Choroby Zdrowie

Krwawienia między miesiączkami. Co je powoduje i kiedy koniecznie trzeba omówić problem z ginekologiem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 września 2021
Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie
Fot. iStock
 

Krwawienia między miesiączkami to sytuacja, która stresuje wiele kobiet. Przyczyny mogą być zarówno błahe, jak i poważne, dlatego nie należy bagatelizować tematu i odkładać wizyty u lekarza ginekologa na później. Warto wiedzieć, co powoduje krwawienia między miesiączkami oraz kiedy należy udać się do lekarza?

Czym są krwawienia między miesiączkami? 

Jak sama nazwa wskazuje, krwawienia między miesiączkami pojawiają się po zakończeniu jednej miesiączki a przed początkiem następnej.  Zazwyczaj odstęp pomiędzy nimi u kobiet w wieku rozrodczym wynosi 21-35 dni, a krwawienia są regularnie. Gdy dojdzie do nieoczekiwanych krwawień między miesiączkami, można mówić o zaburzeniu. Według statystyk jednorazowe krwawienie między miesiączkami przytrafią się każdej kobiecie choć raz w ciągu życia. Szczęśliwie większość takich przypadków nie wynika z poważnych zaburzeń czy chorób.

Jak wyglądają krwawienia między miesiączkami?

Krwawienia między miesiączkami mogą okazać się niewielkim plamieniem, ale mogą również przybrać postać bardzo obfitej miesiączki, a nawet krwotoku. Świeże krwawienia charakteryzują się żywoczerwoną krwią, natomiast brunatne są charakterystyczne dla starej krwi. Jeżeli pojawia się jedynie podbarwiony na różowo śluz, świadczy to o niewielkim krwawieniu.

Krwawienia między miesiączkami mogą pojawiać się także z objawami towarzyszącymi, które powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza. Zaliczamy do nich m.in.: silny ból podbrzusza, gorączka, dreszcze, nieprzyjemny zapach z pochwy, utrata masy ciała. To może świadczyć o poważnych chorobach, z których wynika krwawienie.

Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie

Fot. iStock

Przyczyny krwawień między miesiączkami

Krwawienia między miesiączkami mogą mieć wiele przyczyn. Co może je powodować?

Stosowanie hormonalnych metod antykoncepcyjnych

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, wkładki wewnątrzmacicznej, plastrów lub zastrzyków z hormonami, mogą być przyczyną krwawień między miesiączkami. Najczęściej sytuacja dotyczy trzech pierwszych miesięcy stosowania. Po tym czasie sytuacja zazwyczaj się uspokaja. Jeśli czas ulega wydłużeniu, należy skonsultować się z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć, że także korzystanie z antykoncepcji awaryjnej (po stosunku) może wywołać krwawienia między miesiączkami.

Cykliczne plamienie okołoowulacyjne

Cykliczne plamienie okołoowulacyjne jest jedną z zazwyczaj niegroźnych przyczyn pojawienia się niewielkich plamień w okolicach owulacji (ok. 14 dni przed miesiączką). Może mu towarzyszyć lekkie kłucie w okolicy jajnika lub ból podobny do miesiączkowego. Wystarczy wspomnieć o plamieniu ginekologowi przy standardowej wizycie.

Zaburzenia hormonalne a krwawienia między miesiączkami 

Krwawienia między miesiączkami mogą pojawiać się w okresie okołomenopauzalnym, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi, jakie w tym czasie w organizmie kobiety mają miejsce. Innym powodem wahań poziomu hormonów i nieplanowych krwawień są zaburzenia takie jak: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników.

Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie

Fot. iStock

Nowotwory dróg rodnych

W przypadku raka szyjki macicy czy raka jajnika krwawienia zazwyczaj pojawiają się, gdy choroba postępuje. Krwawieniom w tym przypadku mogą towarzyszyć się krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu.

Inne przyczyny krwawień między miesiączkami 

Nietypowe krwawienia mogą być objawem implantacji zarodka po zapłodnieniu, ciąży pozamacicznej oraz poronienia. Problem może powodować choroba przenoszona drogą płciową (np. chlamydioza), uraz śluzówki pochwy podczas seksu, rozwój nadżerki szyjki macicy, mięśniaki macicy, polipy endometrium lub szyjki macicy, a także endometrioza.

