Lifestyle

7 cech samolubnych osób. Co ich różni od zdrowych egoistów?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 lutego 2017
Fot. iStock/Jovanmandic
 

Boimy się egoizmu, z obawy, że ktoś nas posądzi o bycie samolubnym. Bardzo często te dwa pojęcia stawiamy na równi, a przecież bycie zdrowym egoistą to zupełnie co innego, niż posiadanie samolubnych cech. Jak często bijecie się z myślami zastanawiając się, czy nie postąpiliście samolubnie? Pocieszę was – jeśli się taka refleksja pojawia, to nie powinniście mieć powodów do zmartwień. Co więcej, znając cechy ludzi samolubnych łatwiej nam utrzymywać z nimi relacje bez wyrzutów sumienia, gdy boimy się, że coś robimy źle, albo… ograniczyć wspólny kontakt.

7 cech samolubnych osób

1. Nie okazują słabości i bezbronności

Dlaczego? Bo się boją, dlatego bardzo rzadko komukolwiek pomagają, bo dla nich pomoc innym, okazanie empatii i wrażliwości to oznaka słabości, to pokazywanie swojej bezradności wobec czyichś problemów. Zupełnie nie rozumieją, że to słabości czynią nas ludźmi.

2. Nie przyjmują konstruktywnej krytyki

Egocentrycy wolą myśleć o sobie dobrze, niż przyjąć czyjąś nieprzyjemną dla nich opinię na swój temat. Jeśli już zostaną skrytykowani w sposób szczery o konstruktywny i tak uważają, że to dewaluacja ich pracy i potencjału, że druga osoba robi to złośliwie. Dlatego też oni sami przed krytyką często bronią się ironią. Trudno im zrozumieć, że nikt nie chce im zrobić przykrości.

3. Wierzą, że zasługują na wszystko

Samolubne osoby cechuje niespójność przy realizacji celów. One nieustannie zmieniają swoje plany, żądają od innych różnych rzeczy i przysług do ich realizacji. Zupełnie nie dbają o ludzi wokół siebie, dążą po trupach do celu, bo zawsze muszą dostać to, czego chcą, choćby kosztem innych. Nie przyjmują innej wersji swoich działań.

4. Nie słuchają tych, którzy się z nimi nie zgadzają

Ci, którzy są samolubni traktują ludzi dojrzałych i inteligentnych jak wrogów, którzy nie zasługują na szacunek i uwagę. A przecież słuchanie i poznawanie innych niż nasze opinii, to dobra okazja do poszerzania swoich horyzontów, do rozwoju. Nie dla nich, boją się konfrontacji.

5. Krytykują innych za ich plecami

Wolą krytykować za plecami niż powiedzieć komuś, co o nim myślą. Dlaczego? Bo znowu nie chcą usłyszeć prawdy, wolą wierzyć w to, co oni sami myślą. Przykładowo mogą uważać, że ludzie, żyją w ubóstwie, na ulicy – bo nie chcą pracować, nie mają silnej woli, żeby się kształcić. Dzieje się tak też dlatego, że ludzie samolubni mentalnie oddzielają się od takich osób i nie muszą rozważać, co by było, gdyby same znalazły się w takiej sytuacji.

6. Wyolbrzymiają swoje osiągnięcia

Jednym z najważniejszych i najbardziej notorycznych zachowań samolubnych ludzi jest brak pokory. A przecież pokora jest nam potrzebna do tego, aby się rozwijać społecznie, być uważnym na innych ludzi. Tymczasem osoby egocentryczne mówią o sobie zawsze w jak najlepszym świetle, robią wszystko by się wyróżniać, by pokazać, że są lepsi od innych, że ich osiągnięcia są wyjątkowe. Są zawsze ojcami wszystkich sukcesów sobie przypisując jak największy w nich udział.

7. Nie podejmują ryzyka

Panicznie boją się porażki, dlatego nigdy nie zdecydują się na jakieś ryzykowne działanie, nie narażą się na krytykę, na wytykanie im, że coś nie wyszło z ich przyczyny. Za to są pierwsi do powiedzenia: „a nie mówiłem”.

To wszystko można w sobie zmienić, trzeba tylko świadomości, jakimi mechanizmami i nawykami człowiek się kieruje. Czy osoby samolubne na to stać?


źródło: exploringyourmind.com

 


Lifestyle

7 sposobów, by wzmocnić twój związek. Wymagaj od siebie i od partnera

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lutego 2017
fot.istock
 

John Gottman to amerykański psycholog i terapeuta, zajmujący się analizowaniem naszych miłosnych związków. Założył  Instytut Badania Związków (Relationship Research Institute), znany nieoficjalnie jako „Laboratorium Miłości”. Gottman jest również autorem wielu poradników dotyczących relacji partnerskich i małżeńskich, w tym kultowego już –  „Dziesięć sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo”.

Zdaniem Gottmana, jest siedem fundamentalnych zasad, które pomogą nam wzmocnić związek i zapobiec jego rozpadowi. Najważniejsze to uratować nasze relacje wtedy, kiedy jeszcze można to zrobić, zadziałać, zanim będzie zbyt późno.

Siedem sposobów wzmacniania związku polecanych przez profesora Gottmana:

1. Już przy pierwszych, niepokojących sygnałach, szukaj wsparcia. Większość par zgłasza się do terapeutów wtedy, kiedy nie da się już uratować ich związku.

2. Czasem ugryź się w język. Nadmierna szczerość w czasie kłótni nie jest dobrym pomysłem.

3. Nie zaczynaj nigdy rozmowy od najgorszych, najtrudniejszych rzeczy. Jeśli nie chcesz doprowadzić do katastrofy – nie wytaczaj najcięższych dział.

