Kosmetyki Pielęgnacja Uroda

Masło shea (masło karite) – naturalny olej dla skóry i pięknych włosów

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 lipca 2021
Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie
Fot. iStock
 

Masło shea, znane także jako karite, to cenny kosmetyk pozyskiwany z miąższu owoców drzewa shea. Ten naturalny olej obfituje w cenne dla skóry substancje, dzięki czemu jest niezrównany w jej pielęgnacji. Jego zastosowań jest jednak więcej, warto więc sprawdzić, dlaczego warto mieć masło shea w domu.

Masło shea — pochodzenie

Masło shea, zwane również karite, to olej, który pozyskuje się ręcznie z miąższu owoców drzewa shea (inaczej masłosza Parka), rosnącego na terenie Zachodniej i Centralnej Afryki. Drzewo wydaje owoce, brązowo-czerwone twarde nasiona, wydaje po 20 latach (żyje ok. 300 lat). Zbierane są w okresie od lipca do grudnia. W ciągu roku drzewo wydaje ich ok. 20 kg, z czego pozyskuje się ok. 1,5 kg masła. Rdzenni Afrykanie uważają drzewo shea za świętość, i zanim przystąpią do zbiorów, dokonują odpowiedniego rytuału. Najpierw jedzą danie z owoców masłosza, składają ofiarę, i wtedy dopiero mogą zacząć zbiór owoców z drzewa. Tradycyjnie tę pracę mogą wykonywać jedynie kobiety.

Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie

Fot. iStock

Naturalne masło shea charakteryzuje się delikatnym aromatem, jasnożółtą barwą i stałą, grudkowatą konsystencją. Poszczególne masła bez dodatków mogą mieć nieco inny kolor i zapach, co zależy od pory roku, w której nastąpił zbiór. Masło karite po rozgrzaniu w dłoniach staje się płynnym olejem, łatwym do aplikacji na skórze.

Masło shea rafinowane i nierafinowane

W sprzedaży dostępne jest masło shea rafinowane i nierafinowane. Masło rafinowane powstaje przy udziale wysokiej temperatury oraz rozpuszczalników chemicznych. To sprawia, że traci część cennych właściwości. Rafinowane masło shea charakteryzuje się białą barwą, brakiem zapachu oraz delikatną konsystencją. Natomiast masło shea nierafinowane wytwarza się w efekcie mechanicznego tłoczenia nasion, w temperaturze nie wyższej niż 70º Celsjusza. Dzięki temu gotowe masło posiada cenne właściwości. Nierafinowane masło karite ma bardziej grudkowaną konsystencję, jest twardsze i bardziej kruche.

Które z nich wybrać? Najlepiej masło nierafinowane, które nie traci składników odżywczych, witamin, a także cennych antyoksydantów.

Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie

Fot. iStock

Masło shea — właściwości

Masło karite nawet w połowie składu zawiera tłuszcze, stanowiąc cenne dla skóry źródło kwasów tłuszczowych (oleinowy, stearynowy, linolowy). Zawiera także witaminy A, E i F, fitosterole i antyoksydanty. Można je stosować do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, oraz włosów.

Na skórę

Masło karite sprawdza się w pielęgnacji wszystkich typów skóry, także wrażliwej i dziecięcej. Nawilża i tworzy ochronny film na powierzchni skóry, dzięki czemu woda z niej nie ucieka. Regeneruje skórę, chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak mróz czy wiatr. Doskonale radzi sobie ze skórą suchą i zniszczoną. Zawiera naturalny filtr UV o niskim wskaźniku SPF 3-4, więc chroni do pewnego stopnia  przed promieniowaniem, ale jest zbyt słaby, by poradzić sobie w słoneczny, letni dzień. Masło shea poprawia jędrność i elastyczność skóry, wygładza, działa również przeciwzmarszczkowo, stymulując produkcję kolagenu. Nie podrażnia i nie alergizuje, więc można je stosować bezpośrednio na skórę wokół oczu, dla redukcji cieni, oraz ust. Jest również polecane wspierająco przy łuszczycy innych wykwitach skórnych. Radzi sobie z przypadkami podrażnienia i zaczerwienienia, koi skórę, zmniejsza świąd, również po ukąszeniach owadów. Masło shea znane jest z antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych właściwości, stąd stosuje się je na niewielkie skaleczenia i otarcia, także po goleniu. Zapobiega powstawaniu rozstępów u ciężarnych oraz u osób, które borykają się z problemem wahań wagi ciała.

