Go to content

Pękające pięty i sucha skóra stóp. Jak można poradzić sobie z tym bolesnym problemem?

Pękające pięty
Fot. iStock

Pękające pięty i sucha skóra to przypadłość, która dotyczy wielu osób. Skóra na piętach, której brakuje właściwego nawilżenia, może swędzieć, łuszczyć się, a także pękać, powodując ból i stwarzając ryzyko rozwoju infekcji. Co odpowiada za przesuszoną skórę stóp oraz pękające pięty? Jak można poradzić sobie z dokuczliwym problemem?

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała, o złożonej budowie i różnej grubości w zależności od obszaru ciała. Wyjątkowo cienka i mało odporna na powstawanie zmarszczek jest skóra pod oczami. Z kolei skóra na piętach jest niemal dwukrotnie grubsza niż gdzie indziej. Właśnie stopy, mimo tego, że skóra jest tam najgrubsza, narażone są na powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości. Grubsza skóra stóp chroni je przed skaleczeniem i odczuwaniem bólu podczas ruchu, ale sama nie jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia czy zaburzenia. Gruby naskórek i brak gruczołów łojowych zwiększają ryzyko pojawienia się problemów ze stopami.

Pękające pięty

Fot. iStock/Pękające pięty

Pękające pięty — przyczyny bolesnego problemu

Proces narastania i złuszczania skóry jest naturalny, ale czasem dochodzi do zanurzeń w jego przebiegu. O rogowaceniu naskórka mówi się wtedy, gdy narasta on zbyt szybko, a nie złuszcza się w odpowiednim tempie. W dodatku na niekorzyść skóry na stopach przemawia fakt, że istnieje tam niewiele gruczołów łojowych, przez co skóra szybciej się przesusza, narasta i traci elastyczność. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Zaliczamy do nich m.in.:

  • odwodnienie organizmu – suche stopy i pękające pięty mogą być skutkiem niewystarczającego nawodnienia organizmu. Odwodniona skóra staje się przesuszona i bardziej podatna na uszkodzenia. Do problemów może się przyczynić również stosowanie zbyt częstych i gorących kąpieli, opalanie, regularne korzystanie z basenu z chlorowaną wodą;
  • niewłaściwa dieta — uboga w składniki ożywcze dieta może powodować niedożywienie, co odbija się także na stanie skóry. Przyczyną problemów może być niedobór w diecie żelaza i witaminy A, odpowiedzialnej za prawidłowe nawilżenie skóry. W przypadku diety niezdrowej, tłustej, problemem może być nadwaga. Dźwiganie nadprogramowych kilogramów mocno obciąża stopy;
  • nieodpowiednie obuwie –  buty za ciasne, niewygodne, na wysokim obcasie, szczególnie noszone przez wiele godzin w pracy stojącej, są częstą przyczyną problemów z pękającymi stopami.
  • choroby przewlekłe — na pogorszenie stanu stóp i pękające pięty wpływają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca (tzw. stopa cukrzycowa), niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia, AZS, łuszczyca, egzema. U wielu osób skarżących się na suchą, pękającą skórę problem może wynikać z obciążenia genetycznego.

Po czym rozpoznać problem pękających pięt?

Pękające pięty i sucha skóra stóp powoduje wyraźne objawy. Na początku skóra jest napięta przy delikatnym ucisku, staje się sucha, może być podrażniona, swędząca. Tam, gdzie narasta nadmiernie twardnieje, przybierając żółtawy odcień. Gdy nie zastosujemy w tym momencie środków zaradczych, suchość pogłębia się. Skóra staje się wyraźnie szorstka, łuszcząca, może pękać, powodując ranki, ból i zwiększone ryzyko rozwinięcia się infekcji bakteryjnej.

Pękające pięty

Fot. iStock/Pękające pięty

Pękające pięty — leczenie 

Pękające pięty odejdą w niepamięć po wizycie w gabinecie kosmetycznym lub podologicznym. Specjalista usunie nadmiar zrogowaciałej skóry, np. przy użyciu frezarki diamentowej, i zastosuje zabiegi regenerujące skórę. Po takiej wizycie regularna pielęgnacja w domu powinna zapobiec pojawieniu się tego samego problemu w przyszłości.

Warto zadbać o skórę, sięgając po dermokosmetyki zawierające takie substancje jak: mocznik, olej rycynowy, olej kokosowy, olejek z drzewa herbacianego, olej z awokado, arganowy, lanolinę, glicerynę, witaminę E, witaminę A. Pomocne będzie również masło shea, które zawiera cenne dla skóry kwasy tłuszczowe (oleinowy, stearynowy, linolowy), witaminy A, E i F, fitosterole i antyoksydanty. Remedium na suche i pękające pięty jest również stosowanie raz w tygodniu peelingu gruboziarnistego, ewentualnie usuwanie twardego naskórka za pomocą pumeksu/tarki. Peeling najlepiej przeprowadzać po wymoczeniu stóp przez 10-15 minut w gorącej wodzie z dodatkiem zmiękczaczy (oliwka, sole do kąpieli, zioła, specjalne środki do stóp).

Zbawienne dla mocno zrogowaciałej skóry może okazać się stosowanie specjalnych skarpetek. Złuszczają one martwy naskórek ze stóp dzięki obecności kwasów owocowych, glikolowego, mlekowego, lub salicylowego. Stężenie kwasów jest niewielkie, dlatego skarpetki złuszczające są bezpieczne dla zdrowia. Proces złuszczania trwa od kilku do kilkunastu dni, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Koniecznie przed zastosowaniem należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi stosowania skarpetek, aby zabieg był w pełni bezpieczny.

Jeśli mimo zastosowania sposobów na pękające pięty problem nawraca, warto udać się do lekarza dermatologa, który oceni przyczyny takiego stanu i zaleci najlepsze postępowanie.

Pękające pięty

Fot. iStock/Pękające pięty

Domowe sposoby na pękające pięty

Domowe sposoby na pękające pięty to m.in. moczenie stóp w siemieniu lnianym. Siemię lniane należy zalać wrzątkiem i po przestudzeniu ostudzeniu moczyć w naparze. Mokre stopy od razu trzeba potraktować pumeksem, alby pozbyć się zmiękczonego i bardziej elastycznego naskórka. Inny domowy sposób na pękające pięty to co najmniej tygodniowa kuracja witaminą A. Wieczorem, po kąpieli, wyciśnij witaminę A i wmasuj ją w skórę na piętach. Gdy witamina się wchłonie, nałóż grubą warstwę  kremu nawilżającego i nałóż bawełniane skarpetki.

Ponadto zadbaj o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu dla zdrowia stóp. Noś również wygodne obuwie na płaskim obcasie i zadbaj o to, by odpowiednio pielęgnować stopy z tendencją do przesuszenia. Dzięki temu pękające pięty przestaną być problemem.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl