Zdrowie

Wypadające włosy, wahania wagi i nastroju? Poznaj nieoczywiste objawy chorób tarczycy

Redakcja
Redakcja
24 marca 2017
Fot. iStock
 

Choroby tarczycy towarzyszą wielu z nas, często długo nierozpoznane. Czasem dokucza uczucie napięcia, ucisku w szyi, problemy z wahaniami wagi, spadek nastroju, a niekiedy wręcz depresja. Początkowo trudno powiązać gorsze samopoczucie, a także zmieniony wygląd z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. 

Tarczyca — mały gruczoł, który może sprawić wielkie kłopoty

Ten niepozorny gruczoł przypominający kształtem motyla, umiejscowiony nad tchawicą, pełni w organizmie ważną rolę. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu, wpływających na metabolizm organizmu oraz termogenezę (produkcję ciepła).

Tarczycę kontroluje przysadka mózgowa, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający ją do produkcji hormonów: T3 i T4. Odpowiednie współdziałanie tarczycy i przysadki sprawia, że ilość hormonów w organizmie jest zawsze na odpowiednim poziomie. Gorzej, gdy w ich współpracy coś zawodzi. Pojawiają się zaburzenia funkcjonowania tarczycy – niedoczynność, nadczynność, choroby autoimmunologiczne. Tarczyca sama z siebie nie boli i w zależności od tego, co jej dolega, może dawać zupełnie różne objawy.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tego gruczołu występuje, gdy produkuje on za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Dotyka ona około 5% dorosłych kobiet i ok. 1% mężczyzn, a częstość jej występowania wzrasta z wiekiem, choć mogą chorować z jej powodu także dzieci.

Najczęstszymi przyczynami niedoczynności tarczycy są:

 • choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy). Jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną przez własne przeciwciała, przez lata bezboleśnie niszczy tarczycę.
 • stan po operacyjnym usunięciu tarczycy. Stopień niedoczynności tarczycy w przypadku usunięcia części tarczycy zależy od zakresu operacji.
 • stan po leczeniu jodem promieniotwórczym, przeprowadzonym z różnych powodów (np. choroba Gravesa i Basedowa).

Główne objawy niedoczynności:

 • uczucie ciągłego zimna
 • zmęczenie/ senność
 • depresja
 • zaburzenia pamięci
 • przyrost masy ciała
 • rzadsze oddawanie stolca / zaparcia
 • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze
 • sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

Niedoczynność tarczycy można stwierdzić na podstawie badań hormonalnych. Jeżeli we wstępnym badaniu oceniającym czynność tarczycy (stężenie TSH we krwi), uzyskany wynik będzie powyżej górnej granicy normy, konieczny jest pomiar stężenia tyroksyny (FT4). W przypadku choroby Hashimoto pomocne jest wykonanie USG tarczycy oraz oznaczenie stężeń przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Niedoczynność tarczycy leczy się, przyjmując regularnie brakujące hormony tarczycy, co normalizuje stężenie TSH.

Nadczynność tarczycy

Ta choroba dotyczy ok. 1–2% dorosłych w Polsce, głównie kobiet w wieku 20–40 lat.

Najczęściej powodują ją:

 • choroba Gravesa i Basedowa, o podłożu autoimmunologicznym, w której własne przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów,
 • guzki tarczycy.

Główne objawy nadczynności:

 • uczucie gorąca
 • wzmożona potliwość
 • nerwowość, niepokój, rozdrażnienie
 • drżenie rąk
 • chudnięcie, pomimo zwiększonego apetytu
 • częstsze oddawanie stolca / biegunka
 • przyśpieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca
 • osłabienie siły mięśniowej
 • wypadanie włosów
 • objawy oczne – wytrzeszcz, podwójne widzenie, obrzęk i zaczerwienienie powiek lub spojówek (typowe dla choroby Gravesa i Basedowa)
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

Nadczynność tarczycy można stwierdzić na podstawie badania hormonalnego, oceniającego czynność tarczycy (stężenie TSH we krwi). Jeżeli uzyskany wynik będzie nieprawidłowy, konieczny jest pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3). Aby określić przyczynę nadczynności, należy wykonać następujące badania: USG tarczycy, przeciwciała przeciwtarczycowe w surowicy, a zwłaszcza anty-TSHR, biopsjęa aspiracyjna cienkoigłowa (BACC) tarczycy w przypadku guzków, scyntygrafię tarczycy.

