Lifestyle

6 oznak, że twoja inteligencja jest powyżej przeciętnej

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
17 sierpnia 2017
fot. iStock/ BraunS
 

Niejednemu zdarza się myśleć, że przebija inteligencją swoje otoczenie – właściwie w czasach mediów społecznościowych i internetu wcale nie trudno o takie wnioski, wystarczy chwila na Facebooku lub lektura komentarzy na forach, by się podbudować. Jak jednak przekonać się, że jesteśmy nieco wyżej niż średnia i w sprawie naszej inteligencji mamy rację? Oto sześć subtelnych oznak, na które warto zwrócić uwagę.

Sarkazm nie jest ci obcy

Najnowsze badania pokazują, że sarkazm wymaga twórczego myślenia i dobrej pracy umysłu – nie bez powodu nie każdy może zostać mistrzem ciętej riposty. Zarówno nadawcy jak i odbiorcy sarkastycznego komentarza muszą pokonać dysonans między dosłownym, a rzeczywistym jego znaczeniem – czyli po prostu rozszyfrować, o co chodzi. Bez zdolności do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia będzie to bardzo trudne.

Jesteś dwujęzyczna

Posługiwanie się nie tylko ojczystym językiem może spowolnić rozwój takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzahaimera, a poza tym ma wpływ na rozwój mózgu i jego wydajność. Zatem warto uczyć się języków obcych, bo nie tylko ułatwiają nam „dogadanie się” na świecie, ale też podnosi to naszą inteligencję.

Jesteś najstarszym dzieckiem

Najstarsze dzieci mają tendencję do nieco wyższego wyniku testów IQ niż młodsze rodzeństwo – tak wynika z pewnych badań. Jednakże nie ma tutaj wpływu genetyka, a bardziej chodzi o otoczenie rodzinne – pierwsze dziecko ma rodziców tylko dla siebie, cała uwaga rodziny jest skupiona tylko na nim, co z pewnością ma wpływ na jego wszechstronny rozwój. Może właśnie w tym rzecz?

Twoja lewa ręka dominuje

Osoby leworęczne stanowią 10 procent populacji na świecie, ale badania pokazują, że nie tylko dominująca ręka je wyróżnia. Wygląda na to, że leworęczni mają nieco lepsze umiejętności poznawcze niż przeciętny człowiek, a co za tym idzie, ich inteligencja może być odrobinę wyższa.

Masz poczucie humoru

Jeśli jesteś zabawna, to nie tylko zyskujesz na tym towarzysko (tak, wolimy tych, z którymi można się dobrze bawić i pośmiać), ale też prawdopodobnie zyskuje na tym twoja mądrość. Dlaczego? Bo żartowanie wymaga abstrakcyjnego myślenia, inteligencji werbalnej i umiejętności wyczucia odpowiedniego momentu. Nie każdy potrafi rzucić dobrym, inteligentnym żartem, który pasuje do sytuacji – jeśli dla ciebie to nie problem, to gratulujemy!

Wątpisz w swoją inteligencję

Sokrates powiedział kiedyś „Wiem, że nic nie wiem”, a trzeba przyznać, że był umysłem wybitnym i z pewnością powyżej średniej. Świadomość braku wiedzy prowadzi do jej poszukiwania, a im ktoś mądrzejszy, tym wyraźniej widzi, jak wiele jeszcze musi się nauczyć i dowiedzieć. Mówi o tym także efekt Krugera – Dunninga, zgodnie z którym inteligentni ludzie są bardziej skłonni naprawiać własne błędy i nieustannie się nie doceniać. Cóż, nie od dziś wiadomo, że tylko głupcy uparcie wierzą w swoją rację i za nic nie przyznają się do błędów.


 

Na podstawie: www.indy100.com


Lifestyle

Taka miłość się… zdarza! Zrobił jej wzruszającą niespodziankę z okazji 25 rocznicy ślubu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 sierpnia 2017
Fot. Screen z Facebook / Ursynów - tu mieszkam
 

Pewien romantyczny mieszkaniec warszawskiego Ursynowa, pan Rafał, sprawił nie lada niespodziankę swojej żonie, Kasi. Z okazji 25 rocznicy ślubu rozmieścił w swojej dzielnicy billboardy i plakaty z wyznaniem miłości dla ukochanej. Gest nie uszedł oczywiście uwagi mieszkańców, którzy szybko odnaleźli parę. Ale to nie koniec historii…

Czerwone tablice z napisem: „Kasiu razem przez 25 lat, a przed nami cały świat. Dziękuję za każdy dzień. Kocham Cię. Rafał” zwróciły również uwagę właściciela jednej z warszawskich restauracji, który zaprosił małżonków na jubileuszową kolację przy świecach.

