Go to content

Cellulit wodny. Dlaczego powstaje i jak można się go pozbyć?

Cellulit wodny
Fot. iStock

Cellulit wodny jest jedną z przypadłości, która bardzo często dotyka kobiety w różnym wieku. Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zatrzymania w organizmie nadmiaru wody, a limfa i krew nie mogą krążyć w odpowiedni sposób. Na szczęście cellulit wodny jest mniej oporny niż cellulit tłuszczowy, i można skutecznie z nim walczyć. Co można zrobić, by pozbyć się cellulitu wodnego?

Czym jest cellulit wodny, a czym tłuszczowy? Jak je rozróżnić?

Cellulit wodny to przypadłość, w której dochodzi do podskórnych obrzęków. Uwidaczniają się one na skórze, z towarzyszącymi im nierównościami. Bardzo często widać go na udach i pośladkach, ale może pojawić się także na ramionach, czy brzuchu. Jego powstawanie związane jest z siedzącym trybem życia, spędzaniem wielu godzin przy komputerze, trzymaniem nogi na nodze, gdy dochodzi do zaburzeń krążenia krwi i limfy.

Cellulit tłuszczowy dotyczy zmian, które występują w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej. Zazwyczaj uwidacznia się na skórze na skutek niewłaściwego trybu życia, gdy dochodzi do dość szybkiego przybierania na wadze. Ten rodzaj cellulitu jest bardzo widoczny nawet bez napinania skóry. Często przy mocniejszym nacisku pojawia się dyskomfort i ból, a na skórze widać nierówności i zagłębienia.

Cellulit wodny

Fot. iStock/Cellulit wodny

Cellulit wodny — przyczyny problemu

Cellulit wodny będącym efektem zatrzymywania wody przez organizm może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj dzieje się tak przed miesiączką, gdy hormony wpływają na zatrzymywanie wody, lub przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Na jego pojawienie się wpływa także dieta, w której nie brakuje soli i ostrych przypraw, noszenie butów na wysokim obcasie, co prowadzi do zaburzenia krążenia krwi w kończynach. Brak aktywności fizycznej oraz spędzanie wielu godzin przy siedzącej pracy również nie pomaga.

Cellulit wodny — jak sobie z nim poradzić?

Cellulit wodny jest problemem, z którym można skutecznie walczyć, i do dyspozycji jest kilka sposobów na to.

Dieta przeciw cellulitowi wodnemu

Przede wszystkim warto zmienić nawyki żywieniowe i postawić na zbilansowaną dietę z mniejszą ilością soli, i to nie tylko tej z solniczki, ale także zawartej w pokarmach takich jak: wędliny, sery gotowe, szybkie dania. W diecie powinno znaleźć się więcej warzyw i owoców, szczególnie tych przyspieszających usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Zaliczają się do nich: arbuz, melon, ananas, owoce czarnego bzu, ogórek, pomidor, pietruszka, seler.

Nawadniaj organizm

Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, przynajmniej 2 l w ciągu doby. Paradoksalnie to właśnie odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli uniknąć kłopotliwych obrzęków. Picie za małej ilości płynów skutkuje zatrzymywaniem wody przez nerki, co ma zapobiec jej ucieczce z organizmu. Dlatego opicie odpowiedniej ilości wody jest tak ważne dla zdrowia i urody. Warto sięgać także po herbatki ziołowe, np. herbatę z pokrzywy, która działa moczopędnie i pomagała również oczyścić organizm z toksyn.

Nie krępuj ciała ciasnymi ubraniami

Przyjrzyj się także swojej garderobie. Cellulitowi wodnemu sprzyja noszenie ciasnych ubrań, więc jeżeli jesteś miłośniczką bardzo przylegających do ciała spodni, jesteś narażona na zaburzenie prawidłowego przepływu krwi i limfy pod skórą. To przyczynia się do obrzęków.

Cellulit wodny

Fot. iStock/Cellulit wodny

Cellulit wodny nie lubi ćwiczeń

Jeśli na twoich udach widać cellulit wodny, zacznij się ruszać. Nie musisz od razu pokonywać półmaratonu, ale regularne ćwiczenia, na początek umiarkowana aktywność po pół godziny dziennie sprawi, że krew i składniki odżywcze będą trafiały do komórek skóry, co przełoży się na poprawę kondycji i wyglądu skóry.

Zakładaj buty na płaskim obcasie

Nie musisz zapominać od razu o ulubionych szpilkach, ale jeśli często chodzisz w butach na wysokim obcasie, zamieniaj je jak najczęściej na niższe buty. Noga w szpilkach cierpi z powodu zaburzonego krążenia krwi, co może wpływać na pojawienie się cellulitu.

Masaż kontra cellulit wodny

Zafunduj sobie masaż szorstką rękawicą, czy też szczotką ze specjalnym włosiem. To jest bardzo dobry pomysł na poprawę krążenia krwi i limfy w nogach. Wystarczy raz dziennie zafundować sobie masaż ciała kolistymi ruchami, zaczynając od góry, kierując się do dołu, aby nie tylko pobudzić krążenie, ale także przyspieszyć regenerację skóry. Zaopatrz się w roller przeciwko cellulitowi, czyli wałek do masowania ciała, który ma specjalne wypustki zwiększające ukrwienie w kończynach. Do masażu przeciwko cellulitowi wodnemu możesz wykorzystać silikonowe lub gumowe bańki chińskie. Dociśnięcie ich do skóry wytwarza próżnię, a przesuwanie ich skutecznie pobudza krążenie krwi.

Cellulit wodny

Fot. iStock

Sięgnij po kosmetyki do zadań specjalnych

Na cellulit wodny warto pomocniczo sięgnąć po kosmetyki. Poprawiają one krążenie, rozgrzewają, ujędrniają skórę, i są bardzo dobrym uzupełnieniem diety i zabiegów stosowanych w domu.

Drenaż limfatyczny na cellulit wodny

Aby szybciej pozbyć się problemu, można sięgnąć po pomoc specjalisty i zdecydować się na drenaż limfatyczny, który zmniejsza obrzęki i bardzo dobrze pomaga usunąć nadmiar z organizmu. Może go wykonać fizjoterapeuta lub masażysta ręcznie, lub za pomocą specjalnego aparatu do kompresji pneumatycznej. Drenaż limfatyczny pozwala na usprawnienie naprzemiennego napełniania się i opróżniania naczyń limfatycznych, co przywraca fizjologiczny drenaż tkankowy.


źródło:  estetico.pl