Go to content

Oczyszcza organizm, zmniejsza obrzęki, redukuje cellulit. Na czym polega drenaż limfatyczny i kto może z niego korzystać?

drenaż limfatyczny
Fot. iStock

Drenaż limfatyczny to zabieg, który pozwala na usprawnienie przepływu limfy, dzięki czemu zmniejsza obrzęki, redukuje cellulit i oczyszcza organizm z toksyn. Na czym polega drenaż limfatyczny i kiedy warto skorzystać z niego?

Zaburzenia krążenia chłonki a drenaż limfatyczny 

Drenaż limfatyczny to jedno ze skutecznych rozwiązań stosowanych w walce z efektami zaburzeń krążenia limfy (chłonki). Limfa jest żółtawym płynem powstałym jako przesącz osocza, który transportuje po organizmie układ chłonny. Układ chłonny (limfatyczny) składa się z naczyń limfatycznych, śledziony, migdałków oraz węzłów chłonnych wspierających głównie funkcje odpornościowe.

Układ limfatyczny pozwala każdego dnia na cyrkulację niemal 2 litrów chłonki, gdy duża część limfy jest wchłania przez naczynia krwionośne. Jednak gdy węzeł chłonny przebiega obok aktywnego stanu zapalnego, mogą pojawiać się zastoje limfy, które po dłuższym czasie jej zatrzymywania prowadzą do powstania obrzęku limfatycznego.

drenaż limfatyczny

Fot. iStock/drenaż limfatyczny

Obrzęki limfatyczne rozróżniamy jako:

  • pierwotne, które są efektem nieprawidłowej budowy bądź fizjologii układu limfatycznego;
  • wtórne, wynikające z uszkodzenia naczyń i/lub węzłów chłonnych, będące skutkiem nowotworu, kontuzji, czy operacji.

Na czym polega drenaż (masaż) limfatyczny?

Drenaż limfatyczny poprawia pracę układu limfatycznego, a co za tym idzie, zmniejsza obrzęki. Rozpoczyna się go od dalszych części, np. stóp, i stopniowo przesuwa się w kierunku serca. Masaż limfatyczny może wykonać fizjoterapeuta lub masażysta ręcznie (manualnie), lub za pomocą specjalnych aparatów do kompresji pneumatycznej.

Drenaż limfatyczny ręczny znany jest już od lat 30., od momentu, gdy światu przedstawił go Emil Vodder. Polega on na wykonywaniu spokojnych ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących. Siła nacisku musi być dostosowana do specyfiki części ciała i stanu pacjenta.

Masaż limfatyczny przy użyciu aparatów wymaga umieszczenia chorej kończyny w mankietach aparatu do drenażu mechanicznego. Aparat wytwarza podciśnienie w mankietach, wtłaczając w nie powietrze, i wywiera ucisk na ciało. Ten rodzaj masażu uważa się za najbardziej efektywny i możliwy do samodzielnego przeprowadzenia w domu.

drenaż limfatyczny

Fot. iStock/drenaż limfatyczny

Kiedy warto sięgnąć po drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny pozwala na usprawnienie naprzemiennego napełniania się i opróżniania naczyń limfatycznych. Dzięki temu przyspiesza transport limfocytów obecnych w węzłach chłonnych, przywraca fizjologiczny drenaż tkankowy i przyspiesza regenerację układu limfatycznego.

Drenaż limfatyczny polecany jest w przypadku:

  • chęci likwidacji obrzęków limfatycznych;
  • łagodzenia zmęczenia i przyspieszenia regeneracji organizmu;
  • usunięcie uczucia ciężkich nóg;
  • profilaktyki obrzęków i zakrzepicy żył głębokich;
  • wsparcia leczenia przy niewydolności układów krążenia i limfatycznego;
  • zmniejszenia obrzęków tłuszczowe (np. przy lipodemii);
  • zwiększenia sprawności i poprawy wyników sportowych;
  • wsparcia oczyszczania organizmu z nadmiaru toksyn;
  • poprawienia samopoczucia (relaks w trakcie masażu).

Drenaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny nóg jest najpopularniejszym zabiegiem usuwającym obrzęki. Wynika to z faktu, że to nogi są najbardziej obciążaną częścią ciała. Odczuwamy ich zmęczenie po treningu, lub bolesność po wielu godzinach stojącej pracy. Drenaż limfatyczny nóg równie chętnie jest stosowany celem redukcji cellulitu na udach, który dokucza wielu kobietom.

drenaż limfatyczny

Fot. iStock 

Przeciwwskazania dla drenażu limfatycznego

Niestety nie każdy może skorzystać z dobrodziejstwa drenażu limfatycznego. Przeciwwskazania do wykonania drenażu limfatycznego rozróżniamy jako:

Ogólne:

  • niewyrównana niewydolność serca;
  • epilepsja;
  • ostre stany zapalne wywołane przez chorobotwórcze drobnoustroje, gorączka;
  • złośliwe nowotworowe obrzęki limfatyczne (przeciwwskazanie względne);
  • wiek po ukończeniu 60 roku życia (wymaga konsultacji z lekarzem przed zabiegiem).

Miejscowe:

  • w obrębie jamy brzusznej przeciwwskazaniami będą: menstruacja, uchyłkowatość jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna, tętniaki aorty brzusznej, znaczne zrosty pooperacyjne oraz popromienne stany zapalne narządów miednicy mniejszej;
  • w obrębie głowy i szyi przeciwwskazaniami będą: nadczynność tarczycy, nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej.

Często można spotkać się z opiniami, że ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do drenażu, ale zdecydowanie należy jego zastosowanie omówić z lekarzem.

Masaż limfatyczny to nie wszystko

Po masaż limfatyczny można sięgać zawsze wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba. Jeśli drenaż limfatyczny stosowany jest w celach estetycznych (np. ujędrnienie skóry, usunięcie cellulitu) wykonywać go trzeba przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, w serii minimum 10 zabiegów, do uzyskania poprawy.

Aby przy uporczywych obrzękach limfatycznych osiągnąć jak najlepszy efekt, nie można poprzestać na pojedynczym zabiegu. Drenaż limfatyczny jest najczęściej elementem kompleksowej terapii udrażniającej, na którą składają się dwie fazy:

Faza intensywna – ma na celu maksymalną redukcję obrzęku. Zaleca się stosowanie codziennych drenaży limfatycznych oraz bandażowanie, stosowanie właściwych ćwiczeń i codzienną pielęgnację skóry. Faza intensywna kończy się, gdy redukcja nadmiaru limfy przestaje być możliwa.

Faza utrwalająco-optymalizująca – podtrzymuje efekty terapii. Pacjent powinien w jej trakcie zadbać samodzielnie o bandażowanie,  codzienną pielęgnację skóry, ćwiczenia usprawniające i automasaż. Drenaże zalecane są 1 – 2 razy w tygodniu.

Osoby walczące z obrzękami kończyn dolnych bądź niewydolnością układu żylnego profilaktycznie powinny nosić materiały kompresyjne, takie jak rajstopy i pończochy uciskowe o 1 lub 2 klasie ucisku. Osobom z utrwalonymi obrzękami poleca się bandaże i bieliznę z minimum 2 klasą ucisku.

drenaż limfatyczny

Fot. iStock

Cena drenażu limfatycznego

Cena jednego zabiegu (ok. 45 minut, w zależności od gabinetu) może wahać się od 80 do 150 zł, w zależności od rodzaju masażu (ręczny lub pneumatyczny). Z reguły jednorazowe wykupienie pakietu 6 lub 10 zabiegów jest mniej kosztowne, niż opłacanie osobno wszystkich planowanych drenaży. W tym przypadku o ostatecznej cenie drenażu limfatycznego decyduje indywidualny cennik gabinetu.

FB/ohmepl

 


źródło:  www.aptekagemini.pl,  www.doz.pl