Go to content

6 oznak, że twoja inteligencja jest powyżej przeciętnej

fot. iStock/ BraunS

Niejednemu zdarza się myśleć, że przebija inteligencją swoje otoczenie – właściwie w czasach mediów społecznościowych i internetu wcale nie trudno o takie wnioski, wystarczy chwila na Facebooku lub lektura komentarzy na forach, by się podbudować. Jak jednak przekonać się, że jesteśmy nieco wyżej niż średnia i w sprawie naszej inteligencji mamy rację? Oto sześć subtelnych oznak, na które warto zwrócić uwagę.

Sarkazm nie jest ci obcy

Najnowsze badania pokazują, że sarkazm wymaga twórczego myślenia i dobrej pracy umysłu – nie bez powodu nie każdy może zostać mistrzem ciętej riposty. Zarówno nadawcy jak i odbiorcy sarkastycznego komentarza muszą pokonać dysonans między dosłownym, a rzeczywistym jego znaczeniem – czyli po prostu rozszyfrować, o co chodzi. Bez zdolności do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia będzie to bardzo trudne.

Jesteś dwujęzyczna

Posługiwanie się nie tylko ojczystym językiem może spowolnić rozwój takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzahaimera, a poza tym ma wpływ na rozwój mózgu i jego wydajność. Zatem warto uczyć się języków obcych, bo nie tylko ułatwiają nam „dogadanie się” na świecie, ale też podnosi to naszą inteligencję.

Jesteś najstarszym dzieckiem

Najstarsze dzieci mają tendencję do nieco wyższego wyniku testów IQ niż młodsze rodzeństwo – tak wynika z pewnych badań. Jednakże nie ma tutaj wpływu genetyka, a bardziej chodzi o otoczenie rodzinne – pierwsze dziecko ma rodziców tylko dla siebie, cała uwaga rodziny jest skupiona tylko na nim, co z pewnością ma wpływ na jego wszechstronny rozwój. Może właśnie w tym rzecz?

Twoja lewa ręka dominuje

Osoby leworęczne stanowią 10 procent populacji na świecie, ale badania pokazują, że nie tylko dominująca ręka je wyróżnia. Wygląda na to, że leworęczni mają nieco lepsze umiejętności poznawcze niż przeciętny człowiek, a co za tym idzie, ich inteligencja może być odrobinę wyższa.

Masz poczucie humoru

Jeśli jesteś zabawna, to nie tylko zyskujesz na tym towarzysko (tak, wolimy tych, z którymi można się dobrze bawić i pośmiać), ale też prawdopodobnie zyskuje na tym twoja mądrość. Dlaczego? Bo żartowanie wymaga abstrakcyjnego myślenia, inteligencji werbalnej i umiejętności wyczucia odpowiedniego momentu. Nie każdy potrafi rzucić dobrym, inteligentnym żartem, który pasuje do sytuacji – jeśli dla ciebie to nie problem, to gratulujemy!

Wątpisz w swoją inteligencję

Sokrates powiedział kiedyś „Wiem, że nic nie wiem”, a trzeba przyznać, że był umysłem wybitnym i z pewnością powyżej średniej. Świadomość braku wiedzy prowadzi do jej poszukiwania, a im ktoś mądrzejszy, tym wyraźniej widzi, jak wiele jeszcze musi się nauczyć i dowiedzieć. Mówi o tym także efekt Krugera – Dunninga, zgodnie z którym inteligentni ludzie są bardziej skłonni naprawiać własne błędy i nieustannie się nie doceniać. Cóż, nie od dziś wiadomo, że tylko głupcy uparcie wierzą w swoją rację i za nic nie przyznają się do błędów.


 

Na podstawie: www.indy100.com