Lifestyle

9 rzeczy, które zrozumie jedynie najmłodszy w rodzinie

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
3 lipca 2017
fot. iStock/ DzoPhotography
 

Bycie najmłodszym w rodzinie, to coś znacznie więcej niż kwestia wieku. Nawet, gdy młodość powoli przestaje cię dotyczyć, dzieciństwo jest już tylko wspomnieniem i pojawia się nowe pokolenie, i tak większość traktuje cię, jako tą małą, smarkatą i mniej doświadczoną. Można powiedzieć, że to pewna rola, którą pełnimy nieodwołalnie, już do końca swoich dni, a wyzwolić się z niej po prostu nie sposób! Oto kilka rzeczy, który zrozumieć może tylko najmłodszy w rodzinie.

Dla starszych zawsze będziesz dzieciakiem

Trzydziestka, czterdziestka na karku? Rodzina, mąż, dzieciaki, poważna praca? Dla starszych to jakby nieważne – oni wciąż traktują cię jak dzieciaka i nie mogą uwierzyć, że już dawno stałaś się dorosła, samodzielna i niezależna. Rodzina wciąż mówi o tobie „mała” albo „młoda” i choć kiedyś cię to denerwowało, dzisiaj rozczula, a nawet jest niczym komplement.

Zewsząd słyszysz dobre rady

No bo skoro w oczach rodziny wciąż jesteś dzieckiem, to potrzebujesz dobrych rad i podpowiedzi! Od kwestii związanych z pracą i rozwojem zawodowych, poprzez wychowywanie dzieci, aż po obowiązki domowe i życie w związku – możesz liczyć na radę nawet wtedy, gdy o nią nie prosisz. I nie próbuj z tym wygrać, bo to niczym walka z wiatrakami – jako najmłodsza musisz być też najbardziej cierpliwa i wyrozumiała, to wszystko wynika z troski!

Dobrze znasz smak odrzucenia

Smak odrzucenia znasz bardzo dobrze, bo jako najmłodsza nie raz stałaś z boku i byłaś wykluczana ze spraw tylko dla dorosłych (lub tych prawie dorosłych). Wiesz, jak to jest, gdy starsze rodzeństwo każe ci spadać, ucieka przed wspólną zabawą, a nawet wytycza sztywne granice i zasady w waszych wzajemnych kontaktach. I choć to doświadczenie niezbyt miłe, dzięki temu potrafisz sama sobie zorganizować czas, jesteś kreatywna i twórcza, nie poddajesz się i nie załamujesz odmową, tylko przesz do przodu i próbujesz dalej. Brawo ty!

Wiesz, jak to jest być sługą (i nie cierpisz tego!)

Choć byłaś wykluczana z wielu spraw, to gdy trzeba było coś zrobić, starsi dobrze wiedzieli, gdzie cię znaleźć i jak wykorzystać. Przynieś to, zrób tamto, pomóż w tym… Najmłodszemu zawsze się musiało chcieć i nie wypadało odmówić! Rodzeństwo też dobrze wiedziało, gdzie uderzyć i jaką karta zagrać, by zrzucić na ciebie część obowiązków – zawsze byli wtedy milsi i zupełnie jak normalni ludzie. Pamiętasz o własnych doświadczeniach, dlatego tak bardzo drażni cię, gdy jesteś świadkiem wykorzystywania i wyręczania się innymi.

Swoje zdanie musisz wyrażać jasno i dobitnie

Nie jest łatwo wybić się ponad innych i przekrzyczeć ich, gdy musisz zadzierać głowę, by spojrzeć komuś w oczy. W dzieciństwie często nie brali cię na serio i rzadko pytali o twoją opinię ( końcu co „ta mała” może mieć do powiedzenia, co ona wie?) więc nauczyłaś się, że o swoje trzeba walczyć, a własne zdanie wyrażać jasno i dobitnie. Może czasami nie byłaś mistrzynią dyplomacji, a nierzadko twoje próby dojścia do głosu uznawano za zbyt emocjonalne, ale trzeba było sobie jakoś radzić.

Potrafisz zagrać „kartą najmłodszego”

Spójrzmy prawdzie w oczy – w relacjach ze starszym rodzeństwem czasami trzeba udawać bezradną, bezbronną, a nawet uronić kilka łez i zrobić smutną minę. To wcale nie jest przebiegła gra aktorska czy manipulacja – to sztuka przetrwania w świecie starszych (zwłaszcza, jeśli masz starszego brata)! Od czasu do czasu trzeba zagrać kartą najmłodszego i wykorzystać pęd rodziny do otoczenia opieką tego dzieciaka, za którego cię uważają.

Łatwiej jest ci się dogadać ze starszymi

Dorastałaś ze starszym rodzeństwem, miałaś na co dzień kontakt z ich kumplami i przyjaciółmi, nic więc dziwnego, że znalezienie wspólnego języka z osobami o kilka lat starszymi to dla ciebie pestka. Dobrze orientujesz się w ich upodobaniach i zainteresowaniach, bo przecież od dziecka tym żyłaś i w tym wzrastałaś. Za to często wśród swoich rówieśników i nieco młodszych znajomych uchodzisz za bardziej dojrzałą i poważną, a sprawy o których mówią, bywają prawdziwą zagadką.

Wiesz, jak ważne jest wsparcie bliskich

Wsparcie i pomoc bliskich są dla ciebie bardzo ważne, bo zawsze mogłaś na nie liczyć i jesteś do nich przyzwyczajona. Jako najmłodsza byłaś otoczona opieką i troską, pewnie nawet trochę rozpieszczana, dlatego jesteś świadoma tego, jak ważne jest posiadanie w swoim życiu osób, które będą stały za tobą murem w każdej sytuacji i stworzą twój osobisty system ochronny. Pamiętaj jednak, że w dorosłym życiu, bardziej niż w dzieciństwie, liczy się wzajemność i wdzięczność.

Masz świadomość, że kiedyś to ty będziesz odpowiedzialna za innych

Prawdopodobnie nadejdą czasy, gdy to ty – najmłodsza – będziesz dźwigać na swoich barkach największy ciężar odpowiedzialności. Dobrze wiesz, że pewnego dnia nadejdzie czas, gdy będziesz zmogła odwdzięczyć się za ich troskę i miłość, będziesz wsparciem dla starzejących się rodziców, pomocą dla emerytowanego rodzeństwa, świadkiem odejścia tych, bez któryś rzeczywistości nie pamiętasz.

Zapisz


Lifestyle

Czas na zmiany! Rozpoczynamy naszą wyjątkową akcję „7 dni dla siebie”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 lipca 2017
Fot. iStock
 

Zmiana, zmiana, zmiana. Wszyscy wokół mówią o zmianach, a ty stoisz w miejscu, nie masz zielonego pojęcia od czego zacząć, skąd ruszyć. I naprawdę nie masz czym się przejmować, bo każda zmiana to proces, nic nie dzieje się tu i teraz tylko dlatego, że tego chcemy. Znamy wiele kobiet (i ty pewnie też), które przeszły długą drogę do miejsca, w którym dzisiaj są szczęśliwe. Zapewniamy cię, że żadna z nich nie powie, że było to lekkie, łatwe i przyjemne. Ale też żadna nie stwierdzi, że gdyby jeszcze raz stanęła na początku tej drogi, to by nią nie poszła. Wręcz przeciwnie. Każda najmniejsza zmiana, czasami przez nas niezauważalna jest jak mały kamyk, który staje się początkiem olbrzymiej lawiny. Ale nie tej niszczącej, wręcz przeciwnie – lawiny, która zbiera po drodze doświadczenia, emocje, spotkania z ludźmi, nasze próby, porażki i błędy, by na koniec postawić nas mocniejszymi, pewnymi siebie, a co najważniejsze – szczęśliwymi.

A że nikt nie zrozumie u kobiety tego strachu, wątpliwości i miliona pytań lepiej niż druga kobieta, przygotowałyśmy dla was wyjątkową akcję! Akcję, która przygotuje was do zmiany, jeśli tylko jej chcecie.

Dlaczego siedem dni?

– bo nie przeraża swoją długością

– bo trudno się zniechęcić widząc właściwie koniec akcji tuż za rogiem

– bo przecież siedem dni to nic takiego

– bo może to być dobry start do większej zmiany

– bo to nie powód, by serwować sobie wyrzuty sumienia z powodu zrobienia czegoś tylko dla siebie.

Przez te siedem dni w rozmowach z ekspertami, między innymi trenerem, dietetykiem, coachem, specjalistą od wizerunku, będziemy chciały pokazać wam, jak wiele zależy od nas samych (a właściwie wszystko), jaką moc sprawczą mamy w sobie i jak czasami prawdziwe do bólu jest powiedzenie, że chcieć, to móc.

_F4A2639

Niezwykle nam miło, że ambasadorką naszej akcji została Aneta Todorczuk-Perchuć, aktorka teatralna i telewizyjna, która w swoim dorobku artystycznym ma także książkę dla dzieci „Potworaki Usypiaki” i wydaną płytę z piosenkami Jonasza Kofty „Projekt Koffta”.

Uważam, że kobieta zawsze powinna znaleźć czas, żeby zadbać o siebie. Zaciekawiło mnie, co mają do powiedzenia eksperci na ten temat, dlatego zaangażowałam się w projekt „7 dni dla siebie”. Jestem przykładem kobiety, matki, żony, która łączy pracę zawodową z prowadzeniem domu, wychowywaniem dzieci i dbaniem o siebie, co jest częścią mojego zawodu. Ciało jest narzędziem aktora, a aktor musi o nie dbać, chcąc być dobry w tym, co robi. Podoba mi się pomysł projektu i z radością biorę w nim udział, tym bardziej, że nie wymaga wiele czasu. Zajrzę z ciekawością na portal i przeczytam porady ekspertów oraz ludzi mądrzejszych ode mnie w wielu kwestiach, bo zajmuje to tylko chwilę – tak swój udział w akcji opisuje Aneta Todorczuk-Perchuć.

Fot. Twoja Sesja

Fot. Twoja Sesja

To jak drogie panie? Przyjmujecie wyzwanie? Ile razy mówiłyście, że od poniedziałku, że od nowego miesiąca? My wam tutaj dajemy gotowy pakiet to zmiany, prawdziwy rozruch. Aneta Todorczuk-Perchuć, jak każda z nas, doskonale zna schemat podejmowania decyzji do zmiany: – W zasadzie od kiedy pamiętam, miewam cykliczne postanowienia zmiany trybu życia i myślę, że jest to dobry moment. Nie oszukujmy się, że przez siedem dni stanę się zupełnie inną osobą i będę fit, odchudzona i z kaloryferem na brzuchu. Nie to jest celem projektu. Chciałabym przez ten czas ustalić ze sobą plan zmiany. Mam nadzieję i będę pracowała nad tym, żeby go realizować. Jeśli mi się to uda, to na pewno pochwalę się tym na Facebooku i na portalu Ohme.pl.

Co myślicie? Bo my uważamy, że to właśnie teraz jest najlepszy moment na ustalenia planu na zmiany! Kto wie, może te siedem dni przyniesie coś zaskakującego, coś, co sprawi, że poczujecie się silniejsze, że zrozumiecie, że wszystko jest w naszych rękach, że to my decydujemy, czego chcemy tu i teraz.

Zadanie konkursowe

Jeśli chcesz wziąć udział w naszej akcji “7 dni dla siebie” od dzisiaj do niedzieli 9-tego lipca (czyli przez siedem dni) śledź nasze wpisy dotyczące akcji. Oprócz porad ekspertów znajdą się tam także wyzwania dla was, które, chcąc wziąć udział akcji, możecie podjąć pisząc każdego dnia w komentarzu odpowiedź na postawione zadanie. 

Wyzwanie #1 Postaw sobie cel – napisz w komentarzu pod tym tekstem, co chciałabyś zmienić w swoim życiu i dlaczego. Niech to będzie jedna rzecz, na niej się skup. Czasami napisanie, powiedzenie na głos, czego chcemy, to pierwszy ważny krok w stronę zmiany!

Oczywiście autorki najciekawszych komentarzy, najbardziej aktywne uczestniczki akcji, zostaną nagrodzone wyjątkowymi nagrodami.

Partnerami akcji „7 dni dla siebie” zostali:

ronic

Ronic, producent wysokiej klasy wyciskarek i blenderów, strażnik zdrowego stylu życia

denson

Denson, innowacyjna formuła regeneracji i ochrony włosów

esentioC

Esentio C, pierwsza witamina C w kapsułce dojelitowej

logo-vianek

Sylveco

LOGO Decathlon

Decathlon, sieć sklepów sportowych

logo (2)

Feminum –  nawilżające żele przywracające komfort miejsc intymnych

FitBox

Fit Box 4 You, catering dietetyczny

0000_STREFA_3_logo (1)-kopia

Strefa 3, idealne miejsce dla duszy i ciała

twoja sesja.logo-kopia

Twoja Sesja, ekskluzywne sesje fotograficzne i metamorfozy dla kobiet,

 

Akcja „7 dni dla siebie”

Weź udział w naszej akcji podejmując proponowane wyzwanie i dodając komentarz pod każdym z artykułów dotyczących akcji. Najbardziej aktywne uczestniczki akcji, a przy tym autorki najciekawszych komentarzy, zostaną nagrodzone wyjątkowymi nagrodami.

Nagrody:

1 x Blender analogowy Ronic*

blender

*Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy ciąży na Laureacie, wygrywającym nagrodę. W celu dopełnienia formalności, należy skontaktować się z organizatorem. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.


3 x zestaw produktów Feminum, składający się z:  Feminum, Feminum Fit i Feminum Aktiv

Nawilżające żele przywracające komfort miejsc intymnych.

feminum (1)


5 x szampon marki DENSON

Denson_logo

DENSON to wyjątkowy szampon, który dba o twoją skórę głowy i każdy etap wzrostu włosa . Zaczynając od mieszka włosowego, a kończąc na części keratynowej „włókna ” włosa. Masz wypadające włosy , po wielokrotnych zabiegach chemicznych ? Twoje „cebulki ” potrzebują pełnego odżywienia, dotlenienia i nawilżenia ? DENSON dostarczy Twoim włosom niezbędnych składników aby je odżywić i zapobiec ich wypadaniu. Masz wypadające włosy z powodów androgennych ? DENSON posiada składniki hamujące enzym 5 alfa reduktaza odpowiedzialny za łysienie tego typu. Masz problematyczną skórę głowy ? Zbyt suchą, zbyt łuszczącą ? A może odwrotnie, przetłuszczającą się ? DENSON posiada składniki dbające o komórki odpowiedzialne za nawilżenie i regulację sebum.

18766112_1680911012217916_7612712889129602987_n


3 x pięciodniowy dzienny catering na trenie Warszawy

fitbox (1)-kopia


5 x karnet na serię treningów w Strefie 3 w Warszawie

vouchery VacuaActiv

Karnet obejmuję serię 6 treningów na wybranych urządzeniu Vacu Activ w Strefie 3 w Warszawie.


 

LOGO Decathlon

Decathlon to międzynarodowy producent i dystrybutor odzieży oraz sprzętu sportowego. Misją Decathlonu jest umożliwianie jak największej liczbie ludzi czerpania radości i korzyści płynących z uprawiania sportu.  Swoje założenie: „Sport dla wszystkich – wszystko dla sportu” realizuje w Polsce, oferując swoje artykuły w 45 sklepach stacjonarnych i w sklepie online.

1 x torba fitness TRAINING SMALL DOMYOS

torba

2 x mata do jogi COMFORT 8mm DOMYOS

big_476fc627eeac43f7bc2fb5a12c6b75d0


5 x zestaw kosmetyków marki VIANEK, w skład, którego wchodzą:

  1. Wzmacniający tonik i płyn micelarny 2w1
  2. Nawilżający tonik-mgiełka do twarzy
  3. Nawilżający krem do twarzy na dzień
  4. Intensywnie odżywczy krem do twarzy na noc
  5. Łagodząca maseczka do twarzy
  6. Odżywcza maseczka-peeling do twarzy
  7. Ujędrniający żel pod prysznic
  8. Energetyzująco-detoksykujący peeling do ciała

vianek nagrody (1)

logo-vianek


 

 

 

Czas trwania akcji od 03.07.2017 do 09.07.2017. Ogłoszenie wyników 17.07.2017 na portalu www.ohme.pl

Regulamin akcji znajdziecie TUTAJ.

 


Lifestyle

7 problemów stóp, które mogą zwiastować kłopoty zdrowotne

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2017
Fot. iStock / eternalcreative

Zazwyczaj na co dzień nie przyglądamy się naszym stopom, szczególnie mało uwagi poświęcamy im podczas jesieni i zimy. Wtedy zazwyczaj chowamy je w ciepłe skarpety, pakujemy do ocieplanych butów i raz na jakiś czas, gdy nam się o tym przypomni, fundujemy im pedicure.

Z nadejściem lata odkrywamy nasze stopy i często stwierdzamy, że nie wyglądają tak jak mogłybyśmy sobie tego życzyć. Miesiące, jeśli nie zaniedbań, to delikatnego zapomnienia i minimalnej pielęgnacji sprawiły, że raczej nie można się nimi pochwalić. Czasem stopy mogą wysyłać niepokojące sygnały, które mogą okazać się efektem problemu zdrowotnego.

Jeśli twoje stopy wysyłają niepokojące informacje, powinnaś się nim przyjrzeć bliżej.

7 problemów stóp, które mogą zwiastować kłopoty zdrowotne

1. Ból

Jeśli twoje stopy bolą i nie wynika to z dużej ilości przechodzonych kilometrów lub uprawiania sportu, powinnaś się temu bólowi przyjrzeć. Dr James Anderson, podiatra, uważa, że każdy nowy rodzaj bólu stóp wymaga konsultacji z lekarzem. Ból stóp może wynikać z rzeczy błahych, takich jak zapalenia tkanki łącznej w stopie. W tym przypadku duże znaczenie ma pora dnia:

  • Ból występuje lub nasila się w godzinach porannych. Kiedy wstajesz z łóżka i odczuwasz ból stopy, może wskazywać na toczące się zapalenie stawów lub zapalenie powięzi podeszwy. W ciągu dnia ból powinien zelżeć i na nowo pojawić się rano. Jest to częsta przypadłość u biegaczy, a także osób otyłych. Ryzyko wystąpienia takiego bólu podnosi również noszenie butów na wysokim obcasie lub bez wystarczającego wsparcia dla stopy. Poranny ból palucha i jego czerwono-fioletowe zabarwienie, może świadczyć o dnie moczanowej.
  • Ból, który pojawia się w ciągu dnia i nasila się z upływem czasu, może wskazywać na zwichnięcie lub złamanie w obrębie stopy. Mogą mieć one mieć wiele przyczyn, takich jak np. osteoporoza, która wcale nie jest chorobą starszych ludzi lub kontuzje podczas uprawiania sportów, czy nieprawidłowy nacisk na stopę. Taka przypadłość wymaga konsultacji z lekarzem, a niekiedy włożenie stopy w szynę lub gips.

2. Przebarwienia skóry stóp

Przebarwienia na stopach, które pojawiają się nagle, mogą mieć poważne przyczyny. Doktor Andersen uważa, że lepiej skonsultować z dermatologiem i usunąć niepokojące przebarwienia, niż czekać na rozwój choroby, takiej jak rak skóry, który również pojawia się na stopach. Czerniak, typ nowotworu skóry, może pojawić się również na paznokciach, pod postacią ciemnych plamek pod płytką. Być może to tylko krew z powodu urazu pod paznokciem, ale w tym przypadku krwiak powinien schodzić, a nowotwór będzie zawsze w tym samym miejscu.

3. Drętwienie stóp

Może ono oznaczać różne poważne problemy zdrowotne, takie jak choroba naczyń obwodowych, zwężenie tętnic zmniejszające przepływ krwi, przy których towarzyszy zwykle ból nogi i odczuwalne zimno w kończynie. Zwłaszcza cukrzyca wpływa na krążenie krwi w kończynach i takie drętwienie może być oznaką powikłań. Nie należy bagatelizować takich objawów w przypadku diabetyka, ponieważ skutkiem może być uszkodzenie skóry i utraty czucia w nogach, owrzodzenia, infekcje, które wymagają natychmiastowego leczenia. Brak czucia w stopach lub ich mrowienie może być oznaką uszkodzenia układu nerwowego w obrębie kończyn dolnych.

4. Obrzęk stóp

Spuchnięte stopy raz na jakiś czas przytrafiają się każdemu, szczególnie gdy przez wiele godzin stoimy oraz podczas upału. Może być to objawem zaburzeń przepływu krwi w żyłach lub tętnicach, problemów z tarczycą lub zastoinową niewydolność serca.

5. Zimne stopy

Niektóre osoby wykazują predyspozycje do zimnych stóp i rąk. Najczęściej wynika to z niedostatecznego przepływu krwi w stopach. Słabe krążenie może być powikłaniem chorób, skutkiem palenia papierosów, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru mózgu. Zimne nogi mogą wynikać również z choroby Reynauda, w którym skurcz naczyń krwionośnych następuje w odpowiedzi na działanie niskich temperatur. Objawia się to blednięciem, następnie sinieniem i czerwienieniem palców, zanim znów powrócą one do swojej naturalnej barwy. Dotyczy to również ust, nosa, palców u rąk i małżowin usznych.

6. Swędzenie skóry

Swędzenie połączone z łuszczeniem może sygnalizować grzybicę stóp. Najczęściej może pojawić się na bokach, spodzie stóp i przestrzeni między palcami. Grzybicą zakazić się można w miejscach takich jak basen, sauna, nosząc buty, w których stopa się poci i nie ma odpowiedzi cyrkulacji powietrza. Niedostateczna higiena i korzystanie z zakażonych ręczników czy cudzego obuwia zwiększa ryzyko zakażenia. Nieleczona grzybica stóp może prowadzić do przeniesienia infekcji na paznokieć, który leczy się dłużej i o wiele trudniej.

7. Problemy z chodem

Jeżeli zaobserwujesz u siebie nagłe zmiany w chodzie, nietypową postawę, jak najszybciej powinnaś skonsultować się z lekarzem. Przyczyną kłopotów mogą być problemy neurologiczne, które może zdiagnozować tylko specjalista. Zaliczają się do nich schorzenia, takie jak przepuklina dysku w kręgosłupie, a nawet udar, czy stwardnienie rozsiane. Niestabilność w chodzie, odczuwanie drętwienia, trudności w zachowaniu równowagi zawsze powinny być konsultowane z lekarzem.

8. Paznokcie wygięte na kształt łyżeczki

Odkształcenie płytki paznokci może być spowodowane  znacznymi niedoborami żelaza. Gdy krew uboga jest w hemoglobinę, nie transportuje dobrze tlenu w organizmie, z tego powodu stopy są zimne, paznokcie łamliwe, a płytka paznokciowa bardzo blada.


 

źródło: www.huffingtonpost.comwww.pocztazdrowia.pl


Zobacz także

36 pytań do zakochania, czyli jak zrobić sobie miłość. O słynnych pytaniach Arthura Arona krążą już legendy

Chris Corner: Depression is a silent killer, that’s way whe sould talk about it as loud as possible.

Chris Corner: Tragiczna ironia tego, czym jest depresja, polega na tym, że unikanie jej tylko podsyca ogień

„Kochanie, przecież wiesz, że nie umiem robić prania…”. Zero litości, ON też może się nauczyć! 5 sposobów na łatwe pranie