żeby kobieta nie zauważyła. Badanie zostało umieszczone na łamach Columbia Journal of Gender and Law. Czytając je, jestem przerażona. To chore, absolutnie chore.

Po pierwsze stosunek bez gumki może skończyć się ciążą. Po drugie – jeśli on ma jakąś chorobę i zaraża? Po trzecie – taki stosunek nie ma nic wspólnego z dobrą lub niegrzeczną zabawą. Jest formą napaści seksualnej i powinien być traktowany jak gwałt. Jeśli oboje umawiacie się, że użyjecie zabezpieczenia, musicie tego przestrzegać.

Dlaczego faceci dołączają do tej grupy?

Swój wybór uzasadniają tym, że kierują się ideologią męskiej supremacji, która pozwala im na wykorzystywanie przemocy. I oczywiście muszą rozprzestrzeniać swoje nasienie. Niestety, kobieta nie ma nic do gadania i musi przyjąć jego cenną spermę. I to najlepiej z uśmiechem na ustach.

A jak komentują to sami faceci? (faceci?! A może zwykłe świnie?!). „To męski instynkt, wystrzelić spermę w kobietę. Nie powinien być nigdy pozbawiony tego prawa. Gdybym był kobietą, moim obowiązkiem byłoby rozchylenie nóg i pozwolenie na to, by facet we mnie skończył, kiedy tylko ma na to ochotę”. Nie wierzę w to, co czytam…

Nie, to nie jest nasz obowiązek. I facet nie ma prawa decydować o tym, czy może w nas „skończyć”. Nie ma prawa także zdejmować prezerwatywy bez naszej wiedzy. To zwykły gwałt. Tak też uznał Sąd Najwyższy w Szwajcarii i ukarał mężczyznę. Mężczyznę?! Przecież mężczyzna tak by się nie zachował. Tak zachowują się zwykli gwałciciele – nie bójmy się tak ich nazywać.

A wiecie co jest najgorsze? Że to może spotkać każdą z nas. Nawet mężatkę, która ustaliła z mężem pewne zasady, ale on je złamie, bo uzna, że jednak jego obowiązkiem jest się rozmnażać.

Nigdy nie wiadomo, na jakiego typa trafimy. Ale jeśli zauważymy, że facet bez naszej wiedzy zdjął prezerwatywę, nie bójmy się tego zgłosić na policję. Niech poniesie konsekwencje. Bo nikt nie ma prawa decydować o naszym życiu.


Źródło: usatoday.com, noizz.pl


Zobacz także

Zrób sobie nogi! Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #9 [29.04.]

Ekocuda - przygotowania do wiosny czas zacząć!

„Piękno jest moją wizją…”. Świadoma pielęgnacja drogą do osiągnięcia pięknej skóry

Korzystasz z wagi łazienkowej? Sprawdź, czy robisz to dobrze