4. Naucz się ustępować.

5. Wymagaj od siebie i od partnera. Nie przyzwyczajaj was obojga do tolerowania nieprzyjemnych zachowań. 

6. Naucz się godzić. Każdą kwestię sporną da się jakoś rozwiązać, przy dobrej woli obu stron i wspólnym poszukiwaniu rozwiązań.

7. Koncentruj się na tym, co dobre. To znacznie zwiększa szanse twojego związku na budowanie więzi.


Na podstawie: coachingfocus.pl


Lifestyle

LADIES DAY – wyjątkowe wydarzenie dla kobiet we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy

Redakcja
Redakcja
16 lutego 2017

Rozrywka, inspiracja, motywacja, networking – te cztery hasła opisują w skrócie Ladies Day, czyli niezwykłe motywacyjne wydarzenie dla kobiet, które odbędzie się 18 marca we Wrocławiu. Ten niezwykle energetyczny dzień będzie kipiał od wiedzy, inspiracji, dobrej energii i biznesowych kontaktów. Czerwona Szpilka – kobieca organizacja z Wrocławia – która jest odpowiedzialna za organizację konferencji, planuje zgromadzić tego dnia 500 kobiet, które mają apetyt na życie, chcą nawiązać biznesowe kontakty, obudzić w sobie siłę do działania i dodać sobie odwagi do zmian, o których zawsze marzyły.

Merytoryczne wykłady

Program Ladies Day składa się z trzech głównych bloków tematycznych. W pierwszym z nich wysłuchamy godzinnych wykładów, prowadzonych przez prawdziwych ekspertów, których wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem i sukcesami – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wystąpi Renata Frączkiewicz-Krzal – trenerka zmiany, która w swoim wykładzie rozbierze na czynniki pierwsze nasze wewnętrzne przekonania i zdradzi sposób na to, by w końcu zacząć realizować postanowienia noworoczne. Swoją wiedzą podzieli się również dr n. med. Danuta Myłek – specjalista alergolog i dermatolog, która na co dzień leczy ludzi na całym świecie oraz którą od długiego czasu możemy oglądać w TVN. 18 marca przedstawi wykład na temat diety kobiety sukcesu. Na zakończenie tej części pojawi się Aleksander Sienkiewicz – Trener Nowej Psychologii Sprzedaży, który szkolił takie marki jak: Michelin, IBM, Żywiec Zdrój, Credit Agricole i wiele innych. Uczestniczki Ladies Day dowiedzą się czym jest Kobiece EQ – czyli emocjonalna inteligencja w biznesie.

czerwona szpilka logo4 lekcje do zastosowania od razu

Drugi blok to „Wartościowa godzina”, czyli 4 ekspertki i 4 najważniejsze dla nich lekcje, którymi podzielą się ze słuchaczkami podczas konferencji. Wystąpi Marta Kaim – certyfikowany coach, autorka książki i programu „Jesteś ważna”, Izabela Jagosz – autorka książki „Uczulona na wino”, która specjalizuje się również w obszarze finansów. Opowie o kobiecej niezależności finansowej. Jako trzecia wystąpi Małgorzata Ohme – właścicielka magazynu Oh!me (www.ohme.pl), która skłoni do zastanowienia się na temat wolności. Czwarta ekspertka zostanie przedstawiona wkrótce.

Wywiady z kobietami sukcesu

Podczas Ladies Day wystąpią również kobiety, które dzięki swojej pracy odniosły ogromny sukces. Podzielą się swoimi historiami, opowiedzą, jak wyglądała ich droga i z jakimi problemami musiały się zmagać. Zdradzą uczestniczkom własną receptę na sukces, którą same zastosowały i dziś swoim przykładem inspirują setki kobiet dookoła siebie.

Koncert Anny Wyszkoni

Ale to nie wszystko! Oprócz części merytorycznej, Czerwona Szpilka szykuje dla uczestniczek Ladies Day porządną dawkę rozrywki. Będzie tanecznie i muzycznie. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Wyszkoni, która zagra koncert na zakończenie konferencji. Wystąpi również wokalistka Katarzyna Mirowska, zespół Girls on fire oraz szkoła tańca Grotesque.

Networking

Ladies Day to również przestrzeń do nawiązania relacji między przedsiębiorcą a klientem. Imprezą równoległą będą Targi Niezwykle Kobiece, podczas których firmy będą mogły zaprezentować swoją ofertę skierowaną do kobiet oraz mam i dzieci. Warto mieć przy sobie wizytówki, gdyż cały dzień będzie stwarzał wiele możliwości do nawiązania nowych, biznesowych kontaktów.

To będzie wyjątkowy dzień, na który zasługuje każda kobieta. Bez względu na wiek i rodzaj wykonywanego zawodu, każda zasługuje na to, by doświadczać wspaniałych emocji, uczyć się nowych rzeczy, poznawać nowych ludzi i cieszyć się każdą chwilą. Dlatego właśnie gorąco zapraszamy Cię na Ladies Day, abyś tego dnia razem z Czerwoną Szpilką oraz wszystkimi fantastycznymi kobietami oderwała się od codziennych obowiązków i spędziła rewelacyjny czas.

Więcej na temat konferencji znajduje się na stronie: www.ladiesday.czerwonaszpilka.pl

Do zobaczenia!

18 marca - Wrocław - Hotel Terminalł


Zobacz także

Dlaczego mężczyźni tak to lubią w łóżku? Większość o to prosi, tylko nieliczni tego unikają!

Miłość jest cholernie trudna. Żyj tak, żebyś nie musiała życia żałować – to wystarczy.

Walentynki. Skąd się wzięło to święto?

Piękno to coś więcej niż piękne oczy czy czerwone usta. Spektakularna kampania marki Douglas