Rodzaj leczenia nadczynności tarczycy zależy od jej przyczyny, stopnia nasilenia, wieku pacjenta, współistniejących chorób.

Warto wesprzeć pracę tarczycy

Aby wspomóc tarczycę, należy zwrócić uwagę na codzienny jadłospis, aby zapobiegać niedoborowi jodu, żelaza, selenu i cynku, który zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie.

W tych produktach warto szukać:

 • jodu — dorsz, mintaj, halibut, płastuga, tuńczyk i makrela, oraz małże i ostrygi,
 • żelaza — mięso oraz podroby mięsne, ryby, żółtko jaja kurzego, otręby i zarodki pszenne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa (boćwina, bób, burak, groszek zielony, koper ogrodowy, pietruszka liście i korzeń, szczaw i szpinak), owoce (porzeczki czarne, białe i czerwone, poziomki, maliny, awokado, owoce suszone, nasiona lnu, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych),
 • selenu —  orzechy brazylijskie, makrela, halibut, dorsz, śledź, nasiona roślin strączkowych, indyk, wołowina, grzyby.
 • cynku — mięso, jaja, nasiona słonecznika, nasiona lnu, nasiona dyni, fasola, ciecierzyca, kiełki i otręby pszenne, czosnek, cebula, grzyby i ostrygi.

Nie mamy wpływu na wystąpienie chorób autoimmunologicznych tarczycy, więc najlepiej jest okresowo kontrolować stężenie TSH, by nie dać się zaskoczyć chorobie.


źródło: www.mp.pldieta.mp.plwww.mp.plwww.endokrynologia.net


Zdrowie

Zrób sobie pięciominutowy, japoński test osobowości. „Sześcian” jest zaskakujący…

Redakcja
Redakcja
24 marca 2017
Fot. istock/DanielBendjy
 

Pora się rozluznić i na chwilę, wsłuchać się w siebie. Jak często zastanawiacie sie nad tym, jacy naprawdę jesteście i jakie relacje łączą was z otoczeniem? Ten psychologiczny, japoński test, to doskonała okazja by wyruszyć w krótką (a kto wie, co dalej z tego wyniknie?) podróż w głąb siebie.

Zrelaksuj się, zamknij na chwilę oczy i… wyobraź sobie, że przemierzasz właśnie pustynię. Gdzieś daleko horyzont, wokół sam piasek. Nad tobą niebo. Jaka jest twoja pustynia? Zapisz to na kartce.

Idziesz dalej, kiedy nagle widzisz przed sobą sześcian.

Jak wygląda twój sześcian? Jest duży? Z czego jest zrobiony? Ma jakiś kolor, czy jest przeźroczysty? Leży na piasku, czy „wisi” w powietrzu – w jakiej odległości od ziemi się znajduje? Zapisz to na kartce.

Teraz wyobraź sobie drabinę. W jakiej odległości od sześcianu znajduje się twoja drabina? Z czego jest zrobiona? Zapisz to.

Następnie wyobraź sobie konia.

Jaka jest jego pozycja względem sześcianu i drabiny? Czy koń ma uzdę, siodło? Co robi? To również zanotuj na kartce.

Gdzieś w tej scenerii pojawiają się teraz kwiaty. Ile ich jest? Jak daleko znajdują się od twojego sześcianu? A od pozostałych elementów? Zapisz to.

Na koniec nadchodzi burza. Słyszysz ją? Jak daleko jest od sześcianu, drabiny, konia i kwiatów? Boisz się?

Fot. iStock/KatarinaBlazhievskaya

Fot. iStock/KatarinaBlazhievskaya

Rozwiązanie

Pustynia to otaczający cię świat, a raczej – to jak go widzisz.

Rozmiar sześcianu reprezentuje rozmiar twojego ego. Jego kolor lub brak wypełnienia obrazuje to, jak bardzo jesteś „otwarty” i na ile łatwo innym w tobie „czytać”. Im wyżej od ziemi znajduje się sześcian, tym większe twoje mniemanie o sobie.

