Lifestyle

Polski język, trudny język. 20 najczęściej popełnianych błędów językowych – sprawdź się i popraw!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
18 lipca 2017
fot. iStock/ nito100
 

Popełniamy je i słyszymy na ulicy, w sklepie, w tramwaju i we własnym domu. Pełno ich w naszych wiadomościach tekstowych, rozmowach online, komentarzach w Internecie, zdarzają się także w dokumentach i oficjalnej korespondencji. Błędy językowe – nie omijają nawet osób wykształconych i prymusów, a niektóre są tak silnie zakorzenione, że walka z nimi to istna syzyfowa praca. Warto jednak być ich świadomym i nieustannie pracować nad poprawą naszych wypowiedzi – w trosce o piękno ojczystego języka, oczywiście, choć i nasz wizerunek może na tym zyskać.

Włanczać i wyłanczać

Poprawna forma to włączać i wyłączać. Nie bez powodu mamy włącznik, nie włancznik.

Wziąść

Nie można niczego wziąść, tak jak nie da się daść czy braść. Można jedynie wziąć, dać albo brać.

Poszłem, przyszłem, wyszłem

Jeśli ktoś zamiast mówić poszedłem, przyszedłem czy wyszedłem mówi poszłem, przyszłem, wyszłem, to może lepiej niech nie wraca z powrotem.

Spowrotem

No właśnie, wrócić można jedynie Z powrotem, a nie spowrotem!

Cały komplet

Skoro komplet, to musi być cały – inaczej nie byłby kompletem!

Kontynuować dalej

Kontynuować oznacza robić coś nadal, w dalszym ciągu, a zatem forma „kontynuować dalej” to tzw. masło maślane, czyli pleonazm.

Cofać się do tyłu

Raczej niewykonalne jest cofanie się do przodu czy też w bok – oto kolejny przykład pleonazmu. Wystarczy samo słowo „cofać”, by było jasne, że poruszamy się do tyłu.

Na codzień

Nie istnieje wyraz „codzień”, więc poprawna forma to „na co dzień” – zaskoczeni? Za to „codziennie” piszemy łącznie, bez udziwnień, uff!

Półtorej czy półtora?

Kiedy chcemy powiedzieć, że mamy czegoś jeden i pół, często zastanawiamy się, czy mamy półtorej, czy półtora. Sprawa jest niezwykle prosta – półtora dla rzeczowników rodzaju męskiego i nijakiego, a półtorej dla rzeczowników rodzaju żeńskiego. Półtorej godziny, półtorej szklanki, półtorej łyżki, ale półtora tygodnia, półtora litra, czy półtora kilometra.

Tych błędów lepiej unikać!

Tych błędów lepiej unikać!

W każdym bądź razie

To sformułowanie również jest niepoprawne i powstało z połączenia wyrażeń „w każdym razie” oraz „bądź co bądź”. Lepiej zdecydować się na jeden z nich i unikać takich skrzyżowań.

W cudzysłowiu

Poprawna forma to „w cudzysłowie”. Mówimy przecież w słowie, a nie w słowiu, w rowie, a nie w rowiu, czy w d… to już sami sobie dopowiecie 😉

Bynajmniej czy przynajmniej?

Niektórym wydaje się, że to synonimy, ale nic bardziej mylnego – „bynajmniej” jest partykułą wzmacniającą zaprzeczenie, oznacza wcale, zupełnie, ani trochę, a „przynajmniej” oznacza minimalny zakres czegoś.

Iść po najmniejszej linii oporu

Linia nie jest tutaj najważniejsza – chodzi o opór, dlatego poprawna forma to „iść po linii najmniejszego oporu”, czyli wybrać najprostsze rozwiązanie, niewymagające naszego wysiłku.

Tą książkę, tą dziewczynę

Mówimy „ta książka, ta dziewczyna”, więc automatycznie chcemy powiedzieć „weź tą książkę, tą dziewczynę”, ale popełnimy wtedy błąd. Warto zapamiętać, że końcówka odmienionego wyrazu „ta” w bierniku (kogo? co?) dostosowuje się do końcówki rzeczownika – poprawna forma to „tę książkę, tę dziewczynę„.

Pod rząd

Nie mów „pod rząd”, bo popełniasz błąd. Powiedz „z rzędu” nie popełnisz błędu!

Napewno i na prawdę

Naprawdę „na pewno” piszemy oddzielnie i na pewno „naprawdę” należy pisać łącznie.

Tylni

Skoro jest przedni to musi być i tylni? Okazuje się, że niekoniecznie, bo poprawna forma to „tylny”

Dwutysięczny piętnasty

2003, 2015 – zapisać cyframi umiemy bez problemu, ale jak to czytać? Dwutysięczny trzeci, dwutysięczny piętnasty, a może dwa tysiące trzeci i dwa tysiące piętnasty? Poprawne są te drugie formy – nie mówimy przecież tysiąc dziewięćsetny dziewięćdziesiąty drugi, ale tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty drugi, więc i przy dwa tysiące piętnastym nie trzeba kombinować. Wyjątkiem jest tylko rok 2000 – tutaj możemy śmiało mówić dwutysięczny.

Drugi listopad, trzeci marzec

Jakież te daty problematyczne… Trzeci marzec będzie poprawną formą jeśli chcemy powiedzieć np. „to już trzeci marzec odkąd tutaj mieszkamy” albo „mija trzeci marzec odkąd odszedłeś”, co ma pokazać upływające lata. Jeśli jednak w domyśle chodzi nam o dzień miesiąca, to poprawnie mówimy dziesiąty listopada, piąty lutego, trzeci marca – można to zapamiętać dodając sobie w myślach słowo „dzień” w środku (piąty dzień lutego, pierwszy dzień stycznia).

Orginalnie

Jeśli ktoś chce być oryginalny, to może pisać „orginalnie”, ale poprawna forma to „oryginalnie”, z „y” w środku.


 

Opracowanie na podstawie: www.sjp.pwn.pl


Lifestyle

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Poznaj 10 prostych trików

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
18 lipca 2017
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz
 

Wbrew pozorom mała łazienka może sprawiać wrażenie przestronnej oraz spełniać wszystkie swoje funkcje. I wcale nie musisz burzyć ścian i wymyślać nowego układu pomieszczeń, choć takie rozwiązanie byłoby naprawdę niezłe. Jednak jeśli nie masz takiej możliwości, wykorzystaj kilka prostych trików, za pomocą których powiększysz optycznie niewielką przestrzeń. Co ważne, nie są one kosztowne i nie wymagają wiele wysiłku.

Oto kilka praktycznych pomysłów:

Trik 1: Powiększenie pomieszczenia za pomocą jasnych barw

Łazienka w ciemnym kolorze może sprawiać wrażenie węższej i mniejszej niż jest w rzeczywistości. Dlatego wybieraj jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Specjaliści zalecają, aby ściany, podłogę i sufit wykańczać materiałami w chłodnych odcieniach bieli, szarości, błękitu lub pudrowego różu. Te kolory sprawiają optyczne oddalenie się ścian, co daje wrażenie większej przestrzeni.

Jeśli twój sufit się załamuje lub znajduje pod kątem, pomaluj całe pomieszczenie w jednym kolorze, najlepiej na biało. Dzięki temu nie będzie widać nierówności, a przestrzeń wizualnie się rozszerzy.

Trik 2: Wybierz płytki w większym rozmiarze

Nie tylko kolor pomieszczenia, lecz także wielkość płytek, wpływa wizualnie na przestrzeń. Wybieraj więc płytki podłogowe i ścienne w większym rozmiarze oraz jednakowe w całym pomieszczeniu. Najlepiej gdyby były jak największe, bo przez to unikniesz powstawania szczelin, w których się łączą, i uzyskujesz efekt jednolitości.

Trik 3: Odpowiednie połączenie kolorystyczne płytek i ścian

W małej łazience sprawdza się zasada utrzymania wystroju w jednym odcieniu. Kolor ścian dobieraj do koloru płytek. Jednak tu należy pamiętać, że powierzchnie monochromatyczne sprawdzają się przy jasnych barwach. Ciemne odcienie sprawią, że łazienka stanie się mniejsza.

Jeśli jednak wybrałaś ciemne kafelki, musisz odstąpić od tej zasady. Aby uzyskać oczekiwany efekt, pomaluj ściany jaśniejszą farbą.

Trik 4: Nie zastawiaj podłogi

To prosty trik, za pomocą którego optycznie powiększysz małą przestrzeń. Postaraj się, aby od wejścia do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi.

Doskonałym wyborem są meble, które możesz powiesić na ścianie.

Trik 5: Oświetlenie

Jeśli w twojej łazience nie ma okien, musisz zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, wybieraj oświetlenie o barwie chłodnobiałej (4000-5000 K). Zadbaj o to, żeby było jak najwięcej źródeł światła. Możesz wybrać wiszące lampy, które dodatkowo będą stanowić piękną dekorację.

Fot. iStock/Mindklongdan

Fot. iStock/Mindklongdan

Trik 6: Lustra

Lustro odbija światło i dzięki temu sprawia optyczne wrażenie większej przestrzeni. Wybieraj jak największe lustra, możesz nawet wyłożyć nimi jedną ścianę. W ten sposób dodasz pomieszczeniu głębi i znacznie je powiększysz.

Trik 7: Wybieraj otwarte półki

Szafki są niezbędne w łazience, jednak zamiast szuflad wybieraj otwarte półki. Ażurowa konstrukcja mebli nadaje pomieszczeniu lekkości. Poza tym fakt, że przedmioty są na wierzchu sprawia, że rozsądniej je dobieramy i nie zagracamy wnętrza.

Otwarte póki mogą znajdować się w każdym miejscu w łazience, zarówno nad umywalką, jak i pod prysznicem czy we wnękach – czyli wszędzie tam, gdzie będziemy ich potrzebować. Mogą być podświetlane, wbudowane w ścianę, drewniane bądź szklane.

Trik 8: Wybieraj duże sprzęty

Paradoksalnie to duże sprzęty pomagają optycznie powiększyć przestrzeń. Nagromadzenie sprzętów w małych rozmiarach przytłacza i sprawia, że pomieszczenie jest jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Dlatego zdecyduj się na dużą umywalkę lub kabinę prysznicową. I nie bój się, że osiągniesz efekt odwrotny od oczekiwanego.

Trik 9: Postaw na szkło

Świetnym rozwiązaniem jest wyłożenie kabiny prysznicowej szklanymi płytkami. Będą odbijać światło, dzięki czemu optycznie powiększą pomieszczenie.

Warto wybrać także szklaną ściankę, która będzie oddzielać prysznic lub wannę od reszty pomieszczenia. Najlepiej wybierać stworzoną ze szkła mlecznego, które pozwala na swobodny przepływ światła, a jednocześnie zapewnia prywatność korzystania z łazienki.

Trik 10: Ogranicz ilość przedmiotów trzymanych na wierzchu

Ogranicz ilość przedmiotów, które znajdują się na wierzchu. Używaj specjalnych koszyczków, ozdobnych pudełek, do których będziesz mogła powkładać potrzebne przedmioty. Nie zagracisz pomieszczenia, dzięki czemu będzie ono przestronne i wizualnie większe.


 

Źródło: carlaaston, theloop,qmdrain


Lifestyle

5 powodów, dla których powinnaś ścielić swoje łóżko każdego dnia

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
18 lipca 2017
fot. iStock/ Yulia-Images

Od czego rozpoczynasz swój dzień – poranna gimnastyka, jogging w okolicy, solidna porcja kofeiny i zdrowe śniadanie, a może od razu rzucasz się w wir obowiązków domowych i rodzicielskich? Zostawiasz swoje posłanie w nieładzie i zamykasz drzwi od sypialni z myślą „czego oczy nie widzą…”, czy może starannie układasz poduszki i wygładzasz kołdrę? Jeśli do tej pory ścielenie łóżka nie było wpisane w plan twojego poranka, to czas to zmienić – oto 5 powodów, dla których powinnaś to zrobić.

To najlepszy start dnia!

Choć może się to wydawać banalne, to ścielenie łóżka pozwala nam na rozpoczęcie dnia z poczuciem spełnienia – oto po zaledwie chwili od przebudzenia mamy już na swoim koncie jedno dobrze wykonane zadanie! Pierwsze koty za płoty, teraz wszystko pójdzie o wiele łatwiej i kolejne zadania będziemy bez problemu „odhaczać” z naszej listy spraw do załatwienia. Motywacja, zadowolenie i pewność siebie na plus – kto by pomyślał, że tak prozaiczna czynność może przynieść tyle dobrego.

Ścieląc dbasz o dyscyplinę mentalną

Dyscyplina mentalna, czyli samodyscyplina, rozwinąć się może tylko w jeden sposób – poprzez pokonywanie własnego oporu i przezwyciężanie zgubnych nawyków! Jeśli do tej pory myśl o ścieleniu łóżka napawała cię niechęcią, a twoja odpowiedzą na nią było głośne westchnienie lub jęknięcie, to masz świetną okazję do ćwiczenia dyscypliny.  Wykorzystaj ją i zmuś swoje ciało i umysł do wykonania znienawidzonego zadania, pokonaj swój opór.

fot. iStock/ stacey_newman

fot. iStock/ stacey_newman

Ścielenie może być ćwiczeniem uważności

Coś tam o mindfulness słyszałaś, ale kto by miał na to czas… Otóż mają go ci, którzy ścielą łóżko, bo mogą uczynić z tego ćwiczenie uważności! Tak naprawdę niemal każde codzienne zadanie – mycie naczyń, czyszczenie podłogi, gotowanie – są doskonałymi momentami do praktykowania mindfulness. Chodzi o skupienie się na swoich ruchach, świadome wykonywanie czynności i kierowanie swoich myśli jedynie na to, co dzieje się obecnie, zauważanie szczegółów i detali, które umykają nam w codziennym pędzie.

Twój sen może się dzięki temu poprawić

Badania potwierdzają, że osoby, które codziennie (lub niemal codziennie) ścielą swoje łóżka lepiej oceniają swój sen niż osoby, dla których czynność ta jest rzadkością lub niespotykanym zjawiskiem. Być może związane to jest z ćwiczeniem uważności, może z poczuciem zadowolenia z dobrze wykonanej pracy, a może po prostu wynika z wygody – w końcu babcia zawsze mówiła, „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”.

Docenisz schludność i porządek

Nie oszukujmy się – pościelone łóżko, ze starannie ułożonymi poduszkami i wygładzoną kołdrą, wygląda znacznie lepiej niż zwinięty kłębek materiału i prześcieradło à la morskie fale. Taka drobna zmiana będzie cieszyć oko i sprawi, że poczujemy się lepiej, a nie kosztuje zbyt wiele wysiłku – trzeba tylko pokonać porannego lenia i zmienić nawyki. Poza tym, jeśli to prawda, że aby mieć porządek w życiu, trzeba mieć też porządek w mieszkaniu, to ścielenie łóżka wydaje się całkiem niezłym początkiem życiowych zmian na lepsze.


 

Na podstawie: www.powerofpositivity.com


Zobacz także

Sprawdź, czy udało ci się uniknąć rutyny w związku [QUIZ]

Dodatki do wnętrza z efektem WOW!

Dodatki do wnętrza z efektem WOW! Tak, możesz je kupić w Polsce

17 faktów, które warto wiedzieć o kofeinie. Dlaczego i czy w ogóle powinniśmy ograniczyć jej spożywanie?