Pielęgnacja Uroda

Cellulit wodny. Dlaczego powstaje i jak można się go pozbyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 grudnia 2021
Cellulit wodny
Fot. iStock
 

Cellulit wodny jest jedną z przypadłości, która bardzo często dotyka kobiety w różnym wieku. Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zatrzymania w organizmie nadmiaru wody, a limfa i krew nie mogą krążyć w odpowiedni sposób. Na szczęście cellulit wodny jest mniej oporny niż cellulit tłuszczowy, i można skutecznie z nim walczyć. Co można zrobić, by pozbyć się cellulitu wodnego?

Czym jest cellulit wodny, a czym tłuszczowy? Jak je rozróżnić?

Cellulit wodny to przypadłość, w której dochodzi do podskórnych obrzęków. Uwidaczniają się one na skórze, z towarzyszącymi im nierównościami. Bardzo często widać go na udach i pośladkach, ale może pojawić się także na ramionach, czy brzuchu. Jego powstawanie związane jest z siedzącym trybem życia, spędzaniem wielu godzin przy komputerze, trzymaniem nogi na nodze, gdy dochodzi do zaburzeń krążenia krwi i limfy.

Cellulit tłuszczowy dotyczy zmian, które występują w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej. Zazwyczaj uwidacznia się na skórze na skutek niewłaściwego trybu życia, gdy dochodzi do dość szybkiego przybierania na wadze. Ten rodzaj cellulitu jest bardzo widoczny nawet bez napinania skóry. Często przy mocniejszym nacisku pojawia się dyskomfort i ból, a na skórze widać nierówności i zagłębienia.

Cellulit wodny

Fot. iStock/Cellulit wodny

Cellulit wodny — przyczyny problemu

Cellulit wodny będącym efektem zatrzymywania wody przez organizm może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj dzieje się tak przed miesiączką, gdy hormony wpływają na zatrzymywanie wody, lub przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Na jego pojawienie się wpływa także dieta, w której nie brakuje soli i ostrych przypraw, noszenie butów na wysokim obcasie, co prowadzi do zaburzenia krążenia krwi w kończynach. Brak aktywności fizycznej oraz spędzanie wielu godzin przy siedzącej pracy również nie pomaga.

Cellulit wodny — jak sobie z nim poradzić?

Cellulit wodny jest problemem, z którym można skutecznie walczyć, i do dyspozycji jest kilka sposobów na to.

Dieta przeciw cellulitowi wodnemu

Przede wszystkim warto zmienić nawyki żywieniowe i postawić na zbilansowaną dietę z mniejszą ilością soli, i to nie tylko tej z solniczki, ale także zawartej w pokarmach takich jak: wędliny, sery gotowe, szybkie dania. W diecie powinno znaleźć się więcej warzyw i owoców, szczególnie tych przyspieszających usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Zaliczają się do nich: arbuz, melon, ananas, owoce czarnego bzu, ogórek, pomidor, pietruszka, seler.

Nawadniaj organizm

Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, przynajmniej 2 l w ciągu doby. Paradoksalnie to właśnie odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli uniknąć kłopotliwych obrzęków. Picie za małej ilości płynów skutkuje zatrzymywaniem wody przez nerki, co ma zapobiec jej ucieczce z organizmu. Dlatego opicie odpowiedniej ilości wody jest tak ważne dla zdrowia i urody. Warto sięgać także po herbatki ziołowe, np. herbatę z pokrzywy, która działa moczopędnie i pomagała również oczyścić organizm z toksyn.

Nie krępuj ciała ciasnymi ubraniami

Przyjrzyj się także swojej garderobie. Cellulitowi wodnemu sprzyja noszenie ciasnych ubrań, więc jeżeli jesteś miłośniczką bardzo przylegających do ciała spodni, jesteś narażona na zaburzenie prawidłowego przepływu krwi i limfy pod skórą. To przyczynia się do obrzęków.

Cellulit wodny

Fot. iStock/Cellulit wodny

Cellulit wodny nie lubi ćwiczeń

Jeśli na twoich udach widać cellulit wodny, zacznij się ruszać. Nie musisz od razu pokonywać półmaratonu, ale regularne ćwiczenia, na początek umiarkowana aktywność po pół godziny dziennie sprawi, że krew i składniki odżywcze będą trafiały do komórek skóry, co przełoży się na poprawę kondycji i wyglądu skóry.

Zakładaj buty na płaskim obcasie

Nie musisz zapominać od razu o ulubionych szpilkach, ale jeśli często chodzisz w butach na wysokim obcasie, zamieniaj je jak najczęściej na niższe buty. Noga w szpilkach cierpi z powodu zaburzonego krążenia krwi, co może wpływać na pojawienie się cellulitu.

Masaż kontra cellulit wodny

Zafunduj sobie masaż szorstką rękawicą, czy też szczotką ze specjalnym włosiem. To jest bardzo dobry pomysł na poprawę krążenia krwi i limfy w nogach. Wystarczy raz dziennie zafundować sobie masaż ciała kolistymi ruchami, zaczynając od góry, kierując się do dołu, aby nie tylko pobudzić krążenie, ale także przyspieszyć regenerację skóry. Zaopatrz się w roller przeciwko cellulitowi, czyli wałek do masowania ciała, który ma specjalne wypustki zwiększające ukrwienie w kończynach. Do masażu przeciwko cellulitowi wodnemu możesz wykorzystać silikonowe lub gumowe bańki chińskie. Dociśnięcie ich do skóry wytwarza próżnię, a przesuwanie ich skutecznie pobudza krążenie krwi.

Cellulit wodny

Fot. iStock

Sięgnij po kosmetyki do zadań specjalnych

Na cellulit wodny warto pomocniczo sięgnąć po kosmetyki. Poprawiają one krążenie, rozgrzewają, ujędrniają skórę, i są bardzo dobrym uzupełnieniem diety i zabiegów stosowanych w domu.

Drenaż limfatyczny na cellulit wodny

Aby szybciej pozbyć się problemu, można sięgnąć po pomoc specjalisty i zdecydować się na drenaż limfatyczny, który zmniejsza obrzęki i bardzo dobrze pomaga usunąć nadmiar z organizmu. Może go wykonać fizjoterapeuta lub masażysta ręcznie, lub za pomocą specjalnego aparatu do kompresji pneumatycznej. Drenaż limfatyczny pozwala na usprawnienie naprzemiennego napełniania się i opróżniania naczyń limfatycznych, co przywraca fizjologiczny drenaż tkankowy.


źródło:  estetico.pl 


Pielęgnacja Uroda

Czego dzieci uczą się z bajek? To nieocenione narzędzie w rękach rodziców

Redakcja
Redakcja
2 grudnia 2021
fot. evgenyatamanenko/iStock

Już w okresie niemowlęcym dziecko nieustannie odbiera wiele wrażeń zmysłowych. Wrażenia te docierają z otaczającego je środowiska, a komórki nerwowe łączą się ze sobą, czego wynikiem jest powstanie setek bilionów połączeń[1]. Jednym z silnych bodźców ze świata zewnętrznego, które towarzyszą człowiekowi od wczesnych lat dzieciństwa, są te płynące z bajek. Właśnie dlatego to między innymi one mają ogromny wpływ na kształtowanie się u dziecka różnych umiejętności, wzorów zachowań, a także systemu wartości.

Wsparcie już od początku

W prawidłowym rozwoju najmłodszych bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. Już około 2.-3. miesiąca życia niemowlę rozpoznaje ludzką twarz i potrafi odpowiedzieć na jej widok uśmiechem, a więc już tak małe dziecko wchodzi w interakcje z opiekunami. Od momentu przyjścia na świat to oni są zarówno osobami, które stanowią wzór do naśladowania, jak i życiowymi przewodnikami. Rodzice wskazują prawidłowe wybory i kształtują nawyki, które często pozostają z człowiekiem na całe życie. Aby zadbać o właściwy rozwój i szczęście dziecka, opiekunowie zwracają uwagę na jego właściwe żywienie czy pielęgnację, a także zapewniają mu różnorodne bodźce ze świata zewnętrznego. Dzięki temu maluch każdego dnia uczy się, zdobywa nowe doświadczenia i kształtuje swoją osobowość.

To ważne

Okres wczesnego dzieciństwa jest niezwykle istotny dla późniejszego funkcjonowania i socjalizacji dziecka[2]. Poprzez odpowiednie bodźce płynące ze świata zewnętrznego oraz interakcje z otoczeniem maluch nabywa nowe umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. W tym czasie kształtują się nawyki, zachowania oraz postawy determinujące dalsze życie. Wśród wielu bodźców, które towarzyszą dziecku na co dzień i mają wpływ na jego potencjał rozwojowy, bardzo ważne miejsce zajmują bajki.

Jaką rolę w życiu dziecka pełnią bajki?

Bajki mają ogromny wpływ na kształtowanie się różnych umiejętności dziecka. To nieocenione narzędzie w rękach rodziców, które potrafi zarówno bawić, jak i uczyć oraz wychowywać. Literatura dziecięca spełnia szereg kluczowych funkcji, w tym terapeutycznych, społecznych, psychologicznych, poznawczych czy wychowawczych i rozrywkowych. Bajki odzwierciedlają dziecięcy sposób postrzegania świata, myślenia i odczuwania. Dzięki temu stanowią doskonały kanał oddziaływania na świadomość i – poprzez symbole – na nieświadomość dziecka. Za sprawą tego bajki rozwijają wyobraźnię, wpływają na kreatywność, umiejętność poszukiwania rozwiązań i logiczne myślenie. Dziecięca literatura wzbogaca także doświadczenia. Niejednokrotnie bohaterowie bajek przyczyniają się do rozwijania empatii u dzieci. Przedstawiane sylwetki są doskonałym źródłem nabywania wzorów zachowań, a także systemu wartości, co stanowi istotny element w wychowaniu czy socjalizacji[3].

Bajki są nieodłącznym elementem dzieciństwa każdego człowieka

Bajka dostarcza dziecku objaśnień dotyczących jego psychiki, pomaga w odkrywaniu własnej tożsamości i wspiera rozwój dziecięcej osobowości. Wnosi wielki i pozytywny wkład w duchowe dojrzewanie dziecka, ponieważ pomaga  w trudnościach związanych z psychologicznymi problemami dorastania i integracji osobowości[4]. Dziecięca literatura niejednokrotnie spełnia również funkcję terapeutyczną.

Bajki są nieodłącznym elementem dzieciństwa każdego człowieka

Bajka dostarcza dziecku objaśnień dotyczących jego psychiki, pomaga w odkrywaniu własnej tożsamości i wspiera rozwój dziecięcej osobowości. Wnosi wielki i pozytywny wkład w duchowe dojrzewanie dziecka, ponieważ pomaga  w trudnościach związanych z psychologicznymi problemami dorastania i integracji osobowości[4]. Dziecięca literatura niejednokrotnie spełnia również funkcję terapeutyczną.

W jaki sposób bajki i ich bohaterowie mogą towarzyszyć dziecku?

Rodzice mogą zapewnić obecność bajek i ich bohaterów w życiu malucha na różne sposoby. Należy tu jednak zwrócić uwagę na formę, w jakiej są one przedstawiane. Warto przede wszystkim pamiętać, że lepszym wyborem od oglądania bajek w telewizji jest ich czytanie. To doskonały sposób na budowanie z dzieckiem bliskości i wspólnie spędzanie wolnego czasu. Czytanie maluchowi literatury, pokazywanie obrazkowych książeczek czy tworzenie opowiadań jest idealnym sposobem na wzmacnianie więzi, a co za tym idzie – połączeniem tego, co przyjemne z tym, co pożyteczne.

A co z bajkami emitowanymi w telewizji?

Rodzice często zauważają, że po włączeniu telewizora dziecko z zaciekawieniem śledzi perypetie bohaterów bajek, obserwuje wzorce zachowań przedstawionych w bajkach – dzięki czemu ma możliwość nabycia między innymi nowych umiejętności społecznych. Oczywiście programy kierowane do dzieci powinny być odpowiednio dobrane do wieku, aby ilość bodźców nie przekraczała możliwości niedojrzałego jeszcze układu neurologicznego. Trzeba także pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego (AAP) należy unikać korzystania przez dzieci poniżej 2. roku życia z mediów elektronicznych, a w wieku przedszkolnym ograniczać korzystanie z mediów elektronicznych do około 30 minut dziennie.


[1] Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom IV i tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

[2] Nazaruk S., Proces socjalizacji w klasach zróżnicowanych kulturowo–przykłady z praktyki szkolnej, Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce 11.4 (42); 39-50; 2016.

[3] Brett, D., Bajki, które leczą; Tom I i II; Gdańsk; 2013.

 


Zobacz także

Kosmetyki organiczne

To musisz wiedzieć. Co „siedzi” w organicznych kosmetykach?

Zaszalej na lato i zmień coś w swoim wyglądzie. Zacznij od włosów. Te kolory i fryzury są absolutnym hitem

Do Oli Żebrowskiej. Dziękujemy ci za prawdę. Kobiety pokazują swoje brzuchy po porodach.