Go to content

7 cech samolubnych osób. Co ich różni od zdrowych egoistów?

Fot. iStock/Jovanmandic

Boimy się egoizmu, z obawy, że ktoś nas posądzi o bycie samolubnym. Bardzo często te dwa pojęcia stawiamy na równi, a przecież bycie zdrowym egoistą to zupełnie co innego, niż posiadanie samolubnych cech. Jak często bijecie się z myślami zastanawiając się, czy nie postąpiliście samolubnie? Pocieszę was – jeśli się taka refleksja pojawia, to nie powinniście mieć powodów do zmartwień. Co więcej, znając cechy ludzi samolubnych łatwiej nam utrzymywać z nimi relacje bez wyrzutów sumienia, gdy boimy się, że coś robimy źle, albo… ograniczyć wspólny kontakt.

7 cech samolubnych osób

1. Nie okazują słabości i bezbronności

Dlaczego? Bo się boją, dlatego bardzo rzadko komukolwiek pomagają, bo dla nich pomoc innym, okazanie empatii i wrażliwości to oznaka słabości, to pokazywanie swojej bezradności wobec czyichś problemów. Zupełnie nie rozumieją, że to słabości czynią nas ludźmi.

2. Nie przyjmują konstruktywnej krytyki

Egocentrycy wolą myśleć o sobie dobrze, niż przyjąć czyjąś nieprzyjemną dla nich opinię na swój temat. Jeśli już zostaną skrytykowani w sposób szczery o konstruktywny i tak uważają, że to dewaluacja ich pracy i potencjału, że druga osoba robi to złośliwie. Dlatego też oni sami przed krytyką często bronią się ironią. Trudno im zrozumieć, że nikt nie chce im zrobić przykrości.

3. Wierzą, że zasługują na wszystko

Samolubne osoby cechuje niespójność przy realizacji celów. One nieustannie zmieniają swoje plany, żądają od innych różnych rzeczy i przysług do ich realizacji. Zupełnie nie dbają o ludzi wokół siebie, dążą po trupach do celu, bo zawsze muszą dostać to, czego chcą, choćby kosztem innych. Nie przyjmują innej wersji swoich działań.

4. Nie słuchają tych, którzy się z nimi nie zgadzają

Ci, którzy są samolubni traktują ludzi dojrzałych i inteligentnych jak wrogów, którzy nie zasługują na szacunek i uwagę. A przecież słuchanie i poznawanie innych niż nasze opinii, to dobra okazja do poszerzania swoich horyzontów, do rozwoju. Nie dla nich, boją się konfrontacji.

5. Krytykują innych za ich plecami

Wolą krytykować za plecami niż powiedzieć komuś, co o nim myślą. Dlaczego? Bo znowu nie chcą usłyszeć prawdy, wolą wierzyć w to, co oni sami myślą. Przykładowo mogą uważać, że ludzie, żyją w ubóstwie, na ulicy – bo nie chcą pracować, nie mają silnej woli, żeby się kształcić. Dzieje się tak też dlatego, że ludzie samolubni mentalnie oddzielają się od takich osób i nie muszą rozważać, co by było, gdyby same znalazły się w takiej sytuacji.

6. Wyolbrzymiają swoje osiągnięcia

Jednym z najważniejszych i najbardziej notorycznych zachowań samolubnych ludzi jest brak pokory. A przecież pokora jest nam potrzebna do tego, aby się rozwijać społecznie, być uważnym na innych ludzi. Tymczasem osoby egocentryczne mówią o sobie zawsze w jak najlepszym świetle, robią wszystko by się wyróżniać, by pokazać, że są lepsi od innych, że ich osiągnięcia są wyjątkowe. Są zawsze ojcami wszystkich sukcesów sobie przypisując jak największy w nich udział.

7. Nie podejmują ryzyka

Panicznie boją się porażki, dlatego nigdy nie zdecydują się na jakieś ryzykowne działanie, nie narażą się na krytykę, na wytykanie im, że coś nie wyszło z ich przyczyny. Za to są pierwsi do powiedzenia: „a nie mówiłem”.

To wszystko można w sobie zmienić, trzeba tylko świadomości, jakimi mechanizmami i nawykami człowiek się kieruje. Czy osoby samolubne na to stać?


źródło: exploringyourmind.com