Go to content

Każde dziecko potrzebuje dobrej cioci – to najlepsza rola świata!

fot. iStock/ ArtMarie

Każde dziecko potrzebuje dobrej cioci. To osoba, która w życiu najmłodszych odgrywa bardzo istotną rolę – jest kimś pomiędzy rodzicem pilnującym porządku i przestrzegania zasad,  babcią, która rozpieszcza, karmi czekoladą i ma zawsze czas dla swojego wnuka i dobrą kumpelą, z która można powygłupiać się, pobawić lub pójść do kina. Poza tym, to najlepsza, najfajniejsza i najbardziej wdzięczna rola świata!

Serce rośnie

Choć powszechnie wiadomo, że miłość rodzicielska nie ma porównania, to uczucia, które odczuwa się wobec swojego bratanka czy siostrzeńca są bardzo podobne. Gdy na świecie pojawia się mała istotka, zaczyna uśmiechać, wyciągać do nas rączki i dawać oznaki miłości i sympatii, nie ma szans, by serce nam nie zadrżało i by nie poczuć tego wspaniałego przywiązania i pozytywnych emocji. Bo choć słowo „mama” czy „tata” wypowiedziane przez maluszka sprawiaj, że człowiek mięknie, to wołanie „ciocia” też potrafi człowieka rozbroić.

Przy cioci można więcej

Ciocia, choć troszczy się i opiekuje, stawia nawet granice i wymaga, to pozwala na więcej niż mama czy tata. Po pierwsze, dlatego, że nie zawsze wie na ile może pozwolić i jakie na co dzień panują reguły (zwłaszcza, jeśli bywa z wizytą kilka razy w roku lub rzadziej), po drugie, nie ma w głowie tylu zmartwień i czarnych scenariuszy, co rodzice, a po trzecie, nie zakłada z góry, że dziecko nie wie, nie potrafi, jest za małe i nieporadne – działa metodą prób i błędów.

Partner do wygłupów

Z dobrą ciocią (albo z dobrym wujkiem!) można się powygłupiać, poopowiadać sobie śmieszne historie, anegdoty, a nawet głupkowate żarty. Ciocia nie zwróci uwagi, że spodnie się nie dopiorą, jak będziemy się tarzać po trawie, albo, że 22 to nie czas na pieczenie ciastek i oglądanie „Shreka” po raz dziesiąty – większy luz to dla dzieciaków plus!

Upomnienie boli jakby mniej

Kiedy rodzice coś każą albo zwrócą uwagę, to następuje bunt i próby manipulacji, a w pewnym wieku jawny sprzeciw i pyskówka. Ale czasami wystarczy, by to ciocia zwróciła uwagę i efekt jest zupełnie inny! Dlaczego? Bo to sytuacja niecodzienna, bo zupełnie inne układy, bo często robi to z dużo większym spokojem i w innej formie – nie ma monologów, krzyku i długich wywodów.

Dorosły z funkcją „kumpel”

Ciocia to niby dorosła osoba, trochę jak rodzic, ale jednocześnie kumpel i przyjaciel, z którym można się świetnie bawić, pogadać, zwierzyć z problemów z rodzicami (to bardzo potrzebne dzieciakom!) albo mieć wspólne sekrety. Rodzice mogą na trudności i małe tajemnice dzieciaków reagować zbyt emocjonalnie – to normalne, włącza się w nich instynkt opiekuńczy, który każe im bronić, chronić i dorwać tego, który krzywdzi ich potomka. Ciocia podchodzi do sprawy spokojniej, doradzi, wysłucha i pomoże (a dopiero potem ruszy dorwać tego, kto krzywdzi jej rodzinę).

Najlepsza do zabawy

Odwiedzając swoich siostrzeńców czy bratanków ciocia ma dla nich czas, energię, ciekawe pomysły i kreatywność. Odpowie na milion pytań, zasypie zabawkami i razem z najmłodszymi będzie odkrywać ich zastosowanie (serio, te współczesne gadżety bywają super!). Często też to ciocia pokazuje dzieciakom nowości i dba o to, by nie zostały w tyle ze współczesną modą. Bo dobra ciocia sobie niczego nie kupi, ale o maluchach będzie pamiętać zawsze!

Skarb dla rodziców

Wiadomo, rodzice mają furę obowiązków na głowie, więc dobra ciocia i dla nich jest wybawieniem – zajmie się dzieckiem, weźmie do kina, zabierze na wakacje i zaopiekuje się nimi równie dobrze jak rodzice. A przy okazji porozpieszcza, wytuli, wycałuje i sprawi dziecku ogrom radości. No czy można oczekiwać więcej?

Pomost między rodzicami a dziećmi

Dobra ciocia pozwala dzieciom inaczej spojrzeć na swoich „starych”, pokaże młodym inną perspektywę, gdy będą się skarżyć, doradzi, jak się porozumieć. Rodzicom zaś wytłumaczy, uspokoi, będzie podkreślać dobre cechy i pozytywy dzieciaków, pochwali wywołując tym samym wzruszenie i dumę mamy i taty. Gdzie rodzic nie może, tam niech ciotkę pośle! 😉

Ciocia też zyskuje!

Nie myślcie sobie, że ciocie to takie altruistki – czas spędzany wspólnie z dzieciakami to dla nich ogromny zysk!

– można być na bieżąco ze wszystkimi filmami animowanymi i ekscytować się Minionkami bez obaw o uznanie za dziecinną

w końcu masz kogoś, komu możesz przekazać żenujące opowieści o rodzeństwie (tak, zemsta jest słodka!)

– jeśli wciąż się dogadujecie bez problemu, dzieciaki uznają cię za super ciotkę i traktują jak kumpla, to znaczy, że jesteś młoda i żadna metryka tego nie zmieni!

możesz rozpieszczać, zasypywać prezentami, sprawiać radości i udawać, że jesteś niczym dobra wróżka

– za dużo w budżecie? Jeśli jesteś ciocią, ten problem nie istnieje 😉

jako ciocia przechodzisz kurs przygotowujący cię do macierzyństwa i posiadania własnych dzieci

– inni chwalą cię za twoją troskę i wysiłek, a twoja samoocena szybuje pod sam sufit

widząc radość i miłość w oczach siostrzeńców lub bratanków wiesz, że to, co robisz jest tego warte.

Każdemu dziecku na świecie życzymy samych dobrych ciotek i niesamowitych wujków, a każdej cioci i wujkowi, by ze swojej roli wywiązywali się po mistrzowsku i odczuwali z tego ogromna satysfakcję i zadowolenie.

Zapisz