Krwawienia między miesiączkami — kiedy udać się do lekarza?

Kobiety często zadają sobie pytanie, kiedy należy udać się do ginekologa. Na pewno nie należy bagatelizować pojawiającego się krwawienia, szczególnie jeśli się powtarza. Nie ma potrzeby odwlekać wizyty aż krwawienie się skończy, ponieważ ono nie jest przeszkodą w badaniu ginekologicznym.

Szybkiej wizyty u ginekologa wymaga krwawienie, któremu towarzyszą niepokojące objawy, takie jak: silny ból podbrzusza, gorączka,  osłabienie, nudności lub wymioty.

Stawiając się na wizytę u lekarza warto mieć przy sobie kalendarzyk miesiączkowy z informacjami, kiedy pojawiły się plamienia lub krwawienia. Po przeprowadzonym wywiadzie konieczne jest badanie na fotelu ginekologicznym, przy pomocy wziernika. Ginekolog wykona również USG przezpochwowe, oraz, jeśli tego dnia nie ma krwawienia, pobierze materiał do cytologii. Lekarz może zalecić także wykonanie testu w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Krwawienia między miesiączkami — przyczyny, leczenie

Fot. iStock

Leczenie krwawień między miesiączkami

Krwawienia między miesiączkami nie zawsze wymagają leczenia, jak w przypadku plamienia owulacyjnego. W zależności od przyczyny problemu lekarz może zlecić pacjentce leki regulujące stężenie hormonów, przeciwzapalne, antybiotyki. Jeśli powodem problemów są mięśniaki objawowe, ciąża pozamaciczna, lub nowotwory, konieczne bywa leczenie operacyjne. Gdy zostanie ustalona przyczyna krwawień oraz przepisane odpowiednie leczenie, konieczne mogą być okresowe kontrolne wizyty oraz wskazane badania diagnostyczne, które pozwolą na kontrolowanie sytuacji.


źródło: www.mp.pl

Choroby Zdrowie

8 roślin doniczkowych dla zapominalskich. Trzeba bardzo się postarać, by zrobić im krzywdę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 września 2021
Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących
Fot. iStock
 

Rośliny odporne na błędy i zaniedbania to idealny wybór dla osób zapominalskich, wiecznie zabieganych, jak i dopiero stawiających pierwsze kroki w pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeżeli dotychczas wszelkie próby utrzymania w dobrej kondycji wymagających nieco więcej uwagi roślin spełzły na niczym, warto zacząć raz jeszcze, ale sięgając po bardziej odporne rośliny.

Doniczkowe rośliny odporne na błędy to ratunek także w sytuacji, gdy często wyjeżdżamy i kłopotliwe byłoby proszenie kogoś o regularne podlewanie kwiatów. Istnieje szansa, że nawet po kilkutygodniowej nieobecności, przynajmniej część z tych bardziej wytrzymałych gatunków roślin doskonale sobie poradzi i bez naszej troski.

Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania 

Wytrzymałe kaktusy

Fot. iStock/Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Nie zaskakuje pierwsze miejsce dla kaktusów na liście roślin odpornych na zaniedbania. Te kłujące piękności nie tylko wiele błędów wybaczają, ale także — odpowiednio dobrane — stanowią piękną ozdobę domu. To wcale nie musi być samotny kaktus w popękanej doniczce. Wybór odmian kaktusów przyprawia o zawroty głowy, ponieważ różne gatunki mają inne kształty, rozmiary, a wiele z nich pięknie zakwita. W dodatku większość nich jest mało wymagająca i poza słonecznym stanowiskiem oraz podlaniem raz na jakiś czas, niewiele więcej im potrzeba. Nie warto jednak testować granic wytrzymałości tych roślin. Owszem, kaktusy to rośliny odporne na zaniedbania, ale też tylko do pewnego momentu.

Leczniczy aloes

Fot. iStock /Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Kolejna roślina odporna na zaniedbania to aloes, który ponownie wraca do łask. Ta niegdyś postrzegana jako babcina roślina jest odporna na brak podlewania. Ponieważ w mięsistych liściach magazynuje wodę i składniki odżywcze, jest w stanie przetrwać pewne okresy suszy. Standardowo aloes lubi słoneczne stanowiska i podlewanie raz na dwa tygodnie. Warto także wspomnieć, że sok z aloesu zwyczajnego (zwanego również leczniczym) i drzewiastego, odznacza się właściwościami leczniczymi i jest chętnie stosowany w domowej pielęgnacji urody.

Zamiokulkas zamiolistny 

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny odporne na zaniedbania

Zamiokulkas zamiolistny nie bez przyczyny zwany jest „żelazną rośliną”. Nie znosi zbyt częstego podlewania, ponieważ w naturze (Tanzania, Zanzibar), porasta tereny suche i kamieniste, więc potrzebną wodę magazynuje w zgrubiałych łodygach. Lubi stać w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio w słońcu. Z powodu niewielkich wymagań często można spotkać go w biurach i urzędach, gdzie szczególnie pożądane są rośliny odporne na brak uwagi.

Rośliny odporne na  zaniedbania — grubosz

Drzewko szczęścia - grubosz jajowaty uprawa

Fot. Andriej Nikitin/Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Grubosz jajowaty, zwany również drzewkiem szczęścia, to kolejna roślina, która sprawdzi się w mniej sprzyjających innym roślinom warunkach. W grubych liściach, jak i pniu, grubosz magazynuje wodę, co w warunkach pustynnych jest niezbędne, by przetrwać. Grubosz kocha słońce i źle znosi nadmiar wody. Roślinę należy podlewać nieregularnie, bardzo obficie, po ok. miesiącu (zimą rzadziej), gdy podłoże w doniczce będzie suche i sypkie.

Rośliny odporne na zaniedbania — sansewieria

Fot. iStok/Rośliny odporne na drobne błędy i zaniedbania

Sansewiera zwana także językiem teściowej lub wężownicą, to kolejna kandydatka pod opiekę dla początkującego lub zabieganego opiekuna roślin. Jest to, podobnie jak aloes, sukulent, który gromadzi wodę w mięsistych liściach, z tego powodu bez kropli wody może wytrzymać bez większego szwanku nawet miesiąc. Mimo że lubi żyzne podłoże, nie lubi nadmiaru wody. Ponadto jest odporna na zmiany temperatur i niedobór światła.

Wytrzymała nolina 

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny dla zapominalskich

Nolina, zwana również nogą słonia, to jedna z mniej wymagających roślin. Jest rośliną długowieczną i wolno rosnącą. Dobrze radzi sobie w suchych i mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Wymaga oszczędnego podlewania, dopiero gdy podłoże jest już przesuszone. To roślina idealna dla zabieganych i często nieobecnych w domu osób.

Scindapsus złoty

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny dla zapominalskich

To często spotykane  w domach pnącze doniczkowe, o charakterystycznych żółtozielonych sercowatych liściach. Nie lubi przelewania, świetnie znosi pewne okresy lekkiego przesuszenia i dobrze czuje się w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio w słońcu.

Rośliny odporne na błędy — zielistka 

Rośliny odporne na zaniedbania, idealne dla początkujących

Fot. iStock/Rośliny dla zapominalskich

To jedna z roślin doniczkowych, które są często spotykane w domach, szkołach czy urzędach, ze względu na łatwość uprawy. Zielistka przystosowuje się praktycznie do każdych warunków i temperatury (byle powyżej 7ºC) i bez problemu się rozmnaża. Jest jednak pewien „haczyk” — roślina ta potrzebuje intensywnego podlewania od lutego do października.

Nawet rośliny odporne na zaniedbania potrzebują choć minimum uwagi

Mimo obietnic prostej pielęgnacji wyżej wymienionych roślin oraz łatwości w ich uprawie nie można zakładać, że nie wymagają żadnej uwagi. Wielotygodniowe zaniedbania zaszkodzą, a w końcu unicestwią, nawet najbardziej wytrzymałą roślinę. Kupując dany gatunek warto zasięgnąć do nieco szerszych informacji dotyczących pielęgnacji, by nawet mało wymagająca roślina mogła prezentować wspaniale przy minimalnym nakładzie pracy i uwagi.


źródło:  zielonyogrodek.pl 

Choroby Zdrowie

Superrabaty na sprzęty Whirlpool w Max Kuchnie

Redakcja
Redakcja
20 września 2021

Kiedy urządzasz kuchnię, warto szukać okazji, które pozwolą Ci płacić mniej chociażby za sprzęt AGD. W najnowszej promocji Max Kuchnie zgarniasz rabaty na urządzenia marki Whirlpool kupowane w zestawach. Sprawdź, ile możesz oszczędzić!

AGD Whirpool – w zestawie taniej

W trwającej w sieci Max Kuchnie promocji przy zakupie AGD Whirlpool w zestawie, zyskujesz ekstra rabaty. Zniżka przysługuje nam na najtańsze z urządzeń, a jej wysokość zależy od liczby zakupionych sprzętów – im większy komplet, tym większe oszczędności. Specjaliści AGD z Max Kuchnie przygotowali dla nas dedykowane zestawy w dwóch wariantach: 4+1 i 3+1, dzięki którym – stosunkowo do naszych potrzeb – wyposażymy kuchnię w najpotrzebniejsze urządzenia. Ile możemy zyskać, decydując się na którąkolwiek z opcji?

AGD Whirlpool w zestawach 4+1 i 3+1 – jaki rabat?

Zakup zestawów AGD Whirlpool premiowany jest zniżką udzielaną na najtańsze z urządzeń. Rabat otrzymamy, decydując się na zakup kompletu składającego się z czterech bądź pięciu sprzętów. Na jakie zniżki możemy liczyć?

AGD Whirlpool w komplecie 4+1

Przy zakupie 5 urządzeń marki Whirlpool w zestawie, przysługujący nam rabat na najtańszy produkt wynosi aż 75%. Oznacza to, że chociażby pięciopalnikową płytę gazową jesteśmy w stanie kupić za mniej niż 300 zł, a za chłodziarko-zamrażarkę do zabudowy zapłacić niespełna 700 zł. W ten sposób w naszej „kieszeni” może zostać nawet ponad 2000 zł.

Sprzęty Whirlpool w zestawach 3+1

Za najtańsze z urządzeń Whirlpool wchodzące w skład 4-elementowego zestawu zapłacimy jedynie połowę ceny. Rabat w wysokości 50% możemy zyskać na przykład na płytę indukcyjną czy płytę gazową.

Dodatkowo, na większość urządzeń Whirlpool kupionych w salonach Max Kuchnie w komplecie z meblami, bez względu na to, na który z wariantów się zdecydujemy, otrzymamy 5-letnią gwarancję.

Asortyment Whirlpool w sieci Max Kuchnie

Bogata oferta urządzeń Whirlpool, dostępna w salonach Max Kuchnie daje nam możliwość łatwego namierzenia sprzętów, które sprostają naszym oczekiwaniom. Znajdziemy tu zarówno AGD do zabudowy, jak i wolnostojące o zróżnicowanej funkcjonalności i designie. Dobór sprzętów do kuchni w studiach Max Kuchnie jest tym prostszy, że możemy korzystać z wiedzy i doświadczenia pracujących w nich specjalistów.

Z Max Kuchnie urządzasz całą kuchnię w jednym miejscu

W sieci Max Kuchnie działa aktualnie już ponad 300 salonów rozlokowanych w całej Polsce. W każdym z nich możemy liczyć na kompleksowy zakres usług w zakresie planowania i realizacji mebli kuchennych na wymiar, ale i doboru sprzętów AGD wraz z możliwością ich zakupu. Dodatkowo możemy też skorzystać z oferty producentów materiałów wykończeniowych, elementów dekoracyjnych, oświetlenia czy akcesoriów kuchennych. Tak szeroki zakres usług i produktów pozwala nam zaaranżować całą kuchnię w jednym miejscu.


Zobacz także

Trzymaj się zdrowej diety bez wysiłku, dzięki tym sześciu trikom

Owoce czarnego bzu - sok, nalewka, dżem, suszone owoce

Owoce czarnego bzu – warto je mieć w domowej apteczce. Możesz przygotować z nich sok, nalewkę, dżem, lub po prostu ususzyć

Dni płodne - kalendarz, kiedy są, objawy, przed okresem

Dni płodne – kiedy następują i jak je rozpoznać? To musi wiedzieć każda kobieta