Odległość od sześcianu do drabiny symbolizuje jak bliskie masz relacje z przyjaciółmi. Jeśli drabina leży na sześcianie, oznacza to, że twoi przyjaciele mogą na tobie polegać.

Koń reprezentuje twoją miłość. Odległość między koniem a sześcianem to wasza bliskość, Jeśli koń ma uprząż, to wskazuje na potrzebę kontrolowania jednej ze stron w waszej relacji. Jeśli koń ma siodło, oznacza to, że czujesz się w swoim związku bezpiecznie. Jeśli biega wolno, oznacza to, że uważasz swojego partnera za nieprzewidywalnego i nie jesteś go pewny/a.

Kwiaty reprezentują twoje dzieci lub pragnienie ich posiadania. Im bliżej kwiatom do twojego sześcianu, tym bliższa wasza relacja lub większa chęć posiadania dzieci.

Burza to stres i twój sposób radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Im straszniejsza i głośniejsza, tym większy w tobie lęk.


Zdrowie

Mężczyźni oburzeni. Rząd chce walczyć z masturbacją i marnotrawieniem plemników

Redakcja
Redakcja
24 marca 2017
Fot. iStock / AnnekeDeBlok

100 dolarów grzywny dla każdego mężczyzny, który dopuszcza się masturbacji! To pomysł Jessici Farrer z Partii Demokratycznej z teksańskiej Izby Reprezentantów. Uważa ona, że masturbacja to marnotrawienie plemników i „akt przeciwko nienarodzonemu dziecku, godzący w świętość życia”. Mężczyźni są oburzeni i mają nadzieję, że to tylko kiepski żart.

Farrar przedstawiła projekt „Man’s Right To Know Act” (czyli prawo mężczyzny do informacji), w którym proponuje nałożenie kary za masturbację. Z płacenia 100 dolarów zwolnieni byliby jedynie ci mężczyźni, którzy oddają nasienie w szpitalach bądź odpowiednich klinikach. W związku z tym Farrer chce utworzenia specjalnego rejestru placówek, które będą oferować „poradnictwo zachęcające do pełnej abstynencji, lekarzy nadzorujących ejakulację i przechowywanie spermy”.

Na szczęście dla przerażonych mężczyzn, kobieta przyznała, że proponowana przez nią ustawa ma charakter satyryczny i jest wycelowany w działania środowisk pro life. To właśnie w Teksasie panuje restrykcyjne prawo dotyczące aborcji. Od 2013 roku zamykane są kliniki, w których można było przeprowadzić zabieg przerwania ciąży oraz wprowadzane są obostrzenia, m.in. zakaz aborcji po 20. tygodniu, wymogi dotyczące sprawozdań oraz ograniczenie leków aborcyjnych. Poprzez likwidację specjalistycznych klinik, które pomagały kobietom usunąć ciążę, zwiększyła się liczba przypadków, kiedy kobiety zaczęły posługiwać się „domowymi” sposobami. Najbardziej popularnymi metodami są zioła i leki homeopatyczne, uderzanie w brzuch, nadużywanie alkoholu i narkotyków oraz przyjmowanie hormonów.

– Ustawa jest satyryczna, ale nie ma nic śmiesznego w obecnych restrykcjach w opiece medycznej dla kobiet i prawdziwych projektach proponowanych podczas sesji Izby Reprezentantów – oznajmia Farrar. Jej projekt jest formą protestu przeciwko nierówności płci. Kieruje uwagę na pytanie, dlaczego tylko kobiety mają ponosić odpowiedzialność za życie nienarodzonego dziecka? Dlaczego pomijani są mężczyźni, których plemniki są potencjalnym życiem?

Ciekawe, jak w naszym kraju propozycja grzywny za masturbację zostałaby przyjęta?


Źródło: polityka.pl , centrumschumperta.pl


Zobacz także

Problem nadmiernej potliwości. 6 rzeczy, które zagwarantują suche ciało latem

5 wskazówek dla tych, których partnerzy cierpią na depresję

5 wskazówek dla tych, których partnerzy cierpią na depresję

Jak wzmocnić odporność dietą?