Go to content

Siemię lniane. 9 zalet, dla których warto po nie częściej sięgać

siemię lnianie
Fot. iStock/sergeyryzhov

Siemię lniane to produkt zaliczany do żywności, tzw. superfood, która wykazuje cenne właściwości dla ochrony zdrowia. Siemię lniane to nic innego jak ziarna lnu pospolitego. Można kupić je zarówno w formie zmielonej, jak i w całości.

Maleńkie ziarenka, dzięki zawartemu w nich bogactwu substancji, porównywane jest w działaniu do osłabionych nasion Chia. Wiadomo, że zawiera ono cenne składniki, takie jak: sód, potas, magnez, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega 3, kwas linolowy, DHA i EPA, flawonoidy i fitoestrogeny, oraz dużą ilość błonnika. Są niezastąpione nie tylko podczas zaparć, więc warto dowiedzieć się o nich więcej.

Siemię lniane – 9 zalet, dla których warto po nie sięgać

1. Poprawia pracę układu pokarmowego

Siemię lniane, dzięki wyżej wspomnianemu błonnikowi, jest niezastąpione przy regulacji pracy układu pokarmowego. Bardzo dobrze sprawdza się podczas zaparć, nieżytu żołądka, zgagi oraz różnego typu problemów trawiennych. Napęczniałe ziarna wydzielają gęsty śluz, który delikatnie otacza przewód pokarmowy, łagodząc podrażnienia. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że przyspiesza pracę układu pokarmowego, ale zażywając siemię należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Nadmiar błonnika i niedobór wody może spotęgować problemy z zaparciami. Uwaga! Osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna nie powinny spożywać siemienia, ze względu na jego właściwości przeczyszczające.

2. Wspiera odchudzanie

Te niepozorne ziarenka są cenną pomocą podczas odchudzania. Wysoka zawartość błonnika powoduje, że pęcznieje on w żołądku i na dłużej przynosi uczucie sytości. Nie powoduje gwałtownych wahań cukru we krwi, a w efekcie mniej podjadamy. Warto spożywać nasionka na pół godziny przed posiłkiem, aby zahamować apetyt.

3. Obniża cholesterol

Błonnik w siemieniu lnianym pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Szczególnie powinny docenić to osoby, którym zagraża miażdżyca.

4. Obniża poziom cukru

Siemię lniane jest polecane osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2, ponieważ ma dobroczynny wpływ na regulowanie poziomu cukru we krwi.

5. Chroni serce

Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 chronią układ krążenia, zapobiegają miażdżycy naczyń krwionośnych i zawałowi mięśnia sercowego.

6. Wzmacnia układ nerwowy

Zarówno zawartość witaminy B oraz kwasów omega-3 wpływa dobroczynnie na układ nerwowy. Siemię lniane chroni nerwy oraz wpływa na prawidłową pracę mózgu. Działa także przeciwdepresyjne.

7. Zapobiega nowotworom

Siemię lniane jest często stosowane w profilaktyce przeciwnowotworowej. Malutkie ziarenka posiadają wiele przeciwutleniaczy (m.in. lignany) chroniących komórki organizmu przed uszkodzeniami, które mogą powodować rozwój nowotworów (szczególnie rakowi piersi i jelita grubego). Antyoksydanty zapobiegają również przedwczesnemu starzeniu.

8. Działa przeciwzapalnie

Obecny w siemieniu kwas alfa linolenowy zmniejsza stan zapalny w organizmie. Wiele osób sięga po nie wspomagająco w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia czy łuszczycy.

9. Stosuje się go przy suchym kaszlu i problemach z gardłem

Siemię lniane pęczniejąc wydziela śluz, który podczas wypijania pokrywa łagodzącą otoczką obolałe gardło. Wywar z siemienia jest także wykorzystywany w przypadku męczącego suchego kaszlu oraz towarzyszącej mu chrypce.

Aby skorzystać z dobrodziejstwa płynącego z siemienia, można przygotować napar. Łyżeczkę ziarenek należy zalać połową szklanki gorącej wody i najlepiej zostawić na noc. Przy zaparciach warto wypić rano po przebudzeniu lub popijać w ciągu dnia. Natomiast mielone siemię lniane można dorzucać do sałatek, jogurtów czy musli. To dobry dodatek do pożywnego śniadania.

źródło:  krokdozdrowia.com , bonavita.pl