Go to content

Masło shea (masło karite) – naturalny olej dla skóry i pięknych włosów

Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie
Fot. iStock

Masło shea, znane także jako karite, to cenny kosmetyk pozyskiwany z miąższu owoców drzewa shea. Ten naturalny olej obfituje w cenne dla skóry substancje, dzięki czemu jest niezrównany w jej pielęgnacji. Jego zastosowań jest jednak więcej, warto więc sprawdzić, dlaczego warto mieć masło shea w domu.

Masło shea — pochodzenie

Masło shea, zwane również karite, to olej, który pozyskuje się ręcznie z miąższu owoców drzewa shea (inaczej masłosza Parka), rosnącego na terenie Zachodniej i Centralnej Afryki. Drzewo wydaje owoce, brązowo-czerwone twarde nasiona, wydaje po 20 latach (żyje ok. 300 lat). Zbierane są w okresie od lipca do grudnia. W ciągu roku drzewo wydaje ich ok. 20 kg, z czego pozyskuje się ok. 1,5 kg masła. Rdzenni Afrykanie uważają drzewo shea za świętość, i zanim przystąpią do zbiorów, dokonują odpowiedniego rytuału. Najpierw jedzą danie z owoców masłosza, składają ofiarę, i wtedy dopiero mogą zacząć zbiór owoców z drzewa. Tradycyjnie tę pracę mogą wykonywać jedynie kobiety.

Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie

Fot. iStock

Naturalne masło shea charakteryzuje się delikatnym aromatem, jasnożółtą barwą i stałą, grudkowatą konsystencją. Poszczególne masła bez dodatków mogą mieć nieco inny kolor i zapach, co zależy od pory roku, w której nastąpił zbiór. Masło karite po rozgrzaniu w dłoniach staje się płynnym olejem, łatwym do aplikacji na skórze.

Masło shea rafinowane i nierafinowane

W sprzedaży dostępne jest masło shea rafinowane i nierafinowane. Masło rafinowane powstaje przy udziale wysokiej temperatury oraz rozpuszczalników chemicznych. To sprawia, że traci część cennych właściwości. Rafinowane masło shea charakteryzuje się białą barwą, brakiem zapachu oraz delikatną konsystencją. Natomiast masło shea nierafinowane wytwarza się w efekcie mechanicznego tłoczenia nasion, w temperaturze nie wyższej niż 70º Celsjusza. Dzięki temu gotowe masło posiada cenne właściwości. Nierafinowane masło karite ma bardziej grudkowaną konsystencję, jest twardsze i bardziej kruche.

Które z nich wybrać? Najlepiej masło nierafinowane, które nie traci składników odżywczych, witamin, a także cennych antyoksydantów.

Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie

Fot. iStock

Masło shea — właściwości

Masło karite nawet w połowie składu zawiera tłuszcze, stanowiąc cenne dla skóry źródło kwasów tłuszczowych (oleinowy, stearynowy, linolowy). Zawiera także witaminy A, E i F, fitosterole i antyoksydanty. Można je stosować do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, oraz włosów.

Na skórę

Masło karite sprawdza się w pielęgnacji wszystkich typów skóry, także wrażliwej i dziecięcej. Nawilża i tworzy ochronny film na powierzchni skóry, dzięki czemu woda z niej nie ucieka. Regeneruje skórę, chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak mróz czy wiatr. Doskonale radzi sobie ze skórą suchą i zniszczoną. Zawiera naturalny filtr UV o niskim wskaźniku SPF 3-4, więc chroni do pewnego stopnia  przed promieniowaniem, ale jest zbyt słaby, by poradzić sobie w słoneczny, letni dzień. Masło shea poprawia jędrność i elastyczność skóry, wygładza, działa również przeciwzmarszczkowo, stymulując produkcję kolagenu. Nie podrażnia i nie alergizuje, więc można je stosować bezpośrednio na skórę wokół oczu, dla redukcji cieni, oraz ust. Jest również polecane wspierająco przy łuszczycy innych wykwitach skórnych. Radzi sobie z przypadkami podrażnienia i zaczerwienienia, koi skórę, zmniejsza świąd, również po ukąszeniach owadów. Masło shea znane jest z antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych właściwości, stąd stosuje się je na niewielkie skaleczenia i otarcia, także po goleniu. Zapobiega powstawaniu rozstępów u ciężarnych oraz u osób, które borykają się z problemem wahań wagi ciała.

Nierafinowane masło shea można znaleźć w balsamach do ciała, kremach nawilżających i ochronnych do twarzy. Dodawane jest do kosmetyków oczyszczających skórę bardzo wrażliwą, swędzącą. Ponieważ chroni przed mrozem, masło karite jest cennym składnikiem kremów ochronnych na zimę. Masło wykorzystywane jest do masażu oraz przygotowania domowych kosmetyków do pielęgnacji, np. kremów czy peelingów. Można stosować je także w pielęgnacji ciała, dłoni i stóp.

Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie

Fot. iStock

Na włosy

Masło shea fantastycznie wpływa na poprawę kondycji włosów. Dobrze radzi sobie z włosami farbowanymi, przesuszonymi i zniszczonymi, koi suchą i łuszczącą się skórę głowy. Można wykorzystać masło karite jako naturalną maskę przed myciem włosów, a także zastosować jako serum wyłącznie na suche końcówki. Regularnie stosowane masło shea  chroni pasma przed niskimi i wysokimi temperaturami, promieniowaniem słonecznym, oraz wpływem prostownicy czy suszenia ich gorącym nawiewem suszarki. Zamyka łuski włosów i wygładza je, dzięki czemu pasma mniej się puszą. Przy regularnym stosowaniu pasma stają się nawilżone, dobrze odżywione, miękkie i błyszczące.

Masło karite — inne zastosowania

Warto wspomnieć, że masło karite wykorzystywane jest nie tylko do pielęgnacji urody. Spożywcze masło shea, podobnie jak olej kokosowy,  służy również do gotowania i smażenia, trafia m.in. do składu czekolad. Bez problemu się rozsmarowuje, ma neutralny smak i może stanowić wegański odpowiednim masła. Zawiera głównie zdrowe tłuszcze i niewielkie ilości węglowodanów, cukrów, białka i soli.

Masło karite może posłużyć również jako naturalny impregnat do drewnianych mebli i instrumentów.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl