Lifestyle

Trzy przykłady, jak emocjonalna niedojrzałość rodziców wpływa na życie ich dzieci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 lipca 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Niedojrzali rodzice nie stworzą ze swoimi dziećmi emocjonalnej więzi, skazując je na pustkę i samotność. Jednak, skoro dziecku brak punktu odniesienia, możliwości porównania, nie rozumie ono, że jest emocjonalnie zaniedbane. W rezultacie czuje, że różni się od swoich rówieśników, odczuwa niepokój, jest wycofane i ma problem z zaufaniem, ale nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Obwinia  same siebie  za swoją „inność” i ma olbrzymi problem z samoakceptacją, a w dorosłym życiu boryka się z poważnymi problemami osobistymi.

Niektóre typowe cechy niedojrzałych emocjonalnie rodziców:

– egocentryzm,

– słabo rozwinięta empatia lub brak empatii w stosunku do dziecka,

– skupienie się na fizycznych potrzebach dziecka kosztem jego potrzeb emocjonalnych,

– płytkie, ale intensywne, emocje,

– pozwalanie dziecku na przejęcie roli opiekuna,

– tendencja do „przeintelektualizowania” relacji z dzieckiem, kosztem relacji emocjonalnej,

– odcięcie emocjonalne od dziecka,

– karanie dziecka „trzymaniem na dystans” za swoją własną złość, gniew i frustrację,

– skupienie na własnych potrzebach kosztem dziecka.

3 przykłady, jak niedojrzałość rodziców wpływa na życie dziecka

1. Brak zaufania do siebie i do innych

W dzieciństwie nauczyłeś się, że polegać możesz jedynie na sobie. Sam pocieszałeś się po pierwszych porażkach, sam starałeś się zrozumieć własne emocje. Nie wierzysz, że ktoś inny jest w stanie zdjąć z ciebie ten ciężar. Choć minęło wiele lat odkąd byłeś dzieckiem, nadal „mentalnie” masz tylko siebie.

2. Lęk przed bliską relacją z drugim człowiekiem

Choć bardzo chcesz być kochanym i kochać, boisz się, że nie potrafisz zbudować dobrej relacji z drugim człowiekiem. Odczuwasz lęk przed odrzuceniem, niezaspokojeniem twojej potrzeby bliskości.

3. Paraliżujące poczucie samotności

Nawet będąc w związku, czujesz się samotny. W głowie zakodowało ci się poczucie, że ta najbliższa osoba również nie jest w stanie cię zrozumieć, a poczucie winy nabyte w dzieciństwie każe ci wierzyć, że przez ten wewnętrzny „defekt” jesteś skazany na samotność.

Jedyną drogą, by poradzić sobie z traumą dzieciństwa spędzonego pod opieką niedojrzałych rodziców jest terapia poznawczo-behawioralna.


Na podstawie: childhoodtraumarecovery.com

 


Lifestyle

9 pozornie sycących produktów, po których szybko dopadnie cię głód

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2017
Fot. iStock / Dangubic
Następny

Jemy nie tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność, ale przede wszystkim dostarczyć organizmowi potrzebną energię i składniki odżywcze. Sięgamy po produkty, które na pierwszy rzut oka powinny zagwarantować uczucie sytości lub oszukać nasz żołądek, jednak często po z pozoru obfitym posiłku, szybko zaczyna burczeć w brzuchu.

W konsekwencji sięgamy po zapychającą przekąskę, albo przygotowujemy następny posiłek. Jeśli popełniamy niektóre błędy, możemy szybko odczuć konsekwencje przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii względem dziennego zapotrzebowania organizmu.

Jeśli dbasz o linię, choć nie jesteś na diecie, zastanów się, czy to, co zjadasz, nie powoduje u ciebie napadu wilczego apetytu. Nie musisz odmawiać sobie wszystkiego, ale warto byś miała świadomość, że posiłki, do których przywykłaś, wcale nie są dla ciebie najlepsze.


 

źródło: portal.abczdrowie.plwww.planeta.fmkuchnia.wp.pl

Lifestyle

3 nawyki, które nie dotyczą spokojnych ludzi

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
3 lipca 2017
fot. iStock/ Sergenikolaev

Jednym z najtrudniejszych zadań, które każdy z nas codziennie wykonuje, jest zapanowanie nad własnymi emocjami i osiągnięcie spokoju w rozmaitych sytuacjach. Choć wydawać się może, że to kwestia napotykanych przez nas ludzi i zdarzeń, to spokój tak naprawdę jest czymś pochodzącym z naszego wnętrza, stanem umysłu i swoistą umiejętnością. To dobra wiadomość, bo oznacza, że nawet, jeśli nie urodziłaś się grzeczna i opanowana, a twoje emocje i lęki lubią czasami wymknąć się spod kontroli, to jeszcze nie wszystko stracone! Na początek zacznij od unikania tych trzech nawyków, które spokojni ludzie już dawno wyrzucili ze swojego życia:

Ruminacje

Ruminacje to częste powracanie myślami do negatywnych zdarzeń i wspomnień, nieustanne „przeżuwanie” zła, które nas spotkało, analizowanie usłyszanych słów i zobaczonych gestów. Obsesyjne tworzenie rozmaitych scenariuszy dotyczących przeszłości w niczym nie pomaga, a może nawet prowadzić do stanów lękowych i depresji! Dlatego najwyższy czas z tym skończyć i przestać skupiać się na dawno minionych błędach i krzywdach – to tylko niepotrzebny balast, który hamuje nas przed doświadczaniem nowego i osiągnięciem spokoju.

Prokrastynacja

Znacie ten stan, gdy dobrze wiecie, że macie zabrać się za jakieś zadanie, ale odwlekacie rozpoczęcie pracy tak długo, jak tylko można i wyszukujecie sobie inne aktywności? Właśnie wtedy doświadczacie prokrastynacji. To zwlekanie, powtarzanie sobie, że od jutra, że w przyszłym tygodniu, tłumaczenie się, że dziś nie jest najlepszy dzień na ten rodzaj pracy, wcale nie jest wyrazem lenistwa, ale naszego niepokoju i lęków – przed porażką, przed utratą kontroli, bezradnością, a nawet przed sukcesem! Prokrastynator często odkłada pracę na później, bo czuje się nią przytłoczony, przerastają go powierzone mu zadania, zbyt silnie odczuwa presję otoczenia. Często jednak najlepszą metodą na uspokojenie myśli i pokonanie prokrastynacji jest rozpoczęcie działania – wszak nie od dziś wiadomo, że najtrudniejszy pierwszy krok!

Utknięcie w niezdrowych i niekontrolowanych przyzwyczajeniach

Nasz mózg reaguje na każde napotykane przez nas wydarzenie na dwa sposoby – pierwotny instynkt każe nam stawać do walki lub uciekać. Pod wpływem stresujących wydarzeń jesteśmy zwarci i gotowi do działania lub zaczynamy odczuwać lęki i pogrążać się w swoich negatywnych myślach lub nawykach (np. zajadamy strach, pocieszamy się alkoholem). Spokojni ludzie potrafią jednak zapanować nad tymi niekontrolowanymi reakcjami i skupić się na tym, co tu i teraz. Są uważni, obecni i skoncentrowani na swoich emocjach. Nie odrzucają ich, ale też nie pozwalają, by zapanowały one nad ich ciałem i umysłem! Dobrze wiedzą, że dopiero, gdy będziemy potrafili poczuć się dobrze w chwili obecnej, odrzucimy balast przeszłości i nie będziemy wybiegać myślami (często katastrofalnymi) w przyszłość, spokojnie i bez nadmiernego stresu poradzimy sobie z teraźniejszością.


 

Na podstawie: www.psychologytoday.com

Zapisz


Zobacz także

8 powodów, przez które mężczyźni tracą zainteresowanie partnerkami

Tych facetów unikaj jak ognia! Sprawdź, po czym ich poznać

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co twoja prababcia nosiła w torebce?