Wspaniałej parze serdecznie gratulujemy tak silnej, trwałej relacji, a pani Kasi to po cichu nawet trochę zazdrościmy 😉 kreatywnego męża :). I koniecznie prosimy o paczkę chusteczek.

 Zródło: portal Ursynów – tu mieszkam 


Lifestyle

7 objawów problemów zdrowotnych, które są wypisane na twojej twarzy. Przyjrzyj się sobie uważnie

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2017
Fot. iStock / LuckyBusiness

Na twarzy wypisane są nie tylko emocje i przeżycia, ale także stan zdrowia. Na wygląd pływa także nadmiar stresu, używki, złe odżywianie, błędy pielęgnacyjne. Różne krostki, obrzęki, przebarwienia, mogą wskazywać na istniejące w różnych organach stany zapalne lub choroby.

Jeśli jest coś, co cię niepokoi w twoim wyglądzie, sprawdź tego możliwą przyczynę.

7 objawów, które informują o kłopotach zdrowotnych

1. Żółte grudki na powiekach

Tzw. żółtaki informują o gromadzeniu zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie, który przyczynia się do wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania laboratoryjne i w razie konieczności przepisać leki zmniejszające poziom cholesterolu. Bardzo często takie zmiany skórne towarzyszą chorobom jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego. Na co dzień spożywaj więcej pokarmów z błonnikiem, takich jak płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, nieprzetworzone warzywa i owoce, ponieważ błonnik skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

2. Biały język

Jeśli twój język jest bardzo blady, wręcz biały, prawdopodobnie cierpisz z powodu anemii. A jeśli dodatkowo skóra na twarzy również stała się nadmiernie blada, powinnaś się zbadać poziom żelaza we krwi. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C, która pomaga przyswajać żelazo oraz po:

  • podroby (wątroba, nerki), suche nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki,
  • pieczywo i inne produkty zbożowe, mięso, drób, jaja,
  • mleko i produkty mleczne.

3. Trądzik na brodzie i szyi

Jeśli krostki pojawiają się na brodzie czy szyi, prawdopodobnie jest to sygnał zaburzeń hormonalnych. Warto się wybrać do endokrynologa oraz zbadać poziom prolaktyny lub androgenów, a także wykonać USG narządu rodnego w gabinecie ginekologicznym.

4. Cienkie brwi

Mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, a jeśli do tego cierpisz z powodu przybierania na wadze, jesteś zmęczona i odczuwasz ciągłej zimno, koniecznie zbadaj poziom hormonu TSH. Leczeniem niedoczynności tarczycy powinien pokierować lekarz endokrynolog.

5. Sińce pod oczami

Jeśli cierpisz z powodu ciemnych obwódek i worków pod oczami oraz obrzęków w okolicy kostek, wykonaj badanie moczu, aby wykluczyć kłopoty z nerkami. W takim przypadku lekarz może zlecić także o USG nerek.

6. Czerwone policzki

Rumieńce na policzkach bywają oznaką nadciśnienia. Jeśli twoje ciśnienie nie przekracza 139/89 mm HG, jego odczyt jest prawidłowy. Natomiast jeśli rumień na policzku przybiera kształt motyla z rozłożonymi skrzydłami, może być to oznaką tocznia. W tym przypadku koniecznie pokaż się lekarzowi.

7. Drżenie powiek

Najczęściej wynika ono z niedoboru magnezu. Zazwyczaj wystarczy sięgnąć po produkty bogate w magnez, takie jak pestki dyni, orzechy, a także kakao, by problem zniknął.


 

źródło: polki.plbonavita.pl


Zobacz także

Jak bardzo trzeba kochać, żeby walczyć o dziecko wbrew wszystkiemu i wszystkim

Kobieta i kryzys wieku średniego? Czy coś takiego w ogóle istnieje?

Kobieta i kryzys wieku średniego? Czy coś takiego w ogóle istnieje?

Są dowodem na to, że w kobietach tkwi siła. Razem potrafią sięgać po najbardziej szalone marzenia!