Lifestyle

Tylko ludzie wysoce kreatywni potrafią zrozumieć te 14 rzeczy. Należysz do nich?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 marca 2017
Fot. iStock/filadendron
 

Kreatywność to ogromna zaleta, bo przecież, gdyby nie kreatywni ludzie nasz świat byłby nudny i szary. Ale kreatywność bywa też przekleństwem, bo każdy kreatywny człowiek niewiele ma wspólnego z przeciętnością, on ma swój świat i czasami brak mu łączności z rzeczywistością.

Czasami nie wiemy, czemu świat nas nie rozumie. Przecież mamy tyle pomysłów, tyle planów – nic tylko je realizować, a inni patrzą na nas trochę jak na czubka.

Nie ma co się tym przejmować. Następnym razem, gdy wpadniesz na twórczy pomysł, którego nikt nie będzie chciał zrozumieć, powiedz, że jesteś wysoce kreatywną osobą. A tylko takie są w stanie zrobić coś naprawdę świetnego, ciekawego i inspirującego!

Jeśli jesteś osobą wysoce kreatywną (albo żyjesz z kimś takim), to z pewnością bez problemu zrozumiesz te 14 rzeczy charakterystycznych dla ludzi kreatywnych

Głowa, która nigdy nie zwalnia

Twórczy umysł jest non stop napędzany intensywną ciekawością. Nie ma przycisku pauzy, ani sposób, by zwolnił. To może być męczące dla innych, ale prawda jest taka, że bywa źródłem zwariowanych rozmów i szalonych pomysłów.

Wyzwanie to status quo

Pytania: co jeśli?, czemu nie? To norma. Każda rzecz rozkładana jest na czynniki pierwsze, by jej sprostać.

Są autentyczni

Zdecydowanie autentyczność jest dla nich ważniejsze niż popularność. Pozostają wiernymi sobie bez jakichkolwiek kompromisów.

Nie kończą zadań

Jako, że są w ciągłym twórczym biegu zdarza im się, że gdy jedno zadanie się przedłuża, a na horyzoncie pojawia się nowe, więc bardziej ekscytujące – rzucają wszystko i nowemu poświęcają uwagę i energię.

Potrzebują samotności

Bo ta daje im czas na nakarmienie swojej duszy. W samotności szukają inspiracji, swojej siły napędu, by wrócić ze zdwojoną siłą do działania.

Koncentrują się maksymalnie

Potrzebują pełnej koncentracji, chociażby na 20 minut, by skupić się na swoim pomyśle, na zadaniu. Nie warto im wtedy przeszkadzać.

Czują głęboko

Są bardzo wrażliwi, bo tylko tak są w stanie wyrazić wszystko to, co w sobie noszą. Nie sprzedadzą pomysłu, którego nie czują, nie osiągną sukcesu, gdy rzecz, którą robią nie wypływa z ich środka.

Żyją na skraju radości i depresji

Ponieważ są niezwykle wrażliwi szybko potrafi zmienić się ich nastrój. Przechodzą błyskawicznie od radości do smutku. Ich wrażliwość bywa nierzadko źródłem wewnętrznego cierpienia.

Trudno znoszą krytykę

Ich praca jest wyrazem ich samych. Trudno im rozdzielić jedno od drugiego, więc każde słowo krytyki odbierane jest jako umniejszenie ich własnej wartości.

Trudno im uwierzyć w siebie

Chociaż z pozoru pewni siebie, zastanawiają się, czy są wystarczająco dobrzy. Ciągle porównują swoją pracę z innymi nie widząc własnej kreatywności, błyskotliwości, które dla nich często jest po prostu oczywista.

Są głęboko intuicyjni

Nadal naukowcy nie potrafią tego wytłumaczyć, ale kreatywność jest ściśle związana z intuicją, ludzie kreatywni wiedzą jak się nią posługiwać, często mówią, że nie potrafią czegoś wytłumaczyć, bo trzeba tego doświadczyć na własnej skórze.

Wiecznie coś kręcą

Trudno im działać pod presją innych ludzi. Muszą mieć czas i przestrzeń dla swojej kreatywności, dlatego też często opóźniają pracę, wykonują zadania na ostatnią chwilę, żeby poczuć adrenalinę wyzwania.

Łączą kropki

O co chodzi? Steve Jobs powiedział kiedyś, że prawdziwa kreatywność to niewiele więcej niż łączenie kropek. To nadanie im wzoru, zanim stanie się oczywistym dla innych.

Zawsze będą dziećmi

Wieczna ciekawość świata sprawia, że zawsze będą widzieć świat oczami dziecka, zawsze będą się zdumiewać zachwycać. Dla ludzi kreatywnych życie to tajemnica, to przygoda.


źródło: lifehack.org

 


Lifestyle

O jakich wakacjach marzymy? Zobaczcie wyniki naszej wakacyjnej sondy 🌴

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
17 marca 2017
Fot. iStock / jacoblund
 

Jakie wakacje kochają Polacy? Turnus czy wolność? Dzika Skandynawia czy ciepła plaża?

Zobaczcie koniecznie, wyniki naszej sondy, w której wzięło udział blisko 260 osób. Najbardziej lubimy, gdy…

Podgrzewamy atmosferę 🔥

novasol1

Kochamy wodę 🌊!

novasol2

Towarzystwo🙋 i pogoda ☔!

Zdecydowanie cenimy sobie wartości najtrudniejsze do zdobycia, czyli prawdziwych przyjaciół i nieco szczęścia lub dobrego pomysłu. Oczywiście nie trzeba liczyć na fart korzystając z bogatej oferty domków na wynajem, można sobie tę pogodę zagwarantować. Może w tym roku razem z przyjaciółmi wynajmiecie domek w Grecji lub Bułgarii?

 

novasol3

Południowe rytmy grają nam w duszach 🌴

I nie powinniśmy się temu dziwić. Choć kochamy nasze Mazury, Bałtyk i Beskidy (rodzime wakacje uplasowały się na 2. miejscu w naszej ankiecie), to lubimy w wakacje zażyć nieco nowości. Popieramy, rodzinną turystykę możemy bez większych problemów uprawiać w długie i krótkie weekendy, a nie ma lepszego czasu na dalekie wojaże niż wakacje.

novasol4

Sky is no limit! ✈

Niebo należy do nas, wybieramy szybkość, komfort i bezpieczeństwo.

novasol5

 

Niezależność! Hurra 🎒

Po upadającej erze tzw. „wycieczek do Egiptu”, przyszła pora na turystykę, która lubi odkrywać i nie znosi ograniczeń. Chcemy poznawać lokalny świat i obyczaje, próbować produktów z targu i potraw ulicznych knajpek, a nie zamykać się w strefie dla turystów.

novasol6

Jem śniadanie,  kiedy jestem głodny, a nie do 9:35… 🏠

Komfort i niezależność idą w parze z naszą świadomością. Mniej barier, więcej swobody. Wreszcie chcemy odpoczywać na urlopie, a nie uczestniczyć w stołówkowej musztrze. Brawo my!

novasol7

Przede wszystkim swoboda 💃

novasol8a

 

Pamiętajcie, że najlepsze wakacje świata to te, podczas których można naprawdę odpocząć – obojętnie czy spędzisz je leżąc na hamaku czy zdobywając szczyty!


Lifestyle

7 skutecznych metod na odstawienie słodyczy. W końcu musi się udać…

Redakcja
Redakcja
17 marca 2017
Fot. iStock/wundervisuals

Kochamy słodycze. To żadna nowość, że są one trudną do odsunięcia pokusą. Bo jak zapomnieć o czekoladzie, żelkach, piankach, ciastach i ciasteczkach, gdy słońca brak, humor nie dopisuje, a barek aż pęka od schowanych w nim pokus? Nic lepiej nie poprawia samopoczucia niż dawka cukru zaczarowana w apetycznych kształtach i barwach słodyczy. Działa szybko i skutecznie, choć nie zawsze zdrowo.

Jeśli nie cierpimy z powodu chorób, otyłości, czy nie próbujemy zrzucić nadprogramowych kilogramów po ciąży, to nikt nie zabroni sięgać po to uzależniające wręcz „zło”. Ale gdy sytuacja wymaga od nas poświęcenia przy odstawieniu słodyczy, zaczynają się prawdziwe schody.

7 sposobów na skuteczne odmawianie sobie słodyczy

Jak powiedzieć sobie „dość”, gdy myśli i ręce wędrują w kierunku zakazanych słodyczy? Istnieją metody, które rzeczywiście mogą pomóc okiełznać chęć na małe słodkie co nieco.

1.Odrzuć terapię szokową

Jeśli wydaje ci się, że wystarczy silna wola i sprawa załatwiona, plus dla ciebie za wiarę we własne możliwości. Doświadczenie kobiet, które przechodziły przez proces odstawiania słodkości pokazują, że terapia wstrząsowa, czyli zupełne wyeliminowanie cukru z diety, nie zdaje egzaminu. Efekt po kilku dniach bywa marny, ponieważ organizm, który zdążył się uzależnić od cukru, po prostu się go dopomina. Myśli coraz uporczywiej wędrują w stronę zakazanego owocu i najczęściej złe na siebie, sięgamy po znienawidzony batonik, zjadając go z lubością. A po tym jednym, skoro świat się nie zawalił, sięgamy po kolejny, i kolejny, i nici z postanowienia. Bezpieczniej jest wprowadzać zmiany stopniowo, zmieniając skutecznie i długofalowo, przyzwyczajenia.

2. Oczyść otoczenie z potencjalnego zagrożenia 

Nie kupuj zapasu słodyczy, nie upychaj ich w barku na wypadek najazdu nieprzewidzianych gości. Ci, którzy się nie zapowiadają, i tak przynoszą małe co nieco ze sobą. Nie rób zapasów słodkiego, jako plan rozłożenia konsumpcji tego na dłuższy czas. Gdy dopadnie cię kryzys, zjesz nie jeden baton, ale tyle, ile wejdzie, bo akurat na nieszczęście znajdziesz słodycze w swojej nocnej szafce. Pustki w barku nie będą kusiły, by specjalnie ubierać się i biec dwie ulice dalej do sklepu po czekoladę. Najczęściej jesteśmy zbyt wygodni i leniwi na takie „poświęcenie” i najczęściej sięgamy po coś innego, zdrowszego.

3. Miej pod ręką alternatywę

Mogą dopadać cię chwile zwątpienia i przemożna chęć zjedzenia czegoś słodkiego, co natychmiast poprawi ci humor, czy doda energii. Zamiast sięgać po zakazaną, miej pod ręką inną „słodycz”, znacznie zdrowszą — suszone lub świeże owoce. One również zawierają cukier, ale w jego towarzystwie występują witaminy i inne, cenne substancje, których nie uświadczysz w cukierkach. Będziesz również mniej narażona na skoki poziomu cukru we krwi i oszczędzisz sobie niezdrowego podjadania. Jeśli musisz słodzić napoje, wypróbuj o wiele zdrowszy od białego cukru miód.  A gdy koniecznie chcesz zjeść prawdziwe słodycze, wybierz gorzką 70% czekoladę zamiast mlecznej, ciastek.

4. Znajdź sobie zajęcie

A dokładniej coś, co lubisz i co pochłania cię zupełnie. Dzięki zajęciu rąk i głowy nie będziesz wracała myślami w stronę szafki ze słodyczami. Ukierunkowanie uwagi na ciekawe zajęcie sprawi, że, nawet gdy dopadać cię będą niechciane myśli o słodyczach, łatwiej je od siebie odsuniesz.

5. Umyj zęby, żuj miętową gumę

Miętowy smak to twój sprzymierzeniec w walce z chęcią na słodkie. Myjąc w chwili słabości zęby miętową pastą, załagodzisz pragnienie słodkiego, blokując kubki smakowe. Poza tym, komu będzie się chciało myć zęby raz jeszcze, w razie, gdyby nie udało się powstrzymać przed słodkim grzeszkiem?

6. Jedz regularnie 

Jedząc regularnie i utrzymując dzięki temu stabilny poziom cukru we krwi, nie będziesz musiała szukać szybkiej dostawy energii ze słodyczy, gdy dopadnie cię zmęczenie. Sięgaj po płatki owsiane i warzywa będące dobrym źródłem błonnika, przez co poczujesz się najedzona przez dłuższy okres czasu.

7. Bądź rozsądną realistką

Nie zakładaj opcji „zawsze” lub „nigdy” i nie zadręczaj się, gdy zdarzy ci się mniej lub bardziej zgrzeszyć, łamiąc twarde postanowienie. Potknięcia się zdarzają i nie ma sensu się na nich skupiać. Było, minęło, to nie powód, by robić sobie milion wyrzutów i popadać w gorszy humor. Być może chcąc poprawić zły nastrój, przeświadczona o porażce, sięgniesz chętniej po kolejne słodkości, tracąc zupełnie zapał i motywację do wprowadzania zdrowszej diety.


 

źródło: www.motywacjanonstop.plkobieta.gazeta.pl


Zobacz także

Lekcja informatyki to za mało, by twoje dziecko było bezpieczne w sieci. Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #8

Co masz w tej walizce, że jest taka ciężka ?! Przebaczyć stare urazy, czyli jak pozbyć się zbędnego bagażu! Zrób to dla siebie!

Ćwiczenie rozciągające na dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa