Go to content

Tyjesz, bo masz w domu… kurz! To nie żart – są na to naukowe dowody

fot. iStock/ South_agency

Na pewno nie raz słyszałyście narzekania znajomej, która twierdziła, że pomimo wysiłku nie udaje jej się schudnąć i tyje chyba od powietrza. Cóż, możliwe, że miała rację, bowiem najnowsze badania wykazały, że utyć można nie tyle od powietrza, co od unoszącego się w nim kurzu!

W piśmie ”ACS Environmental Science & Technology” pojawiły się niedawno informacje mówiące o tym, że pył domowy pobudza wzrost komórek tłuszczowych! Najnowsze badania dowodzą, że w warunkach laboratoryjnych kurz zawierający zanieczyszczenia może być przyczyną tego, że komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić większe ilości trójglicerydów. O jakie zanieczyszczenia konkretnie chodzi? O EDC (np. środki zmniejszające palność, ftalany i bisfenol-A), substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne, które zakłócają pracę hormonów w ludzkim organizmie lub naśladują je. Jeśli w składzie kurzu pojawią się EDC, substancje te mogą być  przez nas wdychane, spożywane lub nawet wnikać przez skórę.

Ponadto wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach sugerują, że narażenie na działanie niektórych EDC we wczesnej fazie życia może powodować późniejszy przyrost masy ciała. Z tego powodu EDC nazwano  „obesogenami” – powodującymi otyłość (z ang. obese – otyły). Substancje EDC są powszechnie stosowanych w produktach konsumpcyjnych, choć niektórzy producenci nieco ograniczyli ich użycie.

Zespół badaczy z Duke University sprawdził też, czy inne związki zawarte w kurzu domowym mogą mieć wpływ na komórki tłuszczowe. Naukowcy przetestowali jedenaście różnych próbek zebranych w domach w Północnej Karolinie i poddali je testom z wykorzystaniem komórek myszy – predipocytów. Badania wykazały, że substancje w siedmiu próbkach spowodowały, iż predipocyty rozwijały się w dojrzałe komórki tłuszczowe i gromadziły trójglicerydy, a w dziewięciu próbkach zauważono pobudzenie komórek do podziału i tworzenie większej puli komórek tłuszczowych prekursorowych. Zdaniem naukowców mieszanina niektórych chemikaliów w kurzu domowym pobudza gromadzenie się trójglicerydów i rozwój komórek tłuszczowych, a nawet 3 mikrogramy kurzu wystarczą, by zauważyć efekty – to znacznie mniej niż zdarza się zjeść maluchom, które podczas zabawy znalazły gdzieś kłębek zanieczyszczeń!

Kurz może zatem być powodem zaburzeń metabolizm zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nadal jednak głównymi przyczynami otyłości pozostaje niewłaściwa dieta i zbyt mała ilość aktywności fizycznej, ale najnowsze badania pokazują, że istotną rolę pełni tutaj także zanieczyszczenie środowiska. Dla naszego zdrowia i – jak się okazuje – urody, bycie bałaganiarzem może okazać się zgubne w skutkach.


 

Na podstawie: www.naukawpolsce.pap.pl

Zapisz