Nierafinowane masło shea można znaleźć w balsamach do ciała, kremach nawilżających i ochronnych do twarzy. Dodawane jest do kosmetyków oczyszczających skórę bardzo wrażliwą, swędzącą. Ponieważ chroni przed mrozem, masło karite jest cennym składnikiem kremów ochronnych na zimę. Masło wykorzystywane jest do masażu oraz przygotowania domowych kosmetyków do pielęgnacji, np. kremów czy peelingów. Można stosować je także w pielęgnacji ciała, dłoni i stóp.

Masło shea (masło karite) - właściwości, zastosowanie

Fot. iStock

Na włosy

Masło shea fantastycznie wpływa na poprawę kondycji włosów. Dobrze radzi sobie z włosami farbowanymi, przesuszonymi i zniszczonymi, koi suchą i łuszczącą się skórę głowy. Można wykorzystać masło karite jako naturalną maskę przed myciem włosów, a także zastosować jako serum wyłącznie na suche końcówki. Regularnie stosowane masło shea  chroni pasma przed niskimi i wysokimi temperaturami, promieniowaniem słonecznym, oraz wpływem prostownicy czy suszenia ich gorącym nawiewem suszarki. Zamyka łuski włosów i wygładza je, dzięki czemu pasma mniej się puszą. Przy regularnym stosowaniu pasma stają się nawilżone, dobrze odżywione, miękkie i błyszczące.

Masło karite — inne zastosowania

Warto wspomnieć, że masło karite wykorzystywane jest nie tylko do pielęgnacji urody. Spożywcze masło shea, podobnie jak olej kokosowy,  służy również do gotowania i smażenia, trafia m.in. do składu czekolad. Bez problemu się rozsmarowuje, ma neutralny smak i może stanowić wegański odpowiednim masła. Zawiera głównie zdrowe tłuszcze i niewielkie ilości węglowodanów, cukrów, białka i soli.

Masło karite może posłużyć również jako naturalny impregnat do drewnianych mebli i instrumentów.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl 

Kosmetyki Pielęgnacja Uroda

Hipoterapia – dlaczego jest tak ważna? Zalety hipoterapii

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 lipca 2021
Hipoterapia - co to jest, zalety, przeciwwskazania
Fot. iStock
 

Hipoterapia opiera się na terapeutycznym kontakcie człowieka z koniem, który może odbywać się na różnych płaszczyznach. Mogą korzystać z niej dzieci, jak i osoby dorosłe, począwszy od kontaktu z koniem, aż po jazdę na jego grzbiecie. Istnieje wiele zaleceń dla podjęcia hipoterapii, a jej skuteczność jest zauważalna i doceniana.

Hipoterapia — co to jest i kto może z niej korzystać?

Określenie hipoterapia wywodzi się z języka greckiego — „hippos”, czyli koń i „therapeia”, czyli terapia. To jedna z metod rehabilitacji ruchowej, której podstawowym elementem jest kontakt z koniem. Hipoterapia działa jednocześnie na wiele sposobów, oddziałując w tym samym czasie sensorycznie, psychoruchowo, psychomotorycznie, społecznie i psychicznie.

Hipoterapia - co to jest, zalety, przeciwwskazania

Fot. iStock/Hipoterapia

Cele hipoterapii

Do głównych celów hipoterapii należą:

  • normalizacja napięcia mięśni spastycznych u dzieci wiotkich;
  • wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha;
  • poprawa kontroli głowy i tułowia;
  • kształtowanie reakcji obronnych i równoważnych;
  • zapoznanie się ze stereotypem chodu ludzkiego;
  • poprawa koordynacji wzrokowo – ruchowej;
  • ćwiczenia orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzenne;
  • trening zmysłu równowagi.

Z hipoterapii powinny korzystać osoby z niepełnosprawnością, o ile zgodę na to wyraził lekarz, po stwierdzeniu braku przeciwwskazań. Hipoterapia powinna być prowadzona z odpowiednio przygotowanym fachowcem instruktorem hipoterapii.

Zalety hipoterapii

Hipoterapia a nauka chodzenia

Hipoterapia może stać się pierwszym etapem nauki chodzenia, lub być dla niej przełomem. Gdy podczas stępu konia barki i ręce, luźne nogi „zachowują się” w ten sam sposób, jak u idącego człowieka. Podczas najwolniejszego chodu konia (tzw. stępu), jego grzbiet porusza w sposób identyczny, jak miednica człowieka podczas prawidłowego chodu. W trakcie jazdy miednica otrzymuje informację, jak wygląda prawidłowy ruch podczas chodzenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, które w wyniku urazu lub choroby nie chodzą, oraz dzieci, które nie miały możliwości samodzielnego przemieszczania się w pozycji pionowej.

Hipoterapia - co to jest, zalety, przeciwwskazania

Fot. iStock/Hipoterapia

Zmniejsza spastyczność mięśni  

Hipoterapia jest dobrym wsparciem w przypadku zmożonego napięcia mięśni (spastyczności), szczególnie kończyn górnych i dolnych. Podczas ruchu konia u człowieka dochodzi m.in.: do kołysania ciała, rozgrzania mięśni i rozluźnienia ich.

Hipoterapia przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia

Koński chód przywraca także zaburzoną symetrię mięśni tułowia, w efekcie napięte i przykurczone delikatnie się rozluźniają i rozciągają. Mięśnie słabszej wiotkiej strony ulegają wzmocnieniu. Dzięki temu po pewnym okresie jazdy stępem w prawidłowym dosiadzie dochodzi do symetrycznej równowagi mięśniowej.

Zapobiega przykurczom

Hipoterapia delikatnie wpływa na ruch mięśni i stawów, dzięki czemu łagodzi przede wszystkim przykurcze przywodzicieli ud i ograniczenia ruchomości obręczy biodrowej.

Hipoterapia jest źródłem bodźców

Sierść konia, jego ciepło, odgłosy, jakie wydaje, są dobrą i różnorodną stymulacją dla wszystkich zmysłów. Ponadto bodźce pochodzą również z mięśni i stawów podczas siedzenia na końskim grzbiecie, co wpływa na odczuwanie własnego ciała. Wpływ na obiór bodźców ma także zmiana kierunku jazdy czy przyspieszanie i zwalnianie zwierzęcia.

Poprawia samopoczucie

Styczność ze spokojnym zwierzęciem uszczęśliwia. W trakcie hipoterapii wydzielają się hormony, które wpływają na pobudzenie aktywności ruchowej, koncentracji uwagi i dobrego samopoczucia.

Hipoterapia - co to jest, zalety, przeciwwskazania

Fot. iStock/ Hipoterapia

Hipoterapia uspokaja

Łagodne i kołyszące ruchy konia pozwala na odczucie rozluźnienia i odprężenia. Obecność żywej i łagodnej istoty wspiera osiągnięcie  równowagi emocjonalnej i łagodzi reakcje nerwicowe.

Hipoterapia — przeciwwskazania

Hipoterapia na końskim grzbiecie ma zbawienny wpływ na osoby potrzebujące tego typu stymulacji, ale nie każdy może skorzystać z jej możliwości. Jednym z przeciwwskazań jest brak umiejętności samodzielnego utrzymywania głowy w pozycji pionowej. Innym przeciwskazaniem jest padaczka lekooporna, w której może przydarzyć się nagły atak z utratą świadomości, co podnosi ryzyko upadku z konia. Z hipoterapii nie mogą także korzystać chorzy na wrodzoną łamliwość kości. W ich przypadku nie tylko upadek jest niebezpieczny, ale nawet gwałtowny ruch czy ucisk osoby asekurującej przy koniu.

O ile w powyższych przypadkach hipoterapia na końskim grzbiecie nie jest dobrym pomysłem, tak można w inny, znacznie bezpieczniejszy sposób skorzystać z jej zalet. Alternatywną formą hipoterapii jest po prostu sam kontakt z koniem. On sam ma wiele zalet, poprzez opiekę nad zwierzęciem, karmieniem, czy po prostu dotykaniem. Pacjenci, którzy korzystają z tej formy hipoterapii, odczuwają wiele pozytywnych emocji, które mają dla nich ogromne znaczenie.


źródło:  www.pzhk.pl, www.mp.pl 

 


Kosmetyki Pielęgnacja Uroda

Dlaczego mężczyźni tak bardzo nienawidzą kobiet…, które rzucają albo które rzucają ich. Zauważyłyście?

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
13 lipca 2021
fot. South_agency/iStock

Przypadek Pierwszy Odchodzi ona

Bo się zakochała. Bo ma dość związku, jej cierpliwość się wyczerpała. Może po prostu przestała kochać. Mężczyźni ( w większości, bo nie chcę generalizować) nie mają jakoś problemu z pozwoleniem sobie na odejście. Walizeczka spakowana i gotowe. Adios! Żeby odeszła ona potrzeba dni i miesięcy bezsennych nocy, analizowania, rozważania, najczęściej dawania miliona szans. No bo przecież rodzina. I kiedy ona w końcu to robi, on dostaje szału. Zaczyna jej nienawidzić.

Mam taki przypadek wśród znajomych. On niespecjalnie zauważał ją przez lata, była meblem, który przestawiał. Matką jego dzieci. Ale też, taka prawda, ogarniaczką jego życia. Może nawet sprzątaczką. Prowadził firmę, ona prowadziła mu księgowość. Wracał zmęczony i zestresowany, podawała mu kolację i piwo. Miał kłopoty, znajdowała rozwiązanie. Zajmowała się dziećmi, organizowała wakacje. Zdradzał ją, udawała, że nie widzi. W końcu pękło, spakowała rzeczy i wyprowadziła się z dziećmi do rodziców. Afera. Jego matka wyzywała ją od suk i kurew, rozbijaczek rodziny. Jego ojciec uderzył ją w twarz. A on? Najpierw się obraził, a potem ją znienawidził.

Odsunęło się od niej towarzystwo. Nawet kobiety. Jakoś gdy pan ją zdradzał, nikt się od niego nie odsuwał. Facet ma dużo stresu, musi się wyszaleć, to tylko seks. Ona z tego powodu rozbiła rodzinę? Groził, że zabierze jej dzieci, zatruje życie. Na szybko porzucił te groźby, bo związał się z inną kobietą. Teraz każe ją inaczej, nie przyjeżdża po dzieci, przekłada spotkania, każda rozmowa z nim to awantura, bo wybucha po dziesięciu sekundach. Ona drażni go wszystkim.

Nie ma szacunku do byłej kobiety, jest nienawiść.
W końcu lepiej nienawidzić niż zobaczyć swoje błędy, prawda?

Przypadek Drugi: Odchodzi on

Przestał ją kochać, wypaliło się. Gdy jeszcze jej o tym mówi, ma wyrzuty sumienia. Zapewnia, że zawsze będzie mogła na niego liczyć, będzie jej przyjacielem. Kocha dzieci i chce dla nich, jak najlepiej. Mijają dni, tygodnie, a on wsiąka w nowe życie, wolność. Była jest dla niego zbędnym balastem. Ma dreszcze wstrętu, gdy widzi ją cierpiącą.

Że bajka? Nie, to też znana mi historia. Zresztą niejedna. Pół biedy jeśli ona jest delikatna i nieroszczeniowa, jeszcze ją znosi. Ale gdy po czasie zaczyna stawiać wymagania (jest w końcu w kontakcie z adwokatką, często terapeutą, szuka wsparcia kobiet, które przeszły to, co ona. Buntują ją, mówią, że ma prawo walczyć). On nagle zamienia się w jej wroga, nie może na nią patrzeć. Zaczyna jej nienawidzić. Przeczytałam kiedyś, że mężczyźni nienawidzą swoich byłych, bo to im pomaga poradzić sobie z wyrzutami sumienia. Szkoda. Bo kobieta zadaje sobie pytania.

Czy on mnie kiedykolwiek kochał? Zawsze mną tak pogardzał? Udawał? Zaczyna podważać całe swoje wcześniejsze życie, wpada w depresję, nie ma już dobrych wspomnień.

Ale jemu tak wygodniej, nowa kobieta słyszy jaka eks jest potworna (zauważyłyście, że dla większości mężczyzn nie ma dobrych eks? Wszystkie są potworami, wszystkie utrudniają kontakt z dziećmi, są głupie, roszczeniowe, złe… ciekawe doprawdy).

Czasem fajnie by było, żeby mężczyźni spojrzeli też na siebie. Że, na przykład, to niefajne, ja obrażają byłą partnerkę, jak kolejny raz odwołują albo przekładają spotkanie z dzieckiem. I tak dalej, i tak dalej…


Zobacz także

Urodowy must have na lato i jesień? Razem z Eyebar podpowiemy na co postawić!

Urodowy must have na lato i jesień? Razem z Eyebar podpowiemy na co postawić!

Mała zmiana, wielki uśmiech. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #5 [25.04]

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Olej z ostropestu – wybawienie dla wątroby, wsparcie dla urody. Dlaczego warto wprowadzić go do diety?