Lifestyle

Seler naciowy. Dlaczego warto po niego sięgać każdego dnia? Zdziwicie się, ile łodyga selera niesie korzyści dla naszego organizmu

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2019
Fot. iStock/LightFieldStudios
 

Dlaczego warto jeść seler naciowy? Choćby dlatego, że jedna jego „łodyga” zawiera tylko 10 kalorii. Jest idealną przekąską. Poza tym seler naciowy posiada mnóstwo korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Nie tylko zmniejsza stany zapalne, ale przynosi ulgę przy zapaleniu stawów, infekcji płuc, astmie, pomaga w walce z trądzikiem. A czy wiecie, że seler naciowy potrafi nas zrelaksować? Minerały w nim zwarte, szczególnie magnez działają kojąco na układ nerwowy. Seler jako wieczorna przekąska może zapewnić nam lepszy sen.

Jakie jeszcze zalety ma seler naciowy?

Seler wspomaga trawienie

Niektórzy twierdzą, że seler ma smak „chrupkiej wody”, co może być jednym z powodów, dla których jest on tak dobry dla naszego układu trawiennego. Uwaga: ponieważ seler ma działanie moczopędne i oczyszczające, osoby z biegunką powinny unikać jego spożywania.

Zawiera „dobre” sole

Tak, seler zawiera sód, ale to nie ten sam, który jest w soli kuchennej. Sól w selerze jest organiczna, naturalna i niezbędna dla twojego zdrowia.

Dba o twoje oczy

Jedna duża łodyga selera dostarcza 5% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, grupę substancji odżywczych, która chroni oczy i zapobiega związanemu z wiekiem pogorszeniu się wzroku.

Seler redukuje „zły” cholesterol

Jeden ze składników selera nazywany jest butyloftalidem, nadaje mu smak i aromat. Ale to nie wszystko – związek ten redukuje również zły cholesterol. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Chicago pokazuje, że zawartość  butyloftalidu w zaledwie czterech spożywanych łodygach selera dziennie może obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) nawet o 7 procent!

Obniża ciśnienie krwi

Udowodniono, że aktywny związek nazywany ftalidami w selerze poprawia krążenie. Surowy, cały seler obniża wysokie ciśnienie krwi.

Poprawia życie seksualne

Według naukowców dwa feromony w selerze: androstenonie i androstenolu zwiększają ochotę na seks, wystarczy wieczorem pożuć trochę selera.

Wspiera walkę z rakiem

Dwa badania na Uniwersytecie Illinois pokazują, że silny flawonoid w selerze, zwany luteoliną, hamuje wzrost komórek rakowych, szczególnie w trzustce. Inne badanie sugeruje, że regularne spożywanie selera może znacznie opóźnić tworzenie komórek raka piersi.

Przydatne porady:

Wybieraj seler z pionowymi szypułkami, które trzasną się po zgięciu. Liście powinny być świeże. Wybierając selera, pamiętaj jedną zasadę: im ciemniejszy kolor, tym mocniejszy smak.

Gotowany na parze seler nie tylko zachowuje smak, ale także większość składników odżywczych – aż 99 procent z nich!


źródło: Care2


Lifestyle

Jak schudnąć? Jest jedna podstawowa tajemnica odchudzania. I my ją właśnie wam zdradzimy!

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2019
Fot. iStock/kali9
 

Nie chodzi wcale o żadne cud diety, liczenie kalorii, ważenie jedzenia, czy wylewanie siódmych potów każdego dnia na siłowni. Chcesz naprawdę schudnąć? Znajdź sobie kogoś, kto zacznie odchudzać się razem z tobą! Naprawdę! Schudnąć w dwójkę jest o wiele łatwiej, niż walczyć ze sobą samą każdego dnia. Przecież dobrze wiemy, że po pierwszym entuzjazmie, przychodzi spadek motywacji i cierpliwości. Kto nam wtedy pomoże? Ten, kto z nami przystąpił do planu: „schudnę”!

Nadal nie wierzycie? Oto pięć zalet posiadania przyjaciela od odchudzania

Wspólnie wymieniacie się przepisami

W akcie desperacji, jak już nie wiesz, co jeść, dzwonisz i pytasz, co ona sobie dziś przygotowuje. I już, prosta sprawa. Taki telefon stawia cię do pionu. No skoro ona zagryza przedpołudnie selerem naciowym, to ja też mogę. Poza tym co dwie głowy to nie jedna w planowaniu menu.

Motywujcie się do aktywności

Wiem, że to działa. Ile razy myślałam: „Matko, jak mi się nie chce iść biegać” i na bank bym nie poszła, gdyby nie świadomość, że w umówionym miejscu czeka na mnie przyjaciółka i przecież nie mogę jej zostawić samej. Tak samo z wyjściem na siłownię, fitness. Razem jest po prostu raźniej. I bardziej motywująco.

Wspieracie się

Ile razy rezygnowaliście z postanowień zadbania o siebie i swoją kondycję? Pewnie trochę się tego zebrało, ale nie zawsze tak musi być. Odchudzanie się z kimś, kto jest w tej samej sytuacji co ty, pozwala pozbyć się błędnych przekonań, że nie dam rady. W chwili kryzysu nic tak nie pomaga jak rozmowa z kimś, kto doskonale cię rozumie, bo dwa dni temu był w podobnej sytuacji.

Świętujecie

I te sukcesy, te zmniejszające się centymetry, kilogramy, kto będzie się tak cieszył z tobą, jak nie ta osoba, która podobne sukcesy osiąga? Do niej możesz zadzwonić i powiedzieć: „Jeeeest, dwa centymetry mniej w biodrach, pół kg mniej na wadze”. To bardzo buduje.

Rywalizujecie

Nie ma co ukrywać, że jeśli ktoś odchudza się razem z nami, to automatycznie staje się dla nas trochę rywalem, ale w pozytywny sposób. Nie chcemy być gorsi, myślimy: „kurczę, jak ona dała radę, ja też dam”. Ten ukryty pierwiastek rywalizacji bardzo pomaga w dyscyplinowaniu się i trzymaniu się planu.

Razem jest po prostu łatwiej. Myślisz o tym, żeby zadbać o siebie? Popytaj wśród przyjaciółek, znajomych, może rodziny, czy ktoś nie spróbowałby razem z tobą. Kto wie, może stworzycie silny team, który tym razem przetrwa wszystkie kryzysy? Trzymamy kciuki!


Lifestyle

7 sygnałów, że powinnaś z nim zerwać, nawet jeśli bardzo go kochasz

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2019
Fot. iStock/lechatnoir

Czasami miłość po prostu nie wystarczy. I trzeba nauczyć się konfrontować z tą prawdą, jeśli pragniesz dojrzałości w swoich relacjach i związkach. Nie wszystko da się naprawić wytrwałością i uporem. Musisz pamiętać, że istnieją też inne czynniki, które sprawiają, że ludzie od siebie odchodzą, a miłość zostaje pokonana.

I oczywiście kompatybilność i dojrzałość mają z tym wiele wspólnego. Ty i twój partner możecie być głęboko zakochani w sobie nawzajem. Ale jeśli żadne z was nie jest wystarczająco dojrzałe, aby poradzić sobie z problemami życia codziennego, to wasz związek nie przetrwa. Bywa, że intuicja podpowiada nam, że partner, mówiąc kolokwialnie „nie rokuje”. Warto jej posłuchać.

7 sygnałów, że powinnaś z nim zerwać, nawet jeśli bardzo go kochasz

On mówi, że jesteś dla niego wszystkim

Nie możesz być czyimś „wszystkim”, ponieważ to jest po prostu niezdrowe. To zbyt duża presja. Musisz być w związku z kimś, kto ma życie poza związkiem.

Nie chce dorosnąć ani dojrzeć

Miłość jest dynamiczna. Nikt nie pozostaje taki sam przez cały czas trwania związku, chyba, że mocno się przed tym broni. I możesz być pewna, że jeśli twój partner cierpi na niedojrzałość, twoja miłość będzie dysfunkcyjna.

Jesteś jedyną osobą, która wkłada pracę w związek

To wysiłek zespołowy. Zawsze wymaga dwóch oddanych dusz. Jeśli jesteś jedyną stroną, która wkłada w relację wysiłek, być może powinnaś ponownie zastanowić się, o co tak bardzo się starasz. Zasługujesz na to, by zakochać się w kimś, kto kocha cię tak samo.

Macie sprzeczne cele życiowe

Wasze wizje przyszłości się różnią. Czujesz, że jesteś po prostu zawieszona w próżni relacji, w której nie możesz iść do przodu.

Funkcjonujecie w różnym tempie

To klasyczny przypadek, kiedy spotykasz miłość w nieodpowiednim momencie. Ty jesteś na innym etapie swojego życia, on – jeszcze gdzie indziej. Przez chwilę myślisz, że to się uda.

Nigdy nie możecie sobie zaufać

Można całkowicie zakochać się w kimś, komu nie ufasz. Jednak nie oznacza to, że jest to dla nas dobre. Jeśli nie możecie zaufać sobie nawzajem, to prawdopodobnie dlatego, że nie macie ku temu powodu… Coś w relacji nie funkcjonuje jak trzeba.

Nie masz motywacji, by się rozwijać

Zawsze musisz zakochać się w osobie, która sprawia, że ​​chcesz być kimś lepszym, że czujesz chęć rozwoju. Jeśli jesteś w gorszym stanie niż wtedy, gdy wchodziłaś w relację, to jest to dla ciebie niewłaściwy związek.


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

Dzień Kryzysu Mężczyzny

Zakochujesz się w niewłaściwych facetach? Życie to lekcja za lekcją, ważne, by uczyć się na własnych błędach

7 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, gdy kładziesz